Yazı boyutunu değiştir
Sistem saati: 21 Şub 2018, 10:03

Yeni bir konu gönderCevap gönder 5 sayfadan 3. sayfa   [ 69 ileti ]
Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5  Sonraki
Yazar Mesaj
 İleti başlığı: Re: Kapitalizm vs Sosyalizm
İletiTarih: 23 Tem 2013, 09:58 
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

Fotograflar tamamen sosyalizmi asalama ve kücültmek icin yapilmistir. Kapitalist ülkelerin yoksul yerleri neden gösterilmiyor? Neden sadece zengin olan kismi gösteriliyor?

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 08 Ağu 2013, 01:01 
Katılımcı Üye
Kullanıcı avatarı

mehmet1096 yazdı:
Fotograflar tamamen sosyalizmi asalama ve kücültmek icin yapilmistir. Kapitalist ülkelerin yoksul yerleri neden gösterilmiyor? Neden sadece zengin olan kismi gösteriliyor?

Benim gibi siz de Küba'da 4 ay yaşayın, komünizmin ne kadar süper (!) bişey olduğunu anlayacaksınız. Hatta bir daha görmemek için kaçarcasına uzaklaşacaksınız. 4 ay içinde, siz de bütün Kübalılar gibi Che Gavera'nın sülalesine rahmet (!) okumaya başlayacaksınız.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 08 Ağu 2013, 01:07 
Katılımcı Üye
Kullanıcı avatarı

Burzumgoth yazdı:
Venezuella'nın sosyalizm öncesi fotoğraflarını da koy. Küba'ya uygulanan ambargoyu da koy o fotoğraflara.

Küba'ya uygulanan ambargoyu Kübalı komünistler istiyor. Sistemin çuvallamışlığının ve komünistlerin beceriksizliklerinin faurasını bu sayede ABD'ye çıkarabiliyorlar.
Nedense Küba'da ABD'ye söven tek bir kişiye rastlamadım. Ama Che Guavera'ya sövmeyen bir kişiye de rastlamadım.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 26 Ağu 2013, 20:00 
Yeni Üye

Kapitalizm ve komünizm yabancı ideolojilerin bize soktuğu saçmalıktan ibaret sistemlerdir. Kapitalizm zengini daha zengin fakiri daha fakir yapan sözde demokrasi dedikleri şeylerin sadece patron sınıf arasında uygulandığı fakiri sömüren bir sistemdir. Komünizm ise işçi sınıfını kullanarak,sınıfcılık yaparak işçi sınıfı uzerinde diktatörlük yapan sadece komünist partisi üyelerini zengin yapmayı hedefleyen sistemdir. Hiç dışardan görüldüğü gibi herkesin eşit olduğu güzel birşey değildir. Bu ideolojiler bizi bölmek için ülkemize Amerikan uşakları ve yahudiler tarafından sokulmuştur. En basit örneği Turkiye Komunist Partisi kurucusu Mustafa Suphi yahudidir. Karl Marx ve Leninde yahudidir. Yahudiyse ne olacak diyen arkadaşlarımda biraz araştırma yapıp bizim tarihimizin mimarsinin yahudilik uzerine kurulduğunu ve yahudilerin baş düşmanımız olduğunu kavrasınlar. Türkiyenin her açıdan kalkınması yabancı ideolojilerle değil Türk milletine ve Turkiye Cumhuriyetine has bir sistemle mümkündür.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 26 Ağu 2013, 22:28 
Katılımcı Üye
Kullanıcı avatarı

