Yazı boyutunu değiştir
Sistem saati: 22 Mar 2018, 18:27


Yeni bir konu gönderCevap gönder 1 sayfadan 1. sayfa   [ 3 ileti ]
Yazar Mesaj
 İleti başlığı: Terörsüz Bahar. Ocak 28, 2016
İletiTarih: 28 Oca 2016, 12:28 
Onursal Üye

Kayıt: 20 Şub 2009, 22:40
İleti: 26408

Alıntı:
Terörsüz bahar. Ocak 28, 2016


Ahmet Kiziroğlu “bu bahar terörsüz bir bahar olacak, bu bahar için karda kışta mücadele eden güvenlik güçlerimizin yanındayız” dedi.

*

Anlatayım ben size nasıl “yanında” olduklarını…

*

Eskiden şehit vardı, gazi vardı. Akp’den beri yok. Çünkü Akp, ilgili kanunu değiştirdi, şehit ve gazi tanımı silindi. Şehit, vazife ölümü oldu. Gazi, vazife malulu oldu. Böylece, koğuşta ranzasından düşüp ölenle, çatışmada hayatını kaybeden arasında fark kalmadı.

*

22 defa ameliyat olan gazi var, 48 defa ameliyat olan gazi var. Karaciğerinin yarısı alınan, bağırsaklarının bir bölümü alınan, böbreği, dalağı olmayan, gözünü kaybeden, kulağı parçalanan gaziler var. Ömürleri boyunca ilaç kullanmaları gerekiyor. Bu ilaçlara, sıradan insanlar gibi katkı payı ödüyorlar. Halbuki neyi korumak için gazi oldular? Devleti korumak için… Peki, bu gazilerden katkı payı alan kim? Korudukları devlet!

*

“Aktif” tabir edilen tekerlekli sandalye tipi var, hafif ve normal tekerlekli sandalyelere göre çok daha dayanıklı, en az beş sene kullanılabiliyor. Aktif sandalyenin fiyatı 10 bin lira… Devlet bunun sadece 2 bin 250 lirasını veriyor. Gerisini, gazi cebinden ödüyor.

*

Mayına basıyorsun, mayına… Anca 2 bin 250 lirasını veririm diyor!

*

Farzedelim gazi oldun. Gazi maaşı bağlıyorlar. Bin 850 lira civarında para alıyorsun. Diyorsun ki, bununla geçinebilmem mümkün değil, bir işe gireyim, çalışayım, emekli olayım, bari biraz da oradan emekli maaşı alayım. Devlet sana ne diyor biliyor musun? Bacağın yokmuş, kolun yokmuş, ben anlamam, bedensel engellerini “sıfır” sayarım, bedensel engelin yokmuş gibi kabul ederim, sağlıklı insanlar gibi 60 yaşına kadar çalışırsın, anca öyle emekli olursun diyor.

*

Eskiden böyle değildi. Bir gazi işe girdiğinde, her engelli vatandaş gibi, engel derecesine göre, çok daha kısa sürede emekli oluyordu. Akp bu kanunu 2013’te değiştirdi. 2013’ten sonra emekli olacak bir gazi, engelli kabul edilmiyor, 60 yaşına kadar çalışırsa emekli oluyor.

*

Peki, bir gazinin erken emekli olma ihtimali yok mu? Var… Devletimiz alay eder gibi, eğer bedensel engelin yüzde 40 artarsa, seni engelli kategorisinden erken emekli ederim diyor. Yüzde 80 engelli olan gazimiz var mesela… Yüzde 120 olursa, erken emekli olabiliyor!

*

Sayın hükümetimiz proteze de sınırlama getirdi. Dizaltı elektronik protez var, bileği hareket ediyor, nispeten rahatlık sağlıyor, fiyatı 90 bin lira civarında… Ödenmiyor. 20 bin lirası ödeniyor. Ya git ucuzunu al, ya da bu kadar öderim, gerisini ne halin varsa gör deniyor.

*

İki bacağını kaybetmiş gazi var, bir bacağının dizüstü protezi ödendi, bir bacağının dizaltı protezi ödenmedi iyi mi!

*

Adı bende saklı bir güneydoğu gazimiz var, hem gülerek, hem ağlayarak anlatıyor: “Geçenlerde hastaneye gittim, trafodan bakır tel çalarken kolunu kaybetmiş, protez için gelmiş hırsız bir vatandaşla karşılaştım. Devletin ikimize de tanıdığı protez hakkı aynı.”

*

Banyo-tuvalet sandalyesi var. Gazilerimiz bu sandalyede hem yıkanıyor, hem tuvaletini yapıyor. Piyasada 1500 lira. Sayın hükümetimiz bunu bile vermiyor, 750 lirasını veriyor.

