Yazı boyutunu değiştir
Sistem saati: 24 Ağu 2017, 04:01

Yeni bir konu gönderCevap gönder 1 sayfadan 1. sayfa   [ 11 ileti ]
Yazar Mesaj
 İleti başlığı: Üniversiteli İşsizler
İletiTarih: 11 Ağu 2017, 00:41 
Kıdemli Üye

Bence en büyük nedeni herkesin üniversitede aldığı eğitim ile ,devletin onun eğitimine uygun iş sahası yaratmak olduğunu düşünmesi . En basitinden soruyorsunuz bir eğitim fakültesi mezununa , iş yok diyor . Var böyle arkadaşlarım . 2-3 yıldır adam akıllı yaptığı bir şey yok . Ama lafa gelince devlete suç atıyor . Devlet sen üniversite okurken sana garanti iş imkanı vereceğim demiyor . Ki üniversite sayısı bu kadar fazla artmışken .

Avrupada üniversite bir kültür , bir ilgi alanı olarak görülüyor . Kimse ilerideki işinin tapusu olarak görmüyor . Bende eğitim fakültesi mezunuyum ama öğretmenlik çok kısa bir süre yaptım . Uzun süredir de çok farklı sektörlerdeyim büyük ihtimalle de böyle giderim . Kıt kanaat geçiniyorum ama iki yıl önceki durumuma göre çok daha iyiyim . Uzun lafın kısası Türkiyede işsizliğin gerçek anlamda bir sorun olduğunu kabul etmekle beraber , hatrı sayılır bir genç nüfusunda armut piş ağzıma düş modunda olduğuna eminim .

Sayfa başı
 Profile bak  

İleti başlığı: Re: Üniversiteli İşsizler
İletiTarih: 11 Ağu 2017, 11:55 
Yeni Üye

İyi güzel de Avrupada KPSS yok. Hatta Avrupada devlet çoğu mesleğin önüne sınav koyarak tezgah açamamış. Sınav harcı , okul harcı yok bilmemne kayıt parası diyerek milleti soymuyor.

Yani senin kıyaslaman saçma. Türkiyede bankalar bile üniversite şartı koşuyor.

Avrupada çıraklık ve kalfalık meslek okullarında adam gibi öğretiliyor. Senin meslek okullarında çay demlemeyi bile bilmeden mezun ediliyor insanlar. Makina meslek lisesinde meslek dersinden daha fazla başka dersler veriliyor. Makina okulunda kaynak yapmasını bile beceremeden diploması eline tutuşturuluyor. Çünkü zaten bunu öğretecek ekipmanları yok. Çoğu meslek okulu eski fabrikalardan artıkları topluyor. Bu durumda yeni teknolojiden haberi olmadan çıkıyor çocuklar

Ayrıca tükiyede üniversitelerin bir geçim kapısı olarak görülmesi vatandaşın iradesiyle değil devletin dayatmasıyla oluyor. Çünkü üniversitenin kurulduğu yerlerde halk kiralardan geçinmeye başlıyor. Yeme , içme ve eğlence yerleri artıyor. Harçlar , sınav ücretleri ders kitapları derken birileri köşeyi dönüyor. Üniversitelerin kurulduğu yerlerde projelerde bir artış yok yada kütüphaneler açılmıyor. Sadece bölge halkının politik çıkarlara kurban edilmesi uğruna bir üniversite açılarak kontenjan veriliyor.

Tıpkı üç tane ustanın bir araba yapabildiği bir ülkede hala daha yerli arabanın üretilmemesi gibi birşey bu. Çünkü devlet ithal arabadan %100-300 arasında vergi alıyor. Araba yerli olursa bu vergiyi alamayacak bu yüzden de yerli arabaya izin verilmiyor. Sonuçta makina mühendisi yada meslek okulu mezunu başkalarının kapısında senin gibi alakasız bir işle meşgul oluyor.

Veya hayvancılık ve tarım sektöründe artan maliyetleri maskelemek için dışarından ucuz et ve tahıl ithalatı yapılarak çiftçinin gelirine balta vuruluyor. Domates tarlada 50 kuruşa kalırken pazarda 3 TL ye satılıyor. Çiftçinin yerli kaynaklarını kullanması kanunlarla yasaklanıyor. İthal tohum ve ilaç kullnaması zorunluluk olarak tutuluyor. Çüftçi tarlasını satıp şehire yerleşmek zorunda bırakılıyor en sonunda. Bunlarda suçlu kim?

Ama diğer yandan da organik hoşaf AR-GE birinci seçiliyor. Yada yandaşa verilen tübitak projesinde baba oğul evin balkonunda AR-GE (??) yaparken patlayarak ölüyor..

sonra da bilmem ne sınavını geçemeyene iş yok diyerek gittikleri heryerde sınav şartı koyuyorlar. Adam matematikten mezun oluor ama KPSS de tarih - edebiyat ve maliye sorularını çözmek zorunda kalıyor. 4 yıl üniversite okuyor ama 2 yıl daha KPSS yi geçmek için çabalıyor.

İşte senin anlatmadığın yerlere de ben mum dikmiş oldum..

Kolay gelsin.

Vatandaş ne yapsın bu durumda, elbette aç kalmamak için çözüm arayışında ama bütün yollar devlet tekeli tarafından tutulmuş vaziyettedir.

Bunu anlamak çok zor değil. Türkiyede devlet mafya gibi çalışıyor.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 11 Ağu 2017, 14:26 
Banlanmış Üye

Bu başlık altında uzun uzun yazmaya gerek yok. Eğer bir devlet vatandaşın iş probleminden sorumlu değilse neden vergi alır ki?

Hala daha çadır medeniyetinden çıkabilmiş değilsiniz. Adınız devlet olmuş ama hala barbarsınız.

20 milyonluk keşmekeş istanbul ve diğer megakentlerde elbette birileri zengin olacak. Bu doğanın kuralıdır. Öyle ise devletin görevi nedir? Devlet birilerini zengin etmek için mi kurulmuştur yada devletin görevi imkanların eşit ve adil payaşımını sağlamakmıdır?

Sanırım konuyu açan kişi önce devletin ne olduğunu ve görevlerini bir bir öğrenmelidir.

Malesef barbar insanlar devlet kuruyorlar ama yönetemeyip hemen başkalarına devrediyorlar. Sonra da kurduğunuz devletin kölesi haline geliyorsunuz.

Milletine sahip çıkamayan devlet olur mu?

Komik değil mi gerçekten haliniz bu ama.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 11 Ağu 2017, 16:04 
Kıdemli Üye

ewreew yazdı:
Bu başlık altında uzun uzun yazmaya gerek yok. Eğer bir devlet vatandaşın iş probleminden sorumlu değilse neden vergi alır ki?

Hala daha çadır medeniyetinden çıkabilmiş değilsiniz. Adınız devlet olmuş ama hala barbarsınız.

20 milyonluk keşmekeş istanbul ve diğer megakentlerde elbette birileri zengin olacak. Bu doğanın kuralıdır. Öyle ise devletin görevi nedir? Devlet birilerini zengin etmek için mi kurulmuştur yada devletin görevi imkanların eşit ve adil payaşımını sağlamakmıdır?

Sanırım konuyu açan kişi önce devletin ne olduğunu ve görevlerini bir bir öğrenmelidir.

Malesef barbar insanlar devlet kuruyorlar ama yönetemeyip hemen başkalarına devrediyorlar. Sonra da kurduğunuz devletin kölesi haline geliyorsunuz.

Milletine sahip çıkamayan devlet olur mu?

Komik değil mi gerçekten haliniz bu ama.

Türkiye ekonomisi serbest piyasa ekonomisi. İstediğiniz iş alanını bir şekilde gerçekleştirmenizi devlet engelliyor mu ? Hayır - tabii ki bazen hak etmeyen insanlara torpil yoluyla kayırmalar oluyor . Bu yıllardır vardı , bunun da engellenmesi lazım şüphesiz - . O halde kimse devleti sürekli eleştirmeye hakkı yok . Devlet tabii ki herkese iş kolu açmak zorunda , ama kendi bünyesinde istihdam etmek zorunda değil . Sırf üniversitelerinde verdiği eğitimden dolayı o eğitime uygun ona devlet kademesine iş vermek zorunda değil . Sorun bu bence . İşsizlik Türkiye'nin her zaman en büyük sorunuydu , ama günümüzde farklı bir boyut aldı . Artık herkes üniversite okuyor ve neredeyse tüm bölümlerde de arz-talep uçurumu çok fazla . Çevremde bir çok insan var . İş durumunu sorsalar işsizim diye devlete saymadığı laf kaymaz . Ben çevremde çok fazla olduğundan dolayı öğretmenlerden bahsettim . 2-3 sene hiçbir şey yapmadan sadece elindeki formasyonla "devlet beni atamak zorunda,devlet bana iş vermiyor" diye çırpınanlara lafım . Kardeşim başka alanlara yönel . Ya da kendi iş sahanı yarat. Mesleğini çok seviyorsan vazgeçmek zorunda da değilsin. Başlangıçta kanaat et ucuza çalış. Biraz vicdansızca biliyorum . Neden ucuza çalışsın ama Türkiye'nin --değişmesi gereken -- gerçeği bu . Doktorlar bile kaç saat çalışıyorlar Allah aşkına . Hayır ben de bilirdim gece gündüz laf saydırmayı .

