Yazı boyutunu değiştir
Sistem saati: 19 Şub 2018, 04:49

Yeni bir konu gönderCevap gönder 5 sayfadan 2. sayfa   [ 69 ileti ]
Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5  Sonraki
Yazar Mesaj
 İleti başlığı: Re: Kapitalizm vs Sosyalizm
İletiTarih: 02 May 2013, 17:52 
Genel Yetkili

21. yy da hala sosyalist ekonomik modeli destekleyebilenleri görmek gerçekten çok üzücü..

Arkadaşlar ben sizi ciddi düşünceleri olan araştıran,okuyan, eleştirisel düşünebilen insanlar sanıyordum.

Tabi bu işin şakası ama ekonomi anlayışınız herhangi bir ilahiyat öğrencisinden farksız..

Kapitalizm çalışanın kazandığı emek verenin karşılığını maddi olarak aldığı bir sistemdir.

Sosyalizm özel mülküyetin olmadığı herkes yoksul olduğu ahlaksızlığı ve fahişeliği ön plana çıkaran bir ekonomik yapıdır.

Sosyalist sistemi kullanan ülkeler fahişeleriyle ünlüdür.

Çalışan insan ile çalışmayan arasında farkın olmaması ihtiyaçların eşit olduğunun düşünülmesi, özel mülküyet anlaşının olmaması sebebiyle üretimin minumum seviyesinde kalması ve kaynakların tam istihdam düzeyinde kullanılmaması sonucu olarak; insanları hırsızlığa, ahlaksızlığa sürüklemiş olan sosyalizm dünyada hiçbir ülkeye huzur,refah ve mutluluk getirmemiştir.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 02 May 2013, 20:12 
Katılımcı Üye
Kullanıcı avatarı

Genç Kalem yazdı:
21. yy da hala sosyalist ekonomik modeli destekleyebilenleri görmek gerçekten çok üzücü..

Arkadaşlar ben sizi ciddi düşünceleri olan araştıran,okuyan, eleştirisel düşünebilen insanlar sanıyordum.

Tabi bu işin şakası ama ekonomi anlayışınız herhangi bir ilahiyat öğrencisinden farksız..

Kapitalizm çalışanın kazandığı emek verenin karşılığını maddi olarak aldığı bir sistemdir.

Sosyalizm özel mülküyetin olmadığı herkes yoksul olduğu ahlaksızlığı ve fahişeliği ön plana çıkaran bir ekonomik yapıdır.

Çalışan insan ile çalışmayan arasında farkın olmaması ihtiyaçların eşit olduğunun düşünülmesi, özel mülküyet anlaşının olmaması sebebiyle üretimin minumum seviyesinde kalması ve kaynakların tam istihdam düzeyinde kullanılmaması sonucu olarak; insanları hırsızlığa, ahlaksızlığa sürüklemiş olan sosyalizm dünyada hiçbir ülkeye huzur,refah ve mutluluk getirmemiştir.

Bence ekonomi ve politik bilgisi ilahiyat fakültesinde olan sizsiniz. Hatta ilahiyat bile değil imam hatip seviyesinde resmen. Klasik ağızlarla sosyalizme saldırıyorsunuz. Öyle bir bilgi kirliliği yaratmışsınız ki gerçekten pes doğrusu dedim. Yaşınız kaç bilmiyorum ama kendimi dedemle konuşuyormuş gibi hissettim hatta. Tıpkı onun nesnel hiçbir dayanağı olmayan cümleleri gibi... Elimden geldiğince ve dilim döndüğünce cevap vermek istiyorum.

1- Sosyalizm herhangi bir devrin ekonomik modeli değildir, hele hele geçmişte kaldığını söylemek abesle iştigaldir çünkü sosyalizm, kapitalizmin ardılı, komünizmin öncülüdür. Yani sosyalizm eğer geride kalmışsa kapitalizmin çok daha geride kalmış olması gerekir ki eğer geride kalan bir ekonomik sistem bugün uygulanıyorsa ve savunuluyorsa sorun bunu savunanlardadır.

