Yazı boyutunu değiştir
Sistem saati: 17 Oca 2018, 21:06

Yeni bir konu gönderCevap gönder 3 sayfadan 2. sayfa   [ 32 ileti ]
Sayfaya git Önceki  1, 2, 3  Sonraki
Yazar Mesaj
 İleti başlığı: Re: Kaderine Terkedilen Azerbaycan ve Boraltan Katliami!!!
İletiTarih: 10 May 2013, 16:34 
Kıdemli Üye

Hala ayni uslup. Acik acik isime gelmiyor deyin efendim, ugrastirmayin beni daha fazla.
Kazim Karabekirin de, benim kimi ornek aldigimin da, kimi kotulemeye calistigimin da konuyla alakasi yok!!!

Mevzuyla ilgili tek kelime etmeden her iletinizde konuyu paylasan kisiye saldirmakla kendinizi rahatlatacaksaniz buna daha fazla musadem de yok bilesiniz. Hazimsizlik probleminiz var ve benim bu gurultulari dinlemeye tahammulum kalmadi.
Konuyla ilgili yazmadiginiz surece hicbir iletinizi dikkate almayacagim bundan sonra.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 10 May 2013, 16:43 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

nefertum yazdı:
Hala ayni uslup. Acik acik isime gelmiyor deyin efendim, ugrastirmayin beni daha fazla.
Kazim Karabekirin de, benim kimi ornek aldigimin da, kimi kotulemeye calistigimin da konuyla alakasi yok!!!

Mevzuyla ilgili tek kelime etmeden her iletinizde konuyu paylasan kisiye saldirmakla kendinizi rahatlatacaksaniz buna daha fazla musadem de yok bilesiniz. Hazimsizlik probleminiz var ve benim bu gurultulari dinlemeye tahammulum kalmadi.
Konuyla ilgili yazmadiginiz surece hicbir iletinizi dikkate almayacagim bundan sonra.

Kardeşim asıl senin derdin ne? Açtığın konuya çok güzel cevap vermişler. Daha ne istiyorsun? Kaynağı Kadir Mısıroğlu ve Kadir Çandarlıoğlu olan her zaman kaybetmeye mahkumdur. Gerek Urungu gerekse meteoğuz açtığın konuya çok güzel cevap vermişler. Hazmedemeyen sensin. Milletten konuyla ilgili cevap beklemeden önce kendine bak. En azından senin gibi bu konu neden buraya açılmış diye mızmızlanmıyorlar.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 10 May 2013, 17:19 
Banlanmış Üye

nefertum yazdı:

Kimin işine gelmediği çok açık. Yukarıda sadece benim paylaştığım 7 A4 sayfası tutuyor. Bunun sadece 1 sayfası kaynakça. Yazıda dönemin şartları ve politikaları incelenmiş. Buna rağmen hala "mevzuyla ilgili tek kelime yok " diyorsanız bu sizin eksikliğinizin çok büyük kanıtıdır.

Hazımsızlık konusunda ise Allah'a şükür hiç öyle bir sorunum yok fakat sizlerde bu rahatsızlık kronik bir hal almış. Ayağınız taşa takılsa Atatürk'den biliyorsunuz. Konuyu kopyala yapıştır yaptığınız internet sitesi bile özellikle Atatürk ve Cumhuriyet'e saldırmak için kurulmuş çarpıtılmış belgelerle doldurulmuş bir site. Size sadece bir örnek olsun diye TBMM zabıt ceridesini paylaştım "eyvallah" dediniz ama ortadaki cinliği hala anlayamadınız.

"Beyler, hiçbir dine bağlı olmayan kalp istirahattan mahrumdur."- Aralık 1930

Mustafa Kemal ATATÜRK

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 10 May 2013, 17:34 
Banlanmış Üye

tarih_kurdu yazdı:
nefertum yazdı:

Kardeşim asıl senin derdin ne? Açtığın konuya çok güzel cevap vermişler. Daha ne istiyorsun? Kaynağı Kadir Mısıroğlu ve Kadir Çandarlıoğlu olan her zaman kaybetmeye mahkumdur. Gerek Urungu gerekse meteoğuz açtığın konuya çok güzel cevap vermişler. Hazmedemeyen sensin. Milletten konuyla ilgili cevap beklemeden önce kendine bak. En azından senin gibi bu konu neden buraya açılmış diye mızmızlanmıyorlar.