*

Uçak yapıyoruz, otomobil yapıyoruz diye mangalda kül bırakılmıyor ama, bu memleket işe yarar tekerlekli sandalye bile yapamıyor. İthal ediliyor. Ekstra hazin tarafı şu… Sağlık Uygulamaları Tebliği’ne göre, bir dolar 1.8 lira, bir euro 2.4 lira görünüyor. Halbuki, dolar 3 lirayı geçti, euro 3.5 liraya gidiyor. Gazilerimize alenen “kur kazığı” atılıyor.

*

Bir gazimiz var, yedi arkadaşı şehit oldu, kendisi kollarından vuruldu. Devlet malzeme ofisinin deposunda işe alındı. Kolları sakat olduğu için verilen görevi yerine getiremiyordu, dilekçe yazdı, durumunu anlattı. Hikaye… Üstüne fırça yedi. Beğenmiyorsan git denildi. Birkaç gün sonra gazinin üstüne bir tonluk kağıt balya düştü, omuriliği kırıldı, ömür boyu yatağa mahkum oldu.

*

Bacağı olmayan gaziyi güya kamu kurumunda işe aldılar. Çaycı yaptılar. Protez bacağıyla katlar arasında çay dağıtıyor.

*

Gazi Baran Timuçin… 2007’de 24 askerimizin şehit olduğu Dağlıca baskınında iki bacağını kaybetti. 12 defa ameliyat oldu. Bir tören sırasında tesadüfen Kemal Kılıçdaroğlu’yla karşılaştı, Kılıçdaroğlu birlikte fotoğraf çektirmek istedi, gazi “aman çektirmeyelim” dedi. Neden diye sordular. “Akp’li belediyede çalışıyorum, sizinle fotoğraf çektirdiğimi görürlerse beni işten atarlar” dedi. Kılıçdaroğlu “merak etme, ben seni işe aldırırım” dedi. Fotoğraf çektirdiler. Gazi Baran Timuçin, tahmin ettiği gibi, bir hafta sonra işten atıldı.

*

(Kemal Kılıçdaroğlu, gazinin evi oraya yakın olduğu için, Chp’li Avcılar Belediyesi’ne telefon etti, derhal işe alınması için talimat verdi. Maalesef eski başkan halletmedi. Unutuldu. Hatırlatmaya utanan gazi Baran beş senedir işsiz… Yeni başkan Handan Toprak Benli’nin duyarsız kalmayacağını ümit ediyorum.)

*

Bir gazimiz var, yeni evliydi, Cudi’de mayına bastı, bir bacağını ve erkeklik organını kaybetti. Evlat edinmek için çocuk esirgeme kurumuna başvurdu. Ekonomik, psikolojik şartları uygun. Yıllardır bekliyor, evlat verilmiyor.

*

Bir başka gazimiz var, belden aşağısı felç, çocukları olmadı, tüp bebek denediler. Sayın hükümetimiz, sıradan insanlar gibi üç deneme hakkı verdi. Şu anda yedinci denemeyi yaptılar, son dördünü kendisi ödedi. Bu durumda olan iki veya en fazla üç gazimiz var. Sayın devletimiz bu gazilerimize ayrıcalık tanırsa maazallah batar, iflas eder!

*

Buradan teröristlere çağrı yapıyorum, rica ediyorum… Askerlerimizi çenelerinden vuracaksınız, lütfen en fazla sekiz dişini parçalayacak şekilde vurun! Çünkü sayın devletimiz, en fazla sekiz implant parası ödüyor. Dokuzuncu dişini kaybederse, gazimiz kendi cebinden ödüyor.

*

Ahmet Kiziroğlu’nun “yanlarındayız” dediği tablo, işte bu.

*

Ve, yazıya noktaya koyarken “son dakika” haberi ekrana düştü. “Sur’daki çatışmada üç askerimiz, bir polisimiz şehit, üç askerimiz yaralı” deniyor.

*

Yanlış kardeşim, yanlış…
Dört vazife ölümü.
Üç vazife malulu.
Yeni Türkiye’nin yeni doğrusu artık bu!
Resim
:arrow: http://www.sozcu.com.tr/2016/yazarlar/y ... r-1064432/

_________________
.

..Forum Kuralları ve Üyelik Sözleşmesi İçin Tıklayın.
..(viewtopic.php?f=6&t=1)

..Forumumuzun Yazım Kuralları için tıklayın.
..(viewtopic.php?f=6&t=14739)

..Yasaklı yayınlar için duyuru: Tıklayın..
..(viewtopic.php?f=6&t=20215&start=0)


..........Zorsa mutlaka başarırım.
..................................İmkansızsa biraz zaman alır..
.
.


Sayfa başı
 Profile bak  
 
 İleti başlığı: Re: Terörsüz Bahar. Ocak 28, 2016
İletiTarih: 31 Oca 2016, 02:25 
Onursal Üye
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 18 Arl 2010, 03:44
İleti: 4240
Gerçekten durum berbat. Ancak şehit ve gaziler çoğu yoksul kesim çocukları. Bu kesim de ülke yönetimininden memnun. Yapacak bir şey yok kısacası.

