Yazı boyutunu değiştir
Sistem saati: 19 Şub 2018, 04:32

Yeni bir konu gönderCevap gönder 5 sayfadan 5. sayfa   [ 67 ileti ]
Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5
Yazar Mesaj
 İleti başlığı: Re: Nasıl Bir Sol?
İletiTarih: 09 Mar 2015, 14:49 
Katılımcı Üye
Kullanıcı avatarı

Şu Garo Paylan kafası solcuysa ben de astronotum. Arkadaş sen her yerde çık bağır sorunu doğuran ırkçılık, faşizm, dincilik vs diye sonra kalk "sol kimlik politikalarıyla beslenir" de. Senin ne farkın var Türk ırkçısından, İslamcıdan, faşist sağcıdan? Tek farkın içini doldurduğun din ve ırk, siyaset hep aynı. Kendisi Ermeni olduğu için, tek derdi de Ermenilik adına birşeyler yapmak olduğu için, aynı zamanda Ermeni sayısı da Türkiye nüfusu içinde çok çok az olduğu için sol gruplardan destek alma çabasında. Bu yüzden kimlik siyaseti solu yükseltir diyip duruyor, her yerde bir kimlik siyaseti, nerde HDP varsa orda ırklar var, mezhepler var, dinler var, sol yok, sosyalizm yok, eşitlik yok, özgürlük yok. Varsa da sadece kendi savundukları ırklar için. Geçen gün biri demiş ki "Sınırlar ne kadar kötü, öte tarafla bu taraf ayrı gayrı kalıyor". Doğru demiş de bir tek Suriye sınırı söz konusu olunca aklınıza geliyor bu? Yunanistan ve Bulgaristan sınırlarımızın her iki tarafı da akraba ailelerle dolu, Keza Ermenistan sınırımız da öyle, Nahçıvan ve Azerbaycan topraklarında nice akrabaları var Iğdırlı, Ağrılı, Ardahanlı, Karslı vatandaşlarımızın. Peki ya Artvin ve Batum'un akraba aileleri? Bunlar niçin akıllarına gelmez? Çünkü HDP zihniyetinin dikkate aldığı tek unsur Kürtler'in ve kısmen Ermeniler'in hakları, birliği, bütünlüğü konusunda ne yapılabileceğidir. Nasıl olur da ben bu sınırları kaldırırım, nasıl bir ajitasyon kansız bir Kürt birleşmesine gider diye düşünmekten başka bir şey yapmıyorlar. Sonra bunlar çıkar ulusalcılara nazi der, yani nasyonal sosyalist demeye çalışır. Ulan senden ala nazi mi var memlekette? Her siyasetinin arkasında ya Kürtlük ya da Ermenilik var. Tamam savun kültürel haklarını, bu halkların varlığını koru ama adamların tek hedefi yeni bir ulus nasıl yaratırız, Kürtler'i nasıl birleştirip sınırları kaldırırız, nasıl Kürtler adına bir otorite kurarız, Ermeni kozunu kullanarak Türkiye'yi nasıl köşeye sıkıştırırız. Dolayısıyla bu adamların solcu olduğuna da, şuan Türkiye'de adam akıllı "sol" denebilecek bir parti olduğuna da inanmıyorum ben. CHP gibi sosyal demokrat partiler liberalizmin çöktüğünü göre göre daha da liberalleşiyor, küçük radikal partiler ise ya Kürtçülük ve mezhepçilik üzerinden siyaset üretiyor ya da bu tip siyaset üretenlerin kuyruğuna takılıp ne derlerse yapıyor. Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan, Mahir Çayan, Ulaş Bardakçı bunları görse memleket solunun haline gülsek mi ağlasak mı diye düşünürlerdi.

"Derdin sendendir bilmezsin, çaren de sendedir görmezsin; evrende bir noktayım sanırsın. Tüm alemler, kainat, sende özetlenmiştir de görmezsin." Hz. Ali

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 09 Mar 2015, 15:17 
Onursal Üye

Kızıldeli yazdı:
Bu yüzden kimlik siyaseti solu yükseltir diyip duruyor, her yerde bir kimlik siyaseti, nerde HDP varsa orda ırklar var, mezhepler var, dinler var, sol yok, sosyalizm yok, eşitlik yok, özgürlük yok. Varsa da sadece kendi savundukları ırklar için. Geçen gün biri demiş ki "Sınırlar ne kadar kötü, öte tarafla bu taraf ayrı gayrı kalıyor". Doğru demiş de bir tek Suriye sınırı söz konusu olunca aklınıza geliyor bu? Yunanistan ve Bulgaristan sınırlarımızın her iki tarafı da akraba ailelerle dolu, Keza Ermenistan sınırımız da öyle, Nahçıvan ve Azerbaycan topraklarında nice akrabaları var Iğdırlı, Ağrılı, Ardahanlı, Karslı vatandaşlarımızın. Peki ya Artvin ve Batum'un akraba aileleri? Bunlar niçin akıllarına gelmez? Çünkü HDP zihniyetinin dikkate aldığı tek unsur Kürtler'in ve kısmen Ermeniler'in hakları, birliği, bütünlüğü konusunda ne yapılabileceğidir.