Sanırım "buna cevap veremezler" düşüncesiyle açılmış bir konu. Fakat cevabı alınca tipik "çamura yatma" durumu sergilenip verilen cevaplar kabul edilmiyor.

Atatürk'e "Azerileri sattı" iftirası atanlar, saltanatı için açık açık kendi vatandaşlarını ve vatanını İngiliz'e, Yunan'a, Fransız'a, İtalyan'a, ABD'ye peşkeş çeken Vahdettin ve Damat Ferit'e toz kondurmazlar.
Sürekli Batum konusunu dile getirenler 1.500.000 km2 civarı (bugünkü Türkiye'nin 2 katı) vatan toprağını kaybeden ve hatta savaşmadan toprak kaybeden padişah olma ünvanına kavuşan, ayrıca donanmayı Haliç'de çürümeye terkedip Birinci Dünya Savaşı'nda sıkıntıya düşmemize sebep olan Ulu Hakan Abdulhamid Han Hazretleri'nden tek bir söz etmezler. Bu ne yaman çelişkidir.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 10 May 2013, 17:44 
Kıdemli Üye

tarih_kurdu,
Sizin de arkadaslarin da yazilarini okudum. Gerek mektuptaki ifadeler, gerekse yapilan icraatler ve sonuclar gosteriyor ki haklilik payiniz sifir. Hala neyin mucadelesini veriyorsunuz anlamis degilim.

Meteoguz bir cevap felan vermedi. Paylastigi belge hicbir seyi hakli gostermedigi icin tek yaptigi sey anlama kapasitemi sorgulamak ve konuyu ideolojik tartisma rayina sokmaya calismakti. Siz de gordugum kadariyla aynisini yapmaya calisiyorsunuz. Ayrica diger arkadasin yazdiklarinin sizinkinden tek farki Ataturkun Kazim Karabekir e gonderdigi mektuptu.

Mektupta gecen ifadelerin tamamen tersi olmustur. Niyet ve yapilan icraatler celismektedir. Azerbaycan bagimsiz bir devlet olamamistir. Karabag Ermenilerin eline gecmistir. Sovyetlere karsi Azerbaycanla isbirligi yapilacagina bir takim menfaaetler karsiligi Sosyetlerle isbirligi yapilmistir. Ustelik bu isbirliginden hemen 1 yil sonra Sovyetler sicak denizlere inme politikalarini gerceklestirmek icin Yunanistanla isbirligi yapmistir bize karsi ve 1921 yilinda Sovyetlere nota verilmistir. Bu arada olan Azeri kardeslerimize, Karabaga ve Batum a olmustur. Bu tarihi gercekleri gormezden gelmekle kendisine cemaatci yaftasini vurdugunuz ve hicbir seyi sorgulamamakla sucladiginiz insanlardan ne farkiniz kaliyor? Ataturk yanlis yapamaz mi? Yanlis politikalar izmemis olamaz mi? Elestirel bakin biraz olaylara.

Ayrica diger konu oldugu yerde duruyor zahmet olmazsa son yazdigim iletiyi acar okursunuz.

