Yazı boyutunu değiştir
Sistem saati: 22 Mar 2018, 22:16


Yeni bir konu gönderCevap gönder 5 sayfadan 1. sayfa   [ 62 ileti ]
Sayfaya git 1, 2, 3, 4, 5  Sonraki
Yazar Mesaj
 İleti başlığı: Tek Parti Yıllarını Gözyaşlarıyla Anlattılar. İşte CHP Zulmü
İletiTarih: 21 May 2011, 11:26 
Banlanmış Üye

Kayıt: 29 Mar 2010, 00:58
İleti: 394

Tek Parti Yıllarını Gözyaşlarıyla Anlattılar


1923'ten beri ülkeyi tek başına idare eden Cumhuriyet Halk Partisi, bu seçimle iktidarı Demokrat Parti'ye devretti, ülkede bayram havası esti. Tek parti döneminde yaşanan sıkıntılar ise hala zihinlerde tazeliğini koruyor.

Sivas'ın Şarkışla ilçesinde oturan 74 yaşındaki Hasan Hüseyin Bağcı ile eşi İnayet Bağcı (74) tek partili dönemini anlatırken adeta o günlere gitti, Hasan Bağcı, çektikleri sıkıntıları anlatırken gözyaşlarına hakim olamadı.

"HAYVAN VE BUĞDAYLARI KAÇIRIP SAKLARDIK"

Resim

Menderes döneminde 30 ay askerlik yapan Hasan Hüseyin Bağcı, "Üzerimizden öyle bir ağırlık, baskı vardı ki Menderes döneminde yeniden doğmuş gibi olduk. Bizlerden alınan öşür vergileri o kadar ağırdı ki harmanımızı kaldırdığımızda buğdayı ölçerlerdi, kendilerininkini alıp giderlerdi. Bize de ne kalırsa. Onu da genelde alamazdık. Bizler de hayvanlarımızı, buğdaylarımızı kaçırıp saklardık, yoksa kışın aç kalırdık." dedi.
"ASKERDEN ÇOK ÇEKTİK, ÇOK DAYAK YEDİK"
Babası ve amcasının 2. Dünya Savaşı'na katıldığını söyleyen Bağcı, o dönemde özellikle askerin köylü üzerinde çok baskısı olduğunu vurguladı. "Köye gelirlerdi, başında takkesi olan varsa onu başından alıp yırtarlardı, takanı döverlerdi. Bıçak taşımak bile suç sayılıyordu. Karakola alıp ölesiye dövüp getirip köyün önüne atıyorlardı, kimse sesini çıkartamıyordu. Askerden çok çektik, çok dayak yedik. O zaman okuma yazma yoktu. Tek öğrendiğimiz Kur'an-ı Kerim'di. Onu da 'askerler geliyor' deyince saklardık. Bulduklarında yırtarlardı, yakarlardı. Okuyanları ve okutanları dayaktan geçirirlerdi, aç susuz nezarethanelerde bırakırlardı." diye konuştu.
"ASKER Türkçe EZAN NÖBETİ TUTARDI"

Hasan Hüseyin Bağcı, tek parti döneminde ezanın Türkçe okunduğunu, insanların korkudan camiye gidemediğini anlattı. Bağcı, "Cuma günleri jandarma camide nöbet beklerdi ezan Türkçe okunuyor mu diye. Çok sıkıntılar çektik çok." dedi, gözyaşlarına hâkim olamadı. "Rabbim o günleri bize tekrar yaşatmasın." diyerek dua etti.

İNSANLAR AÇLIKTAN OTLA BESLENİYORDU

Eşi İnayet Bağcı ise tek parti dönemi hakkında annesinden duyduklarını şöyle anlattı: "Tek pati döneminde ot topladığını, buğdayın olmadığı dönemlerde arpa unu ile otu birleştirip küçük ekmekler yaptıklarını ve sadece o ekmeklerle açlıklarını giderdiklerini bize anlatırdı. Şimdi bolluk zamanı, halimize şükür."

"ERKEK ÇOCUKLAR ELBİSE BULAMAZ ENTARİ GİYERDİ"

Resim

O yılları Erzurum'un ücra köylerinden Taşkesen’de yaşayan Ataullah Taşkesenlioğlu (82),
kumaş sıkıntısı çekildiği için kız ve erkek çocuklarının aynı entarileri giydiğini söyledi. Tek parti döneminin baskıları ile yaşadıkları yokluğu sesi titreyerek anlatan Taşkesenlioğlu, jandarma korkusundan ahırlarda gizli gizli Kur'an-ı Kerim okuduklarını anlattı. Köy imamı olan babasının bir gün unutkanlıkla başında kavuk ile camiden çıktığını, eve giderken jandarmalar tarafından yakalanıp 15 gün Hasankale'de hapis yatırıldığını anlattı.

“EKMEĞİ OLAN PARMAKLA GÖSTERİLİRDİ”

Yaşlı ve yorgun bedenini dinlendirdiği koyun yününden doldurulmuş yer minderinde oturan Ataullah Teşkesenlioğlu, 1940'lı yıllarda en çok ekmeğin yokluğunu yaşayıp hissettiklerini anlattı. Taşkesenlioğlu, ekmeği olanların parmakla gösterildiğini belirtti. Şimdiki gibi bütün evlerde ekmek bulunmadığını dile getiren Taşkesenlioğlu, şöyle devam etti: "En çok gıda maddelerinden ekmek bulunmazdı. Bir kere ekmek bulundu mu her şey varmış gibiydi. Bal olsa bile ehemmiyeti yoktu, yağ da bulunmazdı. Ekmek bulundu mu herkes o kişiyi parmakla gösterirdi, 'ağa' derlerdi. Köy beylerinde ekmek bulunurdu. Şimdiki gibi her evde yoktu." Günlük yaşamın yoksulluk içinde çok güç ve ağır geçtiğini söyleyen Ataullah Taşkesenlioğlu, ekmeğin karne ile ve çok az dağıtıldığına vurgu yaptı: "Günlük idare zordu. Ekmek hep karne ile satılıyordu. Bir aileye, mesela 8 kişi varsa 4-5 ekmek verilirdi. Gidip kaymakamlıktan ya da mahalle muhtarı veya fırından alınırdı, fazla ekmek yoktu."

