Yazı boyutunu değiştir
Sistem saati: 17 Oca 2018, 21:09

Yeni bir konu gönderCevap gönder 3 sayfadan 2. sayfa   [ 32 ileti ]
Sayfaya git Önceki  1, 2, 3  Sonraki
Yazar Mesaj
 İleti başlığı: Re: Vahdettin’in İngilizlere Sığınması Hakkındaki Gerçekler
İletiTarih: 27 Kas 2014, 21:53 
Banlanmış Üye

irfan yazdı:
Dustun agima :)

Madem duzenli ordularin yaptigi bir savas yok ortada, ne zirvaliyorsunuz ikiniz de?

Ingilizlerle uzaylilar mi savasti?

Vahdettin'in hain olmadigini Ilber Ortayli soyluyorsa eger size cok bir sey dusmez, susun iyisi mi.

Utanmadan bahsediyorsun.. 5.000.000 sehidin esamesi okunmazken, 9.000 sehidin uzerine birilerini kendine ata kabul etmissin. Sen mi ogreteceksin bana utanmayi?

Sende utanma olmadığını defalarca kanıtladın, ki zaten artık utanmanı da beklemiyorum. İnönü muharebelerine kadar tam bir düzenli ordu yoktu. Tarihi analizleri ve değerlendirmeleri yapamamanı çok görmüyorum, malum, tarihi Mehmet Çelik'in yalanlarından ve deli Kadir'in zırvalarından öğreniyorsun.

İlber Ortaylı'nın ne dediği beni bağlamıyor çünkü ben senin gibi biatçı değilim. Vahdettin yaptıklarıyla vatan hainliğini ispat etmiş, cahilin biriydi.

"Beyler, hiçbir dine bağlı olmayan kalp istirahattan mahrumdur."- Aralık 1930

Mustafa Kemal ATATÜRK

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 27 Kas 2014, 21:59 
Onursal Üye
Kullanıcı avatarı

Ilber Ortaylı Vahdettinin yetersizliğine vurgu yaptı.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 27 Kas 2014, 23:27 
Kıdemli Üye

Yerinde olsam bir daha dinlerdim.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 02 Arl 2014, 13:19 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

irfan yazdı:
Desene bu inzibatlar duzenli Anadolu kuvvetleri ile savasmis ve yenilmisler.. Tarih_kurdu'nun ima ettigi sekilde sonra da bizimkiler hizlarini alamayip Ingilizleri cephe savasinda bir guzel pataklayip kovmuslar herifleri..

Ulan adamlar Istanbul'u merasimle terketti, hala ne zirvaliyorsunuz siz ne inzibati ne savasi?

Muhakeme yetiniz yok anladik ama tarihi bastan yazacak kadar arsizlasmayin bari.

Hep klasik ezber ya. İrfan biraz kendinizi değiştirin cahillikte bu kadar ısrar etmeyin. Savaş bitmiş anlaşma imzalanmış ve barış yapan iki devlet nasıl ilişki kurarsa öyle gittiler. Mustafa Armağan sahtekarını okuyup burada bilgiliymiş gibi takılıyorsun

1- İngilizlerle tam 14 kez çatışmaya girilmiştir. Bunların en önemlisi Özdemir bey komutasındaki Derbent Savaşıdır.

2- 1. Dünya savaşı bittiği için İngiltere ordusunun % 80ini terhis etmiştir. Bu yüzden kendi askerlerini Anadolu'da harcamak yerine Yunanlıları maşa olarak kullanmışlardır.

3- 1. Dünya savaşı yorgunu İngilizler ile savaşmak, savaşa girmeyen Yunan ordusuyla savaşmaktan daha kolaydır. Bu yüzden İngilizlerle savaşmadık tezinizin tutarlı bir tarafı yok. Hadi savaşmadığımızı farzedelim bu 200 bin kişilik Yunan ordusuyla savaştığımız gerçeğini değiştirmez. Bu size çok basit geliyor galiba

4- İngilizlerin savaşlarda genel politikası her zaman maşa kullanmaktır. Tamamen sömürge ordularına dayalı bir sistemleri vardır. Çanakkale savaşında karşımızda İngilizler dışında Hintliler, Anzaklar, Gurkalar vardı.