2- Cidden okuyan, düşünen, araştıran insanlar olduğumuz için sosyalizmin kalıplar arasına sıkışan ve çeşitli fraksiyonlara bölünmeyen tek tip bir ideoloji olduğunu düşünmüyoruz. Bilimsel sosyalizm, demokratik sosyalizm, proleter devrimci sosyalizm, libererteryen sosyalizm diye birçok şekilde farklı ülkelerde uygulandığını, ve her ülkenin sosyalizminin kendi şartlarına göre ortaya çıkardığını biliyoruz. Sosyalizmi böyle birkaç cümleyle açıklayabilecek kadar iyi bildiğinize göre lütfen bana demokratik sosyalizm ile devrimci sosyalizm arasında ne fark veya ne benzerlik olduğunu, iki akımın temsilcilerini ve ayrılıklarını söyler misiniz?

3- Kapitalizm çalışanın değil paranın hakkını verir. Yani çok çalışan değil çok parası olan daha çok para kazanır. Ne kadar fazla paran varsa o kadar fazla iş yapıp o kadar fazla kazanabilirsin. Emeğin karşılığı ise bir hiçtir. Öyle ki beyinsel yorgunluk dışında hiçbir yorgunluk yaşamayan müdürlerin, yöneticilerin gece gündüz hayat riski taşıyan ağır şartlarda çalışan işçilerden çok daha fazla maaş alması, patronların işçilerine hak ettiklerinden çok daha az maaşlar vermesi bunun göstergesidir. Günde 10 saat en ağır işlerde çalışan insanın hakkı, onu açlık sınırının altında yaşatacak bir ücret olmamalı öyle değil mi?

4- Sosyalizmin bazı fraksiyonları özel mülkiyeti reddeder örneğin devrimci sosyalizm. Ancak demokratik sosyalizm gibi özel mülkiyeti yok etmeyi amaçlamayan ancak kontrol altına alan ve aşırı büyük şirketlere izin vermeyen sosyalist görüşler de vardır. Bu nedenle sosyalizm özel mülkiyeti reddeder diye kesin bir yarı söyleyemeyiz ben kendimi Kemalist-demokratik sosyalist diye tanımlayan biri olarak özel mülkiyetin kaldırılmasını savunmuyorum ama elbette ki ülkede Koçlar, Sabancılar, Ağaoğulları olsun istemiyorum. Kaldı ki özel mülkiyeti reddeden sosyalistlerin özel mülkiyetten kastı evini arabasını alıp aç bilaç bırakmak demek değildir. Sosyalizmdeki özel mülkiyet üretim araçlarının belli bir kesime ait olmasıdır yani sosyalizm makinelerin, fabrikaların şahıslara veya şirketlere değil doğrudan devlete bağlı olmasını istediğini belirter özel mülkiyet karşıtlığıyla. Sosyalist ekonominin dünyada birçok yerde ekonomik yetersizlik doğurmasının sebebi ise kapitalist düzen içinde dayanamya çalışmalarıdır. Dünyada geçerli olan sistem kapitalizm değil de sosyalizm olsaydı bugün en fakir ülkenin ABD olurdu. Dünyanın kaynakları tükenmeye başlayıp insanlık yok olma yolunda hızla ilerlemeye başlayınca insanoğlu açgözlülüğünü bir kenara bırakıp paylaşma duygusunu öğrenecek. İşte o gün sosyalizm dünyada geçerli sistem olacak. Bir ekonomik yapıyı ahlaka bağlamak da ancak bir imam hatiplinin düşünce sisteminde olabilirdi zaten size imam hatipli dememi boşa çıkartmadınız teşekkür ederim. :)

5- Sosyalist ülkelerden hangisi fahişesiyle ünlü Küba mı, Çin mi, Venezüela mı, Bolivya mı? Ben bu ülkelerden hiçbirinin fahişesiyle veya ahlaksızlıklarıyla ünlü olduğunu duymadım. Lütfen bu iddanızı kanıtlar mısınız?

6- Son olarak, dünyaya hırsızlığı, bozgunculuğu, soygunculuğu, hortumculuğu getiren adaletsiz gelir dağılımına ve toplumda ezilen bir kitle yaratması nedeniyle kapitalist sistemdir. Yine dünyayı kan gölüne çeviren, çağımızın canavarı emperyalizmi yaratan milyonlarca masum çocuğun katillerini yaratan, daha çok para daha çok güç daha büyük ekonomi daha çok doğal kaynak açgözlülüğü yaratması nedeniyle yine kapitalizmdir. Kapitalist sistemin bütün suçlarını sosyalizme hiçbir dayanağı olmadan çamur misali atarak bir yere varamazsınız. Zira emperyalist, faşist, anti-demokratik bir rejim olan kapitalizmin attığı kara çamur temeli insan vicdanı olan sosyalizmin üzerinde durmaz akar artığı kapitalizmin elindeki kana buluaşır.

