Yazı boyutunu değiştir
Sistem saati: 22 Oca 2018, 05:01

Yeni bir konu gönderCevap gönder 11 sayfadan 11. sayfa   [ 161 ileti ]
Sayfaya git Önceki  1 ... 7, 8, 9, 10, 11
Yazar Mesaj
 İleti başlığı: Re: Atatürk'ü Sevmeyenler.
İletiTarih: 06 Kas 2012, 00:51 
Kıdemli Üye

Öteki yazdı:
Bozkurt37
Ben Atatürk'ün yerinde olsaydım
daha ılımlı,daha mutedil,
toplumun beli bir kesimi tarafından değil bütünü tarafından benimsenebilecek
zamana yayılmış,
toplumun tarihsel sürekliliği ile uyumlu
toplumun dini değerlerini dışlamayan
bir modernleşme yolu izlerdim.
Ben yaptım oldu.Asarım,keserim,yakarım ile devrim olmaz ve olmadı da.
Elbette bugün bunu söylemk kolay.Tarih Biliminde de keşke olmaz.
Ancak
Bence Kazım Karabekir Paşa'nın modernleşme düşüncesi çok daha sağlıklı bir yol olurdu ve bugün yaşanan sorunlar yaşanmayabilirdi.Maalesef Kazm Karabekir Paşa'nın başına gelenler çok üzücü.Böyle bir kumandan böyle bir sonu hak etmedi.

Spartacus
Edep sınırları nelerdir?Mesela ben Atatürk'e diktatör desem sınırı aşmış olurmuyum?
Bir örnek ver.Ilımlı devrim diye bir şey olamaz.Revizyonist modernleşme din kendinin değişebileceğini kabul etmedikce aynı yere çıkardı.Tarihte bütün devrimler sert bir güçle gerçekleşmiştir.Bir farkla bu topraklardaki devrimde güç kullanan halkın önemli kısmı değildi.Devrime destek verenlerin çoğu da devrimi anlayamamış milliyetçi duygularla veya Atatürk'ün askeri liderliğine siyasi alanda da kapılanlardı.Altı ok'u,İnkilapları,Modernleşmeyi daha doksanlarda aktif siyasete yeniden kazandırmaya başladık ki çoğunlukla Batı hayranlığı diye ters tepti.Batının gücünü alıp eşitlikçi eğitim sistemi,özgürlükçü sosyal düzen,açık toplum,kadın-erkek eşitliği,endikal haklar,vatandaşlık hakları,kadının ekonomik bağımsızlığı,toplumsal sigortalar,Sosyal devlet,kültürel ve dini kavramların üstünde Anti-skolastik devlet sistemi gibi sosyal-ideolojik kavramları mümkün olduğu kadar dışladık.Özümüze döndük.Siyasetimizi,sosyal yapımızı değiştirmeden Batının geçtiğimiz yüzyıldaki teknolojik vs. üstünlük konularında taklidini yapmamız gerektiği öğretildi.Zaman değiştiği için de rüzgarın yönünün de değişmiş olması gerektiği dillendiriliyor şimdilerde.Kıroyum ama para bendeye bağlanıyor bu ileri demokrasi.Yakında Çincilik ile Çinlilik ideolojileri çıkarsa şaşırmam.Kültürel bütünlüğümüzü medeni seviyeye çıkarmadan modern siyaset yapmak ta CHP'nin laneti.Bir ileri iki geri.
-Kafir!
-Munafık!
-Yalancı!
-Şerefsiz!
Adamlar da şaşırdı nasıl politika yapacaklarına.Dini yapıdan nasiplenmeye çalışıyorlar.Biraz dürüstlükten vuruyorlar biraz da yuvarlak söz rekoru kırıyorlar.Bir yandan Anti-emperyalist politikalarla Neo-Osmanlıcı sloganları harmanlayarak AKP'ye vuruken bir yandan da bir gram toprak ne eksilir ne artar diyorlar.Sosyal politikaları iyi yinede.Batan gemide yüzen bir şeyler var.İşin kötü tarafı elimizdeki en iyi şeçenek de bu parti.Tabi tinerci,hastalıklı,feminist günahkar,anarşist veya ucubeyseniz.
....Diye dananın kuruğu gibi uzayıp gidiyor bu iş.Bu topraklarda 700 yıllık kemikleşmiş skolastik bağnaz yapıyı 80 yılda kırmak hayaldi zaten.Devlet halk olmadan hiç bir ilerlemeyi kalıcı olarak yapamaz.Halkın da kendi kendine sosyal düzenini revize etmesi(Tabi Kuran değişmez veya Protestan Müslümanlar çıkmazsa) mümkün gözükmüyor.Modernlik bu topraklarda en fazla bir ilüzyon olabilir.Rönesans'ı yaşamamış bir toplum Fransız İhtilalinin ideallerini çakar mı?Böyle bir skolastik düşünce varken toplum özgür düşünceye kapılarını açar mı?Kemalist tekilleşmeye karşı munasıp tekilleşmeye özgürlük.Bu terimi üreten toplumdan adam olur mu?Bu yüzyılda olmaz.Ha sen diyorsan ki bizden zaten adam olmaz.Biz kendi bataklığımızda kavuklularımızla,Muhteşem yüzyıllarımızla,devşirme Hürrem sultanlarımızla,Aya Sofya Kiliseden bozma Cami olmayan Camimizle,Allah'ın gölgesi Padişahınızla ve haremiyle,taptığınız mitolojiyle ciniyle hızıryla muskasıyla melesiyle molla sıratıyla,Mecellenin bozuk terazisi ve Şeriat'ın kurumuş kanla kararmış kılıcıyla halimizden memnunuz.Hay hay.Çoğunluğun dediği olur.Ne de olsa demokrasi var.Olmaması konusunda dahi...

Arkadaş, sizinle aynı düşmanlara sahip olandır.

Önemsemediğimiz özgürlükler için direnmediğimiz sