Yazı boyutunu değiştir
Sistem saati: 20 Mar 2018, 14:20


Yeni bir konu gönderCevap gönder 1 sayfadan 1. sayfa   [ 4 ileti ]
Yazar Mesaj
 İleti başlığı: "Menderes'in yüzüne tükür, kurtul"
İletiTarih: 26 May 2011, 11:40 
Kıdemli Üye

Kayıt: 11 Nis 2011, 12:28
İleti: 1469

"Menderes'in yüzüne tükür, kurtul"

27 Mayıs darbesinin Türkiye'ye yaşattığı acılar, aradan yarım asır geçmesine rağmen hala yürek burkuyor Demokrat Parti (DP) milletvekili M.Sait Göker'in kızları Hayriye ve Emine Göker, yaşadıklarını gözyaşlarıyla anlatıyor.

Göker kardeşler, darbeden bir gün önce evden alınan babalarının akıbetini sormak için ulaştıkları Genelkurmay Başkanlığı'ndan, "Bin yıl geçse de bulamazsınız, boşuna aramayın!" cevabını alır. Dört ay sonra da babalarının Yassıada'da olduğunu radyodan öğrenirler. 3 yıl sonra hapisten çıkan babalarından yaşadıklarını dinlediklerinde ise acıları katlanır: "Babama, 'Menderes'in yüzüne tükür, bu cehennemden kurtul!' demişler. Ama o 'Burada yıllarca kalırım ama böyle bir şeyi asla yapmam.' diye cevap vermiş."

27 Mayıs günü yaşananlara bizzat tanık olan Hayriye Göker, o dönem yaşadıklarını Zaman'a gözyaşları içinde anlattı. Göker ailesinin fertleri, darbeden bir gün önce Bingöl'den karaciğer hastası bir yakınlarını Elazığ Devlet Hastanesi'ne götürür. Durumu ciddi olan hasta Ankara'ya sevk edilir. Aynı gün Ankara'ya getirilen hastaya M. Sait Göker'in kızı Hayriye Göker refakat eder. Sait Göker, onları Ulus'ta bir otele yerleştirir ve milletvekillerinin kaldığı Afkan Apartmanı'na döner. Uyumaya hazırlanan Hayriye Göker, dışarıdan geçenlerin gürültüsünü duyar ve korkuyla pencereye koşar. Ulus Meydanı, bir felakete ev sahipliği yapmaktadır. Gözlerine inanamayan Göker, gençlerin, "Menderes, Bayar çalsın sen oyna!" sloganıyla sokakta bağrışmalarını duyunca bir şeylerin yolunda gitmediğini sezer.

Henüz 13 yaşında olan Göker, gençlerin sağa sola saldırarak milletvekillerinin makam araçlarını yakmalarına kadar her şeyi en ince ayrıntısıyla izler. Göker, büyük bir korkuyla askerlerin ite kaka götürdüğü birkaç kişiye bakarken telefon çalar. Babasına benzeyen bir ses, pencereye bakmamasını ve şehirde darbe olduğunu söyler. Şokun etkisiyle konuştuğu kişinin abisi olduğunu daha sonra fark eden Göker, paniğe kapılarak, "Babam nerede? Neden sesini babama benzettin?" diye ağlamaya başlar. Abisi, babasını askerlerin götürdüğünü söyleyince dışarıda olanları kavramaya başlar. Aynı gece hastalarını tedavi ettirmeden sabaha karşı apar topar Bingöl'e giderler. Göker, ailesi baba Sait Göker'den haber alamayınca Genelkurmay Başkanlığı'na gider ancak en acı haber oradan gelir. "Bin yıl geçse de bulamazsınız, boşuna aramayın!" denilir ve aile büyük bir sarsıntı yaşar.

Hayriye Göker, aradan geçen 51 yıl içinde en büyük üzüntülerinin ise yaşadıklarından dolayı kimsenin kendilerinden özür dilememesi olduğunu söylüyor. Hayriye ve Emine Göker kardeşler, "Bin yıl geçse de 27 Mayıs'ı unutmayacağız!" diyor.

Bediüzzaman Saidi Nur-si'nin talebesi olan M. Sait Göker, bölgedeki azınlıklar tarafından çok sevilen bir isimdir. Herkes azınlıkları dışlarken Göker, onlara yer yurt sahibi olmaları için yardımcı olur. Onun bu hoşgörüsünü asla unutmayan azınlık vatandaşları zamanla Müslüman olur ve birçoğunun çocuğu, Göker'in evinin altında hafızların yetişmesi için yaptırdığı medresede hafızlık eğitimi alır. Göker onlara bölge halkı gibi muamelede bulunur. Doğuyu su, elektrik, yol ve okul gibi imkanlara kavuşturan Sait Göker, Yassıada zulmünden kurtulduktan sonra yeniden milletvekili olur. 21 Haziran 1977'de Dünya gazetesinde bir yazısı yayımlanan Göker şu ifadeleri kullanır: "27 Mayıs darbesi, bence memleketi ve demokrasimizi en az 50 sene geriye götürmüş, o gün aşılan bugünkü bunalımların nedeni ve rejimin bu hale düşmesinde en büyük etkendir."

