Yazı boyutunu değiştir
Sistem saati: 22 Mar 2018, 10:37


Yeni bir konu gönderCevap gönder 1 sayfadan 1. sayfa   [ 2 ileti ]
Yazar Mesaj
 İleti başlığı: Adliyeler para basıyor… Parası olmayana adalet de yok…
İletiTarih: 08 Oca 2018, 21:06 
Onursal Üye

Kayıt: 22 Ekm 2012, 19:18
İleti: 4332

Alıntı:
Hukuki bir ihtilafın tarafısınız ve hakkınıza kavuşabilmek için dava açmanız mı gerekiyor? Eğer dava açacak paranız yoksa, siz o hakkı unutun. Çünkü parasız malesef hak aranamıyor…
Dava açacak masrafı bulmanız da yetmiyor. Hakkınızı hukuk bilen biri yani avukat tarafından savunmazsanız, bir çok usul hatası yapmanız ve haklı iken haksız duruma düşmeniz de kuvvetle muhtemel. Yani buna bir de avukatınıza ödemeniz gereken sözleşme vekalet ücretini eklemeniz gerekiyor.
Peki onca masrafın ardından davayı kazanma garantiniz var mı? Malesef ki yok. Hiç bir aklı başında avukat da size zaten başarı garantisi vermez.
Peki bu işten en karlı kim çıkar biliyor musunuz ? Yani vatandaş bir hukuki ihtilaf yaşadığında, bunun semerelerinden en çok kim faydalanır sizce ?
Cevap: Adalat Bakanlığı… Dolayısı ile devlet…
Gelin durumu somut bir örnekle, sıradan bir alacak davasında Devlet’in ne kadar kazanacağını hesaplayalım;
Davamız 100.000 TL değerinde bir alacak davası olsun…
Ortalama bir avukatın, 100.000,00 TL lik bir alacak davasına 5.000,00 TL’ye bakacağını varsayalım. Avukat, bu ücreti, davayı kazansa da, kaybetse de hakedeceğinden, müvekkilin bu aşamada cebinden çıkacak olan tutar, daha başlangıç için 5.000,00 TL olacaktır.
Peki bu 5.000,00 TL’nin tamamı avukata mı kalacaktır? Eğer serbest meslek makbuzu kesen, vergisel yükümlülüklerini yerine getiren bir avukatsa elbette ki hayır. Avukatın %20 gelir vergisi diliminde kaldığını varsayarsak; kaba bir hesapla, 5.000,00 TL’nin %38’i, avukat tarafından gelir vergisi ve KDV olarak devlete ödenmesi gereken tutar (1.900,00 TL) olacaktır. ( %20 stopajı hiç hesaba katmıyoruz bile)
Karşı tarafın da kendini avukatla savunduğunu ve yine aynı tutar üzerinden müvekkille anlaşıldığını varsayarsak, aynı rakamların, davalı vekilince de ayrıca devlete vergi olarak ödenmesi gerekecektir.
Her iki vekile de temsil yetkisi için doğal olarak vekaletname gerek. Ödedik mi iki ayrı vekalet için notere 100,00 TL… Bunun 80’ini de alacak devlet doğal olarak…