“YA VERGİ YA DA YOLDA KAZMA KÜREK İŞİ”

Anadolu halkının yokluk ve yoksulluğu iliklerine kadar yaşadığını ifade eden Ataullah Taşkesenlioğlu, özellikle köylerde kara sabana koşacak öküz bulamadıklarını anlattı. İnek, koyun ve keçilerden 'kamçı parası' adı altında vergi alındığını belirten Taşkesenlioğlu, "Hayvanlardan çifte koşulacak koşu öküzü herkeste yoktu. Onun dışında hayvanlardan koyundan, keçiden vergi alınırdı. O kamçı parasına o zaman 'yol parası' derlerdi. O yol parasını vermeyenler en az 20 gün bir ay yol yapımında çalışırdı. Şoseler hep insan gücü, kazma gücü ile yapılırdı. Ya 20 gün çalışacaktın ya da yevmiye verecektin. Koyun parası o zaman bir liraydı. Keçiler 60- 80 kuruştu. Hemen hemen bir keçi vergisiyle bir insanın vergisi de 80 kuruştu. Bir insanın vergisiyle bir keçinin vergisi aynıydı kamçı parası olarak." dedi.

ŞEHRE GİDEN ÖDÜNÇ PALTO İSTERDİ

Elbise bulamadığı için bir kız gibi entari giydiği yılları anlatan Taşkesenlioğlu, "Çoğusu bir tane entari giyerdi ortada köy içinde. O zaman biz de köylerde yaşıyorduk. O köy sokaklarında onunla gezerdik. Kızlarla, erkek çocuklarının arasında giyim bakımından fark kalmamıştı. Benim giydiğim entariyi, benim bacım, kardeşim giyerdi. Komşulardan şehre gidenler varsa çocuğun entarisini ister veya babanızın paltosunu isterdi, şehre gidip gelmek için. Birbirlerinin sırtındaki paltoları emanet alıp giderlerdi şehre. Korucuk, Keyvank varlıklı köylerdi. Bu köylerdekiler şapkalarını temin ederdi. Bazen kendileri kalın kumaştan yapar önüne terek koyarlardı şapka biçiminde." diye konuştu.

“SARIK SEBEBİYLE 15 GÜN HAPSE ATTILAR”

Ataullah Taşkesenlioğlu, köy imamı olan babasının bir gün cami çıkışında başında unuttuğu kavuğu sebebiyle jandarma tarafından yakalanıp Pasinler'de 20 gün hapis yatmasını hiç unutamıyor. Taşkesenlioğlu, bu olayı şöyle anlattı: "1941, 42. O zaman babam camide namaz kıldırmış dışarı çıkar. Ayağını atar caminin kapısının önüne. Dağ köylerinden gelen iki üç jandarma, o sırada 'hoca, hoca' diye sesleniyor. Babam dönüyor. ‘Bir dakika gelir misin? Haydi düş önümüze Hasankale'ye gideceğiz’. Babam ‘suçum ne’ diyor. Jandarmalar, ‘başındaki kavuk yetmiyor mu suçuna? Babam da diyor ki ‘Camiden çıkınca mihrapta başıma örttüğüm kavuk bu. Namaz kıldırıyordum, mihraba bırakıyordum, dışarı çıkarken başımda unutmuşum dalgınlıkla çıkmışım.’ Babamı bir kavuk yüzünden 15- 20 gün içeri attılar.”

"MENDERES DÖNEMİNDE İNSAN OLDUĞUMUZU ANLADIK"

"Biz ne gördüysek, insanlık, iyilik namına 1950'de gördük. İnsanlık, ilim, irfan varmış. Herkes ilmine, irfanına sahip olmalı. Bunları Menderes zamanında öğrendik. Allah onu rahmetiyle şad eylesin." dedi, seksen iki yaşındaki Taşkesenlioğlu. Türkçe ezan okumaları ve Arapça Kur'an-ı Kerim okumamaları için tek parti döneminde aralarında babasının da bulunduğu köy imamlarına yazılı belge verildiğini belirten Ataullah Taşkesenlioğlu, "Bütün köy imamlarının hepsine bu belge elinizde olacak diye dağıtırlardı. Bu belgeyi okurduk. Belgenin içinde, ‘ben, Arapça ezan okuyacağım, Arapça Kur'an okutmayacağım’ gibi 4- 5 mühim madde vardı. Çoğu bunu bilmezdi o zamanki imamların. Latin harflerini okur yazarlığı yoktu. Babam Kurnuç köyünde imamdı. Kendi öğrencilerinin köyleriydi burası. Kurnuç’ta camide yabancıların olmadığı zamanlarda cami içerisinde müezzin Arapça ezan okurdu. Ardından namazlar kılınırdı." şeklinde konuştu.

"GİZLİ GİZLİ KUR'AN OKUNURDU"

Tek parti döneminde Yüce Yaradan'ın kelamının gizli gizli ahırlarda okunduğunu ifade eden Taşkesenlioğlu, şunları kaydetti: "Kur'an hep gizli okunurdu. Şimdiki gibi çarşı pazarda hoparlörlerden camilerde okunan Kur'an sesleri duyulmazdı. Taziyelere giderdik 'Rızaenlillah fatiha' denir o ölünün ruhuna bağışlanır çıkardık. O zaman biz çocuktuk. Bizim hocamız Hafız Seyfettin Efendi bize Kur'an dersi verirdi. Kur'an dersini hep gizlice yapardık. Köylerde ve şehirlerde hocaefendiler çoluk çocuk cahil kalmasın diye gizli yapalardı. Biz de medresedeyken jandarma bastı. Pencere kenarında bir makat (köylerde içi toprak dolu üzeri tahta döşeli bir nevi kanepe) vardı. Makat üstüne fırladık, Kur'anları dışarı attık. Dışarıda kimse yoktu. Kadınlar peştemallarına bunları doldurarak kaçtılar. Kadının bir tanesi kaçarken ayağı kaydı veya jandarmanın tutması sonucu yere düştü. Peştemalının eteğindeki Kur'anlar yere dökülürken gördüm. Biz içerideydik, camlar kapandı. Jandarmalar geldi hocamıza olmayan hakareti yaptılar, dövme yoktu. Çocuklar, hepimiz orada olduğumuz için her halde jandarmalar yanımızda dövmek istemediler."

