Yazı boyutunu değiştir
Sistem saati: 24 Şub 2018, 06:58

Yeni bir konu gönderCevap gönder 5 sayfadan 1. sayfa   [ 67 ileti ]
Sayfaya git 1, 2, 3, 4, 5  Sonraki
Yazar Mesaj
 İleti başlığı: Nasıl Bir Sol?
İletiTarih: 08 Eyl 2014, 05:16 
Onursal Üye

Şimdi aslında solcu değilim, son günlerde sol taraftan sağ parti eksiği var, ülkenin laflarını duymaktayım. Şuan en sağ'da %13 ile bir parti var. Merkez olarak iktidar, onlarda sağ orjin %50 ile peki sol ülkemizde %26 rakamına fitmi? Neden başka sağ parti ister..

Sol tam anlamıyla, içini nasıl doldurur?
İfadesi nasıldır?

Şimdi en son genel seçimde, kahvede toplantı var. CHP, vekil adayı gelmiş. Bende destek olmasamda dinleme taraftarı oldum.

Konuyu şöyle başladı; Merhabalar, ben CHP şu bölge sosyal demokrat adayı, falancı. İktidar olursak devletimiz şunu yapacak bunu yapacak, tabii bunu devlet olarak tanımlıyor..

Şimdi buraya kadar normal, AKP adayı geldi. Bende çay falan beleş, ne diyecekler diye gidip dinliyorum.
Her neyse, AKP adayı yönetim tarzını, ezilen, mazlum toplum değil. Milletin bütünü ülkeyi daha güzel yapacağız. Burada genel kavram millet esası.

CHP, toplantısında kasketli değnekli bir ihtiyar. Toplantı bitti, vekil adayı gitti. İhtiyar yanındakine, ne anlat bu lan? Sosyetinin adayımı bu dedi? Yanındaki güldü, ya bunlar senin benim halimden anlarmı dedi..

AKP toplantısında. Halk alkışlıyor. Helal olsun vekilim, halk adamı sıloganları ara ara yükseldi.

Şimdi burada şunu demek istiyorum, soruyorum size.

SOL, devletçimi yoksa milletçimi (Milliyetçi demiyorum? Halkçıda diyebiliriz) Olmalı..

Bana sağ'dan çok solun içinin anlatımı eksik geliyor. Yani takım ismi gibi sosyal demokrat, bu zaten vitrin adın içi ne bunu anlamıyor insanlar. Aynısını AKP tanımlıyor, sizi devlet değil millet ülkeyi yönetecek diyor?

Yani kimse sizi ezemez, buda solun genel tabiri ama sanalda genelde?
Siz ne düşünüyorsunuz?

Sayfa başı
 Profile bak  

İleti başlığı: Re: Nasıl bir SOL?
İletiTarih: 09 Eyl 2014, 11:55 
Katılımcı Üye
Kullanıcı avatarı

Ülkemizde solun 3 önemli handikapı var: milliyetçilik, dindarlık ve jargon.

Ne demek istediğimi biraz daha açayım, öncelikle şunu söyleyebilirim ki bu sorundan ilk ikisi olan milliyetçilik ve dindarlık solun kendisinin yaratmadığı, tarih boyunca sağ partilerin çamur atma politikaları sonucu ortaya çıkan handikaplar. Sonuncusu olan jargon ise solun inatla tekrar ettiği ve solu halktan koparan hatası. Şimdi biraz daha açalım.

Solun halk tarafından anlaşılmamasının, konuşma yapan bir solcu milletvekilinin arkasından "ne dedi lan bu şimdi" denmesinin tek sebebi kullandığı jargondur. Oraya gelen adam patır kütür lafa girmese önce bi kendisini partisini ve fikirlerini tanıtsa ve ardından halkın anlayabileceği cümlelerle sorunları ve çözümlerini anlatsa eminim ki AKP adayından bin kat daha fazla alkışlanır. Siz küçük yerleşim yerlerinde(söz gelimi mahalle, köy, mezra, kasaba) "sosyal demokratım" derseniz kimse hiçbir şey anlamaz. Çünkü o bir sağı bilir bir de solu, onu da yarım yamalak. Çünkü bu adamlar hep hayat kaygısıyla yaşamış, yarını düşünmüş, oturup da Marx, Lenin, Sultangaliyev filan mı okuduğunu düşünüyorsunuz, veya Alparslan Türkeş'in 9 Işığından haberdar mı sanıyorsunuz? Onların bildiği tek sağ Menderes-Özal-Demirel, tek sol ise İnönü-Ecevit'tir. Söylediğim gibi, hayatı boyunca hep yarını düşünüp hayat kaygısıyla yaşayan adamlara siz sade ve açık bir dille eşitsizlikten, haksızlıktan, adaletsizlikten, ve onların üzerinden kazanılan paralardan bahsedip bunlarla ilgili çözüm önerileri sürersen emin olun sağdan çok daha fazla oy alır, sağı hiçbir köye-mahalleye sokmazsınız bile.

