Yazı boyutunu değiştir
Sistem saati: 22 Mar 2018, 22:20


Yeni bir konu gönderCevap gönder 2 sayfadan 1. sayfa   [ 19 ileti ]
Sayfaya git 1, 2  Sonraki
Yazar Mesaj
 İleti başlığı: Soru ve cevaplarla yakın tarih
İletiTarih: 25 Oca 2012, 17:32 
Onursal Üye
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 25 Tem 2010, 19:47
İleti: 2354
Konum: Dünya

12 Mart Darbesinin sebebi ve amaçları nedir?
1924 Anayasasının açık ve zafiyetlerinden faydalanarak diktatörlük kurmayı amaçladığı sanılan Başbakan Menderes’i, 10 senedir oturduğu koltuğundan indirip asan cuntanın yaptığı darbedir. Başbakan ve iki bakanını asan ABD destekli darbe, Genelkurmay başkanı Rüştü Erdelhun ve Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ı da yargılamış ve mahkûm etmiştir.

12 Eylül 1980 Darbesinin sebebi ve amaçları nedir?
Yine ABD destekli bu darbenin tek amacı ordunun ülke yönetimini ele geçirmek istemesidir. Sokakların karıştığı ve can güvenliğinin olmadığı gerekçesi ikna edici değildir. Çünkü hem sokakları karıştıranlar darbecilerdir hem de Başbakanlığın Genelkurmay’dan açıkça ve defalarca talep etmesine rağmen sokağın yatışması için askerleri kullandırmaktan kaçınmıştır.

PKK Nedir?
Ülke yönetiminin “emin ve zinde ellerde” kalmasını sağlamak için güçlü iç düşman(lar) arayışı içinde olan statükonun, 12 Eylül darbesinden hemen önce filizlenmiş ayrılıkçı düşünceleri “zulm et ve sal” taktiğiyle beslemesinin sonucu güçlenmiş Kürt etnik milliyetçi hareketinin dağa çıkmış silahlı militanlarının genel ismidir. Daha sonra istenmeyen iktidarlar başa geldiğinde bu besleme taktiği devam ettirilecek ve örgüt kullanılacaktı.

Bkz: Kontra-Gel, DEP, SODEP, HADEP, DEHAP, BDP, KCK, HPG…

Statüko nedir?
Bkz: viewtopic.php?f=15&t=10305

Madımak Olayı nedir?
Kendi döneminin Menderes’i olan Özal’ı zehirleyerek öldüren Statükonun, hasbelkader ülkenin başına geçirilmiş “Harvard Ekonomi profesörü” ünvanlı Tansu Çiller’e hazırladığı bir hoşgeldin partisidir. Eş zamanlı olarak PKK da güçlendirilmiş ve güneydoğu’da pek çok ili “kurtarılmış bölge” ilan ettirilmiştir. Tıkır tıkır işleyen bu planla, kocasından başka kadrosu olmayan Çiller bu operasyonlarla kendisini ve ülkeyi, kendilerini güvenlikçi olarak tanımlayan devlet çetelerine emanet etmek zorunda kalmıştır.

Bkz: Tak-şakçı paşa, Ağar, Çatlı, Ersever…

Cem Ersever kimdir?
Yukarıda anlatan çetelerin bir ürünü olarak PKK kıyafetleri giyen, mükemmel derecede ve Kırmançi lehçesiyle Kürtçe konuşmayı öğrenmiş, çoğu itirafçı kadrosuyla, PKK adına yapılan ve halkta infial yaratan eylemlerin sahadaki yöneticisi olan JİTEM Komutanı Yüzbaşı- Binbaşı. Doğal olarak boğazına kadar pisliğe bulanmış, sonunda ve nedense itiraflarda bulunmak isteyince temizlenmiştir.

_________________
Son 200 yılda yapılan savaşların, akan milyonlarca kişinin kanının, katliam, kıyım ve zulümlerin sorumlusu "milliyetçilik" akımı ve ona gönül verenlerdir. 600 yıllık Osmanlı'yı dağıtan da yine aynı akımdır.