YOLDA EKMEĞİN YARISINI YER EVDE DÖVÜLÜRDÜK

Resim

Denizli'de Milli Şef İsmet İnönü'nü dönemini yaşayan 85 yaşındaki Mehmet Necip Işık,
vatandaşların kendisinin insan olduğunu Adnan Menderes döneminde gördüğünü söyledi. Sena Kablo Yönetim Kurulu Başkanı olan Işık, Babadağ ilçesinde arazi az olduğu için tarlalarının olmadığını ve çok ekmek bulma sıkıntısı çektiklerini ifade etti.
Ekmek, gaz ve şekerin karneyle verildiği dönemde şehirden şehre un getirip götürmenin yasak olduğunu hatırlatan Işık, "Herkes memleketinde ne varsa onu yiyecek. Geceleri Uzunpınar köylüleri hayvanlarla un getirir Babadağ'da handa sabaha karşı satarlardı. 20 kilo un 1 liraydı." dedi.
Çarşıdan karneyle aldıkları ekmekle doymadıklarını belirten Işık, şöyle devam etti: "Yetmezdi. (Kendi yaptıkları ekmekle) takviye eder, öyle idare ederdik. Ekmek önemliydi. Biz üç kardeş karne ekmeği almak için çarşıya giderdik. Karnenin arkasına mühür vurulurdu. Gelirken acıktığımız için yarısını yerdik. Babam evde 'neden ekmeği yediniz?' diye döverdi. Günde kişi başına bir ekmek verilirdi."

"YOL VERGİSİNİ ÖDEYEMEYEN YOLDA ÇALIŞTIRILDI"

İnsanların Adnan Menderes döneminde rahatladığını ifade eden Işık, "Menderes geldikten sonra insanlar insan olduğunu gördü. Değer verildiğini gördü. Halk rahat yaşamaya başladı." diye konuştu. Tek parti döneminde her aileden alınan 6 liralık yol parası vergisini ödeyemediği için angarya olarak yollarda çalıştırıldığını anlatan Işık, "Yol parası isterlerdi. Halk ödeyemezdi. Bekçi veya jandarma gelirdi. Yol parasını isterdi, vermezlerse yola götürürlerdi. 6 gün çalıştırırlardı. Günlük bir liraya. 6 lira büyük paraydı. Herkes veremezdi." ifadelerini kullandı

"MEMURLAR MAAŞLARINI ALIYOR ŞAHANE YAŞIYORDU"

Babasının 18 yaşında askere gidip 30 yaşında askerden geldiğini, bir çok cephede çarpıştıktan sonra 12 yıl sonra askerden geldiğini anlatan Necip Işık, dedesinin maddi durumu o zamanın şartlarına göre iyi olmasına rağmen yılda ancak bir kez baklava yiyebildiğini söyledi. Işık, "Dedemin durumu iyiydi. Bayram namazından çıkınca komşularını, cami cemaatini yemeğe davet ederdi. Biz dahi çok kişi baklavayı orada yerdik, senede bir defa. Çok kıtlık vardı. Memurla halkın durumu ayrıydı. Memurlar maaşlarını alıyorlar şahane yaşıyorlardı. Vatandaşlar bu ayrımı 'Atam kalkta bak İsmet'ine, ikiye ayırdı milletine' derlerdi." dedi.

"HOCALARIN EVLERİNİ BASARLARDI"

Tek parti döneminde Kur'an'ı Kerim öğreten ve öğrenenlere yapılan baskılardan da söz eden Işık, şunları kaydetti: "Jandarma Kur'an kurslarını, şikayet olmasa bile bilhassa hocaların evlerini basarlardı. Çocukları dağıtırlardı. 'Neden okutuyorsun, yasak olduğunu bilmiyor musun?' Ben Kuran'ı Kerim'i 50 yaşından sonra öğrendim. Bizim küçükler, sonra rahatladığı için onlar öğrendiler. Bizim zamanımızda çok sıkıydı."

ÇANAKKALE'DE CAMİYİ MOTOR TAMİRHANESİ YAPTILAR

Resim

Tek partili dönemde çocuk olan 82 yaşındaki araştırmacı yazar Mehmet İhsan Gençcan, 1939 yılından sonra özellikle ibadet yerlerine karşı bir savaş başlatıldığını söyledi.

14 Mayıs 1950'de tek parti dönemine veda eden Türkiye'nin çileli dönemlerini bugün bile hatırlamak istemediğini belirten astsubay emeklisi Gençcan, o dönem Çanakkale'de bulunan bir caminin askerler için konaklama, bir diğerinin de motor tamirhanesi yaptırıldığını kaydetti.

CAMİDE TAMİRCİLİK YAPAN KİŞİ BAŞKAN SEÇİLDİ

Tamirhaneye dönüştürülen Tıflı Camisi'nin o dönemki imamının mübarek bir zat ve aynı zamanda ismi medyada sıkça anılan Tümgeneral Hıfzı Çubuk'un büyük dedesi olduğunu hatırlatan Gençcan, şöyle devam etti: "1308 yılında yapılmış olan Tıflı Camisi, çocuklara dinî eğitim verilen bir yerdi. Bugün Aynalı Çarşı'nın yanında bulunan cami, eğitime kapandıktan sonra Atatürk'ün ölümünün ardından, tek parti döneminde tamirhane olarak kullanıldı. O zamanlar orada kamyon motorları tamir edilirdi. Hattâ o dönem o tamirhaneyi işleten zat, daha sonra belediye başkanı seçildi. Tıflı Camisi, 1950 yılından sonra bugünkü halini aldı. İlk hocası da İstanbul'dan Çanakkale'ye yerleşen ailelerden, lakabı 'Pamuk Hoca' olan, bugün ismi medyada sıkça geçen Genelkurmay Adli Müşaviri Tümgenarel Hıfzı Çubuklu'nun büyük dedesidir. Yani Çubuklu'un babası Remzi, onun babası Mehmet, onun da babası Pamuk hocadır. Mübarek bir zat olan Pamuk hocanın çok büyük hizmetleri olmuştur."