Diğer sorunlar ise milliyetçilik ve dindarlık. Menderes döneminden beri, hatta daha önce kurulan Terakkiperver-Serbest Fırka dönemlerinde dahi, dindarlık sağın siyasi kozu oldu. Kendilerini dindar, solu ise dinsiz ve halkın dini inançlarına saygısız olarak gösterip bu algı üzerinden oy devşirme çabasında oldular. Bu stratejileri başarılı da oldu çünkü halk "bu laik parti şöyle dinsiz böyle Allahız" diyen sağ partilerin bahsettiği laiklikten hiçbir şey anlamıyordu. Köy enstitüleri, halk evleri gibi kurumlarda temelde insanlara laiklik, demokrasi, cumhuriyet, ulusal egemenlik, ulus olma, bağımsızlık, ekonomik özgürlük, kalkınma, sanat, müzik, edebiyat gibi şeyleri öğretme amaçlı kurulmuştu aslında. Yani yarının Türkiye'sinin fikri ve teknik altyapısını oluşturma amacı güdüyordu ama 1950 DP iktidarıyla bu kurumlar da baltayı taşa vurdu. Ve yıllardır sol üzerine yapılan dinsizlik propagandası amacına ulaştı, zamanında sağ-liberal-muhafazakar eğilimleri olan halk kafasında solu dinsizlikle özdeşleştirdi. Sağın diğer bir kozu da milliyetçi duyguları kullanmak oldu çünkü dünyanın her yerinde muhafazakar siyaset ve muhafazakar kitleler milli değerlerden bahseder. Aslında onlara milletlerinin-milliyetlerinin değil dinlerinin-mezheplerinin kazandırdığı değerleri muhafaza etmektedirler ama onlar bu değerlerin kendi milliyetlerine ait olduğunu düşünürler ve bu nedenle muhafazakar siyaset aslında otomatikman milliyetçiliği doğurur. Lakin bu milliyetçilik Fransız Devrimi'yle ortaya çıkmış ekonomik-siyasal-sosyal anlamdaki milliyetçilikten çok farklıdır. Herşeyden önce vatandaşlık, ortak tarih-kültür-dil-devlet ve ortak yaşama arzusu değildir millet tanımında merkeze alınan, ortak ırk ve bundan da öte ortak din-mezheptir. Böyle bir siyasi ortamda solun hem dinsiz-din düşmanı hem de millet düşmanı olduğu kanısının uyanması işten bile değildir ki çoktan uyanmıştır bile.

Solun hiç mi kabahati yoktur bu milliyet ve din mevzusunda? Elbette ki vardır. Mesela özellikle 80 sonrası dönemde kendini sol olarak tanımlayan gruplarda milliyetçiliğe ve dindarlığa karşı bir mesafe alma vardır. Yüz yıldır aynı teraneyle üstlerine gelindiğini bile bile bu hareketi yapmak kendi ayağına kurşun sıkmak ve kendi ideolojinden bihaber olmaktır. Dindarlık karşıtlığı abartılacak ve büyütülecek boyutta olmasa da milliyet-milliyetçilik karşıtlığı özellike de sosyalist olduğunu iddaa eden solda ciddi bir sorun teşkil etmektedir. Aslında ben bu hareketleri soldan ziyade liberal olarak tanımlıyorum çünkü bahsettikleri söylemler liberal değerlerle doğrudan ilişkili ve ayan beyan şekilde emperyal hayalleri destekler nitelikte. Mesela ÖDP-SDP-TKP gibi partilerin Kürt sorunu konusundaki düşünceleri emperyalist emellerin özgürlük-demokrasi-eşitlik-adalet gibi liberalvari söylemlerle sosa bulanmış halinden başka bir şey değildir. Solda olduğunu iddaa edenler öncelikle günümüz sosyalizmini anlamalı, emperyalizm gerçeğini gözardı etmeyip etnik-mezhepsel siyasetler üzerindeki emperyalist etkileri ciddi derecede gözden geçirmelidir. Ve şunu da gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki günümüz dünyasında sol, emperyalist hayallere karşı Sultangaliyev gibi Salvador Allende gibi, Hugo Chavez gibi, Simon Bolivar gibi ulusal temellere sıkı sıkıya bağlı olmadığı sürece sol değildir! Zira ne bugünün tahlilini yapacak kadar bilgili, ne solcu olduğunu inandırabilecek kadar samimi, ne de savunduğu fikirlerin nereye gidebileceğini düşünecek kadar zeki değildir!