Sayfa başı
 Profile bak  
 
 İleti başlığı: Re: Soru ve cevaplarla yakın tarih
İletiTarih: 25 Oca 2012, 17:34 
Onursal Üye
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 25 Tem 2010, 19:47
İleti: 2354
Konum: Dünya
JİTEM nedir?
Güya Jandarma İstihbarat ve Terörle Mücadele birimidir ama yaptığı iş Cem Ersever ve kadrosunu ile kendi seçilmiş askerlerini kullanarak PKK’ya yardım eden işadamlarını ortadan kaybetmek ve halka eziyet ederek göz korkusu vermektir. Resmi ağızlardan böyle bir oluşumun varlığı bile defalarca inkâr edilmiştir. JİTEM ve eylemlerini planlayanların amacının PKK’yı yok etmek olduğu oldukça şüphelidir. Amaçları ne olursa olsun sonuçları bakımından Türkiye’nin birlik ve bütünlüğü için vahim olmuştur. JİTEM ve eylemleri, PKK sorununun Kürt sorunuyla sarmal oluşturmasına ve çoluk-çocuğa kadar her Kürt vatandaşın PKK’lı, örgüt sempatizanı veya potansiyel terörist olarak devlet düşmanı haline gelmesini sağlamıştır.

Susurluk çetesi nedir?
12 Eylül öncesi ülkeyi darbe şartlarına hazırlamak amacı güden cuntaların kullandığı sivil gizli birimlerdir. Bunlar Çiller döneminde tekrar kullanılmış ancak Susurluk’taki meşhum kaza sonrası açığa çıkan kirli ilişkilerle yakayı ele vermiştir. Ancak sivil iradelerin basiretsizlikleri çetenin tam olarak aydınlanmasına imkân vermemiştir. Bugünkü Ergenekon’un anası ve dünkü Özel Harp Dairesi’nin çocuğudur.

28 Şubat Darbesinin sebebi ve amaçları nedir?
Susurluk kazasıyla ortaya çıkan gerçeklerin üstünü örtmek ve basiretsiz koalisyonlardan bıkan halkın yeşerttiği muhafazakâr partinin başa gelmesini önlemek için gerçekleştirilen darbedir. Başbakan Erbakan’ın istifası, silah ve tank kullanmayı gereksiz hale getirdiğinden darbe kansız gerçekleştirilmiştir. Post-modern tanımlaması, darbeyi çikolata paketi içerisine sarmalamak için kullanılmaktadır.

21 Şubat 2001 Krizi nedir?
Bunun kökleri çok daha öncelere, Özal’ın öldürüldüğü zamanlara dayanmaktadır. Boşta kalan Başbakanlığa oturmak isteyen “Baba” Demirel halka 2 anahtar (ev ve araba) yanında emeklilik yaşının da düşürüleceği vaadini verdi. Başbakanlık koltuğuna oturunca da ilk icraat olarak SSK Genel Müdürlüğü’ne Kemal Kılıçdaroğlu’nu getirtti. Emeklilik yaşını erkekler için 42, kadınlar için 38’e düşüren karar bir gecede çıkartıldı ve hemen uygulandı. Böylece denk bütçeye sahip SSK’nın altı oyularak her yıl yüzlerce trilyon lira görev zararı etmesine sebep olundu. Bütün bunlar basiretsiz ve menfaatçi koalisyon hükümetleri de eklenince “ülkenin 7 yılda iflasına” giden taşlar döşenmiş oldu.

Belirtilen tarih öncesinde 28 Şubatçı askerlerin sopasıyla seçilmiş hükümet devrilmiş ve Ecevit’in azınlık hükümeti işbaşına getirilmişti. Hatta Ecevit’in sonraki seçimi kazanmasını sağlamak için ABD’ye (kim bilir hangi tavizler karşılığında) Abdullah Öcalan paket teslimi yapılarak alınmıştı. Bir gün “Fethullah Gülen aslında o kadar kötü adam değildir, memleketine dönmesi düşünülebilir” demesi statükodan sıkı bir sopayı hak ediyordu. Bir toplantıda bütün bakanların arasında cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer Ecevit’e bağırıp çağırdı ve kafasına Anayasa kitapçığını fırlattı. Toplantıdan çıkıp kameralara ağlayan Ecevit, istifa edeceği söylentisinin yayılmasına ve bir gecede içleri boşaltılan bankalarla memleketin toplu istifasına sebep olan krizi başlatmış oldu. Cumhuriyet tarihinin görüp görebileceği en yerel ve en büyük ekonomik krizdir. Pek çok esnaf şehir meydanında kendisini benzin dökerek yakmış, Boğaziçi köprüsünden denize atlayarak intihar etmek rutin bir olay haline gelmişti.