Gelelim dava için gereken harçlara;
100.000,00 TL’lik bir alacak davası için ödenecek harçlar, 27,70 TL Başvuru harcı, 4,10 TL Vekalet suret harcı ve Dava harcı 6.831,00 TL olacak…(Dava harcı, dava değerinin binde 68,31’i olup 1/4 ü peşin, bakiye kısmı ise davayı kaybeden taraftan bakiye karar ve ilam harcı adıyla devletçe alınır)
Gider avansı devlete kalmadığından bu hesaplamaya dahil edilmemiştir. Ancak yapılan her tebligat, her biri 9,00 TL’den ortalama 6 tane çıkarılsa 54,00 TL tutar ve bu da devlet eliyle yaptırıldığından doğal olarak devlete kalır.
Dosyada bir de keşif olduğunu varsayalım. 195,40 TL keşif harcını da ekleyelim. Keşfe yürüyerek gidecek halimiz yok. Özel araçla da çoğu zaman izin vermezler. Adalet Teşkilatını Güçlendirme Vakfı’nın (ATGV) 10 TL yakıt harcadığı mesafe için alacağı 100,00 TL’yi de eklemeyi unutmayalım…
Karar temyiz edilirse, temyiz karar harcı, temyiz başvuru harcı ve temyiz posta masrafları, devlete ödenecek kalemler ise de, kararın temyiz edilmediğini varsayalım ve hespalamaya dahil etmeyelim.
Davanın kabulle sonuçlandığını varsayalım ve gelelim icra aşamasına…
Yargılama giderleri, vekalet ücreti, asıl alacak ve işlemiş faizle birlikte takibin 130.000,00 TL olduğunu varsayarsak;
Avukatın, dava vekalet ücreti (10.400,00 TL ) ve icra vekalet ücreti (12.800,00 TL) toplamı 23.200,00 TL’nin yine %38’i 8.816,00 TL, KDV ve Gelir vergisi olarak devlete ödenecek tutar olacaktır.
Alacağın, satış sonrası tahsil edilen paradan ödenmesi ihtimalinde, takip tutarının %11,38 i 14.794,00 TL tahsil harcı, %2 si 2.600,00 TL’si cezaevi harcı olarak devlete kalacaktır.
Bu harç tutarlarının kimin tarafından ödendiğinin devlet için bir önemi bulunmamaktadır. Yükümlülüleri yasa ile belirlenmiş ise de, devlet, harcın ödenip ödenmediğine bakar. Kimin ödediği kısmıyla ilgilenmez. Hatta öyle ki, satıştan elde edilen paralardan önce kendi alacağını alır. Bakiye kalırsa alacaklıya ödenir.
Toplayalım ve görelim bakalım 100.000,00 TL’lik bir alacak davası için devletin cebine giren neymiş;
1.900,00 TL (Davacı vekili tarafından ödenen KDV ve GV)
1.900,00 TL ((Davalı vekili tarafından ödenen KDV ve GV)
80,00 TL (Vekaletnamelerden devlete kalan)
6.862,80 TL (Dava harcı, başvuru harcı, vekalet harcı)
54,00 TL (Tebligatlardan kazanç)
195,40 TL (Keşif harcından)
90,00 TL (Vakıf aracından)
8.816,00 TL (İcra dosyasında alacaklı vekilinin keseceği serbest makbuzundan doğan KDV ve GV)
14.794,00 TL (İcra dosyasından tahsil harcı kazancı)
2.600,00 TL (Cezaevi harcı kazancı) olmak üzere toplam 37.292,00 TL. Yani alacak tutarının neredeyse %40’ı!
İcra dosyasında yapılan tebligat ve sair giderlerden kazançları, temyize ilişkin harçları, bilirkişi ücretlerinden yapılan kesintilerden gelen kazançları bu hesabın içine katmadık bile…
Elbette ki daha düşük değerde davalar da var. Ancak yüzlerce milyonluk dava da yok değil. Belirli dava türlerinde maktu harç uygulanmakta ise de, çoğunluğu nisbi harca tabi…
Elbette ki devletin de giderleri var. Hakim ve kalem personeli maaşları, kırtasiye masrafları vesaire… Ancak ülkemizdeki davaların ve icra takiplerinin sayısı düşünüldüğünde, devletin, vermiş olduğu hizmet karşılığı elde ettiği gelir, bunun kat be kat fazlası…
Haklı olduğu halde, avukat tutmak bir yana, dava harçlarını dahi ödemeye gücü olmadığından mahkemelerde hakkını arayamayan, yada peşin harcı zar zor denkleştiren fakat hakim tarafından verilen hatalı kararı temyiz edecek maddi gücü bulunmayan ve bu nedenle kararı temyiz edemeyen bir çok hukuk mağduru var…
Yukarıdaki tablodan çıkan tek bir sonuç var. O da; “Ülkemizde adalet, malesef ki parayla dağıtılmakta ve adalet sistemimiz, ihtilaf çözmekten ziyade, ihtilafları gelir kaynağı olarak görme üzerine kurulmuş durumda…
Haraç, artık modern adıyla harç ve parası olmayana adalet de yok…
Davayı kim kazanır bilinmez. Ancak devlet, her halükarda kazanıyor…

