Yazı boyutunu değiştir
Sistem saati: 22 Oca 2018, 04:53

Yeni bir konu gönderCevap gönder 5 sayfadan 3. sayfa   [ 62 ileti ]
Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5  Sonraki
Yazar Mesaj
 İleti başlığı: Re: Atatürk Staline Meydan Okumuş
İletiTarih: 02 Ekm 2011, 19:23 
Banlanmış Üye
Kullanıcı avatarı

kamaloglu yazdı:
İsterseniz şu yazılan bir ebir tercume edilsin, şurada bir çok belge koymuşsun, ilk olarak şunu yazlaım ki, belgenizde 1932 - ci il var, söz konusu mesele 1937 ait. İkincisi şu mesele Sovyetlerle TC arasında olmuş onun için rus kaynaklarına da bakmak gerekir. Kaynak getirdiğim site Ataürk'ü genellikle övüyor yani taraflı değil, ЖЗЛ yani Görkemli Insanların Hayatı serisinden olan kitapdır, yani şu seriden olan kitaplar Rusya'da nerdeyse resmi tarih konumundalar.

Kamaloğlu,Rusyaya gidiyorsun galiba. Bende giderim.
Rusya'da tarihi görüşme ve yazışmaların tutulduğu 2 büyük arşiv 1 tanede kütüphane vardır.
Bu arşivlerin adı Rusya Yakın Tarih Belgeleri Koruma ve Araştırma Merkezi ve Toplumsal-Siyasal Tarih Devlet Arşividir.
Bu arşivlere öyle herkes elini kolunu sallayıpta giremez.Bu arşivlere sadece çok üst düzey bürokratlar bile gözetim altında girebilir. Öyle "yaw şuraya gireyim belgeleri alayım da oturup kitap yazayım." diye kimse sana uzun boylu müsade etmez.
Hatta bırak arşivleri kütüphaneye ( Rusya Tarihi Yayınlar Devlet Kütüphanesi) bile ancak kırk yerden referans alarak girebilirsin. Adı üstünde kütüphane ama öyle herkes giremez.
Ben senin adamının kitap yazmak için oralara gidipte bol bol zaman bulup belgeleri incelediğini hiç sanmıyorum.
Senin adam olsa olsa feyz almıştır.

Sayfa başı
 Profile bak  

İleti başlığı: Re: Atatürk Stalin'e Meydan Okumuş
İletiTarih: 03 Ekm 2011, 09:37 
Kıdemli Üye

Alıntı:
Kamaloğlu sen yorum yapma zaten çünkü yorum yaptığın her konuda desteksiz sallıyorsun tarihten anladığın sadece dedikodu.

Ben desteksiz sallamıyorum sadece yazdığım tüm konularda sen kim oluyorsun da falancanın adını ağzına alıyorsun gibi laflara deyecek bir şey yok, yani robotlaşmış insana ne desen hiç bir eseri olmaz.

Alıntı:
Kamaloğlu,Rusyaya gidiyorsun galiba. Bende giderim.
Rusya'da tarihi görüşme ve yazışmaların tutulduğu 2 büyük arşiv 1 tanede kütüphane vardır.
Bu arşivlerin adı Rusya Yakın Tarih Belgeleri Koruma ve Araştırma Merkezi ve Toplumsal-Siyasal Tarih Devlet Arşividir.
Bu arşivlere öyle herkes elini kolunu sallayıpta giremez.Bu arşivlere sadece çok üst düzey bürokratlar bile gözetim altında girebilir. Öyle "yaw şuraya gireyim belgeleri alayım da oturup kitap yazayım." diye kimse sana uzun boylu müsade etmez.
Hatta bırak arşivleri kütüphaneye ( Rusya Tarihi Yayınlar Devlet Kütüphanesi) bile ancak kırk yerden referans alarak girebilirsin. Adı üstünde kütüphane ama öyle herkes giremez.
Ben senin adamının kitap yazmak için oralara gidipte bol bol zaman bulup belgeleri incelediğini hiç sanmıyorum.
Senin adam olsa olsa feyz almıştır.

