Yazı boyutunu değiştir
Sistem saati: 21 Oca 2018, 17:30

Yeni bir konu gönderCevap gönder 3 sayfadan 2. sayfa   [ 39 ileti ]
Sayfaya git Önceki  1, 2, 3  Sonraki
Yazar Mesaj
 İleti başlığı: Re: Abdülhamit
İletiTarih: 13 Kas 2011, 14:12 
Kıdemli Üye
Kullanıcı avatarı

tarih_kurdu yazdı:
Osmanlı imparatorluğunu 33 sene paranoyalarıyla dört duvar arasından idare etmeye kalkan son dönem cahil,eğitimsiz basiretsiz padişahlarından biriydi

Nickiniz tarih kurdu ancak bu konuda ya hiç bir bilginiz yok yada yanlış yerden yanlış bilgiler edinmişsiniz.
Abdülhamidin müthiş bir siyasi zekasi vardı.Osmanlının gelmiş geçmiş en akıllı padişahlarından biridir.Dünyaya politikanın nasıl yapıcağını öğreten şahıs o dur.Şu anda Amerikanın ve Avrupanın taklit ettiği politika Abdülhamidinki ile aynıdır.

Kendisi tahttan indirildikten sonra selanikte bir yahudinin Alatini köşkünde göz hapsinde tutulmaktaydı.Paşalar '' Osmanlıyı Almanlarla berabar savaşa soktuk ''deyince çok üzülmüştür ve kızmıştır.Onun Almanlara yakınlığını ahmak paşalar yanlış anlamışt ve kendisine sevinmedinizmi sorusunu soran paşalara şu cevabı vermiştir; 30 küsür yıldır avrupa ülkelerini birbirine düşürmek için onlara ne oyunlar oynadım. Onlar birbirleriyle uğraşırken biz toparlanabilirdik. Ne akla hizmet edip girdiniz bu harbe. diye paşaları azarlamıştır.

Kendi döneminde bir karış dahi toprak eksilmemiştir (33 yıl). Bu o dönem için üstün bir başarıdır arkadaşlar. Onu tahttan indiren ferasetsiz paşalar dahi sonradan kıymetini anladılar ama nafile. Mithat paşanın şu sözü meşhurdur; bizim başımıza ne geldiyse şu kıymetini bilemediğimiz sultana ettiklerimizden geldi (Osmanlının dağılmasını kastediyor).

Tarihe kızıl sultan olarak geçmiştir ama döneminde bir kişi dahi idam edilmemiştir. Namık Kemalin, Tevfik fikretin o dönem gazetelere sultan Abdülhamit hakkında Yazdıklarını bir okursanız anlarsınız. Bugün birisi başındakilere buna benzer şeyler yazsın vallahi diyorum ipe götürürler. Ama o bu cezayı döneminde hiç kimseye vermemiş.

Ermeni birisinin faytonuna yerleştirdiği bomba patlar ama padişah yara almadan kurtulur. Tevfik Fikret bunu gazetede şu şiiriyle dile getirir; Ah güzelim el ah. attın yiğitce attın ama tutmadı ne yazık oldu tutmadı vah. Gibi adice bir yaklaşımla suikastin başarısızlığından elim elim yakınır.

Abdülhamidi anlatan '' Kurtlarla Dans '' adlı kitabi okumanızı tavsiye ederim her okuduğumda kitabı kendisine tekrar hayran kalırım.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 13 Kas 2011, 16:28 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

süperman yazdı:
tarih_kurdu yazdı:
Osmanlı imparatorluğunu 33 sene paranoyalarıyla dört duvar arasından idare etmeye kalkan son dönem cahil,eğitimsiz basiretsiz padişahlarından biriydi

Nickiniz tarih kurdu ancak bu konuda ya hiç bir bilginiz yok yada yanlış yerden yanlış bilgiler edinmişsiniz.
Abdülhamidin müthiş bir siyasi zekasi vardı.Osmanlının gelmiş geçmiş en akıllı padişahlarından biridir.Dünyaya politikanın nasıl yapıcağını öğreten şahıs o dur.Şu anda Amerikanın ve Avrupanın taklit ettiği politika Abdülhamidinki ile aynıdır.