"Derdin sendendir bilmezsin, çaren de sendedir görmezsin; evrende bir noktayım sanırsın. Tüm alemler, kainat, sende özetlenmiştir de görmezsin." Hz. Ali

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 03 May 2013, 15:55 
Kıdemli Üye
Kullanıcı avatarı

Tamtersi asıl kapitalizm ahlaksızlığı över. Hatta övdüğü gibi bunu bir de özgürlük olarak pazarlar.

Normalde kapalı bir kadına alyans, küpe, ruj, rimel, far vb... iğrenç kimyasalları satamayacaklarını bildiklerinden önce onu açarlar daha sonra da bu malları satarak sırtından geçinir. Sonra da camekanlarda ve araba fuarlarında kasabın etleriymişçesine sergilerler.

SSCB ve diğer çoğu doğu bloku ülkelerinde ise erotik film çekmek bile yasaktı.

52:35. Acaba onlar herhangi bir yaratıcı olmadan mı yaratıldılar? Yoksa kendileri mi yaratıcıdırlar?

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 03 May 2013, 17:23 
Genel Yetkili

Balkan1908 yazdı:
Genç Kalem yazdı:

Bence ekonomi ve politik bilgisi ilahiyat fakültesinde olan sizsiniz. Hatta ilahiyat bile değil imam hatip seviyesinde resmen. Klasik ağızlarla sosyalizme saldırıyorsunuz. Öyle bir bilgi kirliliği yaratmışsınız ki gerçekten pes doğrusu dedim. Yaşınız kaç bilmiyorum ama kendimi dedemle konuşuyormuş gibi hissettim hatta. Tıpkı onun nesnel hiçbir dayanağı olmayan cümleleri gibi... Elimden geldiğince ve dilim döndüğünce cevap vermek istiyorum.

1- Sosyalizm herhangi bir devrin ekonomik modeli değildir, hele hele geçmişte kaldığını söylemek abesle iştigaldir çünkü sosyalizm, kapitalizmin ardılı, komünizmin öncülüdür. Yani sosyalizm eğer geride kalmışsa kapitalizmin çok daha geride kalmış olması gerekir ki eğer geride kalan bir ekonomik sistem bugün uygulanıyorsa ve savunuluyorsa sorun bunu savunanlardadır.

2- Cidden okuyan, düşünen, araştıran insanlar olduğumuz için sosyalizmin kalıplar arasına sıkışan ve çeşitli fraksiyonlara bölünmeyen tek tip bir ideoloji olduğunu düşünmüyoruz. Bilimsel sosyalizm, demokratik sosyalizm, proleter devrimci sosyalizm, libererteryen sosyalizm diye birçok şekilde farklı ülkelerde uygulandığını, ve her ülkenin sosyalizminin kendi şartlarına göre ortaya çıkardığını biliyoruz. Sosyalizmi böyle birkaç cümleyle açıklayabilecek kadar iyi bildiğinize göre lütfen bana demokratik sosyalizm ile devrimci sosyalizm arasında ne fark veya ne benzerlik olduğunu, iki akımın temsilcilerini ve ayrılıklarını söyler misiniz?

3- Kapitalizm çalışanın değil paranın hakkını verir. Yani çok çalışan değil çok parası olan daha çok para kazanır. Ne kadar fazla paran varsa o kadar fazla iş yapıp o kadar fazla kazanabilirsin. Emeğin karşılığı ise bir hiçtir. Öyle ki beyinsel yorgunluk dışında hiçbir yorgunluk yaşamayan müdürlerin, yöneticilerin gece gündüz hayat riski taşıyan ağır şartlarda çalışan işçilerden çok daha fazla maaş alması, patronların işçilerine hak ettiklerinden çok daha az maaşlar vermesi bunun göstergesidir. Günde 10 saat en ağır işlerde çalışan insanın hakkı, onu açlık sınırının altında yaşatacak bir ücret olmamalı öyle değil mi?