"Derdin sendendir bilmezsin, çaren de sendedir görmezsin; evrende bir noktayım sanırsın. Tüm alemler, kainat, sende özetlenmiştir de görmezsin." Hz. Ali

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 10 Eyl 2014, 03:44 
Onursal Üye

Balkan1908, yüzde yüz sana katılıyorum. Ama benim anlatmak istediğim din değil, yani kimin neye inandığı kimseyi ilgilendirmemeli. Ama bu olayda yok değil var ama yanlış..

Sunum burada bence bu, mesela sana diyorumki hangi takımlısın? Sen cevap olarak mesela Balkanspor diyorsun. Ama ben bu takımın hangi ligde olduğunu bilmiyorum? Bunun gibi mesela, Sosyal Demokrat lafıda bunun gibi. Anadolu insanı bunları bilmez takdir edersen, zaten sende belirtmişsin.

Başka bir husus, Millet kavramı adam biz Millet olarak devleti yöneteceğiz. Ulusal çizgimiz ve değerlerimizle diyor. Artık halkın özgür ve egemen olduğu bir Türkiye diyor.

Ama Sol, devleti ele alıyor. Biz hükümet olacağız ve sizi yöneteceğiz manası çıkıyor. Evrensel olarak bakınca, dünyadaki Sol anlayışa çok aykırı, sonuçta Sol ayrım yapmadan halkçı olmalı. Ezilen, hor görülen, mazlumu, yetimi Sol dünyada böyledir dimi? Yani bu olay bana Solun sunum eksikliği izlenimini verdi. Bilmiyorum bence sorun bayağı büyük, bunu ciddi anlamda düşünmeliler..

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 11 Eyl 2014, 23:58 
Katılımcı Üye
Kullanıcı avatarı

Siyasi Terk yazdı:
Balkan1908, yüzde yüz sana katılıyorum. Ama benim anlatmak istediğim din değil, yani kimin neye inandığı kimseyi ilgilendirmemeli. Ama bu olayda yok değil var ama yanlış..

Sunum burada bence bu, mesela sana diyorumki hangi takımlısın? Sen cevap olarak mesela Balkanspor diyorsun. Ama ben bu takımın hangi ligde olduğunu bilmiyorum? Bunun gibi mesela, Sosyal Demokrat lafıda bunun gibi. Anadolu insanı bunları bilmez takdir edersen, zaten sende belirtmişsin.

Başka bir husus, Millet kavramı adam biz Millet olarak devleti yöneteceğiz. Ulusal çizgimiz ve değerlerimizle diyor. Artık halkın özgür ve egemen olduğu bir Türkiye diyor.

Ama Sol, devleti ele alıyor. Biz hükümet olacağız ve sizi yöneteceğiz manası çıkıyor. Evrensel olarak bakınca, dünyadaki Sol anlayışa çok aykırı, sonuçta Sol ayrım yapmadan halkçı olmalı. Ezilen, hor görülen, mazlumu, yetimi Sol dünyada böyledir dimi? Yani bu olay bana Solun sunum eksikliği izlenimini verdi. Bilmiyorum bence sorun bayağı büyük, bunu ciddi anlamda düşünmeliler..