Son olarak, Boraltan olayi kara bir leke olarak maalesef tarihimizde hep kalacak. Bize dusen piskinlik yapip bunu hakli sebeplere baglamak degil, bundan ders cikarmaktir. Gecmiste yurutulen tutarsiz politikalar sadece Kafkasyada degil Musul bolgesinde de menfaatlerimize buyuk darbeler vurmustur. Bugun bu ulkede Kurt sorunu varsa Misak-i Milli nin uygulanamamasi ve Musul un topraklarimiz disinda kalmasi bunun tek sebebidir. Ama mevzu bunu size anlatmak oldugu zaman kolaya kacarsiniz. Ya Kazim Karabekir i suclarsiniz, ya da Ismet Inonuyu.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 10 May 2013, 17:56 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

nefertum yazdı:
tarih_kurdu,
Sizin de arkadaslarin da yazilarini okudum. Gerek mektuptaki ifadeler, gerekse yapilan icraatler ve sonuclar gosteriyor ki haklilik payiniz sifir. Hala neyin mucadelesini veriyorsunuz anlamis degilim.

Meteoguz bir cevap felan vermedi. Paylastigi belge hicbir seyi hakli gostermedigi icin tek yaptigi sey anlama kapasitemi sorgulamak ve konuyu ideolojik tartisma rayina sokmaya calismakti. Siz de gordugum kadariyla aynisini yapmaya calisiyorsunuz. Ayrica diger arkadasin yazdiklarinin sizinkinden tek farki Ataturkun Kazim Karabekir e gonderdigi mektuptu.

Mektupta gecen ifadelerin tamamen tersi olmustur. Niyet ve yapilan icraatler celismektedir. Azerbaycan bagimsiz bir devlet olamamistir. Karabag Ermenilerin eline gecmistir. Sovyetlere karsi Azerbaycanla isbirligi yapilacagina bir takim menfaaetler karsiligi Sosyetlerle isbirligi yapilmistir. Ustelik bu isbirliginden hemen 1 yil sonra Sovyetler sicak denizlere inme politikalarini gerceklestirmek icin Yunanistanla isbirligi yapmistir bize karsi ve 1921 yilinda Sovyetlere nota verilmistir. Bu arada olan Azeri kardeslerimize, Karabaga ve Batum a olmustur. Bu tarihi gercekleri gormezden gelmekle kendisine cemaatci yaftasini vurdugunuz ve hicbir seyi sorgulamamakla sucladiginiz insanlardan ne farkiniz kaliyor? Ataturk yanlis yapamaz mi? Yanlis politikalar izmemis olamaz mi? Elestirel bakin biraz olaylara.

Ayrica diger konu oldugu yerde duruyor zahmet olmazsa son yazdigim iletiyi acar okursunuz.

Son olarak, Boraltan olayi kara bir leke olarak maalesef tarihimizde hep kalacak. Bize dusen piskinlik yapip bunu hakli sebeplere baglamak degil, bundan ders cikarmaktir. Gecmiste yurutulen tutarsiz politikalar sadece Kafkasyada degil Musul bolgesinde de menfaatlerimize buyuk darbeler vurmustur. Bugun bu ulkede Kurt sorunu varsa Misak-i Milli nin uygulanamamasi ve Musul un topraklarimiz disinda kalmasi bunun tek sebebidir. Ama mevzu bunu size anlatmak oldugu zaman kolaya kacarsiniz. Ya Kazim Karabekir i suclarsiniz, ya da Ismet Inonuyu.

Bu da Kürt sorununu Musul'a bağladı. Kardeşim biraz ezberinizi değiştirin öyle gelin kabak tadı verdiniz :lol: :lol: :lol:

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 15 May 2013, 21:57 
Kıdemli Üye

Musul meselesi ile ilgili baslik actim, varsa o konuda bir cevabiniz oraya yazabilirsiniz.

meteoguz,
Camura yatan ben miyim yoksa siz mi? Her sey belgesi ile ortada acik ve net. Kabullenin artik yapilan bazi yanlislari, buyuyun biraz :)

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 16 May 2013, 00:37 
Banlanmış Üye

nefertum yazdı:
Musul meselesi ile ilgili baslik actim, varsa o konuda bir cevabiniz oraya yazabilirsiniz.

meteoguz,
Camura yatan ben miyim yoksa siz mi? Her sey belgesi ile ortada acik ve net. Kabullenin artik yapilan bazi yanlislari, buyuyun biraz :)