4- Sosyalizmin bazı fraksiyonları özel mülkiyeti reddeder örneğin devrimci sosyalizm. Ancak demokratik sosyalizm gibi özel mülkiyeti yok etmeyi amaçlamayan ancak kontrol altına alan ve aşırı büyük şirketlere izin vermeyen sosyalist görüşler de vardır. Bu nedenle sosyalizm özel mülkiyeti reddeder diye kesin bir yarı söyleyemeyiz ben kendimi Kemalist-demokratik sosyalist diye tanımlayan biri olarak özel mülkiyetin kaldırılmasını savunmuyorum ama elbette ki ülkede Koçlar, Sabancılar, Ağaoğulları olsun istemiyorum. Kaldı ki özel mülkiyeti reddeden sosyalistlerin özel mülkiyetten kastı evini arabasını alıp aç bilaç bırakmak demek değildir. Sosyalizmdeki özel mülkiyet üretim araçlarının belli bir kesime ait olmasıdır yani sosyalizm makinelerin, fabrikaların şahıslara veya şirketlere değil doğrudan devlete bağlı olmasını istediğini belirter özel mülkiyet karşıtlığıyla. Sosyalist ekonominin dünyada birçok yerde ekonomik yetersizlik doğurmasının sebebi ise kapitalist düzen içinde dayanamya çalışmalarıdır. Dünyada geçerli olan sistem kapitalizm değil de sosyalizm olsaydı bugün en fakir ülkenin ABD olurdu. Dünyanın kaynakları tükenmeye başlayıp insanlık yok olma yolunda hızla ilerlemeye başlayınca insanoğlu açgözlülüğünü bir kenara bırakıp paylaşma duygusunu öğrenecek. İşte o gün sosyalizm dünyada geçerli sistem olacak. Bir ekonomik yapıyı ahlaka bağlamak da ancak bir imam hatiplinin düşünce sisteminde olabilirdi zaten size imam hatipli dememi boşa çıkartmadınız teşekkür ederim. :)

5- Sosyalist ülkelerden hangisi fahişesiyle ünlü Küba mı, Çin mi, Venezüela mı, Bolivya mı? Ben bu ülkelerden hiçbirinin fahişesiyle veya ahlaksızlıklarıyla ünlü olduğunu duymadım. Lütfen bu iddanızı kanıtlar mısınız?

6- Son olarak, dünyaya hırsızlığı, bozgunculuğu, soygunculuğu, hortumculuğu getiren adaletsiz gelir dağılımına ve toplumda ezilen bir kitle yaratması nedeniyle kapitalist sistemdir. Yine dünyayı kan gölüne çeviren, çağımızın canavarı emperyalizmi yaratan milyonlarca masum çocuğun katillerini yaratan, daha çok para daha çok güç daha büyük ekonomi daha çok doğal kaynak açgözlülüğü yaratması nedeniyle yine kapitalizmdir. Kapitalist sistemin bütün suçlarını sosyalizme hiçbir dayanağı olmadan çamur misali atarak bir yere varamazsınız. Zira emperyalist, faşist, anti-demokratik bir rejim olan kapitalizmin attığı kara çamur temeli insan vicdanı olan sosyalizmin üzerinde durmaz akar artığı kapitalizmin elindeki kana buluaşır.

Benim iktisat ile iktisat tarihi ve teoriyle ilgili bilgim ekonomik forumlarda kullanabileceğim düzeyde yani lisemle bunun bir ilgisi yok. Burda ekonomik kaygılarımızı görüş ve eleştirilerimizi karşılaştıracaksak birbirimizin düzeyinin bilmemiz gerekir.

Bunu da geçersek tartışma kültürü olmayan biriyle hiçbir konuda tartışmam çünkü kendimi ezeleyip yıpranıyorum bana da yazık..

Tartışma kültürü derken şunu kasdediyorum buranın ilkokul gibi "yazın 1! ... yazın 2! ..." gibi ifadelerle düşüncenizi yazıya dökebileceğiniz bir yer olduğunu düşünmüyorum. En azından bu tarzla sizi ciddiye alıp cevap vermem mümkün değil.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 03 May 2013, 17:53 
Genel Yetkili

Jabal yazdı:
Tamtersi asıl kapitalizm ahlaksızlığı över. Hatta övdüğü gibi bunu bir de özgürlük olarak pazarlar.

Normalde kapalı bir kadına alyans, küpe, ruj, rimel, far vb... iğrenç kimyasalları satamayacaklarını bildiklerinden önce onu açarlar daha sonra da bu malları satarak sırtından geçinir. Sonra da camekanlarda ve araba fuarlarında kasabın etleriymişçesine sergilerler.

SSCB ve diğer çoğu doğu bloku ülkelerinde ise erotik film çekmek bile yasaktı.