Kendisi tahttan indirildikten sonra selanikte bir yahudinin Alatini köşkünde göz hapsinde tutulmaktaydı.Paşalar '' Osmanlıyı Almanlarla berabar savaşa soktuk ''deyince çok üzülmüştür ve kızmıştır.Onun Almanlara yakınlığını ahmak paşalar yanlış anlamışt ve kendisine sevinmedinizmi sorusunu soran paşalara şu cevabı vermiştir; 30 küsür yıldır avrupa ülkelerini birbirine düşürmek için onlara ne oyunlar oynadım. Onlar birbirleriyle uğraşırken biz toparlanabilirdik. Ne akla hizmet edip girdiniz bu harbe. diye paşaları azarlamıştır.

Kendi döneminde bir karış dahi toprak eksilmemiştir (33 yıl). Bu o dönem için üstün bir başarıdır arkadaşlar. Onu tahttan indiren ferasetsiz paşalar dahi sonradan kıymetini anladılar ama nafile. Mithat paşanın şu sözü meşhurdur; bizim başımıza ne geldiyse şu kıymetini bilemediğimiz sultana ettiklerimizden geldi (Osmanlının dağılmasını kastediyor).

Tarihe kızıl sultan olarak geçmiştir ama döneminde bir kişi dahi idam edilmemiştir. Namık Kemalin, Tevfik fikretin o dönem gazetelere sultan Abdülhamit hakkında Yazdıklarını bir okursanız anlarsınız. Bugün birisi başındakilere buna benzer şeyler yazsın vallahi diyorum ipe götürürler. Ama o bu cezayı döneminde hiç kimseye vermemiş.

Ermeni birisinin faytonuna yerleştirdiği bomba patlar ama padişah yara almadan kurtulur. Tevfik Fikret bunu gazetede şu şiiriyle dile getirir; Ah güzelim el ah. attın yiğitce attın ama tutmadı ne yazık oldu tutmadı vah. Gibi adice bir yaklaşımla suikastin başarısızlığından elim elim yakınır.

Abdülhamidi anlatan '' Kurtlarla Dans '' adlı kitabi okumanızı tavsiye ederim her okuduğumda kitabı kendisine tekrar hayran kalırım.

Superman bana F.Gülen'in adamı Mustafa Armağan ile gelme. Kendisinin hiçbir bilimsel yönü ya da tarih alanında bilimsel bir araştırması yoktur. Yani akademik bir tarihçi değildir. Ortalama 300 sayfalık daha önce 1000 kitapta olan bilgileri yalan yanlış çarpıtarak anlatan bir adamdır.

Abdülhamitle ilgili başka konularda uzun uzun açıklamalarda bulundum. Burada tekrar yazmaya lüzum görmüyorum.Tahtı için büyük devletler arasında ordan oraya savrulmuş zayıf karakterli devlet tecrübesi olmayan bir adamdır. Osmanlıya yapılan en büyük ihanet şehzadelerin kafes hayatına mahkum edilmeleridir. Savaşı bilmeyen, görmeyen, bir tabur bile idare etmeyen adamlar padişah olursa olacağı budur.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 13 Kas 2011, 16:34 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

süperman yazdı:

BERLİN KONGRESİ VE BERLİN ANTLAŞMASI (1878):
Kongreye Katılan Devletler: Osmanlı, Rusya, İngiltere, Fransa, Avusturya, İtalya ve Almanya.

NOT: Bu sırada İngiltere, Osmanlı Devletine KIBRIS'ın kendisine bir ÜS olarak verilmesi durumunda kongrede Osmanlı Devletini savunacağını söyledi. Osmanlı İngiltere'nin bu isteğini kabul etmek zorunda kaldı.

