Yazı boyutunu değiştir
Sistem saati: 24 Mar 2018, 07:31


Yeni bir konu gönderCevap gönder 1 sayfadan 1. sayfa   [ 5 ileti ]
Yazar Mesaj
 İleti başlığı: Özelleştirme iyidir (Taha Akyol)
İletiTarih: 13 Ağu 2010, 10:20 
Onursal Üye

Kayıt: 05 Ağu 2009, 16:33
İleti: 4182

Taha Akyol Objektif
t.akyol@milliyet.com.tr

Özelleştirme iyidir
13 Ağustos 2010


ELEKTRİK dağıtım hatları ihalesinde dört bölgedeki hatlar için Türk şirketleri toplam 5.8 milyar dolar teklif verdiler ve ihaleyi aldılar.
Atatürk 1937’de İngiltere ile 16 milyon sterlin tutarında kredi anlaşması yapılmasını “memleketimizin mali itibarının” başarılı bir göstergesi olarak nitelemişti. “Kaç milyonerimiz var ki...” diyerek hayıflanan da Atatürk’tü.
Menderes’in “her mahallede bir milyoner” ideali aynı özlemin ifadesiydi.
Köylü ve bürokrat Türklerin ticaret ve sanayiye yönelerek milyoner olması 1850’lerdeki Sadık Rıfat Paşa’dan beri milli hedefimiz olmuştur! Abdülhamid de İttihatçılar da bunun için çalışmışlardı.
Bugün Türkiye, hem de küresel kriz ortamında, bazı elektrik iletim hatlarını 3.5 milyar dolara ihaleye çıkarıyor; Türk şirketleri 5.8 milyar dolar veriyor!
Bu performansın temelinde girişimci sınıf ve piyasa ekonomisi vardır. Eğer Türkiye bölgesinde Almanya gücünde bir dev olacaksa, bu aynı dinamiklerle gerçekleşecektir.

Kamu yararı?
Elektrik iletim hatlarının özelleştirilmesine karşı çıkanlar var. “Stratejik sektör” diyorlar. Niye stratejikmiş?..
Stratejik olsa bile niye özelleştirilmesin?
Telekom’un özelleştirilmesini engellemek için, aynı sebepler, hatta “sömürgecilik” gibi korkunç tehlikeler ileri sürülmüştü.
Temmuz 1994’te Telekom’un T’sinin özelleştirilmesini engellemek için Anayasa Mahkemesi’nde dava açan Mümtaz Soysal’lar ve Necmettin Erbakan’lar dilekçelerinde bakın ne diyordu:
“Mondros Mütarekesi ile Osmanlı Devleti’nin bütün haberleşme sistemlerine İşgal Kuvvetleri el koymuştu... Şimdi bu yetkiyi altın tepsi içinde sunma anlamı taşıyan bu düzenleme (özelleştirme), ulusal bağımsızlıktan bile bile vazgeçme ve sömürgeleşmeyi kabul etme anlamına gelir!..”
Özel sektörün telefona zam yaparak halkımızı sömüreceği de anlatılıyordu dilekçelerinde!
Hâlbuki Türk Telekom’un beş yılda yaptığı yatırımlar ve rasyonel iş idaresi sayesinde konuşma ücretleri yüzde 50 ucuzladı!! ADSL hızı 16 kat arttı, üye sayısı dört yılda 1.5 milyondan 6.5 milyona çıktı! Bırakın sömürgeleşmeyi, Türk Telekom artık yatırım ve teknoloji ihraç etmektedir!

Yargının görevi
Elektrik dağıtımı dediğimiz dev ağı Ankara’dan kamunun verimli işletmesi mümkün değildir. Özel sektör yatırdığı milyarların kârını elde etmek için kayıp ve kaçakları azaltmaya, maliyetleri düşürmek için yeni teknoloji getirmeye, hat ve sayaçları yenilemeye mecburdur...
Telefon alanında piyasa nasıl hem ucuzluk, hem ürün çeşitlenmesi yaratmışsa, elektrik iletiminde de aynı şey olacaktır; bir süre sonra bunu göreceğiz.
Devlet de aldığı 5 milyar dolarla yol, okul, hastane, santral yapacak.
Yargı bu özelleştirmede “kamu yararı yoktur” diye karar veremez. Çünkü “kamu yararı” siyasi tercihe göre değişir. Liberal iktidar özelleştirir, devletçi iktidar kamulaştırır. Yargı bu terimi bir yönde yorumlayarak taraf tutamaz.
Yargı sadece ‘teknik hukuki’ inceleme yapar.
Anayasa Mahkemesi, keskin devletçilik yaptığı yıllarda bile, “Anayasamız liberal ekonomiye müsaittir” diye karar vermiştir. (K: 1985/16)
2001 yılına gelindiğinde, Ecevit özelleştirmeyi Anayasa’ya koymuştur! (Md. 47)
Başta Turgut Özal olmak üzere, 1980’lerden beri özelleştirme yapanlara ve elini taşın altına koyan girişimcilerimize saygı duyuyorum.