Bankada , eğitimimle hiç alakası olmayan bir yerde kanaat getirerek günde 10 saat çalışmak heyecan verici , beni mutlu edici mi sanıyorsunuz ? Ama mecburum . Üniversite okuduğum zaman devletle bu meslekte bana iş vereceğine dair sözleşme yapmadım . O yüzden oturdukları yerden devleti eleştirmek bana kolaya kaçmak gibi geliyor.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 11 Ağu 2017, 17:21 
Banlanmış Üye

Evet devlet senin bakkal dükkanına tezgah almak zorunda değil herkesi kamuda işe almak zorunda da değil. . Zaten böyle birşeyi de ima etmedim. Devlet işsizliği azaltıcı istihdamı da artırıcı önlemler almalıdır. Bu yüzden bir toplum gelecek nesillerine güvenli bir yaşam bırakabilmek için DEVLET olur. Bu yüzden de vergi ödenir.

Malesef barbar toplumlarda devlet nesillerin gelecek güvencesi olmaktan çok onların sırtında bir kambura dönüşmüştür. Çünkü toplum devletin ne olduğunu bilmiyor ve bu yüzden de devlet bize iş bulmak zorunda mı diyor. Ama aynı devlet yandaşın cebine köprüden geçmeyenlerin parasını koyacağını taahhüt ediyor.

Devlet sana iş imkanı vermek zorunda değilse vatandaş da vergi vermek zorunda değil , askerlik yapmak zorunda değil. Çoluk çocuk yedi sülalesini senin ödediğin verilerle arsa , rant ve ihaleden zengin etmek de devletin vazifesi değil. Senin canınla onların biriktirdiği serveti de korumak zorunda değil.

Sanırım Devlet hakkında tüm düşüncelerinizi bırakıp olayı yeniden öğrenmek zamanı geldi.
Devlete karşı boynumuz kıldan incedir , devlet babadır düşüncesinden çıkıp da hukuksuz devlet devlet değildir demek zamanı geldi.

Hani anlatırsınız anlı şanlı Fatihinizi bir duvar ustası mahkemeye veriyor ya...
Hani Ömere camide hasap soruyorlar o da hesap veriyor ya...

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 11 Ağu 2017, 19:55 
Kıdemli Üye

ewreew yazdı:
Evet devlet senin bakkal dükkanına tezgah almak zorunda değil herkesi kamuda işe almak zorunda da değil. . Zaten böyle birşeyi de ima etmedim. Devlet işsizliği azaltıcı istihdamı da artırıcı önlemler almalıdır. Bu yüzden bir toplum gelecek nesillerine güvenli bir yaşam bırakabilmek için DEVLET olur. Bu yüzden de vergi ödenir.

Malesef barbar toplumlarda devlet nesillerin gelecek güvencesi olmaktan çok onların sırtında bir kambura dönüşmüştür. Çünkü toplum devletin ne olduğunu bilmiyor ve bu yüzden de devlet bize iş bulmak zorunda mı diyor. Ama aynı devlet yandaşın cebine köprüden geçmeyenlerin parasını koyacağını taahhüt ediyor.

Devlet sana iş imkanı vermek zorunda değilse vatandaş da vergi vermek zorunda değil , askerlik yapmak zorunda değil. Çoluk çocuk yedi sülalesini senin ödediğin verilerle arsa , rant ve ihaleden zengin etmek de devletin vazifesi değil. Senin canınla onların biriktirdiği serveti de korumak zorunda değil.