Babamızın sağ olduğunu radyodan öğrendik

Radyodan 27 Mayıs'ta tutuklananların 'Yassıada' diye bir yerde olduklarını duyan aile, Sait Göker'in hayatta olduğunu öğrenir. Hayriye Göker, "Babamın hayatta olduğunu öğrenince dünyalar bizim oldu, aşirette kurbanlar kesildi." cümleleriyle anlatıyor o günkü sevincini. Aşiretin ileri gelenleri toplanır ve Yassıada'ya giderler, ancak Sait Göker ile görüştürülmezler. 19 Eylül 1961'e kadar ailenin hiçbir bireyi baba Sait Göker ile görüşemez. Bu tarihte Kayseri'ye nakledilen babaları ile 5 dakika görüşebilen küçük kardeş Emine Göker, babasının tanınmayacak kadar çöktüğünü ve hapishanedeki o halini küçük olmasına rağmen hiç unutmadığını söylüyor. Yassıada'da çekilen filmin ne kadar yalan olduğunu babaları hapisten çıktıktan sonra öğrenen aile, Sait Bey'in bozulan sağlığı ile büyük üzüntü yaşar. Sait Göker, hapishaneden çıktıktan sonra 12 kez ameliyat olur. Göker, Yassıada'da başından geçenleri arkadaşlarına anlatırken ailesi de yaşanan dramlara şahit olur. Aile bireyleri, Sait Göker'e "Menderes'in yüzüne tükür bu cehennemden kurtul!" diyen bir müdüre, "Burada ömür boyu kalacağımı bilsem de bunu yapmam!" diye karşılık verdiğini öğrenirler.

ZAMAN
http://habervaktim.com/haber/187395/men ... urtul.html


Sayfa başı
 Profile bak  
 
 İleti başlığı: Re: "Menderes'in yüzüne tükür, kurtul"
İletiTarih: 29 May 2011, 12:00 
Kıdemli Üye

Kayıt: 19 May 2011, 14:20
İleti: 525
Menderes üzerinden sağlı sollu aforizmalara devam.

Seçimler yaklaştıkça böyle zırvalar artarak sürecektir.

Hiç şaşırmadım.

Kaynağınızı seveyim.

_________________
Yolagçı yolda yagşı.


Sayfa başı
 Profile bak  
 
 İleti başlığı: Re: "Menderes'in yüzüne tükür, kurtul"
İletiTarih: 27 Haz 2011, 13:58 
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 23 Nis 2011, 01:41
İleti: 69
Adnan Menderes'e darbe sonrası yapılanlar devlet terbiyesini aşan olaylardır. Düşükler Yassıada'da filmi buna iyi bir örnektir. Bunu yapan insanlar Adnan Menderes'e olan kinlerini hiç çekinmeden aşağılayıcı bir tutuma dönüştürmüşlerdir. Darbenin kendisi zaten devlet terbiyesine uygun değildir. Darbeler kabul edilemez.

Ama görülen o ki Adnan Menderes acı idamından sonra yaptığı ciddî hatalardan sonsuza dek kurtarılmaya çalışılıyor. Menderes asılarak eleştirilemez birisi olmamıştır, kimse de bunu değiştiremez!

Teyyare fabirkasını kapatan Adnan Menderes eleştirilir.

IMF ile ilk stand by antlaşmasına imza atan Adnan Menderes ne olursa olsun eleştirilir.

"Odun koysam milletvekili seçilir" diyen Adnan Menderes eleştirilir.

TBMM içine polis sokan Adnan Menderes eleştirilir.

Üniversitelerde öğrenciye kurşun sıktıran Adnan Menderes eleştirilir.

Tarımın gelişmesine birden bire darbe vuran Adnan Menderes eleştirilir.

Demiryolu programını neredeyse rafa kaldırıp, petrolü dışardan alan ülkemize, ABD'den otomobil ve traktör ithal eden Adnan Menderes eleştirilir.

Tahkikat Komisyonu gibi bir faşizmi ve utancı ülkemizin tarihine sokan Adnan Menderes eleştirilir.

Seçimle başbakan seçilip, adı konmamış diktatör olan Adnan Menderes eleştirilir.

NATO'ya girebilmek için ABD'ye yaranmak amacıyla Kore'ye mehmetçiği kurbanlık koyun gibi gönderen Adnan Menderes eleştirilir.

1937 yılında Köy Enstitüleri yasa tasarısına evet oyu vermemek için bir nevi tepki olarak TBMM oturumuna gelmeyen Adnan Menderes eleştirilir.

Adnan Menderes her şeyden önce toprak ağasıydı. Tarımı ve köyü kalkındıracak Köy Enstitüleri'ne karşı çıkacak kadar, burjuva bir liberaldi. Adnan Menderes toprak ağalığını özgürlük olarak görüyordu. Ardında da toprak ağaları vardı. Bir de para babalarını ardına alınca hoop iktidar. Sonra da bir darbe, idam, sanki yaptıklarını aklamak için giydirilen kefen ve aklanıp paklanan bir başbakan. Yağma yok, öyle sıvışmak yok. Zübük siyasetinin kurucusu, sandıktan çıkan diktatör, sütten çıkmış ak kaşık olarak duyurulamaz. Tarih adamı sorgular, yetti artık zübüklerin tarihi baştan yazmaya kalkışmaları... Sıkışınca bir akıl hastası olan Rıza Nur'un zırvalarına sığınırsınız, Şeyh Sait'i İslâm âlimi olarak saygıyla anarsınız. Çiftçinin toprağını eline almasına karşı olan zübük kodamanlara kul olursunuz. Sözüm, o demokrat geçinen çirkef zübükleredir! Tarihin gerçeklerinden kurtulamayacaksınız! Maskeniz elbet herkese karşı inecektir!

Nâzım Hikmet Ran'ın "Diyet" diye bir şiiri vardır. O şiirden bir alıntı:

"Gözlerinizin ikisi de yerinde, Adnan Bey,
İki gözünüzle bakarsınız,
İki kurnaz,
İki hayın,
Ve zeytini yağlı iki gözünüzle
Bakarsınız kürsüden Meclis'e kibirli kibirli
Ve topraklarına çiftliklerinizin
Ve çek defterinize."

_________________
"Yurtta barış, dünyada barış."
- Mustafa Kemâl ATATÜRK

"Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran Türkiye toplumuna Türk Ulusu denir."
- Mustafa Kemâl ATATÜRK

"Özgürlüğünün kısıtlandığını düşündüğünüz ve uğrunda savaştığınız kişilerin özgürce konuştuğu günler,
sizin konuşamayacağınız günler olacaktır."


Sayfa başı
 Profile bak  
 
 İleti başlığı: Re: "Menderes'in yüzüne tükür, kurtul"
İletiTarih: 29 Haz 2011, 00:42 
Kıdemli Üye

Kayıt: 22 Şub 2011, 22:02
İleti: 417
Rahmetli Adnan Menderes..Tahikat komisyonları kurdurup muhalefetin vekillerini ve önde gelenlerini mahkemelere çekerken çok demokrattı ......%50 oy alan vekillerine siz isterseniz halifeliği yeniden getirisiniz dediğinde diğer %50 nin hislerini gözetirken daha da bir demokrattı...Toprak ağasıydı fazlasıyla demokrattı..Evliydi metresi vardı o yüzden haliyle demokrattı..Bilmezsiniz çünki gerçek demokrat İsmet İnönü bu konunun dile getirilmesini yasaklamıştı kendi muhalefet partisine... RTE gibi seçim meydanlarında dünyalığına sermaye yapmamıştı..Rahmetli çok demokrattı zamanında üniversite öğrencileri vurulup öldürülürdü.. Çok demokrattı metresini millete afişe etmeyen İsmet İnönü yü partililerine taşlatmıştı...Çok demokrattı.. partisinin adı demokrattı...O kadar demokrattı ki Selanik teki Atatürk ün doğduğu evi mit e sabote ettirmiş ve İstanbul da milliyetçi güruhun azınlıkların ev ve servetlerini yağmalamalarının önünün açmıştır...Yani öyel bir demokrattır ki anlat anlat bitmez..Allah gene de rahmet eylesin...Allah ın sevgili kuluymuş ki sadece asılması konuşuluyor da bunlar konuşulmuyor...


Sayfa başı
 Profile bak  
 
Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Yeni bir konu gönderCevap gönder 1 sayfadan 1. sayfa   [ 4 ileti ]


Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir


Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumda dosya ekleyemezsiniz

Arama:
Git:  


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan SiyasiForum.net Siyasi Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. SiyasiForum.Net hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde dönüş yapacaktır. Forumumuz kesinlikle hiçbir şekilde parti, örgüt, kurum, kuruluş ve oluşumu desteklememektedir. Tüm Problemler ve Reklam İçin: İletişim Formu için tıklayınız.