Sayfa başı
 Profile bak  
 
 İleti başlığı: Re: Özelleştirme iyidir (Taha Akyol)
İletiTarih: 13 Ağu 2010, 11:40 
Site Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 23 Mar 2009, 19:38
İleti: 5216
Konum: Türkiye
Taha Akyol özelleştirmeyi bu şekilde savunma ihtiyacını neden hissetmiş acaba?

_________________
:!: Siyasi Forum Yazım Kuralları :!:


Sayfa başı
 Profile bak  
 
 İleti başlığı: Re: Özelleştirme iyidir (Taha Akyol)
İletiTarih: 16 Ağu 2010, 09:41 
Katılımcı Üye
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 09 Tem 2010, 01:42
İleti: 232
Konum: İstanbul/Erenköy
PARA-META-PARA

MUSTAFA SÖNMEZ

Taha Akyol, Telekom’u Araştırmadan Yazmış

Milliyet yazarı Taha Akyol, 13 Ağustos tarihli yazısına “Özelleştirme İyidir” başlığını koymuş. Olabilir. Fikren öyle düşünüyordur. Ama özelleştirmenin neden iyi olduğunu açıklamaya kalkınca, yeterli araştırma yapmadığı, okuru da doğru bilgilendirmediği anlaşılıyor. Elektrik dağıtımını konu ederek yazısına devam eden Akyol, sözü Telekom’a getirerek, Telekom’un özelleştirilmesine muhalefet edenlerin nasıl yanıldıklarına kanıt olarak Telekom’un performansı ile ilgili bazı iddialarda bulunuyor ama aktırdığı olgular gerçek değil; belli ki araştırmamış. Diyor ki, “Özel sektörün telefona zam yaparak halkımızı sömüreceği de anlatılıyordu dilekçelerinde! Hâlbuki Türk Telekom’un beş yılda yaptığı yatırımlar ve rasyonel iş idaresi sayesinde konuşma ücretleri yüzde 50 ucuzladı!!...”

Taha Bey’e naçizane tavsiye: Bir mal ya da hizmetin fiyatının ucuzlayıp ucuzlamadığını öğrenmek istiyorsanız, TÜİK sitesinin sol menüsündeki enflasyon maddesini tıklar sonra veri kuşağından 445 küsur maddenin 2003 Ocak başından bugüne fiyat çizgisini görürsünüz. O listede telefonla ilgili fiyatlara baktığınızda da şunu görürsünüz: 2005-2010 (Temmuz) dönemi şehir içi telefon görüşme ücretlerindeki artış yüzde 49,6; telefon kart ücretindeki artış yüzde 74,4, internet ücretindeki artış yüzde 316,5!.. Sabit telefon ücretindeki artış yüzde 18,5. Bunlar ucuzlama değil artışlardır. Ucuzlama iki hizmet türünde vardır; şehirler arası tarife 5,5 yılda yüzde 42, uluslararası konuşmada yüzde 47 ucuzlamıştır. Ama halkın önemli kısmının kullandığı şehir içinde hatırı sayılır fiyat artışı vardır, hele ki internet ücretleri zaman zaman indirilse de bu yılın ocak ayından itibaren yeniden tırmandırılmıştır.

Özetle Taha Bey, Telekom hizmetlerinde bir ucuzlama yok…

***

Hatırlatalım; telekomünikasyon dahil olmak üzere birçok önemli mal ve hizmeti hakkıyla üreten KİT’leri özelleştirmeye karşı çıkanların değişik argümanları vardı. Stratejik sektör olma, bunlardan biriyken, kamunun hakkıyla ürettiği mal ve hizmetleri neden özel ellere devrediyor, kamuya kaynak kaybettiriyorsunuz, bir başkasıydı. Bakın, kısa adı IDC olan International Data Corporation’a göre, Türkiye’de hızla büyüyen telekomünikasyon ve bilgi teknolojilerinin pazar büyüklüğü toplamda 24 milyar dolara çıkmıştır ve her yıl en az 1 milyar dolar artmaktadır. Bu ne demektir? Kamu eliyle üretilebilecek ve getirisi yine kamuca kullanılabilecek 24 milyar dolarlık bir pazar, özelleştirme ile bir iki -çoğunluk hissesi yabancılara ait- firmaya devredilmiştir. Telekom, cebinden özelleştirme için çıkan 8.5 milyar dolara karşılık 2005-2009 döneminde 14 milyar dolar net kâr sağlamıştır. (bkz. tk.gov.tr) Nasıl bir altın yumurtlayan kaz özelleştirme adı altında kesilmiştir, farkında mısınız Taha Bey?