_________________
Son 200 yılda yapılan savaşların, akan milyonlarca kişinin kanının, katliam, kıyım ve zulümlerin sorumlusu "milliyetçilik" akımı ve ona gönül verenlerdir. 600 yıllık Osmanlı'yı dağıtan da yine aynı akımdır.


Sayfa başı
 Profile bak  
 
 İleti başlığı: Re: Soru ve cevaplarla yakın tarih
İletiTarih: 25 Oca 2012, 17:36 
Onursal Üye
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 25 Tem 2010, 19:47
İleti: 2354
Konum: Dünya
1 Mart Teskeresi nedir?
Eski bir İstanbul Belediye Başkanı ve eski bir mahkum olmaktan başka hiçbir ünvanı olmamasına rağmen ABD Başkanı Bush ile beyaz saray’da görüşen Erdoğan’ın, muhtemelen ABD’ye verdiği söz, Irak’a yapılacak 2. Körfez harekatına vereceği destek idi. Partisini kurup iktidara getirmesine rağmen Statüko tarafından milletvekili ve dolayısıyla başbakan olmasına engel çıkarılmıştı. ABD’nin el atmasıyla bu yasak kaldırıldı ve Erdoğan (geçici olarak görevlendirdiği Gül’ün yerine) Başbakanlık koltuğuna oturdu. Sıra verdiği söze gelmişti ancak Erdoğan (güya) tüm çabasına rağmen partisine söz geçiremedi ve muhalefetin de desteğiyle ABD’nin Irak’a savaş için Türkiye topraklarını kullanması engellendi.

Çuval Olayı nedir?
ABD’nin tezkerenin geçirilmemesine verdiği cevap olarak K.Irak’ta bulunan 8 Türk askerinin aşağılanması amacıyla başına çuval geçirilmesidir. Buna cevap olarak Cumhurbaşkanı Sezer Suriye’ye giderek makamı boyunca ilk ve tek yurtdışı resmi temaslarında bulunmuştur. Ayrıca ABD’nin ambargo uyguladığı bu ülkeye 2 uçak dolusu insani yardım malzemesi göndermiştir ve bu da yabancı bir ülkeye yaptığımız yardımların ilkidir.

Ergenekon Terör Örgütü nedir?
Özel Harp Dairesi, Özel harekat, kontrgerilla, Susurluk ve Ergenekon çetesi aynı kişi, düşünce ve anlayışların birer yansımasıdır. Devlet içindeki çetelerdir, derin devlet demektir. Türkiye’nin kendisine özel sorunları olduğu ve bunların batı tipi demokrasi, kişisel hak ve özgürlükler ve bireye dayalı devlet anlayışı ile çözülemeyeceğini, devletin gizli bir sopası olması gerektiğini düşünen ve bu sopayı güçlü ve ulaşılmaz derin çetelerde arayan statükonun görünmez gücü, kalemleri ve tetikleridir,

Kırmızı Kitap (Devlet Güvenlik Belgesi) nedir?
Anayasaya yazılamayacak ve kamuoyuna açıklanamayacak maddelerin seçilmişlerin burnuna dayatılması, böylece Statükonun bekasını sağlamanın kitabıdır.

“411 El Kaosa Kalktı” nedir?
Statükonun ve Sezer’in muktedirliğini koruduğu sırada AKP’yi kapatma davası açılmak istendi. Olayı somutlaştırmak için MHP kullanıldı. MHP’nin gazıyla türbanın kaldırılması için mecliste oylama yapıldı. AKP ve MHP m.vekilleri tarafından 411 el, türbanın kaldırılması için olumlu oy kullandı. Genel yayın yönetmenliğini Statüko’nun başsözcüsü Ertuğrul Özkök’ün yaptığı Hürriyet Gazetesi, o günün ertesinde darbeyi davet eden bu dev manşetle çıktı. Akabinde meclisten geçen türban kararı Anayasa Mahkemesinde reddedilecek ve “Şeriat isteyen güçlerin odağında” olduğuna hükmedilen(!) AKP’yi kapatma davasındaki en somut delil olarak kullanılacaktı. MHP bütün bu olanlardan sırıtan bir yüzle ve çok gecikmiş bir itirafla sıyrıldı; “AKP’ye tuzak kurduk, o da düştü.” Ancak AKP teslim olmadı ve Ergenekon davası açarak onlarca generali ve yüzlerce subayı içeri aldığı amansız bir tutuklama furyası başlattı. Sandıkta bedel ödeyen ise MHP oldu.