5- İngilizlerle hiç savaşmadık diyelim. Bu İngilizlerin Yunan ordu8su aracılığıyla Anadolu'da emelle4rini gerçekleştirmek istediği gerçeğini de4ğiştirmez. Bu yüzden Yunan ordusunun yenilgisi aynı zamanda İngilizlerin yenilgisidir. Yunan ordusu İzmir'de yenildikten sonra yapacakları ne kaldı? Sömürgelerinden 500 bin kişilik orduyu Anadolu'ya mı getireceklerdi? İki dakika mantıklı olun ve lütfen biraz okuyun İtalya çekilmiş Fransa çekilmiş tüm dünya kamuoyu artık İngilizlere muhalif olmuş, ülke içinde de insanlar ''artık savaş bitsin'' diyor. Hindistan'da kazan kaynıyor. Yenilgiyi mecbur kabul ettiler

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 02 Arl 2014, 13:31 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Vahdettin konusunda artık demagojiye gerek yok. Salahi Sonyel'in yayınladığı belgeler Vahdettin'in nasıl bir hain olduğunu göstermektedir. Vahdettin'in aklında kurtuluş savaşı falan yoktu. Onun aklındaki tek kurtuluş yolu İngilizleri kızdırmadan topraklarını korumaktı. Bu yüzden ''Aman İngilizler bizi mahveder'' korkusuyla Anadolu hareketini bastırmak için her yolu denedi. Yurt dışındayken Amerika'ya yazdığı mektupta bile Atatürk ve silah arkadaşları için ''eşkiya'' kelimesini kullanmıştır. Savaş sonrası hiç kötü söz söylemediği de yalan. Atatürk hakkında çok ağır sözleri vardır.

Muhafazakarlığı ve saltanata bağlılığıyla ön plana çıkan 1. meclis bile Vahdettin için hain demiştir. Meclis zabıtlarını okuyorum. 1921 yılında bile meclis Vahdettin'e muhalif, hatta Diyarbakır mebusu Hacı Şükrü bey ''Bu haini besmeleyle taşlayarak öldürelim'' diye teklif sunuyor. Atatürk düşmanlarının çok sevdiği Rıza Nur ve Karabekir o konuşmalarda çok ağır ifadeler kullanıyor. Meclis saltanata bağlıydı ama Vahdettin'e karşıydı. Vahdettin isteseymiş ordu kurar dönermiş. Bu lafa çok gülüyorum. Adamı Şerif Hüseyin dışında kimse kabul etmedi. Ölüm korkusundan yıldız sarayından kafasını bile çıkaramadı. Bunlar boş laflar VAHDETTİN 1. MECLİSİN BİLE HAİN İLAN ETTİĞİ BİR HAİNDİR

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 02 Arl 2014, 14:27 
Banlanmış Üye

Resim
Resim
"İstiklal mücadelesi aslında İngiltere ve İngiliz tertiplerine karşı yapılmıştır. İstiklal mücadelesinin başarısı da esasında İngilizlerin barışa karar vermesi ve diğer müttefiklerini bunu kabule mecbur etmesiyle mümkün olmuştur. Harbi onlarla yaptık ve sulhü onlar karar verdikten sonra sağladık. Diğer devletler kapitülasyonlar gibi, düyunu umumiye gibi Türkiye'yi sömürme bahsinde, İngilizlere güvenerek, onları perde yaparak daha çok ısrarlı, hırslı ve inatçıydılar. Toprak alma bahsinde ne kadar yumuşaksalar imtiyazlarının devamı konusunda o kadar katıydılar.
Fakat İngiltere'nin harbe, askeri savaşa devam imkanları yoktu. Ondan sonra, dominyonlarında aleyhte bir hava esiyordu. << Bu Türkler nihayet ne istiyorlar? Bağımsız yaşamayı..>> deniliyordu. Tekrar başlatılacak askeri harekatın başarı şansı ne olacaktı, o da belli değildi. İngiltere Türkiye'yi dize başka yoldan da getirebileceği inancı içinde barıştan yana vaziyet aldı. Başbakan Lord Curzon ile yaptığım bir görüşmeyi aklımdan hiç çıkarmadım..."