Öncelikle, tarihi bir belge nasıl değerlendirilir onu bir zahmet öğrenin. Bahsettiğiniz mektupla alakalı belgeler ve bilgileri paylaştım. Eğer o yazıyı okuyup,anlayıp yorumlayamıyorsanız kendinize başka meşgaleler bulunuz.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 16 May 2013, 01:29 
Katılımcı Üye

nefertum yazdı:

meteoguz,

Sayin nefertum, zamani gelince AKPile hesaplasilacaktir.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 16 May 2013, 10:36 
Kıdemli Üye

meteoguz yazdı:
Sayın nefertum sizin paylaştığınız kırpılmış belgelerden birşey anlaşılmıyor. Size katkım olsun, ben paylaşayım. Belki siz de okursunuz...

Resim
Resim

Siz neyi paylastiginizin bile farkinda degilsiniz.
Paylastiginiz seyin Ataturk un mektubuyla hicbir alakasi yok.
Boraltan Katliaminina dair bir milletvekilinden gelen sorulara hakli cevaplar vermeye calisan Sovyet kuklasi hukumetin aczinden baska bir sey yok bu belgede. Ne anlatiyorsunuz hala? Her sey acik ve net ortada degil mi? Bakip da goremeyenlerden misiniz?

Hadi mektubu da gectim, katliami hakli gostermeye calismaniz cok talihsiz bir yaklasim..

Guldurmeyin daha fazla beni :)

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 16 May 2013, 10:42 
Kıdemli Üye

@@2- Bolşevik kuvvetleri Gürcistan üzerine askeri harekat yapar veyahut takip edeceği siyaset ve göstereceği tesir ve nüfusla Gürcistan’ın da Bolşevik ittifakına dahil olmasını ve içlerindeki İngiliz kuvvetlerini çıkarmak üzere, bunlar aleyhine harekata başlamasını temin ederse Türkiye Hükümeti de emperyalist Ermeni Hükümeti üzerine askeri harekat icrasını ve Azerbaycan Hükümetini de Bolşevik devletler zümresine ithal etmeyi taahhüt eyler.@@

Bu arada "ithal etmek" ne demek var mi bileniniz?

Bos konucaginiza en azindan bu ifadelere ici dolu bir yanit verin. Aksi halde bu konu benim icin kapanir burada muhatap alinmayacaginizi bilin.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 16 May 2013, 12:30 
Banlanmış Üye

nefertum yazdı:
Siz neyi paylastiginizin bile farkinda degilsiniz.
Paylastiginiz seyin Ataturk un mektubuyla hicbir alakasi yok.
Boraltan Katliaminina dair bir milletvekilinden gelen sorulara hakli cevaplar vermeye calisan Sovyet kuklasi hukumetin aczinden baska bir sey yok bu belgede. Ne anlatiyorsunuz hala? Her sey acik ve net ortada degil mi? Bakip da goremeyenlerden misiniz?

Hadi mektubu da gectim, katliami hakli gostermeye calismaniz cok talihsiz bir yaklasim..

Guldurmeyin daha fazla beni :)

Ben neyi paylaştığımın farkındayım ama siz ne okuduğunuzu ve ne de kimin neyi paylaştığını anlayamayacak durumdasınız. Bu eksikliğinizi ve kapasitenizi yüzünüze vurunca da bozuluyorsunuz.
Benim ilk paylaştığım TBMM zabıt ceridesinden yapılan alıntı elbette ki Atatürk'ün mektubuyla ilgili değil.

nefertum yazdı:
Şevket Mocan’ın sorularına cevap veren dönemin Adalet Bakanı Rükneddin Nasuhioğlu ise tarihimize bir kara leke olarak geçen bu faciayı şu sözlerle doğrulamıştır:

“Ankara’daki Sovyet Se­faleti ile mütekabiliyet esasını tesbit eden bir nota teatisi suretiyle (237) Sovyet askerî mültecisinden (195)’i ilk parti olarak 6 . VIII . 1945 tarihinde Tıhmıs kapısından Sovyetlere iade edilmiştir.”[4]

.....

Ayrıca ruslara teslim edilen mültecilerin sayısı hakkında farklı iddialar var. Biz, Kadir Mısıroğlu’nun zikrettiği kaynağa itibar ediyoruz, yani 417 mülteci teslim edilmiştir. Zaten tutanakta “195’inin *ilk parti* olarak” teslim edildiği yazıyor.

Siz açtığınız konuda yukarıdaki iddiayı dile getirip konuyla ilgili TBMM tutanağının sadece bir cümlesini paylaşarak iddianızı desteklemeye çalışmışsınız. Bir belge paylaşıyorsanız o belgenin konuyla ilgili kısmının tamamını paylaşmanız gerekiyor. Hüküm çıkardığınız "bir cümlenin" öncesini ve sonrasını görme hakkımız vardır. Ondan sonra konuyla ilgili kendi yorumunuzu veya başkalarının yorumlarını paylaşabilirsiniz. Ben bu yaptığınızı açığa vurmak için TBMM zabıt ceridesinde soru önergesine verilmiş cevabın, konunuzla ilgili kısmını tam olarak paylaştım. Bunları paylaşmış olmam yaşananları haklı göstermeye çalışmak olarak algılanamaz. Eğer siz öyle algılıyorsanız bu sizin ciddi algılama sorunlarınızın olduğunu gösterir. Birazcık yorum yapma yeteneğine sahip herkes sizin paylaşımınız ile benim paylaşımım arasındaki farkı rahatlıkla anlar. Eğer siz anlayamıyorsanız bu sizin sorununuz.

Bütün bunlardan başka İnönü döneminde yapılmış bir icraatı ele alıp eleştiren bir konu içerisine, Atatürk'ün bir icraatini sıkıştırmanız da ayrı bir cinlik. Atatürk'e olan kininiz ve nefretiniz belli oluyor fakat biraz dürüst olun da başkalarının icraatlerine veya Atatürk'den sonra yapılan yanlışlıklara Atatürk'ü ortak etmeyin.

Gelelim Atatürk'ün mektubuyla ilgili paylaşımıma. Mesajlarınızdan öyle anlaşılıyor ki şu viewtopic.php?p=197291#p197291 paylaşımı benim yaptığımın farkında bile değilsiniz. Kendi açtığınız konuyu takip etmekten aciz bir durumda olup beni, "ne paylaştığının farkında olmamakla" itham etmeniz kendi halinize gülmeniz ve gülmemiz için sanırım yeterlidir.

Unutmadan, aşağıda sizden birkaç alıntı paylaşıyorum.
nefertum yazdı:
tarih_kurdu,

Yazinizi okudum. Ekinizdeki tarihci arkadasin yazisini da okudum. Harcadigim yarim saate yaniyorum simdi.
Cunku yazi tamamen yukaridaki belgeleri destekler nitelikte, aksi bir sey gecmiyor. Yukaridaki mektuba bahane bulma arayisinizi farkli kaynaklar uzerinde denemenizi tavsiye ederim.

nefertum yazdı:
tarih_kurdu,
Sizin de arkadaslarin da yazilarini okudum.
Gerek mektuptaki ifadeler, gerekse yapilan icraatler ve sonuclar gosteriyor ki haklilik payiniz sifir. Hala neyin mucadelesini veriyorsunuz anlamis degilim.

Şimdi gelelim soruya;
Açmış olduğunuz bu konuda tarih_kurdu arkadaşımızın paylaştığı, sizin de yarım saatte okuduğunuz mesajı ve arkadaşımızın konuyla ilgili diğer yazılarını paylaşabilir misiniz?

Mustafa Kemal ATATÜRK

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 16 May 2013, 14:01 
Kıdemli Üye

meteoguz yazdı:
nefertum yazdı:

meteoguz,

Öncelikle, tarihi bir belge nasıl değerlendirilir onu bir zahmet öğrenin. Bahsettiğiniz mektupla alakalı belgeler ve bilgileri paylaştım. Eğer o yazıyı okuyup,anlayıp yorumlayamıyorsanız kendinize başka meşgaleler bulunuz.