E-muhtıra nedir?
Yeni bir seçimi göze alamayan statükonun, “muhtırayı bi verelim halkı sonra hareketlendiririz, kervan yolsa düzülür” mantığıdır. AKP’nin erken seçim kararı almasıyla umutlar Cumhuriyet Mitinglerine kalmıştır.

_________________
Son 200 yılda yapılan savaşların, akan milyonlarca kişinin kanının, katliam, kıyım ve zulümlerin sorumlusu "milliyetçilik" akımı ve ona gönül verenlerdir. 600 yıllık Osmanlı'yı dağıtan da yine aynı akımdır.


Sayfa başı
 Profile bak  
 
 İleti başlığı: Re: Soru ve cevaplarla yakın tarih
İletiTarih: 25 Oca 2012, 17:37 
Onursal Üye
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 25 Tem 2010, 19:47
İleti: 2354
Konum: Dünya
Cumhuriyet Mitingleri nedir?
AKP’yi iktidardan indirmek için halkın ikna edilemeyeceğine kanaat getiren statükonun, darbeye bahane olarak kullanacağı toplantıdır. AKP’lilerin de karşı miting yapacağı ve bu yumurtların çarpıştırılarak kırılacağı hesap edilmişse de tutmamıştır.

Balyoz Planı nedir?
Dae şartlarını olgunlaştırmak için F-16’mızın düşürülüp Yunanistan ile savaş çıkartmak, Fatih camii çıkışında bomba patlatıp cemaat diğer kapıya koşuşturunca c-4’lerle toplu imha gerçekleştirileceği, Koç Müzesi ilkokul çocukları tarafından gezilirken denizaltında bomba patlatılarak çocukların öldürüleceği gibi halk tarafından infiale yol açacak eylemlerin planlandığı bir kağıt parçasıdır.

Islak İmza nedir?
Balyoz planının gerçek olamayacağı, altındaki imza olan Albay Dursun Çiçek’in böyle bir plan yapmış olamayacağı, olsa olsa yurtdışından gizlice getirilmiş bir ıslak imza makinesiyle bu imzanın atılmış olabileceğine dayanan bir psikolojik harekattır.
Not: Mahkeme tarafından kontrol için imzası istendiğinde Çiçek kendisine ait olmayan bir imza atmıştır.

12 Eylül referandumu nedir?
Statükonun tamamen bitirilmesi için atılan ilk büyük adım olan “anayasanın kısmi değişikliği”dir. AKP iktidarına halkın memnuniyetinin ve arkasından gelecek ve statükoya öldürücü esas darbeyi vuracak ikinci adım olan “anayasanın değiştirilmesi”ne halkın göstereceği teveccühün ölçümüdür.

Uludere Katliamı nedir?
Statükonun iktidara “ben daha bitmedim, ayağını denk al, sistemle barış” mesajıdır.

Kenan Evren ile İlker Başbuğ’un yargılanması ile Diyarbakır’da çıkarılan kemik ve kafataslarının anlamı nedir?
İktidarın Statükonun Uludere çıkarmasına verdiği cevaplardır. Yargı safhası “harekete geçerseniz içeri girersiniz. Hatta başarılı bir darbe yapabilseniz bile bir gün gelir yargılanırsınız”, diğerinin amacı ise “kirli çamaşırlarınızı ortaya döktürtmeyin”.

_________________
Son 200 yılda yapılan savaşların, akan milyonlarca kişinin kanının, katliam, kıyım ve zulümlerin sorumlusu "milliyetçilik" akımı ve ona gönül verenlerdir. 600 yıllık Osmanlı'yı dağıtan da yine aynı akımdır.


Sayfa başı
 Profile bak  
 
 İleti başlığı: Re: Soru ve cevaplarla yakın tarih
İletiTarih: 25 Oca 2012, 19:07 
Onursal Üye
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 23 Eyl 2010, 19:27
İleti: 3310
AKP nedir: 2002 yılında hanpadan seçim kazanan,nasıl kazandıklarına kendileri bile inanamayan,üç dönemdir,çıraklık,kalfalık,ustalık usulu işi götüren,hala altarmatifi olmayan,rakipleri tarafından devamlı onere edilen,buna rağmen tüm kerameti kendilerinde sanan,ne oldum delisi topluluğuna AKP denir.

