Yazı boyutunu değiştir
Sistem saati: 23 Şub 2018, 07:12

Yeni bir konu gönderCevap gönder 1 sayfadan 1. sayfa   [ 12 ileti ]
Yazar Mesaj
 İleti başlığı: Ülkücülük ve Laiklik
İletiTarih: 17 Şub 2015, 17:21 
Kıdemli Üye

Ülkücüler laik midir , yoksa İslamcı mı ?
Hüseyin Nihal Atsızdan başlayalım. Katkısız Türkçü , deist olduğu sanılan siyasi , yazar vs...
CKMP'nin kurucusu Osman BÖLÜKBAŞI, uzun dönem liderliğini yapan da Alparslan TÜRKEŞ'ti. TÜRKEŞ'in o dönemlerde Dokuz Işık dergisinde kaleme aldığı yazılarında Atatürk'ün ilkelerini temel aldığını ve kapsadığını görürüz.
1969'da CKMP'nin adının MHP'ye dönüştürülmesi sırasında Türkçü ideolojide de önemli değişiklikler oldu.Tanrı Dağı kadar Türk, Hira Dağı kadar Müslümanız" sloganı yaygınlaştı. Türklük kadar müslümanlık da vurgulandı ve Türk - İslam ülküsü yükselişe geçti. Hatta yetmişlerde ATSIZ'ı destekleyen Türkçüler MHP'den ve Ülkü ocaklarından tasfiye edilmişti.
Daha önce CKMP ve Türkeşi destekleyen ATSIZ MHP'yi desteklemedi . MHP'nin Türkçülük davasından çok Dinci , Arap sevdalısı , antilaik olduğu söylendi.
İslamcı söylemi dilinden bırakmaması Ülkücülüğün muhafazakar gençlerin arasında hızla yayılmasını sağladı.
90'lara gelindiğinde Ülkücülerde büyük bir kopma meydana geldi. Muhsin Yazıcıoğlu MHP'den çıkıp BBP 'yi kurdu ve Ülkü Ocaklarına karşın Alperen Ocakları gibi dernekler kuruldu. Laikliğe çok sıcak bakmayan , Türkçülüğü İslami bir çizgiden yürütmek isteyen Muhson Yazıcıoğlu BBP'nin kuruculuğunu ve başkanlıgını uzun bir süre devam ettirdi.

Evet baştada dediğim gibi Ülkücüler , MHP ve tabanı Laik midir ?

Sayfa başı
 Profile bak  

İleti başlığı: Re: Ülkücülük ve Laiklik
İletiTarih: 18 Şub 2015, 04:03 
Onursal Üye

Başbuğ Atatürk, mesela bu kelime Ülkücülerin kullandığı kelimedir..
Muhsin Yazıcıoğlu, makam tercihini yaptı.
Bence bunu tartışmak manasız.
Ben hep diyorum, MHP Kültürel bir idolojiye sahip, keskin tavırları var.
Ama bunu Cumhuriyet ile gelen bir döneme bağlayamayız, orta asya'dan Osmanlı'ya uzanan bir yelpaze Türkçülük, Cumhuriyet'de devamı elbette..
Aslında olayın köken yada mezhep ile alakası yok.
İnançları elbette var. Ama bir kültürün temsili olarak bakmak lazım.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 27 Şub 2015, 22:51 
Katılımcı Üye
Kullanıcı avatarı

Ülkücülük ile laiklik yan yana geldiğinde gülesim gelir hep. Yazıda da belirttiğiniz gibi meşhur Adana Kongresi öncesinde ülkücü ve MHP terimleri siyasete henüz dahil olmamıştı, Adana'da yapılan CKMP kongresiyle birlikte CKMP oldu MHP, bozkurtlar oldu ülkücüler. Bu kongrede partinin ideoloğu olarak da Seyyid Ahmet Arvasi gösterildi. Önceleri CKMP içinde sosyalizm tartışmaları yapılırken, Atatürk heykelleri İslamcılar'a karşı nöbetle korunurken bu kongreden sonra milliyetçi cenahın sloganı "Kanımız aksa da zafer İslam'ın olacak" olmuştur. Dolayısıyla MHP, CKMP'den bazı fikirleri ideolojisinde halen taşısa ve CKMP ile halef selef ilişkisi içinde olsa da çok da aynı olduğu söylenemez. Tüm bunlar şunu gösterir ki MHP, kendinden önceki milliyetçi hareketlerden farklı bir ideoloji ortaya koymuştur. İlk milliyetçilerin ortaya attığı Osmanlıcılığa ve İslamcılığa karşı Türkçülük kavramını Osmanlıcık ve İslamcılık ile birleştirmiş, harmanlamış, bambaşka bir ideoloji ortaya çıkarmıştır. Yani MHP, özgün bir milliyetçi ideolojiye sahiptir ki temelinde dini birlik ve bağlılık yatar. Fethullah Gülen yapılanmasıyla ve diğer cemaatler ile arasındaki yakın ilişki, MTTB(Milli Türk Talebe Birliği) çatısı altında zaman zaman çekişme içinde olsa da bir arada yer aldığı İslamcı zihniyet bunu kanıtlar nitelikte zaten. MHP'nin bugüne kadar ortaya koyduğu şiddet eğilimi ve bu eğilimi yönelttiği kitlelere bakarsak bu sorunun cevabını daha da net verebiliriz ve cevap net şekilde MHP'nin adı MHP olduğu günden bugüne hiç laik olmadığı ve bundan sonra da ideolojisi gereği olamayacağıdır.