Şimdi size yazarla ilgili linkler veriyorum, onun hayatlını inceleyin ve sizin şu dediklerinizi yapa bilir kapasitede olup olmadığını bir araştırın. ve neden Atatürke merak etdiğine de bakınız.
İkincisi şu kitap ЖЗЛ serisinden olan kitaplardandır, yani ABD de National Geographic neyse rusiyada da şu seri odur, yani şu kitaplar nerdeyse resmi tarih konumunda olan kitaplardır yani itirazınızı bana değil de direk Ruslara iletseniz çok memnun olurum. Bir tek informasyon verim şu insan Türkyeyle iyi tanışmıştır, şimdi Fransa İç işleri bakanının yardımcısı ve başdanışmanı görevinde çalışıyor, yani yazdığı konun ciddiyetini anlayacak seviyyede bir adam. (Rus vatandaşı değil). Bir de Atatürk hayranı bir adam.
http://rusk.ru/st.php?idar=154491
http://www.ogoniok.ru/5042/23/

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 03 Ekm 2011, 20:19 
Banlanmış Üye
Kullanıcı avatarı

kamaloglu yazdı:
Ben yorum yapmıyorum. Ben sadece diyorum ki ruslar şöyle yazmış Türkler de şöyle kim hangisni doğru buluyorsa onu kabullensin.

Sen yorum yapmadığını söylüyorsun ama baştan aşağı bütün iletilerinde kendi yorumların var. Mesela Atatürk'ün arkasında millet desteği olmadığını söylemen bile tamamen sana ait bir düşünce.
Şimdi Ruslar şöyle yazmış,Türklerde böyle yazmış diyorsun.
Madem tercih hakkı bizim bizde Atatürk'ün Stalin'e meydan okuduğuna inanıyoruz.Ruslarda tutupta Atatürk bize meydan okudu diye yazacak halleri yok. Onlarda Atatürk rica etti demiş olabilirler.
Peki Atatürk'ün Ruslara meydan okuması neden seni bu kadar rahatsız etti?
Ne diye hayır efendim meydan okuma falan yok,Ruslardan rica var hatta birazda eziklik var diye yırtınma gereği duyuyorsun?
Ne diye Rusların ordularını şu kadar tankı bu kadar topu,tüfeği var Türklerden mi korkacaklar şeklinde acıklama yapma gereğini hissediyorsun?
Türkler 20 li 30 lu yıllarda perperişandı da Ruslar neydi bakalım?
Sadece 35 ile 37 arasında milyonlarca Rus açlıktan öldü.
Müttefik kuvvetlerin Normandiya cıkarması Almanya içlerine dayanmasaydı ben görürdüm o zaman Rus ordusunun halini.
1946 da İnönü'de Ruslara meydan okudu.Rusların Kars ve Ardahan çevrelerini talep etmeleri üzerine İnönü'nün tarihi bir cevabı var Ruslara.
Ben o cevabı sana söylemiyorum git bakalım o arşivlerine ne demiş İnönü?
Sende bu kadar topaçlık varken İnönü içinde "Hayır efendim İnönü Ruslara meydan okumamış,Ruslara bizi işgal etmeyin diye yalvarmış." dersin.
Bir sorum daha var; sen Rus musun?

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 03 Ekm 2011, 20:53 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

kamaloglu yazdı:
Ben desteksiz sallamıyorum sadece yazdığım tüm konularda sen kim oluyorsun da falancanın adını ağzına alıyorsun gibi laflara deyecek bir şey yok, yani robotlaşmış insana ne desen hiç bir eseri olmaz.

Kamaloğlu bana belgeli elle tutulur açtığın bir konu gösterir misin?

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 04 Ekm 2011, 10:11 
Kıdemli Üye

Alıntı:
Sen yorum yapmadığını söylüyorsun ama baştan aşağı bütün iletilerinde kendi yorumların var. Mesela Atatürk'ün arkasında millet desteği olmadığını söylemen bile tamamen sana ait bir düşünce.