AKP ni bu ülkenin başına musallat edenler,hala ülkede siyaset yapıyor.Vatandaşla inatlaşmanın faturası, ülkeye çıkıyıor.

Ispat nedir? Başta MHP ve DSP olmak üzere 2002 yılına kadar siyasi parti kimliğinde kim varsa hepsini bir kalemde silmek kaydıyla,kendisi ile alay edilemiyeceğini bu millet ıspat edmiştir.

Hala opsiyonlu bir parti var ama, ipotek altında olduğu için,gerçek kimliği ile halkla buluşamıyor.

İPOTEK NEDİR: Tüm olumsuzlukları ülkeye yaşatmak ,CHP sini seçmeninden uzak tutmak için verilen mücadeledir. Bu mücadeleninin kahramanı da BAYKAL dır.

Baykal nedir? AKP nin sırtında hacca götürse hakkını ödeyemeyeceği kişi dir.

_________________
Dağlarından yağ, ovalarından bal akan.
Hububat, bakliyat gibi temel gıdaların anavatanı olan.
Gıda yönünden dünyada kendi kendine yeten yedi ülkeden biri iken,

Başta; Tüm gıda ürünleri dahil olmak üzere, samanı ile beraber kurbanlığını dahi ithal etmekten utanmayanlara asla itibar etmediğim için kendimle gurur duyuyorum.


Sayfa başı
 Profile bak  
 
 İleti başlığı: Re: Soru ve cevaplarla yakın tarih
İletiTarih: 26 Oca 2012, 12:29 
Kıdemli Üye
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 16 Kas 2011, 18:36
İleti: 720
Yakın tarihimizi öğrenmek isteyenler için müthiş bir kaynak olmuş!
Emeği geçeni tebrik etmek gerek!

_________________
Ey Türk ulusu!
Silkin ve kendine dön!Niçin yanılıyorsun?Bütün bunlar kendinden,kendi öz benliginden uzaklaşıp düşmana dönük yaşadığın için oldu.-BİLGE KAGAN-


Sayfa başı
 Profile bak  
 
 İleti başlığı: Re: Soru ve cevaplarla yakın tarih
İletiTarih: 25 Mar 2012, 02:07 
Onursal Üye
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 25 Tem 2010, 19:47
İleti: 2354
Konum: Dünya
MİT soruşturması nedir?
Bir iddiaya göre AKP'den 150 milletvekilliği isteyip umduğu kadarını bulamayan Cemaatin diğer bir iddiaya göre Müslüman ülkelerdeki okullarının kapatılacağı tehdidine karşı ABD ve Yahudi lobisine şirin davranmaya çalışan Cemaatin, kendi ellerine teslim edilmiş özel yetkili mahkemeleri kullanarak (ABD'den paket teslimi aldığı ve basına sızdırılmış Oslo görüşme kayıtlarını kullanarak) AKP'yi zor durumda bırakma taktiklerinin ikincisidir.

Nedim Şener ve Ahmet Şık'ın tutuklanma sebebi nedir?
Yıkarıdaki sebeplerden Cemaatin AKP'ye attığı gollerden ilkidir.

_________________
Son 200 yılda yapılan savaşların, akan milyonlarca kişinin kanının, katliam, kıyım ve zulümlerin sorumlusu "milliyetçilik" akımı ve ona gönül verenlerdir. 600 yıllık Osmanlı'yı dağıtan da yine aynı akımdır.


Sayfa başı
 Profile bak  
 
 İleti başlığı: Re: Soru ve cevaplarla yakın tarih
İletiTarih: 25 Mar 2012, 17:03 
Onursal Üye
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 17 Arl 2011, 03:53
İleti: 2930
Konum: Turan
Abdullah Çatlı ve Cem Ersever'e kurban olun siz.

Ruhları şad olsun.