"Derdin sendendir bilmezsin, çaren de sendedir görmezsin; evrende bir noktayım sanırsın. Tüm alemler, kainat, sende özetlenmiştir de görmezsin." Hz. Ali

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 02 Mar 2015, 17:26 
Onursal Üye

“Ben her şeyden önce bir Türk milliyetçisiyim. Böyle doğdum. Böyle öleceğim. Türk birliğinin bir gün hakikat olacağına inancım vardır. Ben görmesem bile, gözlerimi dünyaya onun rüyaları içinde kapayacağım. Türk birliğine inanıyorum, onu görüyorum. Yarının tarihi, yeni fasıllarını Türk birliğiyle açacaktır. Dünya sükununu bu fasıllar içinde bulacaktır. Türk’ün varlığı bu köhne aleme yeni ufuklar açacak, güneş ne demek, ufuk ne demek, o zaman görülecek.”

“Türk aleminin en büyük düşmanı komünizmdir. Her görüldüğü yerde ezilmelidir.”

Atatürk'ün bu düşünceleri zaten şuan kendini, Laik ve Atatürkçü görenlerle alakası yok?
Atatürk ideallerinin peşinde koştu. İnançlarının değil..
Yani burada Ülkücü olmak için, Laik olmak için Ateist olmak gerekmez!
İdeallerinin peşinden koşan bir oluşumdan bahsediyoruz, ne yapacaklar inançsızmı olsunlar?

Laik ve Atatürkçülere bir sualim var.

Azerbaycan, Irak, Doğu Türkistan, Kırımda soydaşlarınız için sokakta çıkıp tek eylem yaptınızmı?

Bakın Atatürk ne diyor;
Tanrı nasip eder, ömrüm vefa ederse; Musul, Kerkük ve Adaları geri alacağım. Selanik de dahil Batı Trakya’yı Türkiye hudutları içine katacağım!

Türkistan'da yaşayan soydaşlarımıza, aman dinleri asimile oluyor boşverinmi diyeceğiz?
Böyle Laiklik ve Atatürkçülük olmaz kardeşim.

Yıllarca Atatürkçüyüz, Laik düzenin temsilcileri olduğunu söyleyenler.
Türbanlılara; Sıkma başlar, yobazlar diyerek Eğitimden, devletten asimile edildi.
Atatürk'ün annesi, kardeşidemi bu kategorilere giriyor o zaman?
Önce siz biz ne yapıyoruz, neyin peşindeyiz diye sorun.

Milliyetçiler olmasa Atatürk'ün ismi bu ülkede yok olurdu.
Allah'tan bu saçma teorinin yanlışını biz dengeledik.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 02 Mar 2015, 21:14 
Onursal Üye

BBP üyelerinide Ülkücü kabul edersek ülkücülerin bir kısmının laik olmadığını söylemek mümkündür. Ama benim sorduğum her ülkücü kendisini laik olarak tanımladı. Laiklik araştırmasında da MHP lilerin kahir çoğunluğunun kendisini Laik olarak tanımladı, aynı araştırmada AKP lilerin %33 ü, HDP lilerin ise %39'u kendisini laiklik karşıtı olarak tanımladı. En yüksek anti laik oranının HDP de olması HDP bileşenlerinin sanılandan daha sorunlu ideolojik aidiyette olduğunu gösteriyor.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 02 Mar 2015, 23:34 
Katılımcı Üye
Kullanıcı avatarı

sabit yazdı:
BBP üyelerinide Ülkücü kabul edersek ülkücülerin bir kısmının laik olmadığını söylemek mümkündür. Ama benim sorduğum her ülkücü kendisini laik olarak tanımladı. Laiklik araştırmasında da MHP lilerin kahir çoğunluğunun kendisini Laik olarak tanımladı, aynı araştırmada AKP lilerin %33 ü, HDP lilerin ise %39'u kendisini laiklik karşıtı olarak tanımladı. En yüksek anti laik oranının HDP de olması HDP bileşenlerinin sanılandan daha sorunlu ideolojik aidiyette olduğunu gösteriyor.

