Yazı boyutunu değiştir
Sistem saati: 19 Oca 2018, 08:38

Yeni bir konu gönderCevap gönder 1 sayfadan 1. sayfa   [ 3 ileti ]
Yazar Mesaj
 İleti başlığı: dünya siyasetini okumak ?
İletiTarih: 15 Haz 2014, 23:45 
Yeni Üye

Merhabalar arkadaşlar,

4 yıllık üniversite hayatım boyunca dünya siyasetinin eneji üzerine döndüğü üstün körü anlatıldı hocalar tarafından nerede petrol var şurda e orda işte şu ülke var diye ara ara hocaların egolarını dinlettik "mühendislik okumam itibariyle"
forumda farklı disiplinlerden olan arkadaşlar var elbette, biz mühendisler bu konularda çok küt kalıyoruz dünya siyasetini okumak adına bu işin bir metolojisi bu derslerin adı var mı okunması gereken kitaplar veya eğitim döneminizde ne okudunuz...

Burada liseli ergen işi şunun hayatı bunun zulmünden bahsetmiyorum böyle yorumlar atmayınız
işte şu kadar kaynağı var jeopolitik konumu şudur şu kadar askeri gücü şu birliğe üye politikaları şu ortakları şu ekonomisi şu gibi yorumları yapabilmeyi sağlayan pozitif bilimden, kitaplardan bahsediyorum nedir nasıl yapılır...

Sayfa başı
 Profile bak  

İleti başlığı: Re: dünya siyasetini okumak ?
İletiTarih: 16 Haz 2014, 16:30 
Onursal Üye

Merhaba hoşgeldin, öncelikle fazla sihirli kelimeler kullanmadan. Tam ne öğrenmek istediğini yazarsan, daha net bir karara ulaşırız.. Açıkcası pek birşey anlamadım?

Sayfa başı
 Profile bak  

İleti başlığı: Re: dünya siyasetini okumak ?
İletiTarih: 17 Haz 2014, 09:31 
Onursal Üye

Hoşgeldiniz.

Şöyle bir yorumum olacaktır eğer yerinde olduğunu düşünürseniz bilgi verirsiniz.

Ben lisede fen okumuş ve mezun olmuş birisiyim. Matematik ve mantık kafasını iyi anlarım (kendi karakterim nedeniyle de fazla mantık odaklı ve ayrı bir "mantığım" olduğunu arkadaşlarım söyler). Siz de Mühendislik okmuşsunuz. Bu kafa şablon, yöntem, girdi çıktı, formül, yani özetle uygulanabilir metod ister.

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler sosyal bilimlerdir. Basit formüller veya karmaşık formüller yoktur, her durum, her olay kendine hastır, farklıdır. Bu genel geçer eğilimler, benzerlikler, birebir çok açıdan benzetilebilecek yapılar/devletler/toplumlar bulamazsınız demek değildir, bunlar vardır.

Değerlendirmeler için ayrıca Hukuk ve Ekonomi bilgileri de gerekebilir ki bunların hepsi dediğiniz gibi forumdaki farklı tahsili olan üyelerden yorumlarla veya fikri olan üyelerin yorumlarıyla dahil oluyor.

Söylemeye çalıştığım, bu konularda bilgi sahibi olmak için bol okumak gerekir, tekrar okumak gerekir, farklı bakış açılarını ve savları da okumak gerekir. Fen mezunu olsam da üniversitede sosyal bilim okudum ve çok zevk aldım. Bolca da okudum.

Önerebileceğim, kısa öz giriş olması adına bir veya iki tane antik Yunan düşünürü, ardından bir iki tane İngiliz/Fransız/ABD düşünürü olabilir. Peloponez Savaşı nedir, Aristo'dan Politics (Politika), Thomas Hobbes'tan Leviathan, Thomas More'dan Ütopya, John Stuart Mill'den Subjection of Women (Kadınların Köleleştirilmesi ancak Türkçesi bu mudur emin olamadım), Niccolo Machiavelli'den Prens, Alexis de Tocqueville'den Amerika'da Demokrası size güzel kavramlar verir diye düşünüyorum. Bazıları biraz ağır olabilir. Daha verimli ve kapsamlı bir bakış açınız olması için ayrıca, henüz benim de okuma fırsatım olmadığı Farabi'nin siyaset çalışmaları, İbn-i Haldun'dan Mukaddime, Ömer Hayyam ve Celaleddin Rumi'yi de önerebilirim, bir fikir oluşması için.

Bunların çoğunu atlayabilirsiniz, size seçenek olması için yazdım. Hepsi farklı önemli Siyaset kavramları hakkında temeller oluşturur kanımca. Ardından araştırarak bazı yazarlar bulabilirsiniz günümüzü anlamak için. Bence İlber Ortaylı ve Soli Özel bilgilendirici şeyler yazmıştır.

Sayfa başı
 Profile bak  

Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Yeni bir konu gönderCevap gönder 1 sayfadan 1. sayfa   [ 3 ileti ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumda dosya ekleyemezsiniz

Arama:
Git:  

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan SiyasiForum.net Siyasi Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. SiyasiForum.Net hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde dönüş yapacaktır. Forumumuz kesinlikle hiçbir şekilde parti, örgüt, kurum, kuruluş ve oluşumu desteklememektedir. Tüm Problemler ve Reklam İçin: İletişim Formu için tıklayınız.