Kapalı kadın ile kasdettiğinizi anlamadım heralde binli yıllardaki Bağdat'ın bir köyünden bahsediyorsunuz.

Arkadaşlar, kapitalizm deyince neden böyle şey aklınıza gelir hiç anlamam. Kapitalizm çalışıp tasarruf edilerek gelir düzeyinin iyileştirilmesi ile yaşam standartlarını yükseltip ihtiyaç yelpazesi genişletir. Böylece oluşan yeni ihtiyaçı arge ve pazarlama çalışmalarıyla gidermeye çalışır burdaki amaç tam istihdam düzeyine ulaşmaktır. Bu da işsizliğin minimum düzeyde olması demektir.

Hepinizin kapitalizm denince vahşi kapitalizm geliyor. Eğer sosyalizmde ne teknoloji gelişir ne de gene yere göğe sığdıramadığınız insanlık..

Sosyalist sistemlerde kendi çocuğunuz bile olmuyor. Ahlak anlayışı yok kendi mülküyetiniz yok.. Lütfen esip gürlemeden önce sosyalist ülkede sosyal yaşantıyı araştırın lütfen!

Fahişelik konusunu da araştırın..

"SSCB ve diğer çoğu doğu bloku ülkelerinde ise erotik film çekmek bile yasaktı." demişsiniz ama zaten herşey yasaktı.

Ana haber bültenlerindeki fuhuş baskınlarında İngiliz,Alman,İtalyan bir fahişe göremezsiniz Ukraynalı,Rus,Moldovalı..dır.

Hele Kübalı ve Vietnamlı kadınlar 10 dolara turistlere kendini satmak için yarışıyor.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 04 May 2013, 18:36 
Onursal Üye
Kullanıcı avatarı

Kapitalizm issizligi azaltmaz cogaltir. Bircok sirket az adamla ve az isgucuyle cok kazanmak ister, dolayisiyla uretimin cogunu ya makinalara yada Cin gibi ucuz is gucune calisan ulkelerde yaptiracagindan issizlik cogalir, parasi olan ustune para katar olmayan dahada batar. Kapitalizm insan ihtiyaclarina gore degil paraya odakli bir sistemdir, sirf bu yuzden uretilen bircok mal belirli bir sureligine dayanacak kadar uretilirki yeniside hemen satilsin, kisacasi Kapitalizm=israf=yoksulluk=zengine zenginlik=adaletsizlik=haksizliktir. Kapitalist ulkelerde hakkini arayabilmen icin bile öncelikle cebinde paran olmalidir, yoksa hakkini arayamazsin nokta.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 07 May 2013, 11:43 
Katılımcı Üye
Kullanıcı avatarı

Genç Kalem yazdı:

Benim iktisat ile iktisat tarihi ve teoriyle ilgili bilgim ekonomik forumlarda kullanabileceğim düzeyde yani lisemle bunun bir ilgisi yok. Burda ekonomik kaygılarımızı görüş ve eleştirilerimizi karşılaştıracaksak birbirimizin düzeyinin bilmemiz gerekir.

Bunu da geçersek tartışma kültürü olmayan biriyle hiçbir konuda tartışmam çünkü kendimi ezeleyip yıpranıyorum bana da yazık..

Tartışma kültürü derken şunu kasdediyorum buranın ilkokul gibi "yazın 1! ... yazın 2! ..." gibi ifadelerle düşüncenizi yazıya dökebileceğiniz bir yer olduğunu düşünmüyorum. En azından bu tarzla sizi ciddiye alıp cevap vermem mümkün değil.

Kaçmak için çok güzel taktikleriniz var tebrik ediyorum. Yazın, 1... gibisinden bir üslubum yok. Madde madde yazdığınız fikirlerinize madde madde karşılık verdim olay bundan ibaret. Senin doğrun sana, benim doğrum bana. Dünyada hiçbir zaman tek bir doğru olmadığına, insanların doğrularını karakterlerine ve yaşam tarzlarına göre kafalarında oluşturduklarını düşündüm hep. Bu yüzden kendi doğrumu dayatmaya filan da çalışmam hiçbir zaman. Yaptığım şey ikimizin doğrularını mantık ve bilim çerçevesinde irdeleyip tartışmak. Ha... Sen, ben yokum aga ortaya bombayı atar kaçarım o kadar bilmem dedemden ne duyduysam onu bilirim gerisini tartışmam diyorsan bilemem. Ama eğer derinlere inecek kadar bildiğin ve farkında olduğun bir fikrin varsa buyur tartışalım kaçmaya yer arama. Tartışma kültürü olduğunu idda edene bak hele milletin bilgi seviyesini ölçüyor ilahiyet seviyesinde falan filan diye. Çık göster o zaman bana kendi bilgi seviyeni. Neymiş efendim tartışma üslubum yokmuş da, madde madde yazdım diye cevap vermezmiş de, verirse yorulurmuş da... Nolur ver. Kendi kendini rezil ediyorsun fikrinin arkasında duramayarak :)