irdesel yazdı:
Kapitalizm ve komünizm yabancı ideolojilerin bize soktuğu saçmalıktan ibaret sistemlerdir. Kapitalizm zengini daha zengin fakiri daha fakir yapan sözde demokrasi dedikleri şeylerin sadece patron sınıf arasında uygulandığı fakiri sömüren bir sistemdir. Komünizm ise işçi sınıfını kullanarak,sınıfcılık yaparak işçi sınıfı uzerinde diktatörlük yapan sadece komünist partisi üyelerini zengin yapmayı hedefleyen sistemdir. Hiç dışardan görüldüğü gibi herkesin eşit olduğu güzel birşey değildir. Bu ideolojiler bizi bölmek için ülkemize Amerikan uşakları ve yahudiler tarafından sokulmuştur. En basit örneği Turkiye Komunist Partisi kurucusu Mustafa Suphi yahudidir. Karl Marx ve Leninde yahudidir. Yahudiyse ne olacak diyen arkadaşlarımda biraz araştırma yapıp bizim tarihimizin mimarsinin yahudilik uzerine kurulduğunu ve yahudilerin baş düşmanımız olduğunu kavrasınlar. Türkiyenin her açıdan kalkınması yabancı ideolojilerle değil Türk milletine ve Turkiye Cumhuriyetine has bir sistemle mümkündür.

Siz ne okuyorsunuz da böyle kafayı cillop gibi yıkayabiliyorsunuz anlamadım ki, bana da tavsiye edin ben de kafayı pırıl pırıl yapayım.

Bütün Türkler adına konuşmayın, benim düşmanım olan bir millet yok.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 27 Ağu 2013, 02:16 
Yeni Üye

1981 yazdı:
irdesel yazdı:

Siz ne okuyorsunuz da böyle kafayı cillop gibi yıkayabiliyorsunuz anlamadım ki, bana da tavsiye edin ben de kafayı pırıl pırıl yapayım.

Bütün Türkler adına konuşmayın, benim düşmanım olan bir millet yok.

Çok geniş kapsamlıda değil sadece birazcık okumuş olsanız yahudilerin sadece bizi degil tüm dünyayı yönettiğini görürsünüz. Konu dışına çıkmak istemezdim fakat düşmanınız olmadığını iddia ediyorsunuz. Tarih boyunca hangi milletin düşmanı olmamış ki ? Biz kendimize sahte düşmanlar edinmiyoruz yahudiler kendileri dışında herkesi düşman olarak nitelendirmişse biz ne yapabiliriz ? Buna inanmıyorsanız Rotschild adlı mason hanedanını ve yahudilerin Talmudlarını araştırmanı tavsiye ederim.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 27 Ağu 2013, 15:18 
Katılımcı Üye
Kullanıcı avatarı

irdesel yazdı:
Çok geniş kapsamlıda değil sadece birazcık okumuş olsanız yahudilerin sadece bizi degil tüm dünyayı yönettiğini görürsünüz. Konu dışına çıkmak istemezdim fakat düşmanınız olmadığını iddia ediyorsunuz. Tarih boyunca hangi milletin düşmanı olmamış ki ? Biz kendimize sahte düşmanlar edinmiyoruz yahudiler kendileri dışında herkesi düşman olarak nitelendirmişse biz ne yapabiliriz ? Buna inanmıyorsanız Rotschild adlı mason hanedanını ve yahudilerin Talmudlarını araştırmanı tavsiye ederim.

Senin ömrün boyunca okuduğundan daha fazla okumuşumdur, son bir ay içinde.

Rotschild kötü diyebilirsin, Yahudi kötü diyemezsin.
Hitler kötü diyebilirsin, Alman kötü diyemezsin.
Mahallemizde yaşayan falancm kötü diyebilirsin, ama bütün mahalle kötü diyemezsin.

Yahudi olmak ayrı şey fanatik dinci Musevi olmak ayrı şey.
Yahudilerin arasında insanlığa hizmeti dokunmuş, Musviliğe pirim vermeyen, binlerce bilim adamı var.

