Yazı boyutunu değiştir
Sistem saati: 21 Şub 2018, 09:58


Yeni bir konu gönderCevap gönder 1 sayfadan 1. sayfa   [ 3 ileti ]
Yazar Mesaj
 İleti başlığı: İslam Dışı mı? İnsanlık Dışı mı?
İletiTarih: 15 Şub 2015, 18:46 
Yeni Üye

Kayıt: 19 Mar 2014, 19:28
İleti: 44

Son zamanlarda IŞİD üzerinden islamı aklama çabaları zuhur bulmuştur. Ortadoğuda dökülen kan tamamen IŞİD'e fatura edilmekte, bir takım islam çevreleri IŞİD'in tüm faaliyetlerini yazılı ve görsel medya yoluyla halka servis ederek ve bu insanlara karşı binbir türlü hakaretamiz ifade kullanarak bir çeşit gözbağcılık numarası oynamaktadırlar. Tüm bu vahşetin pratik uygulayıcısının IŞİD olduğu gerçeğini tartışmaya lüzum yok. Fakat IŞİD pratiğinin teorik zemini, yani referans aldığı kaynakları incelemek ve teşhir etmek zaruridir.

IŞİD'i islam dışı ilan eden çevreler bunu "insani normlar" çerçevesinde yapiyorlarsa bu islami bağlamaz. İnsani normlar çerçevesindeki perspektifin islami normları bağlamadığı gibi...
IŞİD'i islam dışı ilan edenler bunu somut kaynaklarla ortaya koyup kanıtlamakla mükelleftir. Ama bunu yapamazlar. Zira islam, IŞİD pratiğinin önünde bir engel değildir, aksine, bu yolda IŞİD'in nüvesini oluşturur. Mesele bu yönüyle IŞİD militanlarının kişilik hezeyanlarından, ruh sağlığından yola çıkarak bir çözüme ulaşamaz. Yapılması gereken silahların hedefini belirleyen ideolojik zemini incelemek ve onunla hesaplaşmaktır. Yapilması gereken akan kanın islami terör unsurlarının kendi şiddet duygularının bir dışavurumu olmadığını teşhir etmektir. Şayet bu yapılmaz ise bugün IŞİD yok edilir yarın MIŞİD isimli yeni bir güruh vücud bulur.

Şimdi IŞİD pratiğini hayata geçiren referansları incelemeden önce islam fıkhında bulunan önemli bir hususa değinelim.İslam fıkhında dar-ül harb ve dar-ül islam denilen iki kavram vardır. Dar-ül harb, müslümanların tehlikede olduğu, bulundukları coğrafyada seküler bir rejimin hakim olduğu döneme verilen addır. Bu dönemde müslümanlar "takiyye" yapma yoluna giderler. Yani bu devrede müslümanlar gücü elinde bulunduran erk'le uzlaşma, barışçıl mesajlar verme ve güçlenip iktidarı ellerine geçirene kadar dengeyi sağlamak yoluna giderler. Buna islam fıkhında "mümaşat" adı verilir. "Meşy" kökünden gelip "beraber yürümek" anlamı ihtiva eder.İkinci kavram olan Dar-ül islam ise müslümanlarin iktidar mekanizmasini eline geçirdiği ya da bürokrasi ve siyasi alanda gücü eline aldığı dönemdir. Bu dönem "cihad" dönemi olarak adlandirilir. Yani Allah yolunda savaşıp, kafirleri öldürerek şeriat kanunlarının hakim olacağı bir islam dünyası yaratılacak dönem. IŞİD ve benzeri islami terör grupları şuan ortadoğuda siyasi ve askeri gücü eline almıştır. Dolayısıyla onlar için dönem Dar-ül islam dönemidir.

IŞİD'in dayandığı islami referansları ayet ve hadislerle açıklayalım:

Tevbe suresi 111 ayette Tanrı'nın cihad eden müslümanlar için vaad ettikleri açıkca belirtilmektedir:
- "Tanrı yolunda savaşa öldürmeye girişen inanırların canlarini ve mallarini karşılıgında cenneti vererek allah satın almıştır." Tevbe/111

- "Kafirleri nerede bulursanız öldürün, yakalayın, hapsedin, her gözetleme yerinde yakalamak için bekleyin. Eğer tevbe edip namaz kılarlar ve zekat verirlerse serbest bırakın. Allah bağışlayan, esirgeyendir" Bakara - 91

Bu ayettede görüldüğü gibi kafir olan tüm unsurlar öldürülebilir, hapsedilebilir. Benzer emirleri nisa 89,91 tevbe

5 ayetlerinde de görebilirsiniz.

Cihad ile ilgili iki ayet daha:

- "Artık Allah yolunda cihad et! Sen ancak kendinden sorumlusun. Müminleri de buna teşvik et.Umulur ki Allah kâfirlerin savletini uzaklaştırır. Allah en güçlü ve cezalandırması da en çetin olandır." Nisa 84

- " İman edip (gerektiğinde) Allah yolunda hicret ve cihad edenler var ya, işte bunlar Allah’ın rahmetini umabilirler. Allah çok affedicidir, merhamet ve ihsanı boldur. " Bakara 218

Ve cihad ile alakalı buna benzer 19 ayet daha kuran'da mevcuttur.