CAMİYİ MATEMATİK ÖĞRETMENİNE SATTILAR

Diğer zarar verilen ibadethanenin Dizdar Camisi olduğunu belirten Mehmet İhsan Gençcan, şunları söyledi: "Çanakkale Savaşı sırasında hasar gören ve tadilatı yapılmayan Dizdar Camisi, tek parti döneminde ahır olarak kullanıldı. Minaresi sağlam olan caminin yeri, 1946 yılında satıldı. En enteresan olay ise o dönemde, bugünkü Değirmenlik Sokak dediğimiz yerde çıkan büyük bir yangındı. Sokağın hemen köşesinde Molla Yakup Camisi vardı. Yangında bu caminin küçük bir kısmında hasar oldu. Bunun üzerine cami kapatıldı. Bir süre sonra o camiyi, matematik öğretmeni Gülseren Hanım'a sattılar. Biz 1941 yılında, Kur'ân öğrenmek için camiye gidiyorduk. Daha sonra din dersi almak yasaklandı ve bizi dağıttılar. O dönem hocamız Gökköylü hocaydı. Onun sayesinde derslerde bir hayli ilerlemiştik ama kısmet olmadı. Aynı yıl eğitime son verdikleri Fatih Camisi'ni, 2. Cihan Harbi'nde bol miktarda asker geldiği için konaklama yeri olarak kullanmaya başladılar. Öyle kullanış ki her türlü melanet, pislik yapılıyordu. Mesela cami içinde ateş yakılıp ayakkabılarla giriliyordu. Burası camilik vasfını kaybetmişti. Fatih Camisi, 1950 yılından sonra bugünkü halini aldı."

"MENDERES GELİNCE BAYRAM SEVİNCİ YAŞANDI"

Resim

Tek parti döneminde taş kırarak yol yapımında çalışan Ramazan Büyükkeskin (86),
"66 yıl önce Korkuteli'nden Antalya'ya 2 günde giderdik. Şimdi 45 dakikada gidiyoruz. " dedi.

Antalya'nın Korkuteli ilçesinde yaşayan eski Demokrat Parti (DP) delegesi Ramazan Büyükkeskin (86), Milli Şef döneminin zor şartlarını hiç unutamıyor. Tek parti döneminde yol açım ve yapım çalışmalarının insanların bilek gücüyle yapıldığını belirten Büyükkeskin, Antalya-Korkuteli arası yol yapımında 11 ay balyozla taş kırarak çalışma yaptığını ifade etti. Adnan Menderes'in, DP'yi kurduktan 4 yıl sonra 14 Mayıs 1950'de tek başına iktidara gelir gelmez insan gücüyle yol yapım çalışmalarına son verdiğini belirten Büyükkeskin, yol yapım çalışmalarının iş makineleriyle yapılmaya başladığını kaydetti.

"EN LÜKS YİYECEĞİMİZ EKMEK ARASI SOĞAN VE PEYNİRDİ"

Büyükkeskin, "Tek parti döneminde çok fakirlik ve sıkıntı çektik. Ayağımıza giyecek ayakkabı yoktu. Ayağımda lastik çarıkla 11 ay yol açımında çalıştım. 66 yıl önce Korkuteli'nden Antalya'ya 2 günde giderdik. Şimdi ise 45 dakikada gidiyoruz. Balyozla yol açım çalışmalarında çalıştığım günleri hiç unutamıyorum. Çok terlememize rağmen bir ay hiç banyo yapamadık. En lüks yiyeceğimiz ekmek arası soğan ve peynir. Menderes iktidara gelince el gücüyle yol yapım çalışmasına son verdi. Tek parti döneminde ürettiğin mahsulün yüzde 50'den yukarısını devlet vergi olarak alıyordu. Yaz sıcağında öküz arkasında dövenle dönerek buğday tanesi çıkarmak zor. Çıkardığın buğdayların çoğu da vergi olarak gidiyordu. Allah o dönemleri bir daha yaşatmasın bu millete. Menderes, iktidara gelince çok sevindik. Yol açımı için iş makineleri gelince sevincimizden bunlar Menderes'in develeri diyorduk. " diye konuştu.

Menderes'i ilk defa yakından 5 Ocak 1956'da Antalya Dokuma Fabrikası'nın temeline ilk harcı dökerken gördüğünü belirten Büyükkeskin, 27 Mayıs 1960 askeri darbe sonrası Menderes ve 2 bakanının idam edildiği haberini radyodan gözyaşı içinde öğrendiklerini kaydetti. Keskin, Menderes, Polatkan ve Zorlu'nun idam edildiği haberinin duyduklarında babasının ağlamaktan gözlerinin kıpkırmızı olduğunu belirtti.

"İLK EZANI HOCA GÖZYAŞLARI İÇİNDE 15 DAKİKADA ZOR OKUDU"

Korkuteli halkının, ezanın yeniden Arapça okunma sevincini bir birine sarılarak gözyaşı içinde kutladığını belirten Ramazan Büyükkeskin, ezan kararıyla Menderes'in Anadolu insanının gönlünde taht kurduğunu kaydetti. Tek parti dönemindeki 18 yıllık ezan yasağının, 16 Haziran 1950 yılında ramazan ayının başlanılmasına bir gün kala kalktığı bilgisini veren Büyükkeskin, minareden 'Allah'u Ekber' sesini duyan halkın cami avlusu etrafında toplanarak gözyaşı döktüğünü kaydetti. Büyükkeskin, "Minarelerde ezan hep 'Tanrı uludur, Tanrı uludur' diye okunuyordu. Menderes, iktidara gelir gelmez ezan 'din dilinde' okunacak dedi. İlk ezanı camiden hoca gözyaşları içinde 15 dakikada zor okudu. Cami etrafına toplanan kalabalığı da ağlattı." dedi.