Ataturkun mektubu ile ilgili hicbir belge paylasmadiniz. Paylastiginiz bilgilere gelince onlara gerekli yanitlari verdim. Dikkatimden bazi seyler kacmis olabilir ama bu asla icerikle alakali degildi. tarih_kurdu ve sizin paylasimlariniz ayni ampulden yayilan isik huzmeleri gibi. Paylastiginiz tarihcinin yazisina uzun bir cevap verdim ve siz hic ustunuze alinmadiniz sanirim ki simdi bu konuyu aciyorsunuz.

Sevabiyla gunahiyla bu tarih bizim, o yuzden saksakcilik yapmayi birakin da biraz ders alin.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 16 May 2013, 15:33 
Banlanmış Üye

Yukarıdaki soruma cevap alamadım. Ortaokul seviyesindeki herhangi bir insan şu 2 sayfalık konuda kimin neyi paylaştığını ve ne ile ilgili paylaşım yapıldığını çok rahat anlar ama nefertum efendi anlamamakta ısrar ediyor.

Sorumu tekrarlıyorum;

"Açmış olduğunuz bu konuda tarih_kurdu arkadaşımızın paylaştığı, sizin de yarım saatte okuduğunuz mesajı ve arkadaşımızın konuyla ilgili diğer yazılarını paylaşabilir misiniz?"

Çamura yatmadan cevap ver bakalım buna.

Ben burada tarih_kurdu adına konuşacak değilim fakat takip ettiğim kadarıyla gerek tarih_kurdu, gerek ben ve gerekse Atatürk ve Atatürk'ün icraatleriyle ilgili iftiralara cevap verme sorumluluğu taşıyan arkadaşların paylaşımları olsa olsa çamurla sıvayamaya gücünüzün yetmediği güneş ışığının hüzmeleridir.
Esasen sizin ve sizin gibilerin iddiaları aynı ampülden çıkan ışık hüzmeleri gibi yapaydır, yalandır... 11 yıldır bu AMPÜL kirli ışıklarını ve yalanlarını saçmaya devam ediyor ama biliniz ki o AMPÜL patlayınca veya elektrikler kesilince karanlıkta kalacaksınız. Yapay ışıklarla güneş ışığını bastıramazsınız. Bu arada ampül merakınız da tesadüf değilmiş hani...

Mustafa Kemal ATATÜRK

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 16 May 2013, 18:54 
Kıdemli Üye

nefertum yazdı:
meteoguz,

Yazinizi okudum. Ekinizdeki tarihci arkadasin yazisini da okudum. Harcadigim yarim saate yaniyorum simdi. Cunku yazi tamamen yukaridaki belgeleri destekler nitelikte, aksi bir sey gecmiyor. Yukaridaki mektuba bahane bulma arayisinizi farkli kaynaklar uzerinde denemenizi tavsiye ederim. Ayrica hic bahsetmediginiz Boraltan katliami sizin konuya bakis acinizi da gozler onune seriyor. Kaldi ki kimsenin Ataturku karalamak gibi bir niyeti yok, aleyhte her yaziyi "Ataturk" dusmanligi gibi gostermeyin.

Yukaridaki tarihcinin yazisina biraz deginecegim. Azerbaycan zaten zayifti siyasi karisikliklar icindeydi ayakta durmasi imkansizdi gibi soylemler uzerine oturtulmus. Azerbaycan tarafindan bize yapilan yardimlardan ve bizim onlara yaptigimiz birtakim yardimlardan bahsedilmis. Sovyetler Birligi ile olan stratejik ortakliktan bahsedilmis. Suslu cumlerlerle Ataturkun Türk dunyasi hakkindaki goruslerinden bahsedilmis. Yurutulen politikar masum gosterilmeye calisilmis. Ayrica yazinin baglandigi noktalar can alici. Onlari irdeleyelim.