_________________
Tanrı bize Türk adını verdi ve bizi yeryüzüne Hakan kıldı! METE HAN

Ben ve Milletim Tanrının Kırbacıyız! BAŞBUĞ ATTİLA

Başlıya baş eğdirdik, dizliye diz çöktürdük! BİLGE KAĞAN

Türk'lüğü yüceltmek için yaşa, Türk'e kılıç kaldıran eli kır! BAŞBUĞ TİMUR

Türk ve TÜRKÇÜLÜK düşmanlarını ezeceğiz! BAŞBUĞ ATATÜRK


Sayfa başı
 Profile bak  
 
 İleti başlığı: Re: Soru ve cevaplarla yakın tarih
İletiTarih: 25 Mar 2012, 18:31 
Onursal Üye
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 25 Tem 2010, 19:47
İleti: 2354
Konum: Dünya
Urungu yazdı:
Abdullah Çatlı ve Cem Ersever'e kurban olun siz.

Ruhları şad olsun.


Çatlı ve Ersever'in "ruhlarını şad edecek" tanrı herhalde bizim bildiğimiz Allah(c.c.) olamaz değil mi?

Birisinin en hafif suçu; Kemalist ordunun darbe yapabilsin diye kaos ortamı yaratmak için üniversite çıkışında öğrencileri makineli tüfekle taramak, diğerininki uyuşturucu trafiğinden akan paraları zimmetine çevirip sayısız insanı yargısız ve işkenceyle öldürmek.

Eğer bunların ruhu şad (memnun, mutlu, huzurlu) olacaksa öteki tarafta vay bizim halimize!
Yok, eğer ruhu şad olacak biz isek vay bunların haline! Vay ki ne vay!..

_________________
Son 200 yılda yapılan savaşların, akan milyonlarca kişinin kanının, katliam, kıyım ve zulümlerin sorumlusu "milliyetçilik" akımı ve ona gönül verenlerdir. 600 yıllık Osmanlı'yı dağıtan da yine aynı akımdır.


Sayfa başı
 Profile bak  
 
 İleti başlığı: Re: Soru ve cevaplarla yakın tarih
İletiTarih: 25 Mar 2012, 19:57 
Onursal Üye
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 17 Arl 2011, 03:53
İleti: 2930
Konum: Turan
Diplomatlarımızı şehit eden Ermeni terör örgütü Asala'nın belini kıran kahraman Abdullah Çatlı'nın ruhu şad olsun.

_________________
Tanrı bize Türk adını verdi ve bizi yeryüzüne Hakan kıldı! METE HAN

Ben ve Milletim Tanrının Kırbacıyız! BAŞBUĞ ATTİLA

Başlıya baş eğdirdik, dizliye diz çöktürdük! BİLGE KAĞAN

Türk'lüğü yüceltmek için yaşa, Türk'e kılıç kaldıran eli kır! BAŞBUĞ TİMUR

Türk ve TÜRKÇÜLÜK düşmanlarını ezeceğiz! BAŞBUĞ ATATÜRK


Sayfa başı
 Profile bak  
 
 İleti başlığı: Re: Soru ve cevaplarla yakın tarih
İletiTarih: 26 Mar 2012, 12:26 
Kıdemli Üye
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 11 Şub 2012, 14:15
İleti: 954
Çoğunlukla yalan yanlış şeyler yazmış Engin arkadaş ama bir kısmı doğru(1 Mart Tezkeresi,2001 krizi,Cemaat-AKP çatışması vb.)

Çatlı ve Ersever hakkında,Ersever bir kahramandır zaten...Onun döneminde PKK'nın anası ağlatılmıştı.Çatlı hakkında ise,gerçekten onun elinde ve onun reisi Muhsin Yazıcıoğlu'nun elinde bir sürü masum solcu gencin kanı var...ASALA'ya karşı iyi işler yaptı denebilir ama özellikle Orly olayından sonra Avrupa ASALA'ya desteğini kesince Çatlı'nın işi kolaylaştı,yine de ASALA'nın belini bükmüştür,yiğidi öldürelim hakkını yemeyelim...

_________________
Garb'ın cebin-i zalimi affetmedim seni ,

Türk'üm ve düşmanım sana kalsam da bir kişi!-Emin Bülent Serdaroğlu


Sayfa başı
 Profile bak  
 
 İleti başlığı: Re: Soru ve cevaplarla yakın tarih
İletiTarih: 26 Mar 2012, 14:51 
Kıdemli Üye

Kayıt: 25 Arl 2009, 00:02
İleti: 1262
@Engin,
Eline ve emeğine sağlık...