Şu konuda meseleleri şuna kadar getirdiler, kendi yorumumuzu koymak zorunda kaldık. Mesela iki kez Ataürk devrinde çokpartili sisteme geçme deneyleri oldu her ikisinde sonun hüsran olduğunu gören Atatürk gereğini yaptı. Bir de neden o devirde hiç bir zaman doğru dürüst bir seçim yapılmadı. Şunu da bir izah edin bakalım.

Alıntı:
Madem tercih hakkı bizim bizde Atatürk'ün Stalin'e meydan okuduğuna inanıyoruz.Ruslarda tutupta Atatürk bize meydan okudu diye yazacak halleri yok. Onlarda Atatürk rica etti demiş olabilirler.
Peki Atatürk'ün Ruslara meydan okuması neden seni bu kadar rahatsız etti?
Ne diye hayır efendim meydan okuma falan yok,Ruslardan rica var hatta birazda eziklik var diye yırtınma gereği duyuyorsun?
Ne diye Rusların ordularını şu kadar tankı bu kadar topu,tüfeği var Türklerden mi korkacaklar şeklinde acıklama yapma gereğini hissediyorsun?
Türkler 20 li 30 lu yıllarda perperişandı da Ruslar neydi bakalım?
Sadece 35 ile 37 arasında milyonlarca Rus açlıktan öldü.
Müttefik kuvvetlerin Normandiya cıkarması Almanya içlerine dayanmasaydı ben görürdüm o zaman Rus ordusunun halini.
1946 da İnönü'de Ruslara meydan okudu.Rusların Kars ve Ardahan çevrelerini talep etmeleri üzerine İnönü'nün tarihi bir cevabı var Ruslara.
Ben o cevabı sana söylemiyorum git bakalım o arşivlerine ne demiş İnönü?
Sende bu kadar topaçlık varken İnönü içinde "Hayır efendim İnönü Ruslara meydan okumamış,Ruslara bizi işgal etmeyin diye yalvarmış." dersin.
Bir sorum daha var; sen Rus musun?
Alıntı:

Yani bir konu araştırılacaksa her iki taraf ne yazıyor bakılmalıdır, bir taraflı olanda şu rada yanlış payı çok oluyor, üstüne üstlük Türkiyede tarih ideolojikdir. O devirde Rusiyada açlık vardı ama 35 -37 de Rusiyada insanlar açlıktan yok da Stalinin vahşeti sonucu ölmüştür. Ben de onu diyorum 20-30 yıllarda Rusiya ve Türkiye perişan açlık kıtlık, yıl 38 Rusiya dünyanın en gelişmiş ülkelerinden Türkiye yine eskisi gibi ama biz şu devri yere göğe sığdıramıyoruk. Normandiya çıkarması 1944 de olmuş o zaman savaşın sonu belliydi. Yani Normandiya çıkarmasının bir yardımı olmadı. Ruslar Kars ve Ardahanı talep etmeleri Türkiyenin NATO girme sebeplıerinden birisidir şöyle meydan okuma mı olur. İkincisi o konuda bildiğim bir şey yok onun için yorum yapmıyorum, araştırma gereği de duymuyorum. Rus değilim, rusca konuşmam da çok kötü ama anlamam çok iyi bir seviyyede şu da son zamanlar belki de Ruslarla az kontakda olduğumdandır.

Sayfa başı
 Profile bak  

İleti başlığı: Re: Atatürk Staline Meydan Okumuş
İletiTarih: 04 Ekm 2011, 12:37 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

kamaloglu yazdı:
Şu konuda meseleleri şuna kadar getirdiler, kendi yorumumuzu koymak zorunda kaldık. Mesela iki kez Ataürk devrinde çokpartili sisteme geçme deneyleri oldu her ikisinde sonun hüsran olduğunu gören Atatürk gereğini yaptı. Bir de neden o devirde hiç bir zaman doğru dürüst bir seçim yapılmadı. Şunu da bir izah edin bakalım.