Mustafa Kemal ATATÜRK

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 02 Arl 2014, 15:55 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

irfan yazdı:
Vahdettin'in hain olmadigini Ilber Ortayli soyluyorsa eger size cok bir sey dusmez, susun iyisi mi.

İlber Ortaylı ''Kurtuluş savaşı yalandı İngilizlerin oyunuydu derseniz buna önce İngilizlerin kendisi güler'' de diyor Bence sen sus. İlber hoca sizin gibi Vahdettin aslandı kahramandı kurtuluş savaşını başlattı demiyor. Acizdi diyor. İlber Ortaylı'dan sana malzeme çıkmaz boşuna uğraşma

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 05 Arl 2014, 02:46 
Kıdemli Üye

Hain olamayacak kadar acizdi diyor, saptirmanin luzumu yok.

Buradan cikan sonuc hain olamayacagidir.

Kapish?

Yani isin turkcesi adam gunah kecisi aramaya luzum yok diyor!

Ilber Ortayli'nin, senin referans aldigin Sinan meydan gibi dar bir kafayla bu meselelere yaklasmadigi asikar.

Yani malzeme aramamasi gereken sensin )))

Haa, simdi kendin sunu da soyluyorsun - itiraf olarak aliyorum bunu.

Neymis, zaten Ingilizler savasi uzatmak istemiyorlarmis..

E ben de olsam petrolu olmayan bir toprak parcasi icin cok fazla ugrasmazdim. Ugrasmak isteseydim, Yunanlilari kullanmak yerine kendim girerdim.

Yani..

5 milyon Osmanli askerini savasta oldurecek kadar gozunu karartan bu adamlarin Yunanlilarla savasmis, techizat problemi olan, donanmasiz, tayyaresiz 250.000 askerle savasmayi goze alamamasi gibi bir durum zaten kimsenin aklinin ucundan gecmez normalde.

Ama siz ne hikmetse Ingilizleri yendik diyorsunuz.

Ruyanizda herhalde.

7 duvele kadar sallamak serbest :lol:

Yunana gaz verip Anadolu'ya soktuktan sonra Turk-Yunan savasinda tarafsizlik ilan eden Ingilizlerden bahsediyoruz. Sen hala anlamadin mi amacin ne oldugunu?

Amac Osmanli'nin dirilmesini engellemekti, yani Misak-i Milliyi gerceklestirecek iradeyi ortadan kaldirmakti.

Cok da basarili oldu.

Siz de kendi kendinize gelin guvey oldunuz.

Hala da devam ediyorsunuz.

Bak meteoguz'un paylasimlarina.

Bozacilar ve siracilar..

Baska bir sey goruyor, duyuyor musun?

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 06 Arl 2014, 17:44 
Kıdemli Üye

Artık belgelerle kanıtlanmış bir gerçek var. Vahdettin Sayın Mustafa Kemali Samsuna gönderdi . Evet Kurtuluş Savaşını tabiiki Mustafa Kemal'e borçluyuz. Lakin Vahdettin hain değildir , bunu diyenler ise tarihten bihaber insanlardır.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 06 Arl 2014, 22:52 
Banlanmış Üye

Vahdettin'in amca çocuğu olan son halife Abdülmecid Efendi'nin dünürüne yazdığı vasiyet gibi bir mektup var. Bu mektubun aslını ve günümüz Türkçe'siyle metnini Murat Bardakçı yayınlamıştı. Sabah gazetesi yasaklılar listesinde olduğu için direkt linkini veya yazının tamamını paylaşamıyorum. Merak edenler Bardakçı'nın 06.03.2007 tarihli Sabah Gazetesi'ndeki yazısına bakabilirler. Ancak, Vahdettin'in kanından, soyundan olan Osmanlı hanedan mensubu bir insanın Vahdettin ile ilgili düşüncelerini açıkça ortaya koyan cümleyi paylaşıyorum;
Alıntı:
"Şam'da Osmanlı Hanedanı'na ait bir mezarlık vardır fakat Osmanlı Devleti ile Osmanoğulları'nın bugünkü büyük felâketine sebep olan Sultan Vahideddin, orada yatmaktadır. Dolayısıyla sizden, cesedimin oraya gönderilmemesini kesin bir şekilde rica ediyorum."