Sorun elbetteki büyük can. Topluma, halkın geneline inemeyen bir sol var Türkiye'de. Çift başlı bir dev gibi aslında Türkiye'deki sol, potansiyelini kullansa gerçekten bir dev. Ama bu devin bir başında halktan kopuk söylemlerle ve vaadsiz-plansız-programsız sırf kuru muhalefete dayalı bir yapı var diğer yanında ise halkın içinde olan yoksul kesimlerden gelen veya halen yoksul olan ama yine plansız-projesiz ekstra olarak bir de örgütsüz bir yapı var. Kuru muhalefet dediğimiz şey de çok büyük bir etken. Örnek vermek gerekirse Sözcü gazetesi. Evet güzel muhalefet yapıyor, en cesur habercilik örneklerinin altında imzası var hep ama yapıcı değil. Misal CHP'de Kılıçdaroğlu gitsin diyenler "niye?" sorusunun cevabını vermiyor, belki de veremiyor. AKP bu ülkeden gitmeli çünkü yanlışları bunlar bunlar bunlardır diye yazıyor uzun uzun, tamam güzel eyvallah haklısın da sen gelsen ne yapacaksın onu söyle. Eğer siyasetin, politikanın, particiliğin içindeysen bir ideolojin, idealin, programın ve planın olmalı. Bunlar olmadan hiçkimseyi ikna edemezsin. Şahsen ben CHP'nin başında olsam "AKP çaldı, özelleştirdi, kapitalizme kurban etti, patronu kolladı" diye bağırıp duracağıma konuşmamın yarısını bunlara ayırır geri kalan yarısında da halka "Devlete ait fabrikalar açıp size istihdam sağlayacağız, yerli malını teşvik edip dış bağımlılıktan kurtaracağız, dünyanın her yerindeki zulme yurtta barış dünyada barış diyen bir liderin partisi ve ülkesi olarak dimdik karşı duracağız, devlet halk için vardır bu nedenle size ücretsiz eğitim-sağlık-kamu hizmeti sağlayacağız" derim. Ülkedeki zenginin daha da zenginleşip fakirin daha da fakirleşmesini dile getirdikten sonra bu durumu nasıl tersine çevireceğimi takır takır söylerim. Malesef ülkemizde siyaset o kadar çıkar-din-mezhep-etnik köken-ticaret temeline oturmuş ki halkın ne istediği hiçkimsenin umrunda değil bu yüzden onlar da halkın problemlerine çözüm üretmek yerine kendi seçim propagandalarına malzeme üretmeyi tercih ediyorlar.

"Derdin sendendir bilmezsin, çaren de sendedir görmezsin; evrende bir noktayım sanırsın. Tüm alemler, kainat, sende özetlenmiştir de görmezsin." Hz. Ali

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 06 Kas 2014, 23:41 
Yeni Üye

SOL derken öncelikle hangi partiyi sol olarak damgaliyoruz buna dikkat etmek gerekir. CHP'nin ne güttüğü siyasi rota, ne tabanı, ne politik faaliyetleri sol tandansla ilişkilendirilecek bir veçhe de değildir. chp tatli su solcusudur, genel başkan adayı Muharrem İnce "karşıdan geçerken 2 kere sola bakacağız" farfarasi yapar buna müteakip katildiği bir programda kendisine "başbakan olursaniz ilk projeniz nedir" sorusunu "sanayicilerin vergilerini indireceğiz" diye yanıtlar. bu tür tutarsız, ilkesiz bir siyaset anlayışı çepelinde CHP'ye sol diyemeyiz . Öncelikle bunun altını çizelim.

Sol'un içeriğini doldurmaya gelince . SOL demek emekçi yığınlarının, yoksullarin, sistemin üzerinden silkelediği tüm azinliklarin sesi , nefesi olabilmektir. SOL milliyeti değil insani önceller, demokrasiyi, sosyo-ekonomik eşitliği , sosyal adaleti, insan haklarini, ifade özgürlüğünü, basın özgürlüğü için savaşır adına solcu denen birey ya da partilerin pratiği budur. sosyal şovenlerle karıştırmayalim.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 19 Kas 2014, 15:27 
Onursal Üye

Şu bir gerçek herkes sağ parti kurulmasıyla meşgul, Sol'da oylar bölünsün diye bundan memnun..
Sol niye insanların sağcı olmasından memnun olur. Yada karşı hamle atmaz anlamıyorum?
Sosyal demokrat bir partiye ihtiyaç var. Bu hızla sadece sağ partiler güç oranına şahit olucağız.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 22 Kas 2014, 13:47 
Kıdemli Üye

Siyasi Terk yazdı:
Şimdi aslında solcu değilim, son günlerde sol taraftan sağ parti eksiği var, ülkenin laflarını duymaktayım. Şuan en sağ'da %13 ile bir parti var. Merkez olarak iktidar, onlarda sağ orjin %50 ile peki sol ülkemizde %26 rakamına fitmi? Neden başka sağ parti ister..