Tarihciniz bakalim Ataturk un kafkas politikalarini nelere baglamis! Okurken hic dusunmediniz mi? Buyrun tekrar..

Özetle Atatürk’ün politikasını, izlediği siyaset hattını böyle hulasa etmek yanlış olmayacaktır.

Emperyalist devletler ve Rus Bolşevizmi çerçevesinde kuvvetli hükümeti olmayan tam teşekküllü milli ordudan yoksun bir Azerbaycan’ın ayakta durabilmesi zaten zayıf bir ihtimaldi. Hala sahip olduğu doğal servetlerinden dolayı Azerbaycan’ın yakasının kolayca bırakılmayacağı gerçeğini anlayan Mustafa Kemal Atatürk ortaya çıkan fırsatları Türkiye’nin lehine değerlendirmenin en isabetli karar olduğu kanısına varmıştı. Zaten Atatürk daha kuvvetli Türkiye’nin oluşumunu büyük Türk devletine götüren yolun başı olarak görmüş, gelecek üzerine kurduğu tüm düşüncelerinde dış Türklere ayrıca bir yer ayırmıştı.
- Atatürk Türk dünyasının kültür birliğini gerçekleştirmek için Türk Tarih ve Dil Kurumları’nı kurdurmuştur.
- Atatürk 1928 senesinde Harf İnkılabı yaparak Azeri Türklerinin kullandıkları Latin Alfabesi’nin Türkiye’de kullanıma açmış ve Türk kültürünün Azerbaycan başta olmakla diğer Türk ülkelerinde de gelişmesini amaçlamıştır.
- Atatürk yalnız Kafkasya’da değil diğer Türk devletlerinde yaşayan soydaşlarımızın ortak mazisinin yaratılması, kültürümüzün bütünleştirilmesi için çalışmıştır. Atamızın kendi tabiriyle söylemek gerekirse bunları açıktan adı konarak değil devletlerin ve milletlerin derin düşünceleri olarak yapmıştır.[40]
- Atatürk yalnız dahilere has uzak görüşlülükle 29 Ekim 1933’te Cumhuriyet’in 10. yıldönümü şerefine düzenlenmiş gecede bütün Türk dünyasıyla ilgili düşüncelerini şöyle ifade etmiştir: “Bu gün ölümsüz gibi görünen nice güçlerden ileride pek az şey kalacaktır. Devletler ve milletler bir idrakin içinde olmalıdırlar. Bugün Sovyet Rusya dostumuzdur, komşumuzdur, müttefikimizdir. Bu dostluğa ihtiyacımız vardır. Fakat yarın ne olacağını hiç kimse kestiremez. Tıpkı Osmanlı İmparatorluğu gibi, tıpkı Avusturya-Macaristan İmparatorluğu gibi parçalanabilir. Bugün elinde sımsıkı tuttuğu milletler, avuçlarından kaçabilirler... O zaman Türkiye ne yapacağını bilmelidir. Bizim, bu dostumuzun idaresinde dili bir, inancı bir, öz bir kardeşlerimiz vardır. Onlara sahip çıkmaya hazır olmalıyız...”

Evet ne diyor ilk madde sinyor? Azerbaycan zaten zayifti, ayakta kalamazdi diyor! Bak sen.. Ustelik Azerbaycanin zayifligi Turkiyenin kullanacagi firsatlar yaratiyordu gibi zavalli bir soylem gelistiriyor. Tarihciye gore Azerbaycan zaten kaynaklarindan dolayi somurulecektir ve gucsuz Turkiyenin guclu Rusyayla isbirligi yapmasindan baska caresi kalmamistir. Zavalli bir yorum.

Türk Tarih ve Dil Kurumunun kurulmasi Sovyetler Birligi sinirlari altinda yasayan ve kulturleri degistirilmeye zorlanan soydaslarimiza ne kadar milli birlik bilinci katmistir? Onlara okutturulan tarih ve ogretilen dilin bizdeki ile bir benzerligi kalmis midir?