Kamöaloğlu bu konudaki 2.yorumunu kopyalıyorum bak

kamaloglu yazdı:
Bir de şunları şu konuda değerlendirelim. Her ikisi neredeyse 23 lerde iktidara gelmiş her ikisi enkaz devr almış. Savaşdan ve iç savşdan çıkmış ülke, yoksulluk açlık, yıl 1938 Sovyet devleti dünyanın en güçlü devletlerinden TC - de sefalet devam ediyor.
Ya şu acıdan Stalin dehşeti şimdiye kadar gelmiş geçmiş en büyük savaş olan ikinci dünya savaşını kazandı, ama onca diktatorluğa rağmen yine de halkı ben olmasaydım ne yapardınız, şimdi şurada alamanlar olurdu diye minnet altda bırakmamıştır.

Konuyu kim nereye getirmiş ne demiş ortada.bir de şunları değerlendirelimmiş. ama sen yorum yapmadın değil mi? :lol: :lol:

Kamaloğlu neden seçim yapılamamış söyle bakalım dur ben tahmin edeyim. Sizin zihniyetin cevapları fotokopi gibi. Seçim yapılmadı Atatürk seçimden korkuyordu seçim yapılsa devrilirdi halka zorla kendini kabul ettirdi falan filan...

Dünyada 600 yıl mutlakiyetten sonra 15 yılda 2 kez demokrasiye geçiş denemesi yapmış bir ülke gösterir misin?Atatürk'ün eğer bir seçim kaygısı olsaydı 2 kez bu deneyime kalkışmazdı.2 deneyimi de senin zihniyetinin temsilcileri bir silah olarak görmüştür.Biraz devlete kafa tutacak güç bulduğunu sanan zihniyet 2 deneyimi de sulandırmıştır.İşin en çarpıcı yönü nedir biliyor musun? Atatürk düşmanları onun sağladığı imkanla savaşmıştır.Çok ilginç değil mi? Kurtuluş savaşına bile başlarken silahlı mücadeleden önce meclis diyen bir lider ve yine onun kurduğu mecliste ona entrikalar düzenleyenler.

Bir de yıllardır Atatürk düşmanlarının şöyle bir iddiası vardır. Atatürk muhaliflerinden korktuğu için onları yok etti. Acaba öyle mi?

Rütbesi en düşük muhalifi olan Refet paşayı Batı cephesi komutanlığına atayan Atatürkten başkası değildi. Onun küstah telgraflarına rağmen İstanbul'a giren komutan Refet paşadır.Aynı refet paşa Atatürk'ün sağlığında tekrar milletvekili olabilmiştir.

Erzurum kongresi öncesi sen geri planda dur başkan olma diyen Rauf Paşa'yı 1,5 sene malta sürgününden kurtarıp geldiğinde başbakanlığa getiren Atatürkten başkası değildi.Rauf paşa Maltadan döndüğünde Sakarya savaşı bitmişti.Yani kurtuluş savaşının sonuna geldiğinde kendisini başbakanlıkta bulmuştur.

Ali Fuat Paşayı Refet paşa ile beraber batı cephesi komutanlığına getirdikten sonra Moskova elçiliği görevi veren Atatürkten başkası değildi.Ali Fuat paşa da Atatürk hayattayken milletvekili olmuştur.

Milli mücadeleye sonradan katılan Fevzi Çakmak'ı genelkurmay başkanlığına getiren ve ölümüne kadar o görevde tutan Atatürkten başkası değildi.

1920 yılından sonra batı cephesinde orduda faal görev almayan Kazım karabekir'i 1.Ordu komutanlığına getiren Atatürk'ten başkası değildir.

Gelelim sizin saçmasapan iddianıza. Efendim kurtuluş savaşında onlara muhtaçtı kullandı cumhuriyetten sonra onları bir kenara attı. Cumhuriyet'in ilanında 1.Ordu komutanı olan Kazım Karabekir kendi görevini unutup meclisin verdiği birt kararda neden bana sorulmadı demiştir.O hala kendisini doğu cephesi komutanı ve savaş ortamında zannetmiştir.Beraber savaştık ya hani beraber yönetecektik.İşte bu kazım karabekir'in hatasıdır.O zannetti ki beraber savaştık her kararı beraber alalım.İyi de senin görevin 1.Ordu komutanlığı.Diyelim ki soruldu hayır mı diyecekti?Aynı karabekir bunun üzerine meclise girmiş ve parti kurmuştur.Ona bu şansı veren de Atatürktür.

Kurtuluş savaşında beraber savaştığı arkadaşlarına muhalefet olma şansını tanıyan Atatürktür. Fethi Paşayı başbakanlığa getiren ve ona da muhalefet olma şansı tanıyan Atatürktür.

Sizin iddia ettiğiniz gibi Atatürk muhaliflerinden korkmamıştır.Onlardan neden korkmadığını nedenleriyle açıklayayım

1-Halkın gözünde milli mücadelenin önderi konumundadır.Gazi ve mareşal ünvanlarına sahiptir.Yani merkezdeki adamdır.Dünyanın gözü onun üzerindedir.Böyle bir ortamda onu yıkmayı düşünmek saçmalıktır.

2-Muhaliflerinden hiçbiri onu devirmeyi düşünmemiştir.Parti mücadelesinde muhalifleri İsmet İnönü olmuştur.Atatürksüz bir meclis düşünmemişlerdir.Öyle ki Rauf Orbay anılarında biz olmasaydıkta o bu savaşı kazanırdı ama o olmasaydı biz örgütlenemezdik demiştir.Aynı şekilde diğer muhalifleri de onun liderliğini kabul edip gerek yaşarken gerekte öldükten sonra saygısızlık etmemiştir.

3-Muhaliflerinin derdi her zaman bu devlet tek adam yönetimine gidiyor olmuştur. Bu mücadelede de hedeflerindeki adam İsmet İnönü olmuştur.Atatürk'ün cumhurbaşkanlığını hedef almamışlardır.

4-Devrim mücadelesinde temel sorun devrimlerin yapılış şeklidir.Daha sonra hepsi karşı çıktıkları devrimleri sahiplenmiş savunucusu olmuştur.

5.Devrim sürecinde muhalifleri pasif duruma gelmiştir. bu doğrudur.fakat bu pasiflik Atatürk'ün onlardan çekinmesinden değil onların şartlardan dolayı geri planda kalmasıdır.Aktif olsalardı bile hiçbirisinin nüfuzu bu devrimlerin gerçekleşmesine engel olamazdı.Zira devrim sürecinde çıkan isyanlarıı ülke nüfusuna oranladığımızda zerre bile değildir.Örneğin şapka devriminde memlekette 6-7 ilde isyan çıkmıştır. Tabi bir de 500bin insan idam edildi yalanı var o ayrı bir konu :lol: O konuya da şöyle açıklık getirmek istiyorum. 1928 yılında yapılan nüfus sayımında Türkiye nüfusu 13milyon olarak tespit edilmiştir. Cumhuriyet tarihinin en büyük isyanın şeyh sait isyanında bile 3bin isyancı olduğu göz önüne alınırsa ve anadoluda pek çok köyde nüfusun çok az olduğu düşünülürse 500bin insan o kadar komik bir rakam kalıyor ki.Zaten bu iddiayı ortaya atanlara hani belgeniz nerde diye sorduğunuzda Falih Rıfkı Atay böyle böyle demiş baaaaaaaaaaak demekten öteye geçemeyecektir :lol:

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 04 Ekm 2011, 13:29 
Kıdemli Üye

Alıntı:
1920 yılından sonra batı cephesinde orduda faal görev almayan Kazım karabekir'i 1.Ordu komutanlığına getiren Atatürk'ten başkası değildir.

Gelelim sizin saçmasapan iddianıza. Efendim kurtuluş savaşında onlara muhtaçtı kullandı cumhuriyetten sonra onları bir kenara attı. Cumhuriyet'in ilanında 1.Ordu komutanı olan Kazım Karabekir kendi görevini unutup meclisin verdiği birt kararda neden bana sorulmadı demiştir.O hala kendisini doğu cephesi komutanı ve savaş ortamında zannetmiştir.Beraber savaştık ya hani beraber yönetecektik.İşte bu kazım karabekir'in hatasıdır.O zannetti ki beraber savaştık her kararı beraber alalım.İyi de senin görevin 1.Ordu komutanlığı.Diyelim ki soruldu hayır mı diyecekti?Aynı karabekir bunun üzerine meclise girmiş ve parti kurmuştur.Ona bu şansı veren de Atatürktür.