Sol tam anlamıyla, içini nasıl doldurur?
İfadesi nasıldır?

Şimdi en son genel seçimde, kahvede toplantı var. CHP, vekil adayı gelmiş. Bende destek olmasamda dinleme taraftarı oldum.

Konuyu şöyle başladı; Merhabalar, ben CHP şu bölge sosyal demokrat adayı, falancı. İktidar olursak devletimiz şunu yapacak bunu yapacak, tabii bunu devlet olarak tanımlıyor..

Şimdi buraya kadar normal, AKP adayı geldi. Bende çay falan beleş, ne diyecekler diye gidip dinliyorum.
Her neyse, AKP adayı yönetim tarzını, ezilen, mazlum toplum değil. Milletin bütünü ülkeyi daha güzel yapacağız. Burada genel kavram millet esası.

CHP, toplantısında kasketli değnekli bir ihtiyar. Toplantı bitti, vekil adayı gitti. İhtiyar yanındakine, ne anlat bu lan? Sosyetinin adayımı bu dedi? Yanındaki güldü, ya bunlar senin benim halimden anlarmı dedi..

AKP toplantısında. Halk alkışlıyor. Helal olsun vekilim, halk adamı sıloganları ara ara yükseldi.

Şimdi burada şunu demek istiyorum, soruyorum size.

SOL, devletçimi yoksa milletçimi (Milliyetçi demiyorum? Halkçıda diyebiliriz) Olmalı..

Bana sağ'dan çok solun içinin anlatımı eksik geliyor. Yani takım ismi gibi sosyal demokrat, bu zaten vitrin adın içi ne bunu anlamıyor insanlar. Aynısını AKP tanımlıyor, sizi devlet değil millet ülkeyi yönetecek diyor?

Yani kimse sizi ezemez, buda solun genel tabiri ama sanalda genelde?
Siz ne düşünüyorsunuz?

Çok güzel demişsin kesinlikle katılıyorum . Ne Atatürk'ün nede İnönü gibi solcu dediğimiz kişilerin solculuğu gerçek , evrensel solculuk değildi. Kısa ve orta vadede sol istediği kadar yenilensin halkta istediği karşılığı alamaz .

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 18 Arl 2014, 10:27 
Katılımcı Üye
Kullanıcı avatarı

Esasında Faşistler de devletçidir, Sosyalistler de. Faşistler devletçiliği milliyetçilik üzerine yüceltirken, sosyalistler devletçiliği ideoloji üzerinden yüceltiyor. Sonuçta her ikisi de aynı kapıya çıkıyor, ikisi de demokrasiyi hiçler, baskıya yol açar, özgürlükleri ortadan kaldırır, cahil halka(!) sormaz, tiranlıkların oluşmasına sebep olur.

Bu felaketlere Faşizm sebep olunca yoğun eleştiriye maruz kalıyor. Sosyalizm sebep olunca ise Balkan1908'in yaptığı gibi "sosyalist olduğunu iddaa eden" gibi cümlelerle, sosyalizm aklanmaya çalışılıyor.

Bu sağ sol meselesini daha sonra geniş bir şekilde yazmak isterim. Şimdilik sadece Balkan1908'in yaptığı hataya dikkat çekmek istedim.

Bütün diğer özgürlüklerin ön koşulu olan ekonomik özgürlük, sosyalistlerin bize söz verdiği ve sadece bireyin değersizleştiği ve seçme gücünü terk ederek elde ettiği ekonomik yardım özgürlüğü olamaz. Ekonomik özgürlük, seçme hakkıyla beraber içinde bu hakkın risk ve sorumluluğunu taşıyan ekonomik faaliyet özgürlüğü olmalıdır. Friedrich Hayek

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 26 Oca 2015, 09:30 
Katılımcı Üye
Kullanıcı avatarı

Solcular ve Demokrasi

Türkiye'de solcuların büyük bölümünün demokratik olamadıkları ampirik bir gerçek. Kendilerine demokrat süsü verseler de kritik dönemlerde anti demokrat kimliğe geri dönüyorlar. Demokratik seçimlerle iş başına gelmiş siyasileri, şiddet yoluyla iktidardan indirmeye can atıyorlar. Sokak şiddetine tapıyorlar. Tarihsel süreçte de Türkiye'ye demokrasiyi sağcılar getirdi. Örneğin tek parti diktatörlüğünü de sol yıkmadı.

