Yazı boyutunu değiştir
Sistem saati: 23 Şub 2018, 07:03


Yeni bir konu gönderCevap gönder 1 sayfadan 1. sayfa   [ 3 ileti ]
Yazar Mesaj
 İleti başlığı: Türkiye İdeolojik Alerji İlacı; Yaklaşımlarla Faydacılık.
İletiTarih: 17 Şub 2015, 19:40 
Yeni Üye

Kayıt: 17 Şub 2015, 02:03
İleti: 6
Konum: İzmit

Faydacılık, idealist düşünceleri adeta çocukça bir tutku olarak görür. ideoloji yada başka çeşit kavramların tanımlarına takılıp kalmadan uygulanabilirliğine bakar ve GERÇEK tanımları da uygulanış şekillerine göre oluşturur.

Yani Faydacılar, değer yargılarının dönemden döneme değiştiğinden ötürü kavramların algılanma şekillerinin de değişeceğini öngörürler.

Kavramların özellikle de Siyasi İdeolojilerin dönem yargı değerlerine göre değişebileceğini daha iyi anlama adına örneklerle göstereceğim;

Siyaset kavramı modern bağlamda iki kutup üzerine temellendirilmiştir. İlk kutup Jean-Jacques Rousseau, Thomas Hobbes, John Locke gibi düşünürlerin üzerinde durduğu ''Toplumsal Sözleşme'' meselesidir. İkinci kutup ise Karl Marx ve Friedrich Engels gibi düşünürlerin üzerinde durduğu ''çatışmacılık'' meselesidir.

Çatışmacılık; proleterya(işçiler) ve burjuva(mal-mülk sahipleri) arasındaki mücadeleden ibarettir. Çatışmacılara göre Siyaset bu iki kesim arasındaki mücadeleye göre yol alır. Siyaseti yürüten siyasi iktidar yani devletin başı olduğu için Karl Marx ın kurucusu olduğu Komünizm e göre kesimler arasında ekonomik ve sosyal eşitsizlik olmadığı zaman devlete de gerek kalmayacaktır.

Komünistlerin devlete karşı bu denli itici yaklaşım sergilemelerinin sebebi DÖNEM YARGI DEĞERLERİNDEN ötürüdür. İşte Faydacılık burada devreye girmekte.. sanayi devrimi ve coğrafi keşiflerin büyük etki gösterdiği 19. YY da yaşayan Karl Marx gibi düşünürler zenginlerin ve fakirlerin gitgide arttığını farkederek devletlerin izlediği siyasetlerin ekonomik çıkarlar üzerine olduğunu.. insan haklarını ikinci plana attığını görebilmiş bir kimselerdir. Ayrıca aydınlanma çağı yani 16. ve 17. YY den beri Din kontrolü devlet adamlarının eline geçtiğinden halkları uyutma.. politikaları uğruna manipule operasyonları yapılmıştır. Hatta bu yüzdendir ki Karl Marx ın bir sözü vardır.. DİN, MORFİNDİR.

İşçilerin çalışma saatlerinden tutun.. aldığı ücrete kadar hızlı bir adalet yoksunluğuna giren dünyada Komünistler devleti ''KÖTÜ'' sıfatıyla tanımlamışlardır.

Toplumsal Sözleşmecilere ise Kapitalizm in fazla etki göstermediği dönemlerde yani 17 ve 18.YY da yaşadığından hayata toz pempe bakabilmişlerdir. Tanımı ise bireylerin karşılıklı uzlaşma, bazı kurallara uymak üzerinde anlaşma ve birbirlerini şiddet, sahtekarlık veya dikkatsizlikten korumak için birleştirdiğini varsayan bir kavramdır. İnsanlar arasındaki kullanımı, insanların bir devlete ya da otoriteye bağımsızlıklarının bir kısmından hukukun üstünlüğü anlayışı ile vazgeçmeleridir.

Görüyorsunuz ki dönem değer-yargılarına göre kavramların algılanma şekilleri değişebilmekte..Bu da Faydacılığın açıklanabilmesi için örnek teşkil ediyor.