Kuran'daki "bütün kafirleri kesin" ayetine bakarak, bütün Araplar, Türkler, İranlılar kötü mü diyeceksin? Yoksa bütün müslümanlar kötü mü diyeceksin?
Kuran'ı birebir uyguladıklarını iddia eden Taliban'a ve El Nusra'ya bakarak, Taliban ve El Nusra kötü diyebilirsin, aa tüm müslümanlar kötü diyemezsin.
Talmud'a birebir uyan ve diğer ırkları küçümseyen Musevilere kötü diyebilirsin, ama tüm Yahudilere kötü diyemezsin.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 30 Mar 2014, 17:56 
Yeni Üye

İnsanların çoğu inançlarını annesi ve babası şekillendiriyor ve ben doğru bir inanca sahip olduğumu düşünüyorum.Ama ülkemizde çoğu insan bu şansa sahip olamıyor sadece bilinçlenelim istiyorum bu konuda korkuyorum ülkemiz saçma sapan insanların eline kalacak diye çok korkuyorum.[/color][/color]

En son spartacus tarafından, 30 Mar 2014, 18:05 tarihinde değiştirildi, toplamda 3 değişiklik yapıldı.
Yazım ve İmla kurallarına dikkat ediniz.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 30 Mar 2014, 19:40 
Yeni Üye

Bu ihtişamlı fotografları pazarlayıp sana satmak kapitalizm'in işidir. Bu fotografların arkasındaki yoksulluğu işaret etmek ise sosyalizm'in...

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 04 Nis 2014, 23:08 
Kıdemli Üye

Gönül rızasıyla yapılmayan herşey fahişeliğe girer. Kapitalsit sistemlerde de zorla borç içinde çalışan ve istediğini elde etmek içinde her türlü yolu deneyen bir sürü insan var.

Aile geçindirmek için faturaları ve masrafları karşılayabilmek için hırsızlığı meşru gören bir çok insan var. Bu da bir çeşit fahişeliktir.

Önemli olan gönül rızasıyla paylaşmasını bilmektir. Adaleti ancak bu şekilde sağlayabiliriz. Aksi halde adına ne koyasan koy her sistem fahişelik sistemidir.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 05 Nis 2014, 02:10 
Onursal Üye
Kullanıcı avatarı

Eğer sosyalizmden kasıt sosyal adalet ise Türklerde sosyalizmin zaten varolduğu bir gerçektir. Merak edenler potlaç geleneğini bir araştırıversinler.

Ben milli ekonomi modelinden, yani Atatürk'ün zamanında uygulanan devletçilik modelinden yanayım. Buna karma ekonomi de diyebiliriz. Ülkemiz ancak karma ekonomi ile gelişebilir.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 02 May 2014, 11:32 
Onursal Üye
Kullanıcı avatarı

istemiyabgu yazdı:
Ben milli ekonomi modelinden, yani Atatürk'ün zamanında uygulanan devletçilik modelinden yanayım. Buna karma ekonomi de diyebiliriz.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 04 May 2014, 03:39 
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

Bugün işçinin emeğini ve alın terini gasp etmekle itham edilen serbest piyasa ekonomisine dayalı Kapitalist rejimler, Sosyalist rejimlere kıyasla kendi ülkesindeki emekçi ve köylü yığınlara daha iyi hayat şartları sunuyorsa, artık Sosyalist paradigmalar çerçevesinde yapılacak Anti-Kapitalist analizlerin pek de dikkate alınabilir yanı kalmamış demektir.
Üstelik tarihsel tecrübelerimizde bize bir Sosyalizm inşası amacıyla gerçekleştirilen devrimlerin, iddia edildiği gibi proleterlerin yönetimde olduğu bir düzene değil, bürokratik bir despotizme yol açtığını göstermektedir.
Diğer yandan teknolojik gelişmelerin bir sonucu olarak üretim ilişkilerinde emeğin rolü giderek azalmakta ve bu da Sosyalizmin emek kavramına yaptığı keskin vurguyu anlamsızlaştırmaktadır.
Son on yıldır Türkiye'de ki Sosyalist fraksiyonların politikalarının ekseninin emekten, çoğulculuğa ve demokratik duyarlılığa kayması da bunun bir sonucudur aslında...

Kürt Halk Önderi Şeyh Sait Hazretleri (r.a.)