Ama daha önemlisi, kamu için çok önemli bir gelir kaynağı olabilecek mobil sektörünün de Turkcell ağırlıklı oligopol bir piyasaya terk edilmiş olmasıdır. Bütün çırpınmalarına karşın, Telekom’un sabit pazar payı mobil lehine daralmaktadır. 2004’te 20 milyar dakika mobil konuşması yapılırken sabit konuşma 65 milyar dakikaydı. Bugün durum nedir: 108 milyar dakika cep konuşmasına karşı 24 milyar dakika sabit konuşma… Mobil, yani cep telefonu, çocuk, genç, yaşlı tüm korumasız tüketiciye her dakika daha çok harcatmakta ve inanılmaz birikim sağlamaktadır. Telekomünikasyon harcamaları, özellikle genç-çocuk dinlemeden reklam bombardımanı ile kaşınıyor ve insanlara, yeme-içmelerinden kesme pahasına iletişime para harcatıyor. Bu insafsız atak, iletişimin kamu hizmeti olduğu bir düzlemde yaşanır mıydı? İletişim gibi doğal bir hakkı metalaştırıp, azgın biçimde bundan kazanç sağlama saldırısını, Taha Akyol’un ifadeleriyle girişimcilik, piyasa ekonomisi olarak hoş görmek mümkün müdür?

Öte taraftan, Telekom özelleştirmesinin kaç kişinin ekmeğine mal olduğunu bilmek isterse Taha Bey, dönüp tk.gov.tr’yi tıklasın ve her 3 ayda bir yayımlanan Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü raporunu indirip okusun. Telekom’un 2003’te 61 bin olan istihdamı 2005’te 52 bine indikten sonra her yıl hızla azaltılmış ve 2009 sonuna geldiğinde 27 bine indirilmiştir. Tam 7 yılda 34 bin Telekom çalışanının işini kaybetmesidir söz konusu olan. İyi mi olmuş özelleştirme?

***

Özetle, Türkiye’de özelleştirmeler, hiçbir biçimde verimsiz kamu işletmeciliğini tasfiye edip toplumun yararına bir düzen getirme biçiminde yapılmamıştır. Dönüp bakın, kamu işletmeciliğinde Tüpraş mı başarısızdı, Erdemir mi? Petrol Ofisi mi başarısızdı, Pektim mi? Bugün yerim bittiği için bir sonraki yazımda ele alacağım elektrik üretimi ve dağıtımının nasıl bir özelleştirme gerekçesi var? Taha Akyol diyor ki, “Elektrik dağıtımı dediğimiz dev ağı Ankara’dan kamunun verimli işletmesi mümkün değildir.” Niye? Bugüne kadar nasıl işletilmiş? Nereye elektrik götürülememiş? Neresi elektriksiz kalmış? Zaten işe yaramaz ise niye 5-6 milyar doları veriyor Mehmetler? Enayi mi bunlar?

Taha Akyol, ciddiye alınmak istiyorsa, özellikle ekonomi konularında önyargılarından arınmalı, kulaktan dolma bilgilere itibar etmemeli, iyi araştırıp yazmalıdır.
Kaynak: 16.08.2010 tarihli Cumhuriyet gazetesi


Bir şey eklemeye gerek yok bence; ne kadar kurum varsa hepsini yıllık karına satan bir anlayış yönetiyor bizi...

_________________
"...iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler." "...Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir."

Hala fark edemeyenler var...


Sayfa başı
 Profile bak  
 
 İleti başlığı: Re: Özelleştirme iyidir (Taha Akyol)
İletiTarih: 27 Ağu 2014, 21:54 
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 26 Ağu 2014, 15:15
İleti: 22
Taha Akyol ve oğlu muhafazakar-liberal çizgisindedir, devleti küçültmek ve Atatürk devrimlerine şu anki duruma göre çamur atmaktan başka bir işlevleri yoktur.


Sayfa başı
 Profile bak  
 
 İleti başlığı: Re: Özelleştirme iyidir (Taha Akyol)
İletiTarih: 28 Ağu 2014, 08:10 
Onursal Üye
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 19 Şub 2013, 12:23
İleti: 8106
Savaş sırasında korkup mevzisini terk eden askerin yaptığı hainlik ise Taha Akyol ve tüm türevlerinin yaptığına yeni bir tanımlama bulmak lazım.

_________________
Küçük bir hatayı büyük bir hataya çevirmek istiyorsanız, o küçük hatayı savunun. Vladimir İlyiç Lenin


Sayfa başı
 Profile bak  
 
Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Yeni bir konu gönderCevap gönder 1 sayfadan 1. sayfa   [ 5 ileti ]


Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumda dosya ekleyemezsiniz

Arama:
Git:  


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan SiyasiForum.net Siyasi Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. SiyasiForum.Net hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde dönüş yapacaktır. Forumumuz kesinlikle hiçbir şekilde parti, örgüt, kurum, kuruluş ve oluşumu desteklememektedir. Tüm Problemler ve Reklam İçin: İletişim Formu için tıklayınız.