BERLİN ANTLAŞMASININ MADDELERİ (1878):
1) Ayestefanos Antlaşmasıyla kurulan BULGAR KRALLIĞI üçe ayrıldı:
a) Asıl Bulgaristan: Osmanlı Devletine vergi veren bir prenslik haline getirildi.
b) Makedonya: Islahat yapılmak şartıyla Osmanlıya bırakıldı.
c) Doğu Rumeli: Osmanlıya bağlı kalacak, ancak hırıstiyan bir vali tarafından yönetilecek.
2) Sırbistan, Romanya, Karadağ bağımsız olacak.
3) Bosna-Hersek Osmanlı toprağı sayılacak, yönetimi geçici olarak Avusturya'ya bırakılacak.
4) Kars, Ardahan ve Batum Ruslara, Doğu Beyazıt Osmanlı'ya verilecek.
5) Teselya Yunanistan'a verilecek.
6) Ermenilerin oturduğu yerlerde ve Girit adasında ıslahatlar yapılacak.
7) Osmanlı Rusya'ya 60 milyon altın savaş tazminatı verecek.

BERLİN ANTLAŞMASI SONRASI GELİŞMELER:
1) KIBRIS'IN İNGİLİZLERE ÜS OLARAK VERİLMESİ: Berlin kongresi sırasında Osmanlının çıkarlarını savunması karşılığı İngiltere'ye Kıbrısta üs kurma sözü verilmişti. Berlin Antlaşmasından sonra KIBRIS üs olarak İngilizlere verildi. (1878)

NOT: İngiltere böylelikle Süveyş kanalını kontrol etme imkanına kavuşmuştur. Osmanlının I.Dünya savaşına girmesiyle İngiltere, Kıbrıs'ı toprakların kattığını açıkladı.

2) DÜYUN-U UMUMİYE İDARESİNİN KURULMASI(1881):Osmanlı Devleti dış borç ve faizlerini ödeyemeyince alacaklı devletler bu idareyi kurmuşlardır. Bu idare dış borçları doğrudan toplamak suretiyle kurulan yabancı bir mali kontroldü. Bu da Osmanlı Devletinin ekonomik bağımsızlığına gölge düşürmüştür.

3) TUNUS'UN FRANSIZLAR TARAFINDAN İŞGALİ(1881): Fransa'nın Tunus'u işgalini Osmanlı Devleti sadece protesto edebilmiştir. (Fransa hatırlanacağı gibi 1830 yılında da Cezayir'i işgal etmişti.)

4) MISIR'IN İNGİLİZLER TARAFINDAN İŞGALİ(1882): İngilizler Süveyş Kanalının açılmasıyla önemi daha da artan MISIR'ı 1882'de işgal ettiler.

5) DOĞU RUMELİ'NİN BULGAR PRENSLİĞİ İLE BİRLEŞMESİ (1885): Doğu Rumeli Bulgarlarının Bulgar Prensliği ile birleşmek için ayaklanmaları sonucu yapılan görüşmelerde Osmanlı Devleti bu bölgenin Bulgar Prensliğine bağlanmasını kabul etti (1885)

6) GİRİT SORUNU VE OSMANLI-YUNAN SAVAŞI: Yunanistan'ın Giritin iç işlerine karışması ve burada çıkan ayaklanmayı desteklemesi sonucu OSMANLI-YUNAN savaşı çıktı. Yapılan DÖMEKE MEYDAN SAVAŞINI kazanan Osmanlı kuvvetlerine Atina yolu açıldı. Ancak Avrupa Devletlerinin müdahale etmesi üzerine İSTANBUL ANTLAŞMASI imzalandı. (1897) Buna göre Girit'e özerklik verilmiş, ayrıca yönetimi Yunanlı bir Prense verilmiştir.

NOT: Bu antlaşma ile Giritin yönetimi elimizden çıkmış, II.Meşrutiyet sırasında Girit Yunanistan tarafından işgal edilmiş,Balkan Savaşı sonucu imzalanan Atina Antlaşmasıyla da Girit'in Yunanistan'a ait olduğu kabul edilmiştir.

7) BOSNA HERSEK'İN AVUSTURYAYA BAĞLANMASI(1908): Berlin Antlaşmasında Bosna Hersek'in yönetimi geçici olarak Avusturyaya bırakılmıştı. II. Meşrutiyetin ilanı sırasında Avusturya Bosna-Hersek'i topraklarına kattığını açıkladı. Osmanlı bu durumu kabul etmek zorunda kaldı.

8) BULGARİSTANIN BAĞIMSIZLIĞINI KAZANMASI(1908): II.Meşrutiyetin ilanı ile oluşan karışıklıklardan yararlanan Bulgarlar bağımsızlıklarını ilan ettiler. Rusya'nın araya girmesiyle Osmanlı Devleti bu durumu kabul etmek zorunda kaldı.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 13 Kas 2011, 16:49 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Resim

Alman imparatoru II.Wilhelm'in koluna giren ulu hakanın çok ulu pozunu paylaşmak istedim.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 13 Kas 2011, 19:41 
Kıdemli Üye
Kullanıcı avatarı

tarih_kurdu yazdı:

Atasını tanıyaman "it peşinde gezermiş"

Osmanlı devletinin en ağır dönemi, Abdulhamit dönemidir..
Ermeni vatandaşı olan bir zat, Abdulhamitte bıçaklı saldırıda,
bulunmuştur.. Bu hareketi hasıl olamamıştır..

Bunun üzerine dönemin yazarlarından bir yazar, yazısında tüüü,
öldüremedin mi diye bir yazı yazmıştır.. Bırakın tepki almasını,
evine polis dahi gitmemiştir.. O dönemin yazarıda Teyfik Fikrettir..
Burada kimseye, Tarih dersi vermeye çalışmıyorum ama yanlış,
çerçeveden baktığınızıda hatırlatmak isterim.. Bunu yazıyorum,
çünkü ecdadımız olan osmanlıya, haksızlık etmeyelim.

Tarih kurduymuş, buyur..

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 13 Kas 2011, 20:45 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Atasını bilmeyen kim?Peşinden gidilen it kim? Bunu açık açık yazar mısın? Atatürk'ü içkisiyle , diniyle değerlendiren adam Abdülhamit'i de anca böyle değerlendirir. Arkadaşım bu forumda yüz kez hatta bin kez tarihi dedikodu şeklinde konuşmayın dedim ama hala aynı laflar. Siz daha tarih eleştirme metodunu, üslubunu bilmiyorsunuz. Yok efendim şu kadar namaz kılardı fakir babasıydı bilmem neydi bunlar benim umrumda değil. İsterse 40 kez hacca gitmiş olsun ben evliyayı değil bir sultanı eleştiriyorum.
Sizinle benim aramdaki fark ben sizin gibi padişahları evliyalaştırmam. Benim için Mete han ne ise Fatih de odur. Benim tarihim 7bin yıllık şanlı bir tarihtir ve tarihimde Attila'dan Atatürk'e muzaffer komutanlar, büyük hakanlar,başbuğlar vardır evliyalaştırılmış padişahlar yoktur

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 13 Kas 2011, 20:55 
Kıdemli Üye
Kullanıcı avatarı

tarih_kurdu yazdı:
Atasını bilmeyen kim?Peşinden gidilen it kim? Bunu açık açık yazar mısın? Atatürk'ü içkisiyle , diniyle değerlendiren adam Abdülhamit'i de anca böyle değerlendirir. Arkadaşım bu forumda yüz kez hatta bin kez tarihi dedikodu şeklinde konuşmayın dedim ama hala aynı laflar. Siz daha tarih eleştirme metodunu, üslubunu bilmiyorsunuz. Yok efendim şu kadar namaz kılardı fakir babasıydı bilmem neydi bunlar benim umrumda değil. İsterse 40 kez hacca gitmiş olsun ben evliyayı değil bir sultanı eleştiriyorum.
Sizinle benim aramdaki fark ben sizin gibi padişahları evliyalaştırmam. Benim için Mete han ne ise Fatih de odur. Benim tarihim 7bin yıllık şanlı bir tarihtir ve tarihimde Attila'dan Atatürk'e muzaffer komutanlar, büyük hakanlar,başbuğlar vardır evliyalaştırılmış padişahlar yoktur

Hihi : ), safi rüzgar..

viewtopic.php?f=9&t=13970 Burada sana bir Teklifim var.. Belgelerini hazırladın mı?

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 13 Kas 2011, 22:45 
Kıdemli Üye
Kullanıcı avatarı

tarih_kurdu yazdı:
Resim

Alman imparatoru II.Wilhelm'in koluna giren ulu hakanın çok ulu pozunu paylaşmak istedim.