Solcular ve Nefret

Solcuların büyük bir bölümü Menderes'i, Özal'ı, ve bugün Erdoğan'ı hiç sevmedi; onlardan nefret etti. Örneğin Gezi'deki solcular; kendileri ile birlikte olanlara halk dedi, kendileri ile birlikte olmayan daha geniş kitleye ise halk gözü ile bakmadı. İnsanlara insan oldukları için değil, kendileri ile aynı fikirde oldukları ölçüde değer verdiler. Yazdıkları her yazıda kendileri ile birlikte olmayan insanlara, kustukları nefret gözlenebilmekte.

Yazıyı bir seferde geniş geniş yazmak yerine, böyle arada bir mesaj yazarım. Böylelikle kavramlar ve başlıklar daha anlaşılır olur.

Bütün diğer özgürlüklerin ön koşulu olan ekonomik özgürlük, sosyalistlerin bize söz verdiği ve sadece bireyin değersizleştiği ve seçme gücünü terk ederek elde ettiği ekonomik yardım özgürlüğü olamaz. Ekonomik özgürlük, seçme hakkıyla beraber içinde bu hakkın risk ve sorumluluğunu taşıyan ekonomik faaliyet özgürlüğü olmalıdır. Friedrich Hayek

En son Ortalama Vatandaş tarafından, 26 Oca 2015, 09:39 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 değişiklik yapıldı.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 26 Oca 2015, 09:35 
Onursal Üye
Kullanıcı avatarı

Ortalama Vatandaş yazdı:
Solcular ve Demokrasi

Türkiye'de solcuların büyük bölümünün demokratik olamadıkları ampirik bir gerçek. Kendilerine demokrat süsü verseler de kritik dönemlerde anti demokrat kimliğe geri dönüyorlar. Demokratik seçimlerle iş başına gelmiş siyasileri, şiddet yoluyla iktidardan indirmeye can atıyorlar. Sokak şiddetine tapıyorlar. Tarihsel süreçte de Türkiye'ye demokrasiyi sağcılar getirdi. Örneğin tek parti diktatörlüğünü de sol yıkmadı.

Solcular ve Nefret

Solcuların büyük bir bölümü Menderes'i, Özal'ı, ve bugün Erdoğan'ı hiç sevmedi; onlardan nefret etti. Örneğin Gezi'deki solcular; kendileri ile birlikte olanlara halk dedi, kendileri ile birlikte olmayan daha geniş kitleye ise halk gözü ile bakmadı. Yazdıkları her yazıda kendileri ile birlikte olmayan insanlara, kustukları nefret gözlenebilmekte.

Yazıyı bir seferde geniş geniş yazmak yerine, böyle arada bir mesaj yazarım.

Bende geniş yazmak istemiyorum!
Iyice saçmalamaya başladın.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 26 Oca 2015, 09:41 
Katılımcı Üye
Kullanıcı avatarı

Örneğin Lenin'i kendim için bir idol seçsem, bunun yanında demokratik olduğumu söylesem; o zaman saçmalamış olurdum. Yazmışken bir kısım solcuların başka bir özelliği de kişileri kutsama özelliği ve insanları bu kişiye tapmaya zorlama eğilimi de var. Bu tutum ve tutumun sonuçları da açılabilir.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 26 Oca 2015, 12:09 
Onursal Üye

Ortalama vatandaş Tayyip solcular hakkında alt/orta zeka ve eğitim grubuna ne anlatıyorsa ancak o kadarını bilir daha fazlasını ondan beklememelisiniz. Adamın idolü darbesever bir yalaka kendi ne olacak?

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 26 Oca 2015, 12:14 
Onursal Üye
Kullanıcı avatarı

Ortalama Vatandaş yazdı:
Örneğin Lenin'i kendim için bir idol seçsem, bunun yanında demokratik olduğumu söylesem; o zaman saçmalamış olurdum. Yazmışken bir kısım solcuların başka bir özelliği de kişileri kutsama özelliği ve insanları bu kişiye tapmaya zorlama eğilimi de var. Bu tutum ve tutumun sonuçları da açılabilir.

