Yazı boyutunu değiştir
Sistem saati: 18 Oca 2018, 09:06

Yeni bir konu gönderCevap gönder 1 sayfadan 1. sayfa   [ 4 ileti ]
Yazar Mesaj
 İleti başlığı: Dışişleri Bakanı: Erbil'den beklentimiz referandumun iptali
İletiTarih: 23 Ağu 2017, 16:00 
Kıdemli Üye
Kullanıcı avatarı

Alıntı:

Dışişleri Bakanı: Erbil'den beklentimiz referandumun iptali

Resim

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kuzey Irak'taki referandumla ilgili "Erbil'den beklentimiz referandum kararının iptali" açıklamasında bulundu

Resmi ziyarette bulunmak üzere Irak'ın başkenti Bağdat'ta bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Irak Dışişleri Bakanı Caferi ile samimi ve faydalı bir görüşme yaptıklarını söyledi.

Çavuşoğlu'nun açıklamalarından öne çıkan detaylar şöyle:

"Irak'ın Musul'da DAEŞ karşı aldığı başarı memnuniyet verici."

"Irak'ın toprak bütünlüğü önemli."

"PKK da DAEŞ gibi bir tehdittir."

"Türkiye ve Irak'ın kaderi ortaktır, aynı coğrafyayı paylaşıyoruz."

"Irak istikrar için terör örgütlerinden kurtulmalı."

Erbil'e referandum uyarısı

"Erbil'den beklentimiz referandum kararının iptali. Erbil ve Bağdat arasındaki tüm sorunların Irak'ın toprak bütünlüğü içerisinde çözülmesini arzu ediyoruz. Erbil toprak ve sınır bütünlüğü içerisinde haklarından faydalanmalı."

"Erbil'in attığı yanlış adımların da ne kadar yanlış olduğunu kendilerine söyledik. Kerkük'te Anayasa'ya aykırı bir şekilde de facto durum yaratarak bölgesel bayrağı asmanın yanlış olduğunu söyledik."

"Erbil ile Bağdat arasındaki sorunların çözülmesi için üzerimize düşeni yapmaya hazırız."

Başika açıklaması

"Başika'daki Türk üssü Irak'ın toprak bütünlüğünü ihlal için kurulmadı. Başika'da Irak'ın öz evlatları DAEŞ'e karşı eğitildi. Şimdi Irak hükümetinin verdiği görevleri yerine getiriyorlar. Başika kampının geleceğiyle ilgili kararı beraber vereceğiz. Özel temsilciler teknik konuları görüşüyorlar."

T24

http://t24.com.tr/haber/disisleri-bakan ... ali,424080

Sayfa başı
 Profile bak  

İleti başlığı: Re: Dışişleri Bakanı: Erbil'den beklentimiz referandumun ipt
İletiTarih: 23 Ağu 2017, 18:42 
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

AKP, Barzani'yi Kürdistan bayrağı ile karşılamamışmıydı. Şimdi bu yaptığından sonra bağımsızlık referandumu aleyhindeki söylemleri nasıl ciddiye alınacak ki. AKP dış politikası her anlamda Türkiye'nin uluslararası çıkarlarını iflas ettirmiştir. Ne kadar Türkiye aleyhine olasılık varsa, AKP'nin devlet yönetimi adabından nasibini almamış, fevri politikaları yüzünden su yüzüne çıkmıştır. Suriye'de PKK kantonları oluşmuşken, şimdi de Irak'ın kuzeyindeki Kürtler bağımsızlık kazanmak üzeredir. Türkiye'nin güney sınırları olduğu gibi kendi bekası için tehlike oluşturan güçler ile kuşatılmıştır. AKP'nin ''stratejik derinliği(!)'' nin Türkiye'yi getirdiği nokta işte bu.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 25 Ağu 2017, 18:45 
Onursal Üye

Serdar_Muhsin,
Biliyorsun ki AKP dün yaptıklarından hatta biraz evvel yaptıklarından sorumlu olmamayı siyasete köylü kurnazlığı üzerinden sokup bunu Goebbels yalanları ile bezeyebilen ve sorumsuz soytarılıktan kahramanlar üretmeyi becerebilen dünyanın ilk ve tek yalan örgütüdür. Kendini g*t kılı olarak tanımlayan ve bundan şeref duyan bir seçmen kitlesine sahip olması AKP yi yalan dolan konusunda hovardalık makamına taşımaya elverişli bir örgüt kitle ilişkisi oluşturmaktadır. Gençlik örgütününün ''DEH DE GİDELİM, ÇÜŞŞ DE DURALIM'' Pankartı AKPnin yalanlarına eşeklik etmeye hazır bir kitlenin biz eşeğiz ve burada emre amadeyiz haykırışıdır.
Kendime emimde bu kadar eşek olsa ben ne yapardım acaba diye sorunca AKP ye kızmakta tereddüt geçiriyorum.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 25 Ağu 2017, 21:49 
Kıdemli Üye
Kullanıcı avatarı

Acaba Ak Parti iktidarı gerçekten Kürdistan'ın bağımsızlık referandumuna karşı mı, yoksa referandum aleyhindeki bu söylemleri, iç politikadaki tepkileri minimize etmek için mi kullanıyor.
Zira Türkiye'nin, PKK'ye karşı mücadelesinde Sayın Mesud Barzani oldukça önemli bir konum teşkil etmektedir.
Bir Kürt lideri olarak onunla kurulan güçlü işbirliği vasıtası ile Türk Devleti, verdiği mücadelenin Kürt halkına karşı değil, sadece PKK'ye karşı olduğu söylemini kullanabiliyordu.
Ayrıca PKK'nin, Irak Kürdistan'ın da ki etkinliğinin sınırlanması, buranın bir örgütlenme ve insan kaynağı olarak kullanımı noktasında da Sayın Mesud Barzani'nin varlığı Türkiye lehine önemli bir faktör.
Şimdi Sayın Mesud Barzani'nin bu konuda geri adım atmayacağı açık bir şekilde ortaya çıkmışken, Türkiye'nin bu referanduma karşı çıkarak Sayın Barzani'yi karşısına almasının, dış politika çıkarlarına zarar vereceğini düşünüyorum.
Her ne kadar referandum öncesi ve sonrası süreçte Türkiye'nin dış işleri temsilcileri tarafından, referandum karşıtı açıklamalarda bulunulmaya devam edilecekse de bunun, daha çok iç politikadaki milliyetçi seçmenin gazını alma amacı güdeceğini düşünüyorum.

Sayfa başı
 Profile bak  

Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Yeni bir konu gönderCevap gönder 1 sayfadan 1. sayfa   [ 4 ileti ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumda dosya ekleyemezsiniz

Arama:
Git:  

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan SiyasiForum.net Siyasi Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. SiyasiForum.Net hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde dönüş yapacaktır. Forumumuz kesinlikle hiçbir şekilde parti, örgüt, kurum, kuruluş ve oluşumu desteklememektedir. Tüm Problemler ve Reklam İçin: İletişim Formu için tıklayınız.