Yazdığım yazıları dikkatli okusaydın bu fotoğrafın ne anlama geldiğini gayet iyi anlardın.
Dünyaya Abdülhamid gibi bir insan gelmemiştir sen istediğini yaz burda.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 14 Kas 2011, 00:16 
Kıdemli Üye
Kullanıcı avatarı

süperman yazdı:
tarih_kurdu yazdı:
Resim

Yazdığım yazıları dikkatli okusaydın bu fotoğrafın ne anlama geldiğini gayet iyi anlardın.
Dünyaya Abdülhamid gibi bir insan gelmemiştir sen istediğini yaz burda.

Anlatamazsın ki : )

Felsefi olarak anlatmak gerekirse;

Ağaç demiş ki baltaya,
sen beni kesemezdin ama,
ne yapayım ki sapın benden...
Bak şu ağacın bilincine sen;
ölen ben, öldüren benden.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 14 Kas 2011, 00:42 
Onursal Üye
Kullanıcı avatarı

Bu konudan pek çok mesaj silinmiş. netr0n'un tarih kurdu'nu düelloya çağırması ve tarih kurdunun kaçması...

Ayrıca benim iletilerim.

Bunlar neden bize özel mesajla gönderilmedi? Orijinalleri yönetim odasına kayıtlı mıdır? Hiç sanmam.

Çoluk çocuğa yetki verirsen böyle oynar işte.

Son 200 yılda yapılan savaşların, akan milyonlarca kişinin kanının, katliam, kıyım ve zulümlerin sorumlusu "milliyetçilik" akımı ve ona gönül verenlerdir. 600 yıllık Osmanlı'yı dağıtan da yine aynı akımdır.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 14 Kas 2011, 01:15 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Engin yazdı:
Bu konudan pek çok mesaj silinmiş. netr0n'un tarih kurdu'nu düelloya çağırması ve tarih kurdunun kaçması...

Ayrıca benim iletilerim.

Bunlar neden bize özel mesajla gönderilmedi? Orijinalleri yönetim odasına kayıtlı mıdır? Hiç sanmam.

Çoluk çocuğa yetki verirsen böyle oynar işte.

viewtopic.php?f=9&t=13970

Sayfa başı
 Profile bak  

İleti başlığı: Re: II. Abdülhamit
İletiTarih: 21 Kas 2011, 23:40 
Onursal Üye
Kullanıcı avatarı

Özellikle Ermeni isyanını bastırırken kullandığı tedbirler nedeniyle batılı tarihçiler ve muhalifleri tarafından "kızıl sultan" diye anılmıştır.[17] Öte yandan, taraftarları onu "ulu hakan" gibi yüceltici lakaplarla anarlar. Abdülhamid, baskıcı rejimi, azınlıklara karşı uyguladığı sert siyaset ve muhafazakârlığı nedeniyle, günümüzde hâlâ onu destekleyen genellikle sağ siyasi çevreler ile eleştiren sol çevreler arasında bir tartışma odağı olmaya devam etmektedir.
Sultan II. Abdülhamit Han, `Abdü’l-Hamīd-i sânî, عبد الحميد ثانی

Önceleri İttihat ve Terakki Fırkası içinde Sultan Abdülhamid'e karşı olan Filozof Rıza Tevfik ve Süleyman Nazif sonradan duymuş oldukları pişmanlıklarını şiirleri ile dile getirmişlerdir.
“ Padişahım gelmemişken ya da biz,

İşte geldik senden istimdada biz,
Öldürürler başlasak feryada biz,
Hasret olduk eski istibdada biz
- Süleyman Nazif

.

İlber Ortaylı'ya göre Dünyanın son hükümdarı, son evrensel imparator II. Abdülhamid Han'dır. [18]

Abdülhamid'in idare tarzı azami müsamahadır. Atatürk , Kaynak : Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı , sf 327 , Mustafa Armağan

Dünyâda 100 gram akıl varsa, bunun 90 gramı Abdülhamîd Han'da, 5 gramı bende, kalan 5 gramı da diğer dünyâ siyâsîlerindedir. ( Alman Milli Birliğinin kurulmasını gerçekleştiren meşhur Alman devlet adamı, Prens Bismarck )[19]

Ayıp, ayıp. Bu adam 32 sene Hakan ve Halife idi. Sultan Hamid için şu söylenen, yazılan, çizilenlerin büyük kısmının yalan ve iftira olduğunu bildiğimiz halde, nasıl tahammül edip imkân veriyoruz? Bu iftira selinin yarınki muhatapları da bizler olacağız. Ahmet Rıza Bey'den Talat Paşa ve Eyüp Sabri Bey'e.