HDP dediğimiz partinin söylemlerinden çok üyelerine ve mitinglerine bakın çünkü gerçek ideolojisini onlar yansıtıyor. Bu partinin adı daha HDP değilken, kortejler oluşturup önüne elinde Kuran olan şeyhler koyarak yürüyüş yapmadı mı? Bütün ağalar, şeyhler, feodal güçler bu partinin ayrılıkçı propagandalarını desteklemiyor mu? Şaşırılacak bir durum yok, HDP benim gözümde hiçbir zaman laik, sosyalist-sosyal demokrat-demokratik sosyalist veya en azından demokrat bir parti olmadı. Şeyhle, dervişle, feodal artıklarla, ayrılıkçı terörist gruplarla, ırkçı gençlerle el ele yürüyen parti laik de olamaz demokrat da sosyalist de...

"Derdin sendendir bilmezsin, çaren de sendedir görmezsin; evrende bir noktayım sanırsın. Tüm alemler, kainat, sende özetlenmiştir de görmezsin." Hz. Ali

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 03 Mar 2015, 02:52 
Onursal Üye

Katılıyorum kızıldeli.
Beni şaşırtan ciddi sayıda solcu arkadaşımın bu parti içinde ne aradığıdır? Yazı birazda onlara göndermedir.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 03 Mar 2015, 22:18 
Katılımcı Üye
Kullanıcı avatarı

sabit yazdı:
Katılıyorum kızıldeli.
Beni şaşırtan ciddi sayıda solcu arkadaşımın bu parti içinde ne aradığıdır? Yazı birazda onlara göndermedir.

Bizim toplumumuz biraz saf, kim ne derse hemen inanıyor. Bir insan veya bir topluluk veya bir parti biz sosyalistiz, sosyal demokratız, milliyetçiyiz, muhafazakarız vs dediğinde hemen herkes inanıyor. Bir Allah'ın kulu çıkıp da demiyor "Aga iyi, güzel konuşuyorsun da bu yaptıkların ne?". Bu arkadaşların da bir çoğu herkesin her dediğine inanan tipten. Misal, CHP de Atatürkçü ve sosyal demokrat olduğunu iddaa ediyor ama ben mevcut CHP yönetiminin her ikisine de inandığını düşünmüyorum. Madem sosyal demokratsın, ne işi var liberallerin senin partinde? Madem Atatürkçüsün ne işi var Pkk militanlarının müdafiliğini yapan adamların senin partinde? Madem laik, demokratik Türkiye'yi savunuyorsun, ne işi var milli görüşçünün, cemaat sempatizanının senin partinde? Velhasıl bu arkadaşlar da her duyduklarına inanarak HDP'nin peşine takılmış olabilir. İkinci ihtimalse Pkk'ya zaten antipatiyle bakmamaları olabilir. Ne yazık ki benim çevrem de sosyalist olduğunu sanıp HDP'ye destek veren 1-2 arkadaşım var. Tek yaptıkları şey de durmadan Türkiye ve Atatürk'e çamur atmaktan ve kendilerine Mahir Çayan'ın Atatürk ve Kemalizm hakkında yazdıklarını sorduğumda şaşkın şaşkın suratıma bakmak.

Kim ne derse desin, Türkiye'de feodalizme, gericiliğe, sermayeyi toptan özgür bırakmak isteyenlere, faşistlere karşı çıkmak istiyorsanız Atatürk'süz yapamazsınız! Bunu Uğur Mumcu da çok güzel söylemişti; ancak bu söylemlerin sola güç kazandıracağını bilenler Uğur Mumcu'yu katletti. Biz bugün hala Uğur Mumcu'nun, Bahriye Üçok'un, Ahmet Taner Kışlalı'nın, İlhan Selçuk'un, Doğan Avcıoğlu'nun peşinden gidiyoruz. HDP'yi destekleyen sosyalist olduğunu sanan arkadaşlar solculuğu Doğan Avcıoğlu'ndan daha çok biliyorsa buyursunlar Avcıoğlu'nun yazdığı ciltlerce Atatürk ve Türk Devrimi kitaplarına eleştiri yazsınlar. Bir de bunların Kemalizm'e çamur atıp Denizler TİP'liydi diyip 60'ların TİP'ini bugünün ÖDP, HDP, SDP, TKP gibi fasa fiso partileriyle bir tutuyorlar. Onlara da Mehmet Ali Aybar'ın Atatürk hakkındaki konuşmalarını okumalarını tavsiye ederim. Tüm bunlara rağmen hala HDP peşinde koşan varsa da kasıt arar açık açık kendisine Kürt ırkçısı olduğunu söylerim.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 01 Ağu 2015, 10:34 
Yeni Üye