http://www.hukukitavsiyeler.com/2015/03 ... et-de-yok/


''Yaşam Hakkı İhlalcisi'', ''Adil yargılama'', ''Hak arama ihlalcisi'', ''Asıl suçluyu kayırma'', ''İyi niyetli vatandaşın. Devlet-kamu yararına gelir garantili 20 bin gün adli para cezalı suç durularını(Hazır delil-kanıt/sadece kamu dava açılacak!) görmeme'' çikita tayyo2 cumhurşyesi..

_________________
Bonis nocet, qui malis parcit


Sayfa başı
 Profile bak  
 
 İleti başlığı: Re: Adliyeler para basıyor… Parası olmayana adalet de yok…
İletiTarih: 08 Oca 2018, 21:16 
Onursal Üye

Kayıt: 22 Ekm 2012, 19:18
İleti: 4332
AİHM' ne başvuru sadece posta ücretinden ibaret.

Türk Milleti adına hukuk dağıtamayan mahkemeleri AİHM niye şikayet ediyoruz ki? Bu olacak iş mi? Bu hainlerin kırmak lazım kaffayı merimi ile!!!
Bir merimi kaç lira?? Türk adına hukuk - hak vermeyenler insan mı ki? Yaşam hakkı ola!(H.Uluç mecazi bakış açısı ile!) E biz bunu Soysuz bakandan mecazen böyle anladık...

Polat da sık kafasına gitsin diyor...

Siz ce Türk Milleti adına yasalara aykırı karar verene mecazen hangi töre uygulanmalı?
Bi şey olursa zaten soysuz nun üstüne atarız olur biter...

Devleti yaşatki insanlar ölsün.
Nasıl dı ya o deyim? İnsanı öldür ki devlet baki kala...

Resim

Yukarıdaki gerçek dilekçe, min. 500 000 TL değerindedir. :roll: Kovuşturmaya yer yokmuş.
Bu arada bu ticaret devlet aracılığı ile faturalı, yani kdv' si alınarak taklit ürünler satılmasına göz yumuluyor. Ama kdv sinide zaten taklit kakalanan vatandaş ödüyor.. Öyle de bir vahim durum yani..
Poğaca çalanı soruşturun 30 sene verin. Yada gidin sivrisineklerin kırın kafasını topla atom bonpası ile..

Ha bu arada namusu ile görev ifa eden bu saygın mesleği icra edenlere saygım ve sevgim sonsuzdur.
Onlar üzerlerine alınmaya.. İçlerindeki hainlere ben gereğini yapıp cezasınıda yatmaya razıyım.
Soysuzun üstüne falanda atmam. Siz yeter ki haini atın önüme verin hesap makinesini ben hesabını kitabını gereği ile yapmazsam Türk MİLLETİ adına nağmerdim!. Hodri meydan..

2 senedir para'lel unsurlardan arınamadılar. TÜH!
Aklınızla eğleniyorlar..

_________________
Bonis nocet, qui malis parcit


Sayfa başı
 Profile bak  
 
Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Yeni bir konu gönderCevap gönder 1 sayfadan 1. sayfa   [ 2 ileti ]


Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumda dosya ekleyemezsiniz

Arama:
Git:  


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan SiyasiForum.net Siyasi Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. SiyasiForum.Net hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde dönüş yapacaktır. Forumumuz kesinlikle hiçbir şekilde parti, örgüt, kurum, kuruluş ve oluşumu desteklememektedir. Tüm Problemler ve Reklam İçin: İletişim Formu için tıklayınız.