Yazı boyutunu değiştir
Sistem saati: 22 Oca 2018, 05:19

Yeni bir konu gönderCevap gönder 19 sayfadan 19. sayfa   [ 280 ileti ]
Sayfaya git Önceki  1 ... 15, 16, 17, 18, 19
Yazar Mesaj
 İleti başlığı: Re: Atsız Ata "Hüseyin Nihal Atsız"
İletiTarih: 08 Şub 2014, 00:35 
Onursal Üye
Kullanıcı avatarı

Attila İlhan, edebiyat hocası Hüseyin Nihâl Atsız'ı anlatıyor:

"1941′di galiba, İzmir’deki bir liseden komünistlikten dolayı kovuldum. Belge aldığım için hiçbir yerde okuyamıyordum. Özel bir lisede okuyabilir mi diye, beni İstanbul’a yolladılar. Boğaziçi Lisesi’ne geldim. Boğaziçi Lisesi’nde edebiyat hocam kimdi, biliyor musunuz? Nihâl Atsız idi. Ben, “eyvah” dedim, “bu adam beni hemen mimleyecek ve perişan edecek.”

Ne bekliyorum biliyor musunuz, bir Hitler bekliyordum ben. Geldi, hiç de öyle bir adam görmedim ben. Derli toplu, aklı başında, işini ciddiye alan bir adamdı. Her çocuğun İstiklâl Marşı‘nı baştan aşağı ezbere bilmesini isterdi. Onu yapamadın mı, sıfırı alıp oturuyordun.

Ve sınıfta bu işi yapan tek adam ben çıktım. “Sen kimsin, nereden çıktın yahu?” dedi. “Ben şuyum.” dedim. “Sende iş var.” dedi. Birkaç soru daha sordu ve bizim Nihal Bey ile öğrenci-hoca ilişkisi çok büyüdü. Derslerinde hiç politik telkinde bulunduğunu hatırlamıyorum. Sadece, İslam önce Türk tarihinden daha çok bahsederdi. Yani onunla daha çok ilgilenirdi.

Çok sonra, okudukça fark ettim ki, Gaspıralı da aynı yolda. Gaspıralı, “Dilde, fikirde, işte birlik” der. Neden, çünkü bulunduğu yerde Hristiyan, Musevi Türkler de vardır. “Dinde birlik” demek. Böyle dersen müslüman olmayanı dışlamış oluyorsun…"

http://www.beyince.net/yazi/attila-ilha ... #more-1475

http://www.beykoz-turkocagi.org.tr/yeni ... ewsgeneral

Ben ve Milletim Tanrının Kırbacıyız! BAŞBUĞ ATTİLA

Başlıya baş eğdirdik, dizliye diz çöktürdük! BİLGE KAĞAN

Türk'lüğü yüceltmek için yaşa, Türk'e kılıç kaldıran eli kır! BAŞBUĞ TİMUR

Türk ve TÜRKÇÜLÜK düşmanlarını ezeceğiz! BAŞBUĞ ATATÜRK

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 08 Şub 2014, 22:40 
Onursal Üye
Kullanıcı avatarı

Kimdir bu Atsız?

Belki nedir bu Atsız demeliyim? çünkü bir insan olduğu kadar da bir olaydır. Öyle propagandası, reklamı yapılmadığı halde nesillerce tanınıyor, seviliyor, sayılıyor. “Beğ”siz, “ata”sız anılmıyor. işte çoğu akademisyen on dokuz genç kalem, bir araya gelip hakkında bu kitabı yazıyor. Bu da bir hadise! Tarihçi olduğu için mi? daha önemli tarihçilerimiz var. Hepsini sayar, göçmüşleri rahmetle anarız. Fakat hiç birine karşı bu ihtiramı gözlemedik. Romancılığından mı? nice romancılarımız var. onları da sever ve sayarız. ama -korkut ata hâriç- hiçbirine böyle hitap edilmedi. Fikir adamlığı mı? ciddi bir fikir adamıdır ama Ziya Gökalp’tan daha önemli bir fikir adamı değildir herhalde. (fikir adamlarını bir çizgiye yerleştirip mukayese etmenin yanlışlığının farkındayım, özür dilerim... Onu candan sevenler, onu derin saygıyla ananlar fikirlerinin tamamına da katılıyor değiller. Ben de tam onun bulunduğu noktada değilim. Bu kitaptaki yazılar da öyle. Zaten kendi hesabıma kitaptaki yazılardan bazısını “sol sapma”, bazısını da “sağ sapma” diye nitelendirdim. ama çoğunu değil. belki atsız beğ de öyle yapardı. belki benim şu yazdıklarımı da... fakat şüphe etmediğimiz bir nokta var: onu çok çok seviyoruz ve yıllar ardından gerçekten derin hürmetle anıyoruz. Şairliğinden mi? kısa bir zaman önce, bir toplantıda genç bir hanım, “atsız beğ’in şiirleri beni çok etkiliyor. sizce de büyük bir şair mi?” diye sordu. Sözün bir yerinden girerek, “Atsız beğ, arada sırada şiir de yazan bir fikir adamı ve romancıdır” diye kanaatimi söyledim. Atsız ata, zirvedeki bir şair değildi muhakkak. Salonda bulunan edebiyat hocamız da beni tasdik etti. Sonra, günlerce vicdan azabı çektim. Çünkü aslında soruyu soran gencin duygularını paylaşıyordum. O şiirler beni de ta yüreğimden etkiliyordu. Şaheser değildiler ama öyleydi işte: birçok şaheserden daha etkiliydiler..."