Ülkücülük ve laiklik kelimelerini tartışmak gerekir öncelikle:

Ülkü; varılacak yok , amaçtır. Her milletin ülküsü olduğu gibi ; siyasi partiden tutun aile yaşımına ,bireysel yaşama, eğitim hayatına kadar herkesin iyi kötü ülküsü vardır. Fakat ülkücü denilince milli ülkü akıllara geldiği için milli ülkülerden laiklik ile ilişkisi için turandan ve laiklikten bahsedeceğim :
Turan: Bütün Türklerin bir arada yaşama ülküsüdür. Türklere bakalım: Orta Asya'da yaşarlar. Dünyanın her yerinde yaşarlar ama Turan ülkesi Orta Asya'dır. Burada ki insanlar Müslüman ;şii- sunni (İrana bakalım 40 milyon Türk yaşar ) Gagavuz Türkleri Hristiyandırlar, yani ;Turan Ülküsü İslam için değildir siyasi ekonomik birliktir. Oraları feth edelim orada yaşayan insanlara islamı anlatalım diyen insanlara söylenmesi gereken.Kendi ülkeni hallet öncelikler.

Laiklik: En kısa tabiri ile din ve devlet işleri birbinden ayrıdır.
Fakat Maide 44 ayetinde : Laikler için dinden çıkar anlamı çıkar. Şu anda hiçbir ülkede tam anlamı ile şeriat yaşanmadığı için örnek vermek zordur şeriat için. Cumhuriyeti tam anlamı ile yaşar isek dini hiçbir baskı olmaz zaten Osmanlı'nında laik olduğunu savunan tarihçilerimiz vardır. Tek partili dönemdeki uygulamalar laik değildir.

Şimdi bu iki kavramı kısaca belirgin özellikleri ile yazdım. Turan ülküsünün laikliğe ters yada şeriat isteyenler için (Ki şeriatçıların turana gönül vermesi gerekir ki Orta Asya Müslümandır. Bütün İnanlar İslam bazında kardeştir kaidesini örnek göstererek söylüyorum) ters bir durum olmadığı gözüküyor. Laikliğinde Turana ters durum olmadığını diğer Türk cumhuriyetlerine bakarak anlayabiliriz.

Laiklik ve ülkücülük birbirine ters değildir. Muhafazakar Ülkücüler laikliği dinsizlik olarak adlettikleri için laikliğe düşmanlar ki Kuran en güzel cevaptır.

Saygılar , esen kalın :D

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 31 Ağu 2015, 01:11 
Katılımcı Üye
Kullanıcı avatarı

Sonra söylenmesi gerekeni önce söylersek ülkücü hareket laiklik karşıtı değildir. Atatürk ve Türkeş'i başbuğ olarak gören bir hareketin elbette ki laikliğe cephe alması beklenemez; ancak milliyetçi ideolojiyi benimseyip ülkücü hareket içinde yer alan ve muhafazakar ailelerde yetişen insanların dini hassasiyetleri olmaması da normal olamaz. Evet, ülkücü harekette farklı kanatlar vardır, birçok dine ve mezhebe mensup milliyetçiler bu harekete destek verir ve doğal olarak daha muhafazakar olan bir kanat da vardır ki bunların da muhafazakarlık anlayışı laikliğe karşı çıkıp İslami bir yönetim isteme şeklinde tezahür etmez. Ayrıca laikliğe cephe alan grubun Muhsin Yazıcıoğlu ile MHP'den ayrılıp ayrı bir yapılanmaya gitmiş olması da kafadaki soru işaretlerini az çok gidermeli diye düşünüyorum. Kabaca bir tanım yaparsak BBP laikliğe mesafeli ve İslami yönü daha kuvvetli bir milliyetçi oluşum, MHP ise İslami yönetime mesafeli duran ve laikliği savunan ancak dini değerleri de yok saymayan ayrı bir milliyetçi oluşum. 70'li ve 80'li yıllarda komünizm tehlikesine karşı İslami bir direniş tarzı geliştirilmesine rağmen komünizmin ortadan kalkmasıyla beraber bu İslami eğilim de ortadan kalktı ve bir dönem milliyetçi gençlere destek veren muhafazakar-İslamcı kanat yollarını ayırarak kendi siyasetini yürütmeye başladı. Zamanında İslamcılar'ı gücendirmemek için mesafe konulan Atsızcı kesim de yavaş yavaş MHP'ye ve Ülkü Ocakları'na geri dönmeye başladı. Geri dönmeyip bireysel hareket eden grupların varlığı da inkar edilemez tabi ki.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 01 Eyl 2015, 23:34 
Onursal Üye

Budunçar yazdı:
Sonra söylenmesi gerekeni önce söylersek ülkücü hareket laiklik karşıtı değildir. i.