Sanırım Devlet hakkında tüm düşüncelerinizi bırakıp olayı yeniden öğrenmek zamanı geldi.
Devlete karşı boynumuz kıldan incedir , devlet babadır düşüncesinden çıkıp da hukuksuz devlet devlet değildir demek zamanı geldi.

Hani anlatırsınız anlı şanlı Fatihinizi bir duvar ustası mahkemeye veriyor ya...
Hani Ömere camide hasap soruyorlar o da hesap veriyor ya...

Devlet oluşumu üzerinden felsefe yapmaya çalışma . Devlet yapay bir oluşumdur , toplumsal sözleşmeye dayanır.Tabii ki benim veya çevremdeki insanların yararını göz etmedikçe devlet bir anlam ifade etmez. Ama benim bahsettiğim konu çok farklı veya senin benim söylediklerimden anladığın çok farklı . Devlet halkına iş imkanı sağlamak zorunda buna yüzde yüz katılıyorum . Bizim devletimiz bunu sağlamakta zorlanıyor bunun da farkındayım . İster bu iktidar ister eski iktidarlar olsun (ki gözle görülür bir iyileşme olduğuna inanıyorum ) . Lakin benim bahsettiğim illede aldığı eğitimin üzerinden iş yapmak isteyenler . Veya bunu devletin bir çalışanı olarak yapmak zorunda olduklarını zannedenler . Devlet bunlar için özel istihdam alanları açmak zorunda değil. 40 kere tekrarladığım bu. Ama sen inatla farklı yerlere çekip popülist bakıyorsun .

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 12 Ağu 2017, 02:13 
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

AKP sürekli olarak Türkiye'nin 20 büyük ekonomiden birisi olmasını kendi ekonomik başarısı olarak lanse ediyor. AKP'den öncede bu 20 büyük ekonomiden biriydi zaten Türkiye ama bu önemli değil. Zira bir Devletin ekonomik gelişiminin göstergesi, dünyanın bilmem kaçıncı büyük ekonomisi olmak değildir. Halkına yüksek bir refah düzeyi sağlamak, güvenli iş şartları ve arzu ettiği istihdam olanaklarını yaratmaktır. Yoksa insanları açlık sınırında yaşayan, başka ülkelere göç etmek için birbirleri ile yarıştığı Hindistan'da bu en büyük 5 ekonomi içerisinde yer almaktadır. Fakat halkı sefalet içinde yaşamaktadır. Bu sebeple AKP'nin, bilmem kaçıncı büyük ekonomiyiz gibi söylemleri, bunu bir ekonomik başarı olarak lanse etmeleri, halka sağladığı yaşam ve istihdam şartları açısından bir anlam ifade etmiyor. Çünkü, o büyük ekonomiler arasına girmeyen İsviçre, Norveç, İsveç gibi ülkeler, halkına çok daha iyi yaşam şartları sağlıyor ve işsizlik gibi sorunları ile neredeyse minimuma indiriyor. Hatta işsizlik durumlarında mağduriyet oluşmaması için belli bir işsizlik maaşı bile bağlanabiliyor.

Dolayısıyla işsizlik ve istihdam sorunları bir ülkedeki ekonomi politikalarının başarısının asıl kıstasıdır. Üniversiteli işsiz sayısına bakılırsa da AKP iktidarının iddia ettiği ekonomi başarılarından bir hayli uzak olduğu görülmektedir.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 12 Ağu 2017, 02:47 
Banlanmış Üye

Her şeyi devletten ve muhalif siyasilerden beklemeyin.
Muhalif partiler sizleri hep kandırıyor. Umut tüccarlığı ile Zamanınızı çalıp duruyor.