Hiç kimseye şans verilmemiştir sadece kendisi güçlenen zaman kadar ayıya dayı denmek zorunda kalınmıştır.

Alıntı:
aten bu iddiayı ortaya atanlara hani belgeniz nerde diye sorduğunuzda Falih Rıfkı Atay böyle böyle demiş baaaaaaaaaaak demekten öteye geçemeyecektir

Şu konuda olan belgeler halen sırr gibi açıklanması yasaklı onun için dedikodulara inanmak zorunda kalınılmıştir.
İkincisi yazdıklarınız hep resmi tarih yani şimdi ilk okuldakı cocuğun inanmadığı bir şeyler bir de size garip gele bilir ama ruslar da nerdeyese Lenin le ilgili sizin yazdıklarınızı aynısını yazıyordu (sovyet zamanında0) şimdi tam tersini yazıyorlar tarih şöyle bir şey işte.
Hatta size ilginç gele bilir ama köylülele görüş, cocuklara görüş hikayesine kadar bir çok konuda neredeyse ikiz kardeşler gibi gele biliyor.
Dahası da var Atatürkün yaptığı kılık kiyafet harf dil devrimlerini (bir az yumşak ) onlar da yapmış (özellikle müslümanlar olan bölgelerde) her ikisi neredeyse aynı tarihde ama o zaman Lenin ölmüştü ve şu yarım kalan işleri de bitirmek Staline düştü.

O zamankı halkı da koyun sanib da Atatürkün yapmadığı seçimler hakk kazandırmayın, unutmayın o koyun sürüsü sandığınız insanlar sizin dedelerinizdir, ve kurtuluş savaşınıd aonlar kazanmıştır, onun için seçme ve seçilme hakları da vardı.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 04 Ekm 2011, 14:03 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Al işte lafa bak. Ayıya dayı demiş. Arkadaş sen bu lafınla zaten bu adamları birbirine düşman ilan ediyorsun. Muhaliflerinin hepsinin Atatürk'ü lider olarak kabul ettiğini özellikle vurguladım.Muhalifleriyle arasındaki problem birbirlerini yok etme değildi.Hiçbiri de AtatürK'ün liderliğine karşı çıkmadı.Bunu kendileri de pek çok kez ifade etmiştir.Şayet aralarında böyle bir husumet olmuş olsaydı çok partili sisteme geçiş denemesi olmazdı. Bu deneme bile Atatürk'ün arkadaşlarına ne kadar güvendiğini gösteriyor.Kendi saygınlığına ve gücüne ne kadar güvendiğinin ispatıdır. Atatürk halkı koyun olarak görseydi bu ülkede köy enstitüleri kurulmazdı fabrikalar açılmazdı.Millet mektepleri açılmazdı.Elinde tebeşir ve kara tahtayla Anadolu'da köy köy gezmezdi.Bu konuda yardımcılarını görevlendirmezdi. Basit bir Şapka için yurt gezisine çıkmazdı.Bu devrimlerin hangisinde çok büyük kitleler isyan etmiştir?Şapka isyanı bile şapka kanunundan önce çıkmıştır o da bölgesel bir kaç isyandan öteye geçememiştir.O öldüğünde bu ülke yas tutmuştur.Dolmabahçeye akmıştır.3 gün 3 gece. Hatta izdihamdan ezilerek ölenler olmuştur. İzmitten naaşı trenle Ankaraya götürülürken her İstasyonda halk naaşı beklemiştir.ve cenazesi çok büyük bir kalabalıkla uğurlanmıştır.

Şu an sen senin baban anan sülalen onun çıkardığı yasa sayesinde seçme ve seçilme hakkına sahip. Annen onun çıkardığı yasa sayesinde çalışma hakkına sahip.O olmasaydı seçme ve seçilme hakkını kim verecekti? Odunu bile koysam seçilir diyen menderes mi?Demirel mi?Erbakan mı?Şu an senin başbakanın bile bu yasa sayesinde başbakan seçildi

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 04 Ekm 2011, 14:26 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Kamaloğlu sizin kabullenemediğiniz halktan korktu dediğiniz insanı bu millet işte böyle uğurlamıştır.Sence bu millet neden onu bu kadar çok sevdi?