_________________
Hümanist Demokrat Parti


Sayfa başı
 Profile bak  
 
 İleti başlığı: Re: Soru ve cevaplarla yakın tarih
İletiTarih: 26 Mar 2012, 15:11 
Onursal Üye

Kayıt: 20 Şub 2009, 22:40
İleti: 26408
-Bu nasıl yakın tarih be ya...
-O yakın tarihte yoksula yardım paralarını,
-Tozlu raflarda bekleyen kalpazanlık davalarını,
-Kayıp trilyon davaları ve sonuçlarını,
-Oslo görüşmelerinin şerefli şerefsizleri,
-PKK ile kapalı kapılar ardında gizli yapılan haşne fişne görüşmeleri bunun içinde yetişen fidanları korumaya alan zevat-ı kiramdan haber yok mudur?.
-Bütün bunlar yakın tarihi araştırıp soranlar için yüz kızartıcı olaylar olmalı ki teğet bile geçilememiştir. :shock:

_________________
.

..Forum Kuralları ve Üyelik Sözleşmesi İçin Tıklayın.
..(viewtopic.php?f=6&t=1)

..Forumumuzun Yazım Kuralları için tıklayın.
..(viewtopic.php?f=6&t=14739)

..Yasaklı yayınlar için duyuru: Tıklayın..
..(viewtopic.php?f=6&t=20215&start=0)


..........Zorsa mutlaka başarırım.
..................................İmkansızsa biraz zaman alır..
.
.


Sayfa başı
 Profile bak  
 
 İleti başlığı: Re: Soru ve cevaplarla yakın tarih
İletiTarih: 26 Mar 2012, 21:20 
Onursal Üye
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 25 Tem 2010, 19:47
İleti: 2354
Konum: Dünya
AOG yazdı:
@Engin,
Eline ve emeğine sağlık...


Sağolun, sizin de dilinize sağlık. Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.

"Amerikancılık" nedir?
Her ülkede, özellikle de bu ülkede devrimle, darbeyle ya da demokrasiyi kullanarak rejimi korumak ve değiştirmek isteyenler olagelmiştir. Rejimi değiştirmek isteyenler de korumak isteyenler de içerideki güçlerle mücadele için dışarıdan yardım almak veya rejimi korumak üzere darbe yapmak için dış güçlere kendisini kabul ettirmek zorundadır.

Eğer iki tarafın güçleri dengede değilse, zayıf olan taraf dış ülkelerden (özellikle batı dünyasına ve bilhassa ABD'den) "el almak" zorundadır. Erdoğan ve AKP özelinde incelersek; askeri alımları sürekli ABD'den yaptırıp İsrail'de modernize ettiren, her ay mutlaka İsrail ve ABD ile ortak tatbikat düzenleyerek ABD'ye gerekli biatı gösteren Kemalist ordu ve yerleşik güçlere karşı; Cumhurbaşkanı A.N.Sezer'in, Yüksek yargı organlarının ve askerin Demokles gibi sallanan kılıcıyla, hazırlanan planlarla, veto edilen yasalarla, açılan kapatma davalarıyla başetmeye çalışan iktidarın, dışarıdan bu desteği alıp dengeyi ve iktidarını korumak için yaptıkları başlıca şu şekildedir;
- Erdoğan'ın henüz eski bir belediye başkanı olarak, hiçbir ünvanı yok iken Beyazsaray'da Başkan Bush ile görüşmesi,
-İddiaya göre sözkonusu görüşmede hazırlanılan Irak savaşı için tezkerenin geçirileceğine dair verilen muhtemel sözler,
-"Eksende" alınacağına dair verilen muhtemel biat,
-Vaat edilen hızlı özelleştirme programı,
-Yüksek faiz ve düşük kur ile faiz lobisine yapılacak hizmet (Bkz. Durmuş Yılmaz'ın faiz lobisine hizmetleri)

Ancak 12 Eylül darbesinde de askerlerin ABD onayını alma ihtiyacını hissettiğini biliyoruz. (Bkz: Our boys did it: Bizim çocuklar başardı). Darbe yapacak bir ordunun dış yardıma ihtiyaç duymasının sebebi ise yeni kurulacak (askeri) iktidarın, ülkenin dış borçlarının ve zarara uğrayan dışmerkezli şirketlerin zararının fazileriyle fatura edileceğinden çekinilmesi ve batı dünyasından dışlanmaktan ve ambargoya uğramaktan korkulması. Çünkü ambargo; iktidarda asker bile olsa, halkın isyanına ve rejimin değişmesine sebep olabileceğinden (kendi kendine fazlasıyla yetemeyen ülkeler ve iktidarlar için) tehlikelidir.