Özellikle bu kısma çok katılıyorum, güzel ifade etmişsiniz.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 09 Mar 2015, 17:06 
Onursal Üye
Kullanıcı avatarı

Kavram kargaşası bu topraklarda yaşayan siyasilerin ve ideologların ortak sorunu.
"Herkes benim gibi düşünse ne güzel ve ne kadar tatlı tatlı yaşarız" bu ülke´nin ortak sorunu.
Bende katılıyorum. Garo Paylan saçmalamış.
Hepsi söylemlerinde saçmalıyor.
CHP ne kadar sol bir partidir?
MHP ne kadar cağdaştır?
AKP´nin neresi demokratdır?

Tüm siyasilerin bu kadar tatava yapmasını ve saçmalamasını önleme´nin tek yolu anayasal eşit yurtdaşlık ve yerel yönetim imkanıdır.

"Elimi verirsem kolum gider" korkusu ile bu iş çözülmeyecek.

Nasıl bir sol?

Işe başlarken besmele çekmeyen bir sol ile olabilir!

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 10 Mar 2015, 04:56 
Onursal Üye

Türkiye'de Sol popüler kültür meraklısı haline gelmiş durumda.
Eylemci ruhunu kaybetmiş, güven tesisini oluştururken söylemle yola çıkılıyor.
Buda Sol için ne kadar inandırıcı olduğu sorgulanmış oluyor..
Eylem derken kırmak dökmek olmamalı, mesela bugün ülkemizde 2 milyon Suriyeli var. Savaştan kaçanlara lafım yok, burada sorun bir işçi günlük 50 milyon alıyorsa, Suriyeli 20 milyon alıyor, ekmek arası döner ayran ile akşam ediyor..

Şuan halkımız bundan çok şikayetçi, AKP'nin oy kaybı buradan mesela anketlerde. Sol bununla ilgili ne yaptı? Ben birşey göremedim daha, adamları kovmazsın ama bir mesaj verebilirsin..

Sol popüler kültüre kaydıkça, halk sağ tarafa kaymayı çare ediniyor.
Halk çaresiz, Sol ondan daha çaresiz.. Tuhaf ama gerçek bu ne diyim belki zaman gereklidir.
Kalacak ve yaşanacak bir ülke kalırsa tabiiki..

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 10 Mar 2015, 15:42 
Kıdemli Üye

TylerDurden yazdı:
AOG yazdı:
Belki miadını doldurmuştur...

"Miadını" doldurmuş olmasını isteyenler ağırlıklı olarak sermaye sahipleri.

150 yıldır, sol/sosyalist/komünist temelli fikirlerin hayata geçmesi ve bunlar uğrunda nice insanların hayatlarını feda etmesi sonucu bazı haklar elde edilmiştir.
Buna en yakın ve en basit misal olarak işçi haklarını örnek gösterebiliriz.
-Çalışma saati
-Sendikal haklar
-Daha adaletli bir maaş
-Çocuk işçiliği
-Sigorta
-Ikramiyeler
-Emeklilik vs vs

Bugün itibarı ile bu haklar "ekonomik sıkıntı" bahanesi ile tek tek geri alınıyor.

Felaket tellallığı yapmak istemem fakat "solun" tam anlamı ile tasfiye olması´nın işçi dünyası için bir geri adım hatta felaket olacağını düşünüyorum.

Sol dediğinde yukarıda saydıkların ilk akla gelenlerdir...
Söylediklerine katılıyorum...

Gerçek şu ki CHP gibi önde gelen sol parti bile işçi mahallere bugünler bile giremiyorlar daha halen...
Emek isteyen tarımsal alanlarda daha halen yoklar... doğuda hiç yoklar...

Ama gel gör ki oyları Türkiyenin zengin semtlerden geliyor
Burada bir tezat yok mu ?

Bir zengin işçi hareketleri destekler mi hiç sence ?

Hataları Sol partiler geçmişinde aramalılar...
Sol partiler geçmişte çalışanların dertleriyle ziyade kendi ideolojilerle meşkullerdi...
İnsanlarımız sol partilere sırt çevirmiş durumda... şuan gözüken o...

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 10 Mar 2015, 16:32 
Onursal Üye
Kullanıcı avatarı

CHP "sol" bir parti ise bende Yarasa adamım.

CHP an itibarı ile "ehven-i şer".

El öptüren parti başkanlarından her zaman gıcık kaparım.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 10 Mar 2015, 16:45 
Onursal Üye

Şuan yeterliliği tartışılar belki, ama CHP harici Sol tabanı güçlü olan yok.
HDP asla Sol olamaz, HDP oy almak için bu rolü üstleniyor, özellikle CHP'den bunun için kafalar karışmamalı.

Sayfa başı
 Profile bak  

Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Yeni bir konu gönderCevap gönder 5 sayfadan 5. sayfa   [ 67 ileti ]
Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumda dosya ekleyemezsiniz

Arama:
Git:  

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan SiyasiForum.net Siyasi Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. SiyasiForum.Net hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde dönüş yapacaktır. Forumumuz kesinlikle hiçbir şekilde parti, örgüt, kurum, kuruluş ve oluşumu desteklememektedir. Tüm Problemler ve Reklam İçin: İletişim Formu için tıklayınız.