Tehlike anında iki ayak ile frene "abanmak" için, özellikle Desoto GM Chevrolet Dodge marka, 40-50-60 model Amerikan arabalarında, otomatik şanzımana, yüksek hacimli motorlara sahip olmaları ve ağır otomobiller olmalarından dolayı, çift taban ile kullanılmak amaçlı son derece geniş fren pedalları kullanılmıştır.

Fren yap Vatandaş.

"OrtalamaVatandaş"mısın, derinlik sahibi bir entellektüelmisin, işi gücü yaftalamak olan sıradan ve düşük profil sahibi bir foumcumusun anlamadım.

Kalın bir üst başlık atıp altına saçma sapan ve bomboş bir paragraf ekleyerek ne amaçlıyorsun?

Sağ iktidarların, gerici "kara kuvvetler" ve asker ile beraber, özellike sol/sosyal/sosyal demokart/sosyalist/komünist kimlikli insanlara neler yaptıklarını anlatmayı zul adlettiğim gibi, Menderes Özal ve Erdoğanın ne kadar özgürlükçü cağdaş ve "demokrat" birer siyasi olduklarını tartışmayı da zul adlederim.

Açık ve net söylüyorum!
Birinci Dünya Harbi sonrası,1938 e kadar olan dönemi ayrı tartışırım.

Fakat Menderesden itibaren kimlerin kimler ile iş tuttuğunu hepimiz tarihi okuyarak değil, bugünlere bakarak bile görebiliriz.
Hadi 1950ler çok geride kaldı.
12 Eylül 1980lerden bu yana bakalım yine yeter.

Sağ yada "sözde" milliyetçi "sözde"muhafazakar, "sözde" özgürlükçü, "sözde" demokrat, bugün yerin dibine soktukları asker ile koyun koyuna, gerici baskıcı ve hatta faşist, Natocu bağımlı onursuz ve kalitesiz, son yıllarda bunlara ek olarak "sözde" liberal dönek ve yavşamış bir grup ülkeyi yönetiyor.

Sol sol sol sol diye zırvalamayı bırak, kendin nerede ve kimler ile iş tutuyorsun ona bak.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 26 Oca 2015, 22:50 
Katılımcı Üye
Kullanıcı avatarı

Türkiye'de solcuların; demokrat olmadıkları, olamadıkları bir gerçek. Zaten sizler de tersini iddia etmiyorsunuz. Umarım bir gün demokrat olmayı gerçekten başarabilirler.

Solcular ve Özgürlük

Yine Türkiye'de bazı solcular, özgürlüğü de babalarının malıymış gibi sahiplenir ama tekke ve zaviye kapatma kararını sonuna kadar destekler. Kürtçe eğitim verilmesine karşı çıkar. Resmi ideolojinin eğitim ve diğer kurumlarda yer almasını destekler. Negatif özgürlük anlayışını kesin inkar ederler. Bu konu da derinlemesine açılabilir.

Amacım sadece gözlemlerimi yansıtmak; hatalı gözlemlerim varsa (elbette olabilir) birlikte düzeltiriz.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 27 Oca 2015, 01:45 
Onursal Üye
Kullanıcı avatarı

Gözlem değil ön yargı tamamen, malesef...
Tabi ki Türkiye'de sol çok tartışılacak bir konu ama siz tartışmıyorsunuz. Sizinki negatif propaganda. Propagandacısınız. Onun için boşuna yormayalım birbirimizi, iletişim değil ağlama duvarımsı iletiler...

Sayfa başı
 Profile bak  

Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Yeni bir konu gönderCevap gönder 5 sayfadan 1. sayfa   [ 67 ileti ]
Sayfaya git 1, 2, 3, 4, 5  Sonraki

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumda dosya ekleyemezsiniz

Arama:
Git:  

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan SiyasiForum.net Siyasi Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. SiyasiForum.Net hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde dönüş yapacaktır. Forumumuz kesinlikle hiçbir şekilde parti, örgüt, kurum, kuruluş ve oluşumu desteklememektedir. Tüm Problemler ve Reklam İçin: İletişim Formu için tıklayınız.