Buradan gençliğe bir hitabe yazalım; İmece usulü her birey sermayesini alacak, bulacak, v.b. havuza aktaracak.
1- Her fakülte mezunu alay-tugay-tümen doğru şark görevi ile, bir verimli arazi kiralanıp/satın alınıp göçülecek.
2- Yeni bir kasaba-şehir inşaa edilecek(İl etapda ufak prefabrik yatakhaneler kurulabilir).
3- Her branş mezunu kendi alanında üretim ortamını kuracak çalışak-üretecek.
4- enerjiciler derhal güneş panel-rüzgar enerjisi ile şehri donatıacaklar. Şehir plancısı ilerde inşa edilecek yol ve binaların projelerini hazırlayacak.
5- Gıdacılar hem ekecek, hem labratuvarda tohum ve diğer teknoloji sektörünü geliştirecek.
6- Hayvancılar keza gene aynı şeklide.
7- Genel teknoloji-bilimciler üretecek, buluş yapacaklar.
8- sosyolog ve idareceiler kurum alt yapısını, üretimlerin pazarlamasını maddi döngüsünü tamamlayacalar.
9- Tıpcılar sağlık kuruluşunu inşaa etcek ve işletecekler. Labrotuvar kurup hastalıklara ilaç buluşu ile uğraşıcaklar.
10- Şehir tam teşekküllü faaliyete geçtiğinde zaten rol model olacak. Ve diğer insanlara örnek olacak her tümen-kolordu-ordu kendi şehir-eyaletinde sosyal hukuk refah adil yaşama, muhasır medeni seviyeye ulaşacak. Mutlu ve huzurlu olacaktır. Gün geçtikçe yeni nesillere tüketim-borç değil. Fazlası ile bol refah ve üretim mirası bırakılacaktır.

Bırakın bu kılıçsızoğlu ve diğer muhalif kontrollütiyatrocularını, işinize bakın-birleşin. Hem kendi hayatınızı kurtarın, hem geleceğe bir miras bırakın. Ağacı yaş iken eğmezseniz. Sonra kafanıza çok vurusunuz Vesselam. Gençler sizi seviyorum. Umudumuz sizlerisniz. Bu bebelere, yiğenlerinize sırtınızı dönmeyin. Onların geleceği sizin ellerinizde.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 12 Ağu 2017, 11:48 
Banlanmış Üye

Adavet sen de belirtmişsin ki insanlar istediği işi yapmak zorunda değiller.

İnsanların istediği işi yapmaması küçük bir sorundur ama konumuz üniversiteli işsizler yada Türkiyedeki işsizlik.. Bu büyük bir sorundur. Dolayısı ile işsizler kümesindeki küçük bir elemanı ön plana çıkarıp da geneli kapsayıcı hükümler vermen mantıksızdır.

Türkiyede sorun olan şey üniversite mezunlarının istediği işi bulamaması değil , İş bulamamasıdır.. Elbette bu konu devleti ilgilendirmek zorundadır. Aksi halde devlet de beni ilgilendirmez deme hakkı hasıl olur.

Eğer devlet herkese istediği işi bulamayacaksa üniversitelerin kontenjanlarını sınırlandırıp bazılarını da kapatmalıdır. Eleman alımlarında üniversite şartını kaldırmalıdır. Ama tam tersine senin şikayet ettiğin noktada bile devletin(??) kendi kasasını doldurmak için gençleri tahrik ve teşvik ettiğini görmekteyiz. Dolayısı ile senin şikayet ettiği küçük sorunlarda bile devletin sorumsuzluğu vardır.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 13 Ağu 2017, 02:27 
Onursal Üye