"İBADETHANELER BUĞDAY AMBARI OLARAK KULLANILDI"

Resim

Çorumlu 77 yaşındaki Bahattin Altıkardeş, tek parti döneminin canlı tanıklarından.
Kur'an kurslarının kapatılması, ezanın Türkçe okunması, camilerin buğday ambarı olarak kullanılmasına kadar hemen her şeye şahit olan Bahattin Altıkardeş, o karanlık günleri hatırlamak dahi istemiyor.
Tek parti döneminde yaşananları anlatırken gözleri dolan Bahattin Altıkardeş, "O dönemler gerçekten bu milletin yaşadığı en zor dönemlerdi. Ezanı Türkçe okunması, camilerin kapatılması. Bunları kabul etmek çok zordu. Salatü selam dahi Türkçe söyleniyordu. Hatta camiler yıkılıp arazisi vatandaşa satılıyordu. Bir şey vardı o zamanlarda emre itaat diye. Biz de öyle yapmak zorunda kaldık.'' dedi.

JANDARMADAN KAÇARDIK

O dönemlerde Çorum'daki 10 kadar ibadet yerinin depo olarak kullanıldığını belirten Altıkardeş, Çorum merkezde bulunan Abdibey Camii'nin buğday ambarı olarak kullanıldığını, bir camininde yıkılarak yerinin vatandaşlara satıldığını söyledi. Kadınların mahalle aralarında Kur'an öğrettiğini söyleyen Altıkardeş, 'Jandarma geliyor, polis geliyor' denildiği zaman kaçtıklarını dile getirdi.

ASKER NE DERSE O OLUYORDU

Altıkardeş, "Kur'an kurslarında Arapça kitap bulundurmak yasaktı, büyük cezaları vardı. Kur'an dışında ne yazı ne de kitap bulunduramıyorduk. Zor dönemlerdi. Şimdiki gibi ne özgürlük vardı ne demokrasi. Asker ne derse o oluyordu. Tek parti dönemi Türkiye'nin acı geçmişi. Ben o dönemi yaşayan biri olarak size diyorum ki 'yaşadığınız dönemin değerini bilin, şükredin' ki dininizi yaşayabiliyor ibadet edebiliyorsunuz. Camileriniz kapatılmıyor, ibadetiniz engellenmiyor aksine ibadet edebileceğiniz ortam sağlanmaya çalışılıyor. Camiler yapılıyor iş imkanları veriliyor halinize şükredin.'' diye konuştu.

http://www.haber7.com/haber/20110514/Te ... ttilar.php

Demekki o yıllar bazılarının söylediği gibi en güzel yıllar değilmiş, canlı tanıklar bunu yalanlıyorlar. Ha bazıları için çok güzel günler olabilir ama halk için değilmiş.

Halk adına yaşayan ve onun sırtından geçinenler için altın yıllarmış.chp liler neden 1945 yılından bu güne tek başlarına iktidara gelemiyor anlaşılmıştır heralde. chp hep böyleydi böyle kalmayada devam edecek. halk da asla iktidara getirmeyecek..


Sayfa başı
 Profile bak  
 
 İleti başlığı: Re: Tek Parti Yıllarını Gözyaşlarıyla Anlattılar. İşte CHP Zulmü
İletiTarih: 21 May 2011, 11:50 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 10 Mar 2010, 23:43
İleti: 4334
Kaç yıldır bu yalanları söylemekten bıkmadınız.Aynı gazete zamanında istiklal gazisi diye bir adam çıkartıp Atatürk hakkında atıp tutturmuştu.Söylediklerinin tamamında tarih katliamı vardı.Dede zannedersin ki gazi değil de Atatürkle kanka olmuş koskoca Cumhuriyeti ve Atatürk'ün özel hayatını baştan sona anlatmış :) Bu yazılanların da o yazıdan farkı yok. Bu dedelere şimdiki hükümettem memnun olup olmadığını soralım bu kadar demokrasi aşığı dedelerimiz bakalım Tayyip için ne diyecek.Eeeee yazıyı hazırlayan haber7 olunca yalanlarda din odaklı oluyor.Cumhuriyet yememiş içmemiş bununla uğraşmış zaten Azcık utanmanız arlanmanız olsun.Yüzyıllık borçları üstlenen ve enkaz devralan bir devletin en zor dönemlerini fakir edebiyatı yaparak aşağılamayın bu dedeler şimdi çok mu rahat yaşıyormuş.

_________________
Devrimin amacını kavramış olanlar sürekli olarak onu koruma gücüne sahip olacaklardır.
GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK


Sayfa başı
 Profile bak  
 
 İleti başlığı: Re: Tek Parti Yıllarını Gözyaşlarıyla Anlattılar. İşte CHP Zulmü
İletiTarih: 21 May 2011, 12:13 
Kıdemli Üye
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 05 Haz 2009, 01:48
İleti: 1363
Konum: TURAN
Seçim dönemlerinde bu tür yalan haberleri yapmak haber7nin işi duyurmak ta .......... işi.

_________________
Tanrı dünya milletlerinin idare dizginlerini onlara verdi... Onlara Türk adını Tanrı verdi... Onları üstün kıldı. Tanrıya şükürler olsun ki TÜRKÜM.
KAŞGARLI MAHMUT


Sayfa başı
 Profile bak  
 
 İleti başlığı: Re: Tek Parti Yıllarını Gözyaşlarıyla Anlattılar. İşte CHP Zulmü
İletiTarih: 21 May 2011, 12:16 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 10 Mar 2010, 23:43
İleti: 4334
oğuzboylu yazdı:
Seçim dönemlerinde bu tür yalan haberleri yapmak haber7nin işi duyurmak ta ........ işi.