Velhasılkelam dış yardım her iki kutup için önemlidir ve herkes bir diğerini, bu dış yardımı aldığına dair suçlayarak halktaki milliyetçi damarları kabartmasının (vatan elden gidiyor şeklindeki) negatif propagandasına "Amerikancılık" denir.

_________________
Son 200 yılda yapılan savaşların, akan milyonlarca kişinin kanının, katliam, kıyım ve zulümlerin sorumlusu "milliyetçilik" akımı ve ona gönül verenlerdir. 600 yıllık Osmanlı'yı dağıtan da yine aynı akımdır.


Sayfa başı
 Profile bak  
 
 İleti başlığı: Re: Soru ve cevaplarla yakın tarih
İletiTarih: 26 Mar 2012, 22:03 
Onursal Üye
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 25 Tem 2010, 19:47
İleti: 2354
Konum: Dünya
Fransa'nın Ermeni sözde soykırımı ile ilgilenmesinin sebeb-i hikmeti nedir?

Türkiye'de ekonomi, yüksek faiz - düşük kur baskısı yapan ve kredi derecelendirme kuruluşlarının not sopasıyla üzerimizde baskı kuran faiz lobisine rağmen çok iyi gitmektedir. Terörle mücadelede başarılıdır. İç sorunlarını süratle çözmektedir. MİT'i ilk defa bağımsız (Yahudi lobisinin adamı olmayan) birisi yönetmektedir. Askeri teknolojisini hızla millileştirmektedir. Bölgesinde aktif ve bağımsız bir dış siyaset yönetmekte, ortadoğu halklarının büyük ilgi ve desteğine mazhar olmaktadır.

Tüm bunlar batıda bir Türkiye'ye dair bir genleşme endişesi ve Batıda bir Osmanlı korkusu yaratmaktadır. Halifelik makamını geri getirecek ve onun üzerinden güç kazanacak bir Türkiye, ekonomik ve siyasi olarak çökmekte olan Avrupa'nın başını büyük belaya sokabilir.

Demem o ki; Ermeni soykırımı gündeme getirildi ve Türkiye'nin tepkisi çekilerek Dünya kamuoyu nezdinde itibarımız ve tarihimiz karalanmaya çalışıldı ki, Türkiye Suriye'ye müdahale edemesin, ederse de "işgalci(!) ve soykırımcı(!) Türkler, bak yine adam öldürüyorlar" negatif propagandası yapılabilsin ve böylece Türkiye pasifleşsin, İslam dünyasının da kahramanı olmaya filan kalkmasın.

Aynı sebepten fakirlik ve yolsuzluklarla kırılan Gürcistan'ın özerk Batum vilayetine de büyük kaynak aktarılarak hızla Avrupai bir çehreye bürünmesi sağlanıyor. Bu da Batumluların ekonomik ve siyasi olarak bunalıp bağımsızlığını ilan etmesinin ve Türkiye'ye katılmak istemesinin önüne şimdiden geçilmesi amacını gütmektedir.

_________________
Son 200 yılda yapılan savaşların, akan milyonlarca kişinin kanının, katliam, kıyım ve zulümlerin sorumlusu "milliyetçilik" akımı ve ona gönül verenlerdir. 600 yıllık Osmanlı'yı dağıtan da yine aynı akımdır.


Sayfa başı
 Profile bak  
 
Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Yeni bir konu gönderCevap gönder 2 sayfadan 1. sayfa   [ 19 ileti ]
Sayfaya git 1, 2  Sonraki


Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumda dosya ekleyemezsiniz

Arama:
Git:  


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan SiyasiForum.net Siyasi Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. SiyasiForum.Net hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde dönüş yapacaktır. Forumumuz kesinlikle hiçbir şekilde parti, örgüt, kurum, kuruluş ve oluşumu desteklememektedir. Tüm Problemler ve Reklam İçin: İletişim Formu için tıklayınız.