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 04 Ekm 2011, 15:58 
Kıdemli Üye

Yani ben siz bir de Stalinin cenaze törenine baksaydınız inanamazdınız ki, milyonlarca insanın katilinin cenazesidir.

Alıntı:
Muhaliflerinin hepsinin Atatürk'ü lider olarak kabul ettiğini özellikle vurguladım.Muhalifleriyle arasındaki problem birbirlerini yok etme değildi.Hiçbiri de AtatürK'ün liderliğine karşı çıkmadı.Bunu kendileri de pek çok kez ifade etmiştir.Şayet aralarında böyle bir husumet olmuş olsaydı çok partili sisteme geçiş denemesi olmazdı. Bu deneme bile Atatürk'ün arkadaşlarına ne kadar güvendiğini gösteriyor.Kendi saygınlığına ve gücüne ne kadar güvendiğinin ispatıdır. Atatürk halkı koyun olarak görseydi bu ülkede köy enstitüleri kurulmazdı fabrikalar açılmazdı.Millet mektepleri açılmazdı.Elinde tebeşir ve kara tahtayla Anadolu'da köy köy gezmezdi.Bu konuda yardımcılarını görevlendirmezdi. Basit bir Şapka için yurt gezisine çıkmazdı.Bu devrimlerin hangisinde çok büyük kitleler isyan etmiştir?Şapka isyanı bile şapka kanunundan önce çıkmıştır o da bölgesel bir kaç isyandan öteye geçememiştir.O öldüğünde bu ülke yas tutmuştur.Dolmabahçeye akmıştır.3 gün 3 gece. Hatta izdihamdan ezilerek ölenler olmuştur. İzmitten naaşı trenle Ankaraya götürülürken her İstasyonda halk naaşı beklemiştir.ve cenazesi çok büyük bir kalabalıkla uğurlanmıştır.

Mühaliflerin değil de onun mühalifleriyle arasındakı problemdi, yani olayın neresinden bakarsanız kurtuluş savaşının 5 komutanından 4 - ü yargılanmış ve bir tek Kazım Karabekir paşa sağ bırakılmıştır. O dediklerinizi (fabrika köy enstütüsü) halka sinek kadar deyervermeyen Stalin de yapmıştır, Şapka devrimi de bir başka zülm, yani insanların giyim kuşamlarına karışmak için yurt yurt diyar diyar gezmenin anlamını da bildirseydiniz bari. Şapka koyunca insanların kafasıbna bilgimi doluyor bir şunu da izah etseydiniz, bir de devirde açılan o okullarda islamla kabeyle ilgili cocuklara öğretilenlere de deyinseydiniz bari. Şapka isyanı nasıl oluyorda şapka devriminden önce oluyor en bir tek şunu anlamadım, yani insanların öncegörmesimi vardı neydi. Onu da çok güzel yazmışsınız çok partili sisteme geçişin yalnızca denemsi yapılmış ve istikbalinin ne olduğu görülünce hep geri adım atılmıştır.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 05 Ekm 2011, 23:45 
Kıdemli Üye

Cahilin abuk sabuk heyezanlarının yeri forum olmamalı.

Yunan uçaklarından atılan broşürlerin yazarı olacak İskilipli itini savunmak için başka kılıflar aradılar ama olmadı.

Mustafa Kemal; Tayyip ya da Tayyip'in geçmişteki benzeri Menderes gibi düşünseydi, o yıllarda kendisi halife olur milleti entari ile dolaştırırdı. Ne kadınlara seçme seçilme hakkı, ne medeni kanun..

Şimdi gördüğünüz kıçı başı oynayan arapların çakma devletlerinden biri olur çıkardı ülke..

Böylesi tiplerin yazdıkları zırvaları okudukça Mustafa Kemal'in büyüklüğünü bir kez daha idrak ediyorum.