Her seçim döneminde aynı hikaye.Bakın chp zulmü hadi oylar akp ye :lol: :lol:

_________________
Devrimin amacını kavramış olanlar sürekli olarak onu koruma gücüne sahip olacaklardır.
GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK


Sayfa başı
 Profile bak  
 
 İleti başlığı: Re: Tek Parti Yıllarını Gözyaşlarıyla Anlattılar. İşte CHP Zulmü
İletiTarih: 21 May 2011, 12:24 
Onursal Üye

Kayıt: 03 Oca 2011, 12:52
İleti: 3694
Bu konuştukları iddia edilen şahıslar'ın hangi siyasi parti/partiler ile ve hangi cemaatler ile baglantıları oldugu tespit edilmeli ve nasıl sol görüşlü yada AKP karşıtları böyle durumlarda hemen ifadeleri alınıp hangi örgüttensin,kim için çalışıyorsun,kim yaptırdı gibi söylemlerle terörist muamelesine maruz kalıyorlarsa bunlarada aynısı yapılmalı idi,adamların her hali ile ne düşüncede oldukları ortada biz bunları anlamayacak kadar APTAL'mıyız?

_________________
Cesaret, bütün zorluklar ile her durumda savaşmaktır, hatta olmayanı oldurmaya çalışmaktır.
Clemenceau

Hiç bir zaman kaçıp, kaybolacak kadar CESARET'imi kaybetmedim!!


Sayfa başı
 Profile bak  
 
 İleti başlığı: Re: Tek Parti Yıllarını Gözyaşlarıyla Anlattılar. İşte CHP Zulmü
İletiTarih: 21 May 2011, 12:29 
Banlanmış Üye

Kayıt: 29 Mar 2010, 00:58
İleti: 394
oğuzboylu yazdı:
Seçim dönemlerinde bu tür yalan haberleri yapmak haber7nin işi duyurmak ta .......... işi.


Yalan mı?

Yaşıyorlarsa git dedene vs. sor yalan mı değil mi gör.


Sayfa başı
 Profile bak  
 
 İleti başlığı: Re: Tek Parti Yıllarını Gözyaşlarıyla Anlattılar. İşte CHP Zulmü
İletiTarih: 21 May 2011, 13:46 
Banlanmış Üye

Kayıt: 29 Mar 2010, 00:58
İleti: 394
trenci yazdı:
Resimdeki adamların ne oldukları suratlarından belli,bunlar Atatürk'ün asmakla bitiremediği yobazların çocukları. :mrgreen:İnsanların resimlerine bakarak karar veren birisi olur mu?


Sayfa başı
 Profile bak  
 
 İleti başlığı: Re: Tek Parti Yıllarını Gözyaşlarıyla Anlattılar. İşte CHP Zulmü
İletiTarih: 21 May 2011, 14:01 
Kıdemli Üye

Kayıt: 19 May 2011, 14:20
İleti: 525
Dinin dili yoktur.

Bunca çarpıtmaya karşın yazı içeriğindeki sapkınlığı görmemek mümkün değil!

Kanal 7 nin sitesinde dün bir köşe yazısı okudum. Köşe yazarı CHP'ye dinsizlerin partisi yakıştırması yapmış.

Böylesi ifadeler için suç duyuruları yapılıyordur. Sıra bana gelmez bile.

Kanal 7 , geçmişindeki Deniz Feneri yolsuzluğunu insanlarımıza nasıl aktaracak? Hisse devirlerinin yapıldığı tarihler belli. İsimler belli. Para tutarları belli. Taşıyıcılar belli.

AKP nin ipine tutunacak.

Yakışır.

_________________
Yolagçı yolda yagşı.


Sayfa başı
 Profile bak  
 
 İleti başlığı: Re: Tek Parti Yıllarını Gözyaşlarıyla Anlattılar. İşte CHP Zulmü
İletiTarih: 21 May 2011, 14:35 
Banlanmış Üye

Kayıt: 29 Mar 2010, 00:58
İleti: 394
1- Kanal7den alınmadı bu haber.

2- Haber7'den alındı.

3- Haber7 bu haberi kendisi yapmamış:)


Sayfa başı
 Profile bak  
 
 İleti başlığı: Re: Tek Parti Yıllarını Gözyaşlarıyla Anlattılar. İşte CHP Zulmü
İletiTarih: 21 May 2011, 15:05 
Kıdemli Üye
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 23 Tem 2010, 16:24
İleti: 881
Hiçbir zaman insanlar düşünceleri nedeniyle yargılanmamalı, zulüm görmemelidir.. Hangi görüşten olursa olsun..
Haber doğrudur farzedersek,
Forumda dile getirmekten usanmayacağım bir şeyi tekrar söylemek istiyorum..
Adamların yaşlarına bir bakın. CHP için güncel bir eleştiri yok ortada. O zaman şöyleydi, İnönü vardı, yok böyle yaptı falan filan..
O zamandakilerin çoğu şimdi yok. Hayaletlerle uğraşmaktan ne zaman vazgeçecek bu zihniyet..
Özgür iradesine hükmedemeyenlerin beynine tecavüz söz konusu, bunun adı müslümanlık değil çirkeflik..

Din tacirlerinin acındıran haberlerinin bir tanesi daha..
Haber7 ile Kanal7'nin bir ilişkisi olmadığını düşünen cibiliyetsizler, kendi yedikleri nanelerin hesabını sordular mı?
Ne ara temizlendiniz de dedelerle çıkıyorsunuz karşımıza..