Kızıl Sultan iddası, Albert Vandal adlı bir Fransız yazar tarafından ortaya atılmıştı. Atılış sebebi de, Abdülhamid'in Ermeni isyanlarını bastırtmış olmasıdır. Başta İngiltere ve Fransa olmak üzere Avrupa kamuoyunda Abdülhamid'in kan dökücü bir padişah olduğu propagandası başlatıldı. İşte "Kızıl", yani kan döken Sultan lakabı bu sırada asıldı boynuna. Hadi Ermenilerin böyle demesini anladık; iyi ama bir tekini bile idam ettirmemiş olan Abdülhamid'e Jön Türkler neden "Kızıl Sultan" dediler? 1915'te yüzbinlerce Ermeni'yi tehcir ettirecek olanlar, 25 yıl önce Ermeni propaganda ordusunun neferleri olmakta sakınca görmemişlerdi. [20]

17: Roy, Gilles; Abdul-Hamid, le sultan rouge; 1936
18: Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı , sf 285, Mustafa Armağan
19: Bedrettin Keleştimur. "Prens Bismark Diyor Ki!", günışığı, 14 Aralık 2009. 31 Ekim 2011 tarihinde erişildi. (Türkçe)
20: Kaynak:"Abdülhamid hakkında yanlış bildiğimiz 10 şey, Mustafa Armağan'ın 15 Şubat 2009, Pazar günü yazısı "

kaynak link

Son 200 yılda yapılan savaşların, akan milyonlarca kişinin kanının, katliam, kıyım ve zulümlerin sorumlusu "milliyetçilik" akımı ve ona gönül verenlerdir. 600 yıllık Osmanlı'yı dağıtan da yine aynı akımdır.

Sayfa başı
 Profile bak  

İleti başlığı: Re: II. Abdülhamit
İletiTarih: 22 Kas 2011, 00:29 
Kıdemli Üye
Kullanıcı avatarı

Engin yazdı:
Özellikle Ermeni isyanını bastırırken kullandığı tedbirler nedeniyle batılı tarihçiler ve muhalifleri tarafından "kızıl sultan" diye anılmıştır.[17] Öte yandan, taraftarları onu "ulu hakan" gibi yüceltici lakaplarla anarlar. Abdülhamid, baskıcı rejimi, azınlıklara karşı uyguladığı sert siyaset ve muhafazakârlığı nedeniyle, günümüzde hâlâ onu destekleyen genellikle sağ siyasi çevreler ile eleştiren sol çevreler arasında bir tartışma odağı olmaya devam etmektedir.
Sultan II. Abdülhamit Han, `Abdü’l-Hamīd-i sânî, عبد الحميد ثانی

Önceleri İttihat ve Terakki Fırkası içinde Sultan Abdülhamid'e karşı olan Filozof Rıza Tevfik ve Süleyman Nazif sonradan duymuş oldukları pişmanlıklarını şiirleri ile dile getirmişlerdir.
“ Padişahım gelmemişken ya da biz,

İşte geldik senden istimdada biz,
Öldürürler başlasak feryada biz,
Hasret olduk eski istibdada biz
- Süleyman Nazif

.

İlber Ortaylı'ya göre Dünyanın son hükümdarı, son evrensel imparator II. Abdülhamid Han'dır. [18]

Abdülhamid'in idare tarzı azami müsamahadır. Atatürk , Kaynak : Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı , sf 327 , Mustafa Armağan

Dünyâda 100 gram akıl varsa, bunun 90 gramı Abdülhamîd Han'da, 5 gramı bende, kalan 5 gramı da diğer dünyâ siyâsîlerindedir. ( Alman Milli Birliğinin kurulmasını gerçekleştiren meşhur Alman devlet adamı, Prens Bismarck )[19]

Ayıp, ayıp. Bu adam 32 sene Hakan ve Halife idi. Sultan Hamid için şu söylenen, yazılan, çizilenlerin büyük kısmının yalan ve iftira olduğunu bildiğimiz halde, nasıl tahammül edip imkân veriyoruz? Bu iftira selinin yarınki muhatapları da bizler olacağız. Ahmet Rıza Bey'den Talat Paşa ve Eyüp Sabri Bey'e.