Bizim ülkemizde gerek devlet kurma geleneğimizden gerekse net olarak hiç sömürülememiş olduğumuzdan kaynaklı devlet kutsal bir yapı olarak görülür..öyle ki DEVLET BABA diyenlerimiz de oldukça fazladır. Ben de bunlardan biriyim hatta.
İşte devleti kutsal gördüğümüzden ötürü 60 lı yıllardan beridir Komünizmle halkımızın arası pek iyi değildir.

BUNLAR ELBETTE Kİ GÖRÜŞLERDİR VE SAYGI DUYULMALI.. FAKAT İDEOLOJİLERİN DÖNEM YARGI DEĞERLERİNE GÖRE ŞEKİLLENDİĞİNİ UNUTMAMALI.. BÖYLECE DEVLETİN NİÇİN İSTENİP İSTENMEDİĞİNİ YAHUT DİNİN SİYASETTEN UZAK TUTUP TUTULMAMASI GEREKTİĞİNİ ANLAYABİLİRİZ..

Bir dahaki yazımda Faydacılığı Laiklikliğin uygulanışı ve Türkiye'de Laikliğe yaklaşımlar üzerinden anlatacağım. Herkese hayırlı günler ve TEŞEKKÜRLER )


En son iğneci tarafından, 17 Şub 2015, 19:52 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Başlık düzeltildi, küçük harflerle olmalıydı.


Sayfa başı
 Profile bak  
 
 İleti başlığı: Re: Türkiye İdeolojik Alerji İlacı; Yaklaşımlarla Faydacılık
İletiTarih: 18 Şub 2015, 04:18 
Onursal Üye

Kayıt: 02 Kas 2011, 09:48
İleti: 7377
Konum: Kastamonu
Faydalı bir yazı tebrikler.

_________________
Beni dinle ey oğul,can oğul,Türklüğünü sakın kaybetme.Şunu iyi bil oğul,Han oğul,Hak yoldan başka yere gitme.
Vatan,Millet,Bayrak,Kur'an,Yüreğinde yer bulsun.Hedefin olmalı Turan,Diyesin vatan sağolsun.
Dede Korkut.


Sayfa başı
 Profile bak  
 
 İleti başlığı: Re: Türkiye İdeolojik Alerji İlacı; Yaklaşımlarla Faydacılık
İletiTarih: 18 Şub 2015, 15:19 
Yeni Üye

Kayıt: 17 Şub 2015, 02:03
İleti: 6
Konum: İzmit
Bunu başka bir sitede de yazmıştım burada düzeltmeyi unuttuğum ufak bir nokta var. İDEOLOJİLERİN DÖNEM YARGI-DEĞERLERİNE GÖRE ŞEKİLLENEBİLECEĞİNİ YAZMIŞTIM. ASLINDA YANLIŞ SAYILMAZ FAKAT DAHA DOĞRU KELİME ŞU OLACAK;

Çocukları eğlendirmek için balonlar var ya.. hani şekillenir.. sen o balonu istediğin şekle sok o komik bir balon olur. İdeolojiler de ilk hallerindeki gibi arı haliyle kalmaz kalamaz da zamanla dünyevi olan her şey değişir. Çünkü siyasi insan değişir.. bakış açıları değişir. Kemalizm liberalleşti Atatürkçülük oldu fakat Atatürkçülün temelinde elbetteki hala Kemalizm var. Atatürkçülük Kemalizm gibi ideoloji değil.. Kemalizm ideolojisine bağlı bir akım. Ama öyle yazdığın çok iyi oldu sağolasın. orada düşüncelerimi daha iyi yansıtacak kelimeyi şimdi buldum tekrar tekrar okuyunca farkettim ki ''İDEOLOJİ'' yerine ''SİYASA'' kelimesi DAHA DOĞRU olurdu.

(başka bir sitede bir arkadaş uyarmıştı beni bu konuda)

TEŞEKKÜR EDERİM TEKRARDAN )


Sayfa başı
 Profile bak  
 
Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Yeni bir konu gönderCevap gönder 1 sayfadan 1. sayfa   [ 3 ileti ]


Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumda dosya ekleyemezsiniz

Arama:
Git:  


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan SiyasiForum.net Siyasi Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. SiyasiForum.Net hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde dönüş yapacaktır. Forumumuz kesinlikle hiçbir şekilde parti, örgüt, kurum, kuruluş ve oluşumu desteklememektedir. Tüm Problemler ve Reklam İçin: İletişim Formu için tıklayınız.