Özetle; "beni Vahdettin ile aynı topraklara gömmeyin" diyor.
Siz istediğiniz kadar Vahdettin'i allayıp pullasanız da cilalayıp parlatsanız da boş.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 07 Arl 2014, 03:35 
Kıdemli Üye

Adama anlatamadik ki..

Bu Vahidettin denen adam padisah oldugunda Istanbul isgal altindaydi, bak bunu ben de demiyorum Ortayli diyor :)

Cunku bundan baska bir tarih yok.

Ee simdi Vahdettin'in ozel gucleri de olmadigina gore..

Hala ne zirvaliyorsunuz?

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 07 Arl 2014, 04:01 
Banlanmış Üye

Zırvalayan sensin irfan...

Vahdettin 3 Temmuz 1918'de tahta çıktı. Savaşın kaderini etkileyecek kararlar alabilecek kapasitede ve tahsilde bir adam değildi. Sonuçta orta okul mezunuydu. Başa geçerken korktuğunu zaten kendisi de söylüyor. Dolayısıyla bu anlamda acizdi. Her ne kadar 1. dünya savaşı sonuna kadar yanlış uygulamaları da olsa bunun için kimse onu vatan hainliği ile suçlamıyor.
Vahdettin, milli mücadele dönemindeki icraatleri ile vatan hainliğini tescillemiştir. Senin anlayamadığın, kavrayamadığın fark bu.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 07 Arl 2014, 08:07 
Kıdemli Üye

Birakin bu agizlari, acizmis de, kimse onu bilmem hangi yanlis uygulamalari icin hain ilan etmiyormus da, milli mucadele doneminde hainligi tescillenmismis de..

Pazarlik yapma benimle.

Yapacaksan da yeni rejimin, selefini seytanlastirmasi olarak oku meseleyi, uzlasalim.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 07 Arl 2014, 12:26 
Banlanmış Üye

Sıkışınca çok agresifleşiyorsun irfan. İstediğine inanabilirsin hatta Mehmet Çelik, Kadir Mısıroğlu, Cemil Koçak, Sait Alpsoy vb.ne de inanabilirsin ana tarihi gerçekleri değiştiremezsin. Meclis kayıtlarından tut, kendi akrabasına kadar, arşiv belgelerine kadar Vahdettin'in ne halt olduğu çok açık.
Bu tartışmayı senin seviyesizliğinde sürdürmenin bir anlamı yok. Konu içerisinde paylaşılanların aksini ispat edecek birşey ortaya koyamıyorsun, sadece çirkefleşiyorsun.
Yukarıda yazılanları ortalama zekaya sahip herkes rahatlıkla anlar. Sen anlayamıyorsan bu senin sorunun.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 08 Arl 2014, 02:33 
Onursal Üye

Neyin mahkemesini yapıyorsunuz?

Bu padişahların torunları hayatta. Madem iddialarınız var. Sorun torunlarına, iddialarınızla birlikte.
Bakalım ne diyecekler.?

Sonra getirin paylaşın. Bizde kim yalancı. Kim doğrucu anlamış olalım.
Almışsınız kum torbasını vuruyorsunuz.. Torun Boksörlerle kısa öz münazara yayınlayın. Bizde hakikati görelim.

Sayfa başı
 Profile bak  

Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Yeni bir konu gönderCevap gönder 3 sayfadan 2. sayfa   [ 32 ileti ]
Sayfaya git Önceki  1, 2, 3  Sonraki

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumda dosya ekleyemezsiniz

Arama:
Git:  

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan SiyasiForum.net Siyasi Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. SiyasiForum.Net hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde dönüş yapacaktır. Forumumuz kesinlikle hiçbir şekilde parti, örgüt, kurum, kuruluş ve oluşumu desteklememektedir. Tüm Problemler ve Reklam İçin: İletişim Formu için tıklayınız.