İslam ideolojisi var mı? Yok mu? Ülkücülükte? MHP de?

Varsa hem laik, hem Müslüman nasıl olunuyor?

Emekli Müslümanlarda azıcık beyin olsa Yunanistan a vatandaşlık başvurusunda bulunur.
Hristiyan ve demokrasi ile yönetilen ülkede Müslümanlar İslam hukukuna tabi.

Arabistana da gidebilirsiniz elbet. Yunanistan da et 3 €. Arabistan da mazot 0.5 lira.
Sebze meyve yetişmediğini varsayarsak. Yunanistan daki emlak fiyatlarınıda göz önünde bulundurursak.
Göçün yunanya ya. Hem eski Ata toprağıdır. Bakalım devlet sömürdüğü emekli ve askeri ücretliden aldığı vergiyi kimden toplayacak?
3€ et. İslam hukuk mahkemesi var. Yunanya nın yerinde olsam hemen vatandaşlık dağıtırım Emeklilere...
Syriza nın bir Türk danışmanı olaydı. Yunanistan da tüketim ekonomisi tavan yapardı.

Fakiri enayi yerine koyan S500 lere binip vatandaşa gavat diyen. Azarlayan devlet görevini suiistimal edenlere haddini bildirmeyenlere.
Aziz Nesin az bile söylemiş. %98 i ileri zekalı milletiz.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 02 Eyl 2015, 00:13 
Katılımcı Üye
Kullanıcı avatarı

safe123 yazdı:
Budunçar yazdı:
Sonra söylenmesi gerekeni önce söylersek ülkücü hareket laiklik karşıtı değildir. i.

İslam ideolojisi var mı? Yok mu? Ülkücülükte? MHP de?

Varsa hem laik, hem Müslüman nasıl olunuyor?

Emekli Müslümanlarda azıcık beyin olsa Yunanistan a vatandaşlık başvurusunda bulunur.
Hristiyan ve demokrasi ile yönetilen ülkede Müslümanlar İslam hukukuna tabi.

Arabistana da gidebilirsiniz elbet. Yunanistan da et 3 €. Arabistan da mazot 0.5 lira.
Sebze meyve yetişmediğini varsayarsak. Yunanistan daki emlak fiyatlarınıda göz önünde bulundurursak.
Göçün yunanya ya. Hem eski Ata toprağıdır. Bakalım devlet sömürdüğü emekli ve askeri ücretliden aldığı vergiyi kimden toplayacak?
3€ et. İslam hukuk mahkemesi var. Yunanya nın yerinde olsam hemen vatandaşlık dağıtırım Emeklilere...
Syriza nın bir Türk danışmanı olaydı. Yunanistan da tüketim ekonomisi tavan yapardı.

Fakiri enayi yerine koyan S500 lere binip vatandaşa gavat diyen. Azarlayan devlet görevini suiistimal edenlere haddini bildirmeyenlere.
Aziz Nesin az bile söylemiş. %98 i ileri zekalı milletiz.

İslam hukukunun devlet yönetiminde uygulanmasıysa eğer İslam ideolojisinden kastın, öyle bir ideoloji MHP'de yok.

Sen Yunanistan'ı kendine vatan tutmak istiyorsan zorla burda tutan yok. Aha, işte orda İpsala. Zaten İslamcılardaki Türk düşmanı hayranlığını bir türlü çözemedim, git yerle Yunanistan'a orda yaşarken belki sen çözersin sebebini. Sen İslam'a inanıyorsun diye senin dininin hukukunu herkese uygulamak zorunda değiliz.

Sayfa başı
 Profile bak  

Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Yeni bir konu gönderCevap gönder 1 sayfadan 1. sayfa   [ 12 ileti ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumda dosya ekleyemezsiniz

Arama:
Git:  

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan SiyasiForum.net Siyasi Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. SiyasiForum.Net hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde dönüş yapacaktır. Forumumuz kesinlikle hiçbir şekilde parti, örgüt, kurum, kuruluş ve oluşumu desteklememektedir. Tüm Problemler ve Reklam İçin: İletişim Formu için tıklayınız.