Yazı boyutunu değiştir
Sistem saati: 18 Oca 2018, 14:52

Yeni bir konu gönderCevap gönder 9 sayfadan 7. sayfa   [ 125 ileti ]
Sayfaya git Önceki  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sonraki
Yazar Mesaj
 İleti başlığı: Re: Harf Devrimi Üzerine Bir Değerlendirme
İletiTarih: 14 Mar 2013, 14:08 

tarih_kurdu yazdı:

Aynı nakaratı tekrarlayıp durma konuya bak. Konuda Osmanlı ve Abdülhamit geçiyor. Harf devrimin kökleri anlatılıyor. Buna cevabın varsa konuş yoksa ben cahilim bilmiyorum anca bu şekilde kıvırabiliyorum de sus

Farz et ki Erdal veya Ali gerceklestirdi bu harf devrimini. Veya herhangi bir kisi gerceklestirdi desek , bu gercekleri degistirmiyor.

Kuran-i kerim Arapca olarak ilk bu dunya'ya geldi. Ondan ziyade, islam imparatorlugu kuruldugunda , bu halkin tamami ayni dili , ayni alfebesini kulanmasi gerek.

Yani bu alfabeyi kim getirdi falan önemi bile yok. Önemli olan degismesi'dir. Devrim gerceklesecek. Bundan kacis yok.

Sayfa başı

İletiTarih: 14 Mar 2013, 14:10 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

musluman yazdı:
tarih_kurdu yazdı:

Aynı nakaratı tekrarlayıp durma konuya bak. Konuda Osmanlı ve Abdülhamit geçiyor. Harf devrimin kökleri anlatılıyor. Buna cevabın varsa konuş yoksa ben cahilim bilmiyorum anca bu şekilde kıvırabiliyorum de sus

Farz et ki Erdal veya Ali gerceklestirdi bu harf devrimini. Veya herhangi bir kisi gerceklestirdi desek , bu gercekleri degistirmiyor.

Kuran-i kerim Arapca olarak ilk bu dunya'ya geldi. Ondan ziyade, islam imparatorlugu kuruldugunda , bu halkin tamami ayni dili , ayni alfebesini kulanmasi gerek.

Yani bu alfabeyi kim getirdi falan önemi bile yok. Önemli olan degismesi'dir. Devrim gerceklesecek. Bundan kacis yok.

Bak hala kıvırıyorsun konu Atatürk değil. Konu harf devriminin nedenleri ve bunun Osmanlıya dayanması. Bana Osmanlıyı konuş Atatürk'ü değil.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 14 Mar 2013, 14:24 
Onursal Üye
Kullanıcı avatarı

Sadece Osmanlida okuma yazma oraninin 1900-1920 arasinda Dünya ortalamasinin neden 10-20-30 misli gerisinde oldugunu yorumlasin yeter.
Ister konuya dini alet et ister etme.
Cevap ver demiyorum,lütfen yorum yap.

En son TylerDurden tarafından, 14 Mar 2013, 14:37 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 14 Mar 2013, 14:32 
TylerDurden yazdı:
Sadece Osmanlida okuma yazma oraninin 1900-1920 arasinda Dünya ortalamasinin neden %10-20-30 misli gerisinde oldugunu yorumlasin yeter.
Ister konuya dini alet et ister etme.
Cevap ver demiyorum,lütfen yorum yap.

Farz et ki cok yuksek veya cok dusuk , bu suan ki Turkiye ile ne alakasi var? Yani farz et ki Alfabemiz tekrar Arapcaya cevirdigimizde , bugun daha mi az ögrencimiz olacak okullarda?

Güldürme beni.

Sayfa başı

İletiTarih: 14 Mar 2013, 14:37 
Onursal Üye
Kullanıcı avatarı

Ben pes ediyorum.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 14 Mar 2013, 14:42 
Sen konuyu oraya cekmeye calisiyorsun(Osmanli'da okuma yazma orani bugun'e göre daha dusuktu ve harfler arapcaydi bak olmaz ama.........)

Ama malesef oraya dogru cekemedin. Malesef.

Sayfa başı

İletiTarih: 14 Mar 2013, 14:47 
Banlanmış Üye

27 Temmuz 1931 tarihli Yeni Gün gazetesinde yayınlanan, Enver Behnan Şapolyo'nun Diyap Ağa ile yaptığı röportajda sorduğu bir soru ve cevabı sanırım harf devrimi ile ilgili biraz fikir verir.