Diğer arkadaşa verdiğin cevapta da ne kadar fikrinin farkında olduğun ve ne kadar bilgi sahibi olduğun çok iyi anlaşılıyor. Sosyalizmin reddettiği özel mülkiyet sadece ve sadece üretim araçlarını kapsar. Evi, arabası, bilgisayarı, ayakkabısı, gömleği elbette ki olabilir insanın. Ama sosyalizmden o kadar bihabersin ki bunu bile bilmiyor, insanların çocuğu bile olamayacağını savunuyorsun sonra da kaçmak için en uygun köşeyi kollayıp "ben oynamıyorum oğlum" diye mızıkçılık yapan çocuklar gibi sızlanıyorsun. Git sosyalizmi öğren de gel.

"Derdin sendendir bilmezsin, çaren de sendedir görmezsin; evrende bir noktayım sanırsın. Tüm alemler, kainat, sende özetlenmiştir de görmezsin." Hz. Ali

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 28 May 2013, 19:01 
Katılımcı Üye

_turbo_ yazdı:
Kapitalizm issizligi azaltmaz cogaltir. Bircok sirket az adamla ve az isgucuyle cok kazanmak ister, dolayisiyla uretimin cogunu ya makinalara yada Cin gibi ucuz is gucune calisan ulkelerde yaptiracagindan issizlik cogalir, parasi olan ustune para katar olmayan dahada batar. Kapitalizm insan ihtiyaclarina gore degil paraya odakli bir sistemdir, sirf bu yuzden uretilen bircok mal belirli bir sureligine dayanacak kadar uretilirki yeniside hemen satilsin, kisacasi Kapitalizm=israf=yoksulluk=zengine zenginlik=adaletsizlik=haksizliktir. Kapitalist ulkelerde hakkini arayabilmen icin bile öncelikle cebinde paran olmalidir, yoksa hakkini arayamazsin nokta.

İşsizliği artıran şeylerden birisi söylediğinin tam tersine aslında "görünmez el"e yapılan devlet müdahelesi olan asgari ücrettir. Şirketler zarara uğramaya başladığında ücretleri aşağıya çekebilseydi işçi çıkarmak zorunda kalmazlardı.

TylerDurden yazdı:
Resimler hic bir sey ifade etmiyor.
Kuzey Kore gibi radikal rejimleri saymassak,Demokratik Almanya,Rusya ve bircok eski sosyalist/komunist ülkelerde halkin büyük bir kisminin sosyalizmin geri gelmesini istiyor.
Demokratik Alman,Cek,Slovak,Yugoslav,Polonyali ve Rus olan sürü ile insan taniyorum en azindan yarisi sosyalist rejimi geri istiyor.

Cok uzun bir konu.Birinin ötekinden daha iyi bir rejim oldugunu söylemek imkansiz.
Eminim her iki sistemde adaletli bir sekilde uygulandigi vakit sonucta ayni huzuru getirecegine inaniyorum.Nedeni basit.
Toplumun büyük cogunlugunu normal vatandas teskil ediyor.Komunistler baskiyi azaltarak,Kapitalistlerde sömürüyü yok ederek halkin cogunlugunun huzurlu yasmasini sagliyorsa kimsede kalkip ayaklanmaz.
Kapitalizm nefisleri azdirmaya ve sömürmeye devam ettikce,Komunistlerde baski ve yasaklari ayakta tuttukca huzur olmayacagi asikar.
Bu konu aslinda uzun uzun tartisilabilir.

Evet çok uzun ve tartışılması gereken bir konu bence. Resimleri koyup fazla yorum yapmamamın sebebi fitili ateşlemekti zaten.

Şu ana kadar uygulanan sosyalizmler devlet tekelciliğinden öteye gitmemiş, rekabetin ve dinamizmin olmadığı zenginlik yaratması mümkün olmayan ekonomilerdir.