Kızıl Sultan iddası, Albert Vandal adlı bir Fransız yazar tarafından ortaya atılmıştı. Atılış sebebi de, Abdülhamid'in Ermeni isyanlarını bastırtmış olmasıdır. Başta İngiltere ve Fransa olmak üzere Avrupa kamuoyunda Abdülhamid'in kan dökücü bir padişah olduğu propagandası başlatıldı. İşte "Kızıl", yani kan döken Sultan lakabı bu sırada asıldı boynuna. Hadi Ermenilerin böyle demesini anladık; iyi ama bir tekini bile idam ettirmemiş olan Abdülhamid'e Jön Türkler neden "Kızıl Sultan" dediler? 1915'te yüzbinlerce Ermeni'yi tehcir ettirecek olanlar, 25 yıl önce Ermeni propaganda ordusunun neferleri olmakta sakınca görmemişlerdi. [20]

17: Roy, Gilles; Abdul-Hamid, le sultan rouge; 1936
18: Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı , sf 285, Mustafa Armağan
19: Bedrettin Keleştimur. "Prens Bismark Diyor Ki!", günışığı, 14 Aralık 2009. 31 Ekim 2011 tarihinde erişildi. (Türkçe)
20: Kaynak:"Abdülhamid hakkında yanlış bildiğimiz 10 şey, Mustafa Armağan'ın 15 Şubat 2009, Pazar günü yazısı "

kaynak link

Yahu napıyorsun sen Engin? Şimdi tutar sağdan, soldan bulduğu yazıları konuya ekler; okursun hiç bir şey anlamazsın.. Yeminle, vahidettin han ile ilgili bir yazı (mı) desem bir makale (mi) desem bir facia yazısı (mı) desem yani işin içinden çıkamayacağı, hatta kendiside okusa anlamayacağı bir yazıyı, Tarih diye konuya bıraktı gitti adam ya :mrgreen:

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 22 Kas 2011, 00:58 
Onursal Üye
Kullanıcı avatarı

netr0n yazdı:
tarih_kurdu yazdı:

viewtopic.php?f=9&t=13970 Burada sana bir Teklifim var.. Belgelerini hazırladın mı?

Tarih kurdu;Hepsi tamamda ATATÜRK ne iş yapar, ne işi var tarihimizde.Yok canım, senide kaybetmişiz meğer,değilmi NETRÜN?

Düşünü anlatırken oynaşını söyleyen NETRÜN den inciler (atasını tanımayan it peşinde gezermiş) e......... doğru söze ne denir.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 22 Kas 2011, 01:07 
Kıdemli Üye
Kullanıcı avatarı

Yusuf Kartal yazdı:
netr0n yazdı:
tarih_kurdu yazdı:

Tarih kurdu;Hepsi tamada ATATÜRK ne iş yapar, ne işi var tarihimizde.Yok canım senide kaybetmişiz meğer,değilmi NETRÜN?

yusuf "atmaca", Ben senin siyaset yaptığını görmediğim için, nasıl bir hayal dünyasın'da yaşıyorsun bilemeyeceğim..

Sayfa başı
 Profile bak  

Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Yeni bir konu gönderCevap gönder 3 sayfadan 2. sayfa   [ 39 ileti ]
Sayfaya git Önceki  1, 2, 3  Sonraki

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumda dosya ekleyemezsiniz

Arama:
Git:  

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan SiyasiForum.net Siyasi Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. SiyasiForum.Net hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde dönüş yapacaktır. Forumumuz kesinlikle hiçbir şekilde parti, örgüt, kurum, kuruluş ve oluşumu desteklememektedir. Tüm Problemler ve Reklam İçin: İletişim Formu için tıklayınız.