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 27 Ağu 2014, 21:26 
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

Kapitalizmde üretim kâr amaçlı olduğu için sürekli bir savaş vardır. Bu hem ilerlemeyi hem de gerilemeyi sağlar. Bir ülkede çok işsiz varsa, işçi talebi azdır ancak arzı fazladır. Dolayısıyla maaşlar düşer. Çünkü biri kabul etmezse onun yerine bu işi kabul edecek biri paşa paşa bulunur. Eğer makineleşme artarsa, işçiye gereksinim azalır. Aynı işçi sayısıyla daha çok iş yapar, daha fazla yere bir şeyler satarsınız. Amaç kâr olduğu için her yolu kullanabilirsiniz. Amaç kâr olduğu için, kaç kişinin çalıştığı önemli değildir. Siz kârınıza bakarsınız. Ve bu sürekli yarış yüzünden milyonlarca insan ölmüştür. Sömürgeler, savaşlar, egemenlik için oynanan oyunlar...
Halbuki, insanların tüketimi için mal üretilse böyle olmayacak. Örneğin sizin şirketinizde 5 kişi varsa ve bu yetiyorsa, yenisini almazsınız. Ancak üretim için çalışma olursa, işsizlerin de çalışması sağlanır, mal üretimi artar. 180 milyon işsiz var dünya üzerinde. Eğer iş gücü fazla geliyorsa, fiyatları düşürüp insanları süründürmek yerine yeni bir sistem kurarsın. Çalışacak adam 10 saat değil de 5 saat çalışır.
Kapitalizm köle düzenidir. İşçinin kendi iş gücünü kiralamaktan başka çaresi yoktur. O para da ancak onu doyurur, ne özel mülkiyetten faydalanabilir ne de serbestçe ticaret yapabilecek parası olur.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 09 Eyl 2014, 02:26 
Katılımcı Üye
Kullanıcı avatarı

BanjaLuka1389 yazdı:
Bugün işçinin emeğini ve alın terini gasp etmekle itham edilen serbest piyasa ekonomisine dayalı Kapitalist rejimler, Sosyalist rejimlere kıyasla kendi ülkesindeki emekçi ve köylü yığınlara daha iyi hayat şartları sunuyorsa, artık Sosyalist paradigmalar çerçevesinde yapılacak Anti-Kapitalist analizlerin pek de dikkate alınabilir yanı kalmamış demektir.
Üstelik tarihsel tecrübelerimizde bize bir Sosyalizm inşası amacıyla gerçekleştirilen devrimlerin, iddia edildiği gibi proleterlerin yönetimde olduğu bir düzene değil, bürokratik bir despotizme yol açtığını göstermektedir.
Diğer yandan teknolojik gelişmelerin bir sonucu olarak üretim ilişkilerinde emeğin rolü giderek azalmakta ve bu da Sosyalizmin emek kavramına yaptığı keskin vurguyu anlamsızlaştırmaktadır.
Son on yıldır Türkiye'de ki Sosyalist fraksiyonların politikalarının ekseninin emekten, çoğulculuğa ve demokratik duyarlılığa kayması da bunun bir sonucudur aslında...

Türkiye'de sosyalist fraksiyonların politikası çoğulculuğa ve demokratik duyarlılığa zaten en başından beri sahipti, hala da sahip. Neyden bahsettiğini çok iyi biliyorum. Bu iki terimi kullanmandaki amaç Türkiye'de sosyalist hareketin artık Kürt ayrılıkçı hareketiyle kol kola olduğu, bunun da bir gereksinim olduğu mesajını vermekten başka bir şey değil. Köylü kurnazı olarak geldin, öyle de gideceksin belli ki...