Kapitalizmi savunan hiç kimse Rusya'nın kapitalizmini desteklemez ama çoğu sosyalist Küba'yı, Sovyetleri beğenir. Aslında benim savunduğum şey kapitalizmden öte bir şeydir ama bu ayrı bir konu.

Gök-Türk yazdı:
Amerika Birlesik Devletleri WALL STREET. Buyrun size Kapitalizm..

Resim
ABD Emperyalizmi icin savasip can verenler ve isgal edilen Milletlere iskence yapanlar, ABDye geri dönünce yollarda sürünüyorlar...Bua bir nevi Allah cezasi..

http://www.american-pictures.com/galler ... -00107.htm

ABD WALL STREET, Dünya kapitalizmin bulustugu yerde bir evsiz kadin Dilenci Ekmek icin dileniyor...

Böyle bir seyi en fakir sosyalist Ülkesinde bile göremessiniz. Zenginlerin yaninda acindan ölenleri ancak KAPITALIZMDE görebilirsiniz.

Wall Street hırsızlığın, sömürünün, tekelciliğin kalesidir. Biz kapitalizm dediğimizde bahsettiğimiz şey bu değildir.

spartacus yazdı:
Sosyalizmi küçümsemek yanlış olur...Küba sosyalizm sayesinde ayaktadır...Sosyalizm gelmeden önce Küba'nın belediye dairelerine törenle Amerika bayrağı çekilmeye başlanmıştı...Toprakların çoğu Amerikan fabrikalarınındı.Köylünün toprağı yok dencek kadar azdı...Bazı bölgelerde küçük bir arazi bulanada precaristas(sahipsiz toprağı işleten anlamında) denirmiş...5 buçuk milyonluk Kübada 40 milyonluk Fransa'dan daha çok işsizler ordusu bulunmaktaydı.Her üç Kübalıdan biri okuma yazma bilmemekteydi.Onlarda yoksulluktan yarıçıplak ve aç olarak giderlerdi.Fidel Ve Che Amerikan sömürgeciliğine karşı çıkarak halkı bu yoksulluktan kurtarmak için onca mücadeleye girişti ve başarılı oldu...Başka ülkelerinde Amerikan sömürgeciliğinden çıkması ve halkını kurtarması için savaştı,kazanmasada bu uğurda öldü...Ve sosyalizmi ülkeye getirdi...Ve ülke eskisinden çok daha iyi bir duruma geldi...Eşitlikle,adaletle...

'Dizlerimin üzerinde yaşamaktansa,ayaklarımın üzerinde ölmeyi tercih ederim.'
Che Guevara
...

ABD sömürüsünden Kübalıların eline geçmesi iyi bir şey. Sonra fakirlik yaratan bir sosyalizm kurmaları kötü bir şey. Sosyalizmin amacı fakirliği ortadan kaldırmak değil mi? Önce bunu başarması gerekiyor.

Balkan1908 yazdı:

Sosyalizmin bir çok tipi olduğu gibi kapitalizminde bir çok tipi vardır.

-Serbest Piyasa Kapitalizmi
-Sosyal Piyasa Kapitalizmi
-Devlet Kapitalizmi
-Şirketokrasi
-Teknokapitalizm
-Refah Devleti Kapitalizmi
-Finans Kapitalizm (Mesela Faşistler özellikle buna karşıdır)
-Tekelci Kapitalizm
-Korumacı, neo-merkantilist vb.

Emperyalizm kapitalizmle bağdaşlaştırılamaz. Sovyetler de emperyalisttir. Kapitalist olmayan Osmanlı ve Roma İmparatorluklarıda. Her iki ekonomi de emperyalist olabilir fanatizme gerek yok.

Tanrı'nın işi, insanlığın işi, gerçeğin işi, iyinin işi, doğrunun işi, özgürlüğün işi ve daha niceleri. Bunların hiçbiri benim işim değildir, benim işim sadece benim olandır ve o genel değil, biriciktir, benim gibi.

Hiçbir şey beni aşacak yücelikte değildir.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 29 May 2013, 20:42 
Kıdemli Üye
Kullanıcı avatarı

Marksizmi icat edenlerin kapitalizmi var edenlerle aynı kişilerdir. Kapitalizmi var edenler elbette ki buna karşı çıkacak bir kesimin de olacağını bildiğinden hepsini aynı potada toplayıp daha rahat bir şekilde denetleyebilmek adına komünizmi icat ettiler. Monarşi karşıtlığı, ahlak ve etiğin reddi, küreselleşme, din ve millet karşıtlığı sözkonusu olunca yekvücut olmaları da bunun delilidir.