Latin alfabesini kullandigini soylediginiz Azerbaycan, Sovyet Rusya yonetiminde kiril alfabesini kullanmaya baslamistir! Alfabe degisikligini Azerbaycan ile olan iliskilerin gelistirilmesine baglamak zavalliliktir. Geciniz bunu da!

Sovyetler Birligi sinirlari icinde yasayan hicbir halk uzun yillar Turkiyede olusturulmaya calisilan Turkluk bilinciyle tanismamistir, o yuzden ulkemizde olusturulmaya calisilan bilinc tamamen zulum altinda olan soydaslarimizin varliginin bilinmesinden ote bir fikir vermemistir insanimiza ve milliyetcilik fikirleri bu temel uzerine oturtulmus, hicbir somut calisma yillarca yapilmamistir.

Ayrica bugun o devletler, ozellikle konumuz Azerbaycan oldugu icin soyluyorum.. Onlar bugun Sovyet yonetimi altinda olabilirler ama ileride ne de olsa bir gun bagimsiz olacaklar biz o gunun sartlarini kendi lehimize cevirelim, bugun bir sey yapamayiz Sovyetler bugun cok guclu gibi bir yaklasim zaten yukaridaki mektuba verebilecek ikinci bir cevabiniz olamayacagini acikca gosteriyor.

Sonuc olarak sunu soylerseniz belki anlarim,
O gunun sartlarinda bir takim menfaatlar karsiligi Azerbaycan gorulmezden gelinmistir.

Ama bunda da tezat var! Misak-i Milli sinirlari belli. Rusya ile stratejik ortaklik gelistirenler "Batum" icin ne yaptilar?

O yuzden maksatli yorumlarinizi kendinize saklayin. Belgeler yukarida. Bahane bile bulamamissiniz curutmek icin. Ayrica "Boraltan Katliami" donemin korkak dis siyasetinin ne derece vahim sonuclar dogurdugunu bize acikca gosteriyor. Siz hala Türk dil kurumu kurduk, Azerbaycanla daha iyi anlasmak icin alfabeyi degistirdik gibi palavralar anlatmaya devam edin! Bir gun de kabul edin bir yanlisi yahu, az elestirel dusunun, sacma sapan yerlere baglamayin su konuyu.

Illa bunu mu istiyorsunuz? Paylasimi sizin mi yoksa tarih_kurdu nun mu paylastigi bir yerde dikkatimden kacmis alin size iade-i itibar o zaman. Mutlu mesut oldunuz mu? Hitap kismini gectiyseniz simdi tespitlerimi irdeleyin. Sizin niyetiniz uzum yemek degil, bagciyi dovmek bu o kadar acik ki bu iletiden sonra bir daha asla dogrudan konu ile ilgili bir cikarimda bulunmadiniz, bu noktadan sonra tek yaptiginiz tamamen bana saldirmak oldu. Varsa tespitlerimin icinde karsi olduklariniz yanit verin. Benim kimseye iftira atmak gibi bir derdim yok. Gecmiste yanlis politikalar izlenmisse ve siz bunlari ideolojik sebeplerden dolayi reddediyorsaniz bu sizin kisiliginize kalmis. Yeri geldiginde dogruya dogru, yanlisa yanlis diyebilmelisiniz. Bana o gunun sartlari oyle gerektiriyordu gibi cok basit yaklasimlarla gelmeyin.

Sayfa başı
 Profile bak  

Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Yeni bir konu gönderCevap gönder 3 sayfadan 2. sayfa   [ 32 ileti ]
Sayfaya git Önceki  1, 2, 3  Sonraki

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumda dosya ekleyemezsiniz

Arama:
Git:  

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan SiyasiForum.net Siyasi Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. SiyasiForum.Net hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde dönüş yapacaktır. Forumumuz kesinlikle hiçbir şekilde parti, örgüt, kurum, kuruluş ve oluşumu desteklememektedir. Tüm Problemler ve Reklam İçin: İletişim Formu için tıklayınız.