_________________
Geleceği için ölümü göze alan bir millet, insanlık haysiyet ve şerefinin gereği olan bütün fedakârlığı yapmakla ümit bulur ve hiç şüphesiz, esirlik zincirini kendi eliyle boynuna geçiren miskin, haysiyetsiz bir millete kıyasla dost ve düşman gözündeki yeri bambaşka olur.
Mustafa Kemal Atatürk


Sayfa başı
 Profile bak  
 
 İleti başlığı: Re: Tek Parti Yıllarını Gözyaşlarıyla Anlattılar. İşte CHP Zulmü
İletiTarih: 21 May 2011, 15:13 
Banlanmış Üye

Kayıt: 29 Mar 2010, 00:58
İleti: 394
sayın akçay:

o zamankilerin çoğu şimdi yok bu doğru, ama zihniyetleri olabilir?

Bu haberler çıkıyor, yayınlanıyor, şimdiki chpden bir yetkili çıkıp biz o dönemin yanlışlarını yapmayacağız, o yanlışları reddediyoruz diyor mu?

Derlerse evet sizin dediğinizin anlamı olur eskiyi karıştırmaya gerek yok.

ama demiyorlarsa eskiye sahip çıkıyorlarsa eskiyi karıştırmayın demenin anlamı yok oluyor.

CİBİLLİYETSİZ sensin, bu sana yakışır!!! kelimeyi sana iade ediyorum!

Sana haber7 ile kanal7 ilişkisiz diyen olmadı kör müsün?

Orası değil dedik, git kanal7 sitesine bak bu haberi görebilecek misin?

Biz kirli değildik ki temizlenelim, asıl temizlenmesi gerekenler sizlersiniz!

Ben demiyorum o çirkefleşerek laf attığın dedeler söylüyor bunu!


Sayfa başı
 Profile bak  
 
 İleti başlığı: Re: Tek Parti Yıllarını Gözyaşlarıyla Anlattılar. İşte CHP Zulmü
İletiTarih: 21 May 2011, 16:06 
Kıdemli Üye
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 23 Tem 2010, 16:24
İleti: 881

Bilmiyorsunuz galiba..
Kanal7 bir TV kanalıdır. İnternet sitesinde de haber programı reklamları, dizi içerikleri vs var.. Haber7 linki var, haber yok..

Kanal7 eleştirilerim genel olarak şu grubadır..

Resim

Biz temiziz muhabbetini sakallılar, sofiler yapınca biz de inanıyoruz zaten..
Yeter milleti dolandırdığınız..
Hakettiğiniz yere geleceksiniz..

İnönü'nün ne olduğu bellidir, o zaman ki taraflı politikalar, dayatmalar da bellidir. Yanlış olduğunu herkes biliyor.
Herkesin bildiği birşeyi çıkıpta tekrar dile getirip bu yanlıştı demek demagoji olur. Ama herkesi bildiği yanlışı iktidar çıkıp sürekli tekrarlıyorsa, bu zihinlere tecavüzdür, insanları malzemeye kurban etmektir, soysuzluktur...

CHP'liler niye itiraf etmiyor, açıklama yapmıyor demek de minareye kılıf olsa gerek.. Yoksa ego tatmini mi? :oops:

_________________
Geleceği için ölümü göze alan bir millet, insanlık haysiyet ve şerefinin gereği olan bütün fedakârlığı yapmakla ümit bulur ve hiç şüphesiz, esirlik zincirini kendi eliyle boynuna geçiren miskin, haysiyetsiz bir millete kıyasla dost ve düşman gözündeki yeri bambaşka olur.
Mustafa Kemal Atatürk


Sayfa başı
 Profile bak  
 
 İleti başlığı: Re: Tek Parti Yıllarını Gözyaşlarıyla Anlattılar. İşte CHP Zulmü
İletiTarih: 21 May 2011, 16:09 
Banlanmış Üye

Kayıt: 29 Mar 2010, 00:58
İleti: 394
eeee biz de diyoruz ki kanal7 sitesinden alınmamıştır çünkü orda haber yok:)

ne gürültü ediyorsun?

Konuya gel konuya!

Kaynaktan sana ne?

Alıntı:
İnönü'nün ne olduğu bellidir, o zaman ki taraflı politikalar, dayatmalar da bellidir. Yanlış olduğunu herkes biliyor.


Yanlış olduğunu herkes biliyorsa niye gocundun?

(yazındaki o sana yakışan kelimeleri bin misliyle sana iade ediyorum, al tepe tepe kullan, eğer insan olsan hakaret etmezsin, yazacak fikir ve düşüncesi olmayan eziklerin işidir hakaret etmek:))


Sayfa başı
 Profile bak  
 
 İleti başlığı: Re: Tek Parti Yıllarını Gözyaşlarıyla Anlattılar. İşte CHP Zulmü
İletiTarih: 21 May 2011, 16:32 
Kıdemli Üye
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 23 Tem 2010, 16:24
İleti: 881
Tabi tabi nasıl anlayacaksın ki, iyice açıklama yapmak gerekiyor..

İnönü'nün yaptıklarını; bir partiye, ideolojiye mâl etmek, 50 seneye malzeme etmek soysuzluk değil midir ismi yabancı olan arkadaş..
CHP ile ilgili eleştirilerinizin birleştiği, beyin etkilemelerinizin odak noktası İnönü değil midir? Din tacirleri, mollaların elinde CHP ile ilgili başka nasıl bir malzeme var?

Haber7'den haber alıntıladınız diye Kanal7 ile ilgili yorumlara tahammülsüzlük etmeyin..
Haber ile ilgili CHP yetkilisinden itiraf beklemek ego tatminidir, şampiyonun arkasına sığınmaktır..
Bunu malzeme yapmak, acındırmak, bel altı vurmak da edepsizliktir.. Neden üzerinize alınıyorsunuz..

Kaldı ki bugün dayatmanın da alası yapılıyor.. Din tacirlerine yem olmuş sakallı amcalar görmüyor ki, haber7'ye röportaj versin de habere çıksınlar..