Bugün dünyada emperyalizmin tek antitezi monarşidir.

52:35. Acaba onlar herhangi bir yaratıcı olmadan mı yaratıldılar? Yoksa kendileri mi yaratıcıdırlar?

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 29 May 2013, 22:53 
Katılımcı Üye

Jabal yazdı:
Marksizmi icat edenlerin kapitalizmi var edenlerle aynı kişilerdir. Kapitalizmi var edenler elbette ki buna karşı çıkacak bir kesimin de olacağını bildiğinden hepsini aynı potada toplayıp daha rahat bir şekilde denetleyebilmek adına komünizmi icat ettiler. Monarşi karşıtlığı, ahlak ve etiğin reddi, küreselleşme, din ve millet karşıtlığı sözkonusu olunca yekvücut olmaları da bunun delilidir.

Bugün dünyada emperyalizmin tek antitezi monarşidir.

Monarşi bir devlet örgütlenmesi yani (devleti kimin kontrol edeceği ile alakalı), kapitalizm ve sosyalizm/komünizm bir toplumsal örgütlenmedir (sermayeyi kimin kontrol edeceği ile alakalı). Monarşi ile yönetilen bir ülke de ya sosyalist ya da kapitalist olacaktır.

Tanrı'nın işi, insanlığın işi, gerçeğin işi, iyinin işi, doğrunun işi, özgürlüğün işi ve daha niceleri. Bunların hiçbiri benim işim değildir, benim işim sadece benim olandır ve o genel değil, biriciktir, benim gibi.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 03 Tem 2013, 15:48 
Yeni Üye

Uzaydan ışıklı görünmeyiversin ülkem işçinin emekçinin kanıyla andınlanıyorsa sokakları.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 05 Tem 2013, 10:43 
Kıdemli Üye
Kullanıcı avatarı

Kapitalizm de Sosyalizm de halkı, işçiyi sömürür.
İkisi de ülkemiz için zararlıdır.

Bilgisizler içinde bir bilgili, ölüler içinde bir diridir.(Hz. Muhammed.S.a.v)

Cesaret insanı zafere, kararsızlık tehlikeye, korkaklık ise ölüme götürür.(Yavuz Sultan Selim)

Ne mutlu Türküm diyene!(Mustafa Kemal Atatürk)
Türklük bedenimiz,İslamiyet ruhumuzdur.Ruhsuz beden ceset olur.(Alparslan Türkeş)

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 10 Tem 2013, 17:53 
Yeni Üye

bozkurt37 yazdı:

Hangi ekonomik modeli savunuyorsun?

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 10 Tem 2013, 19:32 
Kıdemli Üye
Kullanıcı avatarı

noname yazdı:
bozkurt37 yazdı:

Bana göre en iyi ekonomik model Atatürk'ün devletçilik ilkesidir.

Bilgisizler içinde bir bilgili, ölüler içinde bir diridir.(Hz. Muhammed.S.a.v)

Cesaret insanı zafere, kararsızlık tehlikeye, korkaklık ise ölüme götürür.(Yavuz Sultan Selim)

Ne mutlu Türküm diyene!(Mustafa Kemal Atatürk)
Türklük bedenimiz,İslamiyet ruhumuzdur.Ruhsuz beden ceset olur.(Alparslan Türkeş)

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 12 Tem 2013, 03:15 
Katılımcı Üye

bozkurt37 yazdı:
noname yazdı:
bozkurt37 yazdı:

Bana göre en iyi ekonomik model Atatürk'ün devletçilik ilkesidir.

Devletçilik basitçe bu ikisinin iç içe girmesidir zaten. Farklı bir şey değil.

Sayfa başı
 Profile bak  

Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Yeni bir konu gönderCevap gönder 5 sayfadan 2. sayfa   [ 69 ileti ]
Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5  Sonraki

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumda dosya ekleyemezsiniz

Arama:
Git:  

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan SiyasiForum.net Siyasi Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. SiyasiForum.Net hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde dönüş yapacaktır. Forumumuz kesinlikle hiçbir şekilde parti, örgüt, kurum, kuruluş ve oluşumu desteklememektedir. Tüm Problemler ve Reklam İçin: İletişim Formu için tıklayınız.