_________________
viewtopic.php?t=14113


Sayfa başı
 Profile bak  
 
 İleti başlığı: Re: Terörsüz Bahar. Ocak 28, 2016
İletiTarih: 31 Oca 2016, 04:14 
Onursal Üye

Kayıt: 22 Ekm 2012, 19:18
İleti: 4334
Alıntı:
Adı bende saklı bir güneydoğu gazimiz var, hem gülerek, hem ağlayarak anlatıyor: “Geçenlerde hastaneye gittim, trafodan bakır tel çalarken kolunu kaybetmiş, protez için gelmiş hırsız bir vatandaşla karşılaştım. Devletin ikimize de tanıdığı protez hakkı aynı.”Anayasa nın eşitlik ilkesine aykırı..
Bir insan bir suç, kabahat işledi diye tedavi ayrımcılığına uğratmanın ahlaki/vicdani yönünü anlayamadım? Veya böyle bir hukuk anlayışı nerede yazıyor?
Bu nasıl bir mantık? Gazi olana ayrı antibiyotik. Olmayana ayrı antibiyotik...

Olacak iş mi?
Engelleri eşit kaldırmakla mükelleftir devlet. Gazi ye ayrı kaldırım. Bakır tel çalan fakir/zengine ayrı kaldırım yapılmaz.

Bir devletdeprem mağduru gazi den kat kat mağdurdur bu ülkede..

Gazi konusu o kadar suistimale açık bir konu ki bilmeden yazıyı kaleme almış..Y. Özdil.
Tanıştığım samimiyetine inandığım. Ortopedi uzmanının ağzından sana bir misal vereyim; Bundan önce gazi ye sorgusuz sualsiz ortepedi ödemesi yapılıyordu. Bu firmalar anadoluda gazi avına çıkmışlar. Kanlarına girip kandırıp.. Rantiyeye döndürmüşler maliye yi soymuşlar... 500 bin TL protez faturası kesmişler.. Abartmıyorum.. Bu işin aslı astarı budur. 3-5 şerefsiz yüzünden devlet denetim beceriksizliğini bütün engellilere kesmiş..

Yoksa engelli nin asker de gazi olanı ile vatandaşın yolda yürürken düşüp sakat kalanı arasında bir fark yoktur.
Sonuçta oda vatani görevini yapmış olsa gerek. Ha askerde sakat kalmış. Ha sivil hayatta..

Ruhsatlı bina da göçen bina enkazında kalan mı hakiki gazi? Rögar kapağı açık unutulan kanalizasyon kuyusuna düşen bebe mi hakiki şehit?
Yoksa Sinan Çetin in adı gibi Rüzgar oğlu nun polis otosu ile çarpıştığımı gazi/şehit ?
Sarhoşun biri sivil vatandaşa zarar verince niye gazi/şehit olmuyor? O haklardan faydalanmıyor?

Nasıl bir mantıkmış bu? Trafik kazasında sivil e ölü/sakat. Resmi üniformalı ölünce şehit/gazi deniliyor?
Doğuda mayına basana gazi deniyor. Deprem de devletin ruhsat verdiği bina da sakat kalanın ne bir gazi gibi 1800 TL maaş hakkı vardı. Ne de öyle 500 bin TL lik sınırsız ortopedi faturası.. Bırak hakkı hukuku deprem dış yardımları kamu hazinesine aktarıldı. Gazilere tazminat var..

Yazıyorsun yönlendirme ile ama işin aslı astarı nedir? Ne değildir? Biliyon mu? yok..

Bir zahmet şu gazi tanımına devletin ruhsatlı enkazları alında kalanları içinde yazıver hocam.. Devlet kusuru ile sakat kalan/ölene de gazi/şehit statüsü tanısınlar.
Bir ayrımcılık da hakiki devletdepremzedelere isteyiver.. Toplanan, hibe edilen dış yardım 60-80 milyar hangi depremzede ye protez/t. sandalye olarak dönmüş onu da soruver..

Devlet bir yapay/protez uzva 3000 TL para ödüyor. Yazıver bu rezilliği...

_________________
Bonis nocet, qui malis parcit


Sayfa başı
 Profile bak  
 
Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Yeni bir konu gönderCevap gönder 1 sayfadan 1. sayfa   [ 3 ileti ]


Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumda dosya ekleyemezsiniz

Arama:
Git:  


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan SiyasiForum.net Siyasi Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. SiyasiForum.Net hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde dönüş yapacaktır. Forumumuz kesinlikle hiçbir şekilde parti, örgüt, kurum, kuruluş ve oluşumu desteklememektedir. Tüm Problemler ve Reklam İçin: İletişim Formu için tıklayınız.