_________________
Geleceği için ölümü göze alan bir millet, insanlık haysiyet ve şerefinin gereği olan bütün fedakârlığı yapmakla ümit bulur ve hiç şüphesiz, esirlik zincirini kendi eliyle boynuna geçiren miskin, haysiyetsiz bir millete kıyasla dost ve düşman gözündeki yeri bambaşka olur.
Mustafa Kemal Atatürk


Sayfa başı
 Profile bak  
 
 İleti başlığı: Re: Tek Parti Yıllarını Gözyaşlarıyla Anlattılar. İşte CHP Zulmü
İletiTarih: 21 May 2011, 17:32 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 10 Mar 2010, 23:43
İleti: 4334
Arkadaş her seçimde bu tür yazılar artık bayatladı. Anca kendi kesiminize bu sahtekarlıkları yutturursunuz. Neymiş efendim chp zulmetmiş halkı ezmiş yakmış yıkmış ooooo herşeyi yapmış yapmadığı birşey kalmamış bir de 3-5 dedenin fotoğrafını koydun mu al sana bomba gibi seçim malzemesi ve Akp nin oyuncağı mağdur edebiyatı.

Şimdi bir soru sormak istiyorum. Her seçim döneminde bu yaşlı insanların resimlerini kullanarak onlar üzerinden seçim malzemesi yapmaya utanmıyor musunuz? Chp zulmetmiş?Kaç sene önce?80 sene.Dedemiz kaç yaşında?85 Ben çocukken şu oldu bu oldu bla bla bla sonuç ne? Chp zulmetti kahrolsun chp ohh şimdi zulüm görmüyoruz

Biraz da gerçekleri konuşalım bu kadar şamata yeter sanırım.Az önce bu insanları kullanmaktan utanmıyor musunuz demiştim şimdi bunun nedenlerini açıklamak istiyorum. Resimlere bakılırsa dedelerimizin hepsi köylü.Büyük ihtimalle de hepsi ya emekli ya da çiftçi.

Siz çiftçiyi resmen öldürürken tohumunu ekmesini yasaklarken gdo yasasını çıkarırken hangi yüzle bu adam üzerinden mağdur edebiyatı yapıyorsunuz?

Siz emekliyle komik maaş zamlarıyla adeta alay ederken şeker ilacını alamayan yaşlı teyzeye az yeseydin derken yaşlıların bakımsızlık içinde ölmesine göz yumarken hangi yüzle bu insanlar üzerinden mağdur edebiyatı yapıyorsunuz?

Siz dağdan inecek teröristlere garanti iş teklifi edip bu vatan uğrunda savaşmış gazileri sefalete sürüklerken hangi yüzle bu insanlar üzerinden mağdur edebiyatı yapıyorsunuz?Hangi yüzle bizim dedelerimiz İstiklal harbinde Allah Allah diyerek savaştı siz dinsizlik yaptınız diyip din istismarınıza o insanları alet ediyorsunuz? Sahi ya gazi maaşı ne kadar bilen var mı?

İstiklal Harbi, Kore ve Kıbrıs Gazilerinin halen 348,47 lira olan aylık maaşı (ek ödemesiz) 1 Ocak’ta 371,9 liraya çıkacak.

Vatani hizmet tertibinden aylık alanların maaşı da yeni yılda ek ödemesiz 371,9 lira olacak.


Sadece 23,5 lira zam. Ne kadar çok değil mi? Fakat teröristlere garanti iş apoya ise milyon dolarlık hapishane.İşte Allah Allah diyerek savaşan gazilere verdiğiniz değer çok samimisiniz çooooooooooooooooooooook

Siz elektriği suyu olmayan köylere çamaşır,bulaşık makinesi götürüp adeta o yaşlılarla alay ederken hangi yüzle mağdur edebiyatı yapıyorsunuz?

Siz sadece açım diye bağıran yaşlıları döverken ağzını kapatırken hatta başbakan için namazı 15 dakika erteleyip namazını kılmak isteyen adamı engellerken camileri yıkıp kiliselere milyonlar akıtırken hangi yüzle dinden kitaptan camiden bahsediyorsunuz?Hangi yüzle bu yaşlılar üzerinden özgürlük nutukları atıyorsunuz?

Siz cumhuriyet tarihinin rekor zamlarına imza atıp pırlantadan kdv yi kaldırırken hangi yüzle ekmek yağ kuyruklarından bahsedip fakir edebiyatı yapıyorsunuz?

Siz bu ülkede 12 milyon yoksul varken servetinize servet katıyorsanız hangi yüzle halkım milletim diyorsunuz?

Sonuç olarak 80 sene öncesinden bugüne neler değişti ona bakalım.85 yaşındaki dedelere 5 yaşındaki dönemini eline kağıt verip anlattırmak marifet değil. Bugüne kadar çok insanla tanıştım çok yaşlıyla görüştüm ve onlara Atatürk dönemini sorduğumda hepsi gözleri dolarak anlattı. Atatürk'ü ne kadar anlatsam da siz kitaplardan onun büyüklüğünü bizim kadar anlayamazsınız dediler. Bende bu insanlarla bir röportaj hazırlarım al sana bomba gibi bir yazı. O yüzden bu kadar basit şeylerle uğraşıp bu insanları kullanmayalım biz bu resimdeki insanları ne kadar sahiplendik yaşlılarımıza gazilerimize ne kadar değer verdik buna bakalım.Edebiyat her zaman kulağa hoş gelir insanı gerçeklerden uzaklaştırır. Bırakalım da edebiyat şiirde romanda hikayede sınırlı kalsın

_________________
Devrimin amacını kavramış olanlar sürekli olarak onu koruma gücüne sahip olacaklardır.
GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK


Sayfa başı
 Profile bak  
 
Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Yeni bir konu gönderCevap gönder 5 sayfadan 1. sayfa   [ 62 ileti ]
Sayfaya git 1, 2, 3, 4, 5  Sonraki


Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumda dosya ekleyemezsiniz

Arama:
Git:  


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan SiyasiForum.net Siyasi Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. SiyasiForum.Net hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde dönüş yapacaktır. Forumumuz kesinlikle hiçbir şekilde parti, örgüt, kurum, kuruluş ve oluşumu desteklememektedir. Tüm Problemler ve Reklam İçin: İletişim Formu için tıklayınız.