Enver Behnan Şapolyo : Ağam okumak yazmak bilir misin?
Diyap Ağa : Mebus olanda bilmezdim. Allah, Büyük Gazi’ye ömür versin. Yeni harfleri öğrendim.

1831 doğumlu olan Diyap Ağa demek ki 97 yaşında okuma yazma öğrenmiş.

http://www.turkmeclisi.org/?Sayfa=Temel ... aj&Bil=672

"Beyler, hiçbir dine bağlı olmayan kalp istirahattan mahrumdur."- Aralık 1930

Mustafa Kemal ATATÜRK

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 15 Mar 2013, 03:13 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Meteoğuz konuda 6 sayfa yorum yapılmış. Konuyla ilgili tek cevap yok. Sence bu durum onların acizliğini göstermiyor mu? Hiçbir dil bilgileri yok gramer bilgileri yok osmanlıca bilgileri yok arapça küfretsen amin derler ama arapçılıktan vazgeçmezler.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 15 Mar 2013, 12:42 
fethullah kacar yazdı:
Şimdi senin yaptığın katıksız ırkçılık değil de nedir? Diyorsun ki; İslamın 6.şartı arapça öğrenmektir. Kuranın neresinde yazıyor anadil arapça diye? Haa sen diyorsun ki peygamber öyle konuşmuş... Biz de öyle konuşalım...

Bak daha önce de bu konuyu tartışmıştık..

http://www.siyasiforum.net/viewtopic.php?f=8&t=14961

Allah diyor ki , musluman alemi birlesmesi gerek. Yani Turkiye mesela birlesmek istiyorsa , ana dili Arapca olmali'dir ve harfler'de Arapca olmali'dir. Yani birlesecekse , tüm hakimiyeti ortada ki parlementoya vermeli'dir. Yani mesela 20 ulke'nin bir tane parlementosu olacak. Ve tüm sinirlar kaldilacak ve hepsi bir olacak. Tüm güc ortada ki parlementoya verilecek. 500 milyonluk nufusumuz ile dunya'ya tekrar meydan okuyacaz Allah'in izini ile.

Neden Arapca dersen.

- Kuran-i kerim ilk önce Arapca olarak bizlere gönderilmistir.
- Birlik oldugumuzda herkez ayni dil ayni harfleri okumasi gerek. (500 milyon insan)

Sayfa başı

İletiTarih: 15 Mar 2013, 12:53 
fethullah kacar yazdı:

Böyle söylersen inandırcı olmuyor. Ben kuranda böyle bir şey görmedim... Sana vahiy mi geldi hazret?

Kuranda tam tersine diyor ki; Biz sizi tanışasınız diye farklı farklı milletlere böldük.. Buna benzer birkaç ayet var. Hatta bir tane ayette diyor ki; Allah sizi isteseydi tek bir millet olarak yaratırdı... Araştırıp öğrenmek ile duyup öğrenmek arasında çok fark var değil mi? Ben hiçbir yerde ve hadiste bütün müslümanlar bir devlet olmalı diye bir ayet yada hadis duymadım. Bilmem sen nerden öğrendin?

Allah Kuran-i kerim'de ümmetlikten bahsediyor. Bu ümmetlik , bütün musluman aleminin birlesmesi anlamina geliyor. Hepsi bir olmasi gerekiyor yani bir koca devlet. Mesela bugun ki milliyetciler o yuzden Allah'in sözleri ile celisiyor. Allah der Ümmet , milliyetciler der Turan.

Sayfa başı

İletiTarih: 15 Mar 2013, 13:53 
Istedigin kadar arastirabilirsin, bizler Hazreti Muhammed'in ümmediyiz. Allah'in yolundan giden muslumanlar. Mesela Kuran-i kerim'e göre , seytan herzaman her kotulugu yapar. Ve mesela bu Seytan , musluman alemin birlesmesini her türlü önlemeye calisir.

Yani İslam Birligi icin calismak, her Müslümanin görevidir.