Vahşi kapitalizmin uygulandığı ülkelerde sıfır işsizlik olması sitem gereği mümkün değildir. Belirli ölçüde işsiz stoğunun varlığı işçi işveren pazarlığını aşağı çeken etkisi nedeniyle sistemin kendiliğinden ürettiği bir sonuçtur. Bunun dışında uygulanan ekonomi politiğin, üretimin bileşen unsurlarından hangisine daha çok pay vermeyi planlaması ile ortaya çıkan bir istihdam tablosudur. Türkiye 24 ocak 1980 kararlarının uygulamaya alınması ile birlikte üretimin bileşenlerinden finansman ve plasmana daha fazla pay ayırmayı 24 ocak kararlarının gereği olarak uygulamaya aldı. Bu parasını bankaya yatıranla, kiralık iş yeri inşa edene ayrılan paydı. Şüphesizki para en çok getirinin en az riskle oluşacağı alana kayar. Ancak bu alanlar istihdam yaratma açısından en zayıf alanlardır. Dolayısıyla ülke kaynaklarının istihdam yaratma açısından zayıf alanlara kayması ek bir işsiz ordusu yaratacaktır, yaratmıştırda.
Bu yılki kurumsal vergi şampiyonlarına bakarsanız 1 olan botaştan sonra ilk on sıra tamamen bankalardan oluşmaktadır. Bu finansmanın aldığı pay ile doğrudan alakalıdır. Gelir vergisi şampiyonlarına bakarsanızda ilk yüz kişinin neredeyse yüzde doksanı gayrı menkul sermaye iradı (plasman) ve menkul sermaye iradı ile uğraşan kişilerden oluşmaktadır. Bu tablo uzun yıllardır hemen hemen aynı görüntüyü ve dağılımı üç aşağı beş yukarı korumaktadır.
Tayyip Erdoğan bankaların karlılık oranını fahiş bulduğunu ve bundan rahatsız olduğunu açıkladı. Halbuki bu sonuç onun 15 yıldır uyguladığı ekonomi politikanın tabi sonucuydu yani faize karşı olduğunu söyleyen zihniyet ülkede en büyük payı finansmanın almasını sağlayan bir ekonomi politika yürütüyor ve ortaya çıkan sonucu sürpriz gibi anlatmak sahtekarlığından geri durmuyordu.
Buradan anlaşılması gereken bu politikanın sahibinin Tayyip Erdoğan olması değildir. Bu politika 24 Ocak 1980 de alınan kararların 12 Eylül darbesinden sonra Özal eli ile hayata sokulması ile başlamış ve en uç noktasına da Tayyip Erdoğan iktidarları döneminde gelmiştir. 12 Eylül darbesi bir taraftan güvenlik politikalarıyla sistem dışı muhalefeti yok ederken 24 ocak kararlarının uygulamasıda oligarşinin kendi ortaklarının bir kısmını tasfiye ederek Mali oligarşiye dönüşmesini sağlamıştır. Tayyip Erdoğan ise bu süreçte oluşan birikimi yabancı sermayeye aktarmakla görevlendirilmiş ve iktidarı bu görevi ne kadar sadakatle yapacağına bağlı olarak belirlenmiştir. 15 yıldır iktidarda olduğuna göre bu görevi emperyal güçlere yüksek sadakatle yerine getirdiğini hiç değilse bir karine olarak ileri sürme hakkımız vardır.
Bu süreçlerin konumuzla ilgisi ise seçilen ekonomi politikle işsizlik-istihdam arasındaki ilişkidir.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 15 Ağu 2017, 12:15 
Banlanmış Üye

Bazılarına göre devlet bambaşka birşey..

Karpuzlar tarlada kalmış bu yıl yine
Devlet senin karpuzunu satmak zorunda değil

Üniversiteliler iş bulamıyormuş
Devlet sana bana iş bulmak zorunda değil

İstanbullular ulaşımda günde 5 saat harcıyormuş
Devlet seni evden işe götürmek zorunda değil

Kurban bayramı da olmasa hayvancılık dibe çakacak
Devlet senin hayvanını beslemek zorunda değil

Vatandaş göçük altında kalır
Devlet senin evini tamir etmek zorunda deel.

Ama diğer yandan

Çiftçi tohum üretmek ister
Devletten iznin varmı yassak oğlum yassak!!

Üniversiteli Rüzgar santrali kurmak ister

Vatandaş ulaşım sorununa kendi çare üretmeye çalışır

Vatandaş hayvanını yaylaya salacak
Devletten iznin varmı yassak oğlum yassak!! Bura başkasına kiraya verildi..

Vatandaş kendi evini yapmak için ruhsat ister
Mötayite özel imar çıkarılır vatandaşada yassak oğlum yassah..

Diğer yandan

Kapitalist firmalar çaycılık kahvecilik marketçilik kasapçılık hatta çöpçülük işlerine el atarlar. Çünkü ''Serbest piyasa sen de yap kardeşiiiiim''

Vatandaşa geriye kalan tek şey kocaman bir ;

İYİ Kİ VARSIN VATANDAŞ.... OLACAKTIR ÖLDÜKTEN SONRA

Sizler hastasınız bunun adına her şekilde barbarlık denir. Global çetelerin üzerinde oynadığı birer deneksiniz.

Sayfa başı
 Profile bak  

Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Yeni bir konu gönderCevap gönder 1 sayfadan 1. sayfa   [ 11 ileti ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumda dosya ekleyemezsiniz

Arama:
Git:  

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan SiyasiForum.net Siyasi Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. SiyasiForum.Net hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde dönüş yapacaktır. Forumumuz kesinlikle hiçbir şekilde parti, örgüt, kurum, kuruluş ve oluşumu desteklememektedir. Tüm Problemler ve Reklam İçin: İletişim Formu için tıklayınız.