PROF. DR. İSKENDER ÖKSÜZ - Vaktiyle Bir Atsız Varmı kitabından

http://turansesi.com/kose-yazisi/1284/k ... atsiz.html

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 11 Şub 2014, 00:17 
Onursal Üye
Kullanıcı avatarı

Bursa'da "Bozkurt" isimli cadde. Ve caddenin tabelasında:

"Vaktiyle bir Atsız varmış; var olsun!"

Resim

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 11 Şub 2014, 00:22 
Onursal Üye
Kullanıcı avatarı

"Hüseyin Nihâl Atsız, 11 Aralık 1975 Çarşamba gübü akşam kalp krizi geçirir. Başında arkadaşı Refet Körüklü Yasin okumaya başlar. Nihal Atsız gülümseyerek "okumasını" ister. Refet Bey, arkasından Kur'an okumaya başlar. Nihal Atsız çok memnun olur ve memnuniyetini ifade eder. Ancak gittikçe uçmağa yaklaşmaktadır; gözleri dualar ve Kur'an sesleri arasında gülümseyerek donuklaşır."

(Taner Ünal - Ötüken)

Resim

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 18 Şub 2014, 23:45 
Onursal Üye
Kullanıcı avatarı

Kazakistan gazetesinde Atsız

Resim

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 15 Mar 2014, 01:52 
Genel Yetkili

"...Saçlarım benzermiş... Bu ahmakça iddia yıllardan beri birçok budalalar tarafından aleyhimde delil gibi kullanıldı. Hattâ evimde Hitlerin resminin asılı olduğu bile söylendi. Ben, dışardan gelmiş hiç bir fikri kabul etmeğe tenezzül etmeyecek kadar millî gurur ve şuura sahip olduğumu, içtimaî mezhebimin Türkçülük olduğunu vaktiyle yazarak ilân ettim. Daha ne yapabilirim. Saçım Hitlerinkine benziyormuş diye beni Hitlerci sanacak kadar budalalık gösteren binlerce, belki on binlerce zavallıya ayrı ayrı mektup yazamam ya..."

Hüseyin Nihâl Atsız

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 15 Mar 2014, 16:25 
Yeni Üye

Atsız da Atatürk gibi hakkında en çok şehir efsanesi dolaşan insanlardan biridir. Çünkü O'nun ve yüce ideolojisinin üstünlüğü karşısında ezilenlerin, O'nun kişiliğini ve düşüncelerini saptırmaktan başka bir şansları yoktur. Bu da, sapık ideoloji ve aşağı ırk mensuplarının Türkçülükten ne denli korktuklarını göstermektedir.

Bu korkakların en kötüleri de Atsız'ın yolunda gittiklerini iddia edenlerdir. Onlar da "Gerçek Atsız"dan korkarlar. Çünkü "Gerçek Atsız", onların kutsal saydıkları her şeyi ayaklar altına almıştır. Atsız'ın din karşıtı olduğu gün gibi ortadayken, O'nun aziz hatırasına saygısızlık ederek "Atsız Müslümandı" derler. Çünkü Atsız'ı kendilerinden ayrı tuttuklarında, sentezci sapık fikirlerinin her açıdan daha da sığlaşacağını bilirler.

Kaynak: http://www.youtube.com/watch?v=e62C_NaQxKs

http://forum.hunturk.net/nihal-atsizin- ... -6070.html

http://forum.memurlar.net/konu/1983495/5.sayfa

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 22 Kas 2014, 06:55 
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

Var olsun...

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 12 Arl 2014, 08:52 
Katılımcı Üye

(d. 1905) - Nihal Atsız, Türkçü-Turancı görüşleriyle tanınan tarihçi, yazar, şair, Türkolog - (ö.12.12.1975)

Bunu okuyan misafirler(ziyaretçiler) bilgisayarınızın başında oturup burada yazılanları okurken hiç mi karşı çıktığınız görüş , beğendiğiniz görüş olmuyor veya hiç mi içinizden bu aileye katılıp bu siteye katkı sağlamak ve kendinizi geliştirmek gelmiyor:)
(Yukarıda yazılanlar aktif misafir sayısının genelde aktif üye sayısını en az üçe katlamasına tepki olarak yazılmıştır:)

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 04 Eyl 2015, 02:47 
Katılımcı Üye
Kullanıcı avatarı

Vaktiyle bir Atsız varmış, varolsun!

Sayfa başı
 Profile bak  

Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Yeni bir konu gönderCevap gönder 19 sayfadan 19. sayfa   [ 280 ileti ]
Sayfaya git Önceki  1 ... 15, 16, 17, 18, 19

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumda dosya ekleyemezsiniz

Arama:
Git:  

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan SiyasiForum.net Siyasi Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. SiyasiForum.Net hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde dönüş yapacaktır. Forumumuz kesinlikle hiçbir şekilde parti, örgüt, kurum, kuruluş ve oluşumu desteklememektedir. Tüm Problemler ve Reklam İçin: İletişim Formu için tıklayınız.