"Allah'ın ipine hepiniz sımsıkı sarılın. Dağılıp ayrılmayın. Ve Allah'ın sizin üzenizdeki nimetini hatırlayın. Hani siz düşmanlar idiniz. O, kalplerinizin arasını uzlaştırıp-ısındırdı ve siz O'nun nimetiyle kardeşler olarak sabahladınız. Yine siz, tam ateş çukurunun kıyısındayken, oradan sizi kurtardı. Umulur ki hidayete erersiniz diye, Allah, size ayetlerini böyle açıklar." (Al-i İmran Suresi, 103)

Sayfa başı

İletiTarih: 15 Mar 2013, 14:44 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

musluman yazdı:
Istedigin kadar arastirabilirsin, bizler Hazreti Muhammed'in ümmediyiz. Allah'in yolundan giden muslumanlar. Mesela Kuran-i kerim'e göre , seytan herzaman her kotulugu yapar. Ve mesela bu Seytan , musluman alemin birlesmesini her türlü önlemeye calisir.

Yani İslam Birligi icin calismak, her Müslümanin görevidir.

"Allah'ın ipine hepiniz sımsıkı sarılın. Dağılıp ayrılmayın. Ve Allah'ın sizin üzenizdeki nimetini hatırlayın. Hani siz düşmanlar idiniz. O, kalplerinizin arasını uzlaştırıp-ısındırdı ve siz O'nun nimetiyle kardeşler olarak sabahladınız. Yine siz, tam ateş çukurunun kıyısındayken, oradan sizi kurtardı. Umulur ki hidayete erersiniz diye, Allah, size ayetlerini böyle açıklar." (Al-i İmran Suresi, 103)

Papağan gibi aynı şeyleri tekrarlamaktan vazgeç. Neymiş birlik olmak için alfabe aynı olmalıymış. 7 sayfa oldu hala konuyla ilgili tek yorum yapamadın yeter artık

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 15 Mar 2013, 14:47 
Onursal Üye

-Konu başlığıyla alakalı olmayan iletilere de dikkat edelim, alakasız iletilerin silineceğini dikkate alalım emeğinize yazık olmasın, bu durumda uyarı butonuyla (!) yönetimi haberdar ediniz, ilgilenelim.

..Forum Kuralları ve Üyelik Sözleşmesi İçin Tıklayın.
..(viewtopic.php?f=6&t=1)

..Forumumuzun Yazım Kuralları için tıklayın.
..(viewtopic.php?f=6&t=14739)

..Yasaklı yayınlar için duyuru: Tıklayın..
..(viewtopic.php?f=6&t=20215&start=0)

..........Zorsa mutlaka başarırım.
..................................İmkansızsa biraz zaman alır..
.
.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 16 Mar 2013, 00:22 
Kıdemli Üye
Kullanıcı avatarı

Arap dilinin daha doğrusu dil'in dinler üzerinde üstün olduğunu görmek emevi yozlaştırmasıdır. Arapçanın üstün dil kabul edilmesi dinsel yozlaşmadır. Basit düşünün

Dil değil mesajın içeriği önemlidir. Dilin kutsallığı değil Kuran'ın ne mesaj verdiğine bakılmalıdır.

“Kuşku, imanın kaçınılmaz elementlerinden biridir. İman cesaret içerir. O halde iman, bizzat kendisi hakkında kuşkuya da dayanabilmektir. Varoluşla ilgili kuşku ve iman aynı gerçeğin iki kutbudur.” – Paul Tillich

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 16 Mar 2013, 01:01 
FlightMode yazdı:
Arap dilinin daha doğrusu dil'in dinler üzerinde üstün olduğunu görmek emevi yozlaştırmasıdır. Arapçanın üstün dil kabul edilmesi dinsel yozlaşmadır. Basit düşünün

Dil değil mesajın içeriği önemlidir. Dilin kutsallığı değil Kuran'ın ne mesaj verdiğine bakılmalıdır.

Müslüman arkadasimizin dedigi dogru. Bizim ana dilimiz Turkce degil Arapca olmali.

Sayfa başı

Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Yeni bir konu gönderCevap gönder 9 sayfadan 7. sayfa   [ 125 ileti ]
Sayfaya git Önceki  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sonraki

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumda dosya ekleyemezsiniz

Arama:
Git:  

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan SiyasiForum.net Siyasi Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. SiyasiForum.Net hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde dönüş yapacaktır. Forumumuz kesinlikle hiçbir şekilde parti, örgüt, kurum, kuruluş ve oluşumu desteklememektedir. Tüm Problemler ve Reklam İçin: İletişim Formu için tıklayınız.