Sosyalizmin ortaya çıktığı dönemde kapitalizm henüz globalleşmemiş ve emperyalizm ciddi bir tehdit olarak belirmemişti. Bu nedenle mücadelenin merkezinde işçi-patron savaşı vardı. Ancak 1. Dünya Savaşı'ndan birkaç yıl önce başlayan sömürü yarışı o tarihten bu yana hızla yükseldi ve kapitalist sistemin en ağır yüzünü gösterdi. O tarihten bu yana ise birçok ülkedeki sosyalist-sol hareketler aslında Batı işçisinin de Batı sermayesiyle birlikte sömürüden payını aldığını, dolayısıyla artık sömürünün bireyselden ulusala kaydığını gördü ve ulusal hareketleri örgütler hale geldi. Bunu ilk ortaya atanlardan biri de eleştirdiğin bürokratik despotizmi kuran Lenin-Stalin ikilisi tarafından katledilen ve sosyalist Turan fikirlerini savunan Sultan Galiyevdir. Dünyada her ülkenin sosyalizmi ve devrimi de bir olmamıştır, Rusya'da yapılan devrim ile Çin ve Küba devrimleri çok farklı karakterler gösterir ve farklı yöntemler kullanılmıştır. Keza Guantanamo'da Arbenz, Venezüela'da Chavez, Şili'de Salvador Allende farklı yöntemler kullanıp farklı uygulamalara gitmiştir. Bu gayet doğal bir durumdur çünkü her ülkenin ekonomik, sosyal, sınıfsal ve jeopolitik durumu bir değildir. Rusya'da anti-emperyalizm işçi-patron çekişmesinin gerisinde kalmışken(yok demiyorum, gerisinde kalmıştı diyorum) Küba ve Venezüela'da ön plandadır. Günümüzde de birçok sosyalist hareket günümüz tabiriyle ulusalcıdır, öyle de olmak zorundadır. Çünkü sömürü düzeni insanların birbirini değil, ulusların birbirini sömürdüğü bir hal almıştır. Ve emperyalizmi, kapitalizmin, faşizmin ilk hedefi bu yüzden ulusal hareketler olmaya başlamış, her ülkede din mezhep veya etnik farklılıklar bölünme amacı olarak kullanılmıştır. Bugün yeryüzünde tüm emperyal ve kapital güçler ulus devletleri kötüleyip mikro-etnik milliyetçilikleri ve dinsel-mezhepsel ayrışmaları körüklemektedir.

Bu şartlara rağmen bazı sosyalist(!) örgütler tüm bu şartları görmeyerek(nesini nasıl görmüyorlarsa herşey ayan beyan ortada) emperyal güçlerin kuklası haline gelmiş ve kapitalizmin bir numaralı hizmetkarı olan Kürt ayrılıkçı hareketini liberal söylemlerle desteklemekte ve bunu bilerek isteyerek yapıp bunu millete solculuk diye yutturabileceklerini sanmaktalar. Lakin birçok ülkede olduğu gibi bizim ülkemizde de sol fikirlere sahip insanlar okuma konusunda fazlaca duyarlı olduğundan seçim sonuçları bu arkadaşların suratına bir şamar gibi inmekte. Ayrılıkçı Kürtçü partilere milliyetçi duyguları kabarık Kürtler, sosyalist olduğunu iddaa edenlere de yok hükmünde olan örgütlerinden başka kimse oy vermiyor, her ülkede olduğu gibi bizim ülkemizde de sol oylar ulusal duyguları en ağır basan sol partiye gidiyor. Bu durumu değiştiremeyeceğini gören ABD ise yeni kozunu çoktan ortaya koydu bile: demokrat-darbeci ve Alevi-Sünni ayrımı! Yalnız unuttukları birşey var, ulusal birlik ve duygular ülkemize saldıkları tüm bu zehirlerin panzehiridir!

"Derdin sendendir bilmezsin, çaren de sendedir görmezsin; evrende bir noktayım sanırsın. Tüm alemler, kainat, sende özetlenmiştir de görmezsin." Hz. Ali

Sayfa başı
 Profile bak  

Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Yeni bir konu gönderCevap gönder 5 sayfadan 3. sayfa   [ 69 ileti ]
Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5  Sonraki

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumda dosya ekleyemezsiniz

Arama:
Git:  

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan SiyasiForum.net Siyasi Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. SiyasiForum.Net hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde dönüş yapacaktır. Forumumuz kesinlikle hiçbir şekilde parti, örgüt, kurum, kuruluş ve oluşumu desteklememektedir. Tüm Problemler ve Reklam İçin: İletişim Formu için tıklayınız.