Cihad kavramının islam'ın olmazsa olmazlarından biri olduğu ön kabuluyle meseleye bakarsak IŞİD uygulamalarının nereye dayandığını çok net görebiliriz. IŞİD başkaları gibi "dini" insanların istediği forma dönüştürmek yerine islamı olduğu gibi ve en "saf" biçimde uygulamaktır. 4 halife döneminde Ebubekir ve Ali'nin kafir diye mimlenen insanları "reddi" adı verilen ateş çukurlarına attığı bir çok islam düşünürü tarafından kabul görmektedir.

İslam dünyasının ortak bir iradeyle kabul ettiği ve "mütevatir" yani sağlam gördüğü 6 sahih hadisçiden bir kaç cihad hadisine yer verelim:

- "Cihat kesintisiz olacak ve deccal öldürülünceye kadar devam edecek." (Ebu davud kitabul cihad 3 bab hadis 2484 c.3 sy.11)

- "Onlar, Allah'tan başka Allah olmadığına, Muhammed'in onun kulu ve elçisi olduguna inanıncaya, bizim kıblemize dönünceye, kestiklerimizi yiyinceye ve namazımızı kılıncaya ve zekatlarını verinceye kadar insanlarla öldürüşmem emroldu. İnsanlar bunları yerine getirdikleri zaman benden kanlarını ve mallarını korumuş olur. "(Buhari, Selat/28; Tecrit, hadis 24 - Ebu Davud, Cihad/104 hadis 2641; Müslim,
iman/32, hadis 20,22)

- "Kafirle onu öldüren cehennemde birlikte bulunamaz." (Müslim, imaret130-131 hadis no:1891 - Ebu Davud cihad/11 hadis no 2495)

Bu hadislerdende anlaşıldığı gibi IŞİD'in ortadoğu'da uyguladığı terörün arka planında yatan kaynaklar bunlardır. Burda "islam-dışılık" söz konusu değildir. İslami referanslar IŞİD'in uygulamalariyla antagonizma oluşturmamaktadır, tersine, inandıkları dini kendilerince yerine getirmekte ve bana göre dünyadaki bir çok islamcıdan daha dürüst davranmaktadırlar. Sonuç olarak akla tek soru geliyor: yüzleşilmesi gereken IŞİD midir, İslam mi?
Kaynak: http://www.sosyalistforum.net/politik-g ... si-mi.html


En son iğneci tarafından, 15 Şub 2015, 22:11 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Başlık düzeltildi. Kaynak linki eklendi.


Sayfa başı
 Profile bak  
 
 İleti başlığı: Re: İslam Dışı mı? İnsanlık Dışı mı?
İletiTarih: 16 Şub 2015, 16:44 
Yeni Üye

Kayıt: 19 Mar 2014, 19:28
İleti: 44
Yazıya ek olarak Mısır'lı bir gazetecinin videosu : http://youtu.be/1doMUx3aPdo


Sayfa başı
 Profile bak  
 
 İleti başlığı: Re: İslam Dışı mı? İnsanlık Dışı mı?
İletiTarih: 18 Şub 2015, 04:25 
Onursal Üye

Kayıt: 02 Kas 2011, 09:48
İleti: 7377
Konum: Kastamonu
Eğer İslamla ilgili tartışılması gerek durum varsa tartışalım.
Ama İŞID denen terörist gruplar, sadece kendi dünyalarını anlatıyor..
İslamda böyle dünya yok, mesela çok önemli detay.
Kendilerinden olmayan kadına tecavüzü hak görüyorlar..
Bırakın İslamı bu hiçbir kitapta yok, yaradan yada tanrı benim uygun gördüğûm inanç için tecavüz edin dermi?
Manyaklar işte, bunlar satanist İslamla bunları bağdaştırmayı İslama hakaret görürüm ben..

_________________
Beni dinle ey oğul,can oğul,Türklüğünü sakın kaybetme.Şunu iyi bil oğul,Han oğul,Hak yoldan başka yere gitme.
Vatan,Millet,Bayrak,Kur'an,Yüreğinde yer bulsun.Hedefin olmalı Turan,Diyesin vatan sağolsun.
Dede Korkut.


Sayfa başı
 Profile bak  
 
Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Yeni bir konu gönderCevap gönder 1 sayfadan 1. sayfa   [ 3 ileti ]


Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumda dosya ekleyemezsiniz

Arama:
Git:  


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan SiyasiForum.net Siyasi Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. SiyasiForum.Net hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde dönüş yapacaktır. Forumumuz kesinlikle hiçbir şekilde parti, örgüt, kurum, kuruluş ve oluşumu desteklememektedir. Tüm Problemler ve Reklam İçin: İletişim Formu için tıklayınız.