Ben Atatürkçüyüm. Ben Cumhuriyetçiyim. Ben Devrimciyim. Ben antiemperyalistim. Ben tam bağımsız Türkiye'den yanayım. Ben özgürlükçüyüm. Ben insan haklarının savunucusuyum. Ben yobazların, vurguncuların, işbirlikçilerin düşmanıyım ...

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 05 Ekm 2011, 23:49 
Onursal Üye
Kullanıcı avatarı

Yön yazdı:
Cahilin abuk sabuk heyezanlarının yeri forum olmamalı.

Yunan uçaklarından atılan broşürlerin yazarı olacak İskilipli itini savunmak için başka kılıflar aradılar ama olmadı.

Mustafa Kemal; Tayyip ya da Tayyip'in geçmişteki benzeri Menderes gibi düşünseydi, o yıllarda kendisi halife olur milleti entari ile dolaştırırdı. Ne kadınlara seçme seçilme hakkı, ne medeni kanun..

Şimdi gördüğünüz kıçı başı oynayan arapların çakma devletlerinden biri olur çıkardı ülke..

Böylesi tiplerin yazdıkları zırvaları okudukça Mustafa Kemal'in büyüklüğünü bir kez daha idrak ediyorum.

Aynen öyle. Bu tiplere dikkatle bakıyorumda hepsi şaka gibi. Bu çağda bu kafa.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 06 Ekm 2011, 09:25 
Kıdemli Üye

Alıntı:
Ne kadınlara seçme seçilme hakkı, ne medeni kanun..

Türkiyede 1950 - ci yıllara kadar ne kadınların ne de erkeklerin seçme hakkı yoktu, seçme hakkı CHP mahsusdu. Ondan sonrakı seçimlerde de halkın sevdiklerini seçdiklerini her 10 yılda ordu gücüyle hızaya getirmek vardı. Seçilen kadınların seçilme kriterisi CHP başkanının onlara karşı duyduğu saygıya bağlıydı ve bir tek şey geriye kalırdı o kadınlar için CHP başkanının saygısını kazanmak için çalışmak.

İkincisi de öyle cenaze törenlerinde gösterilen ilgiyi hatırlatıyorsanız Rahmetli Turgut Özal ve Erbakan Hocanın da cenaze töreni kalabalıktı ama sizin fikrinizce onlar vatan hainiydi.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 06 Ekm 2011, 12:18 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

kamaloglu yazdı:
Alıntı:
Ne kadınlara seçme seçilme hakkı, ne medeni kanun..

Türkiyede 1950 - ci yıllara kadar ne kadınların ne de erkeklerin seçme hakkı yoktu, seçme hakkı CHP mahsusdu. Ondan sonrakı seçimlerde de halkın sevdiklerini seçdiklerini her 10 yılda ordu gücüyle hızaya getirmek vardı. Seçilen kadınların seçilme kriterisi CHP başkanının onlara karşı duyduğu saygıya bağlıydı ve bir tek şey geriye kalırdı o kadınlar için CHP başkanının saygısını kazanmak için çalışmak.

İkincisi de öyle cenaze törenlerinde gösterilen ilgiyi hatırlatıyorsanız Rahmetli Turgut Özal ve Erbakan Hocanın da cenaze töreni kalabalıktı ama sizin fikrinizce onlar vatan hainiydi.

:lol: :lol: :lol: :lol: kamaloğlu bu kadar komik olacağını düşünmemiştim

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 07 Ekm 2011, 09:03 
Kıdemli Üye

Doğrular bazen komik oluyor ama bu benim suçum değil.

Sayfa başı
 Profile bak  

Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Yeni bir konu gönderCevap gönder 5 sayfadan 3. sayfa   [ 62 ileti ]
Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5  Sonraki

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Bing [Bot] ve 2 misafir

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumda dosya ekleyemezsiniz

Arama:
Git:  

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan SiyasiForum.net Siyasi Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. SiyasiForum.Net hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde dönüş yapacaktır. Forumumuz kesinlikle hiçbir şekilde parti, örgüt, kurum, kuruluş ve oluşumu desteklememektedir. Tüm Problemler ve Reklam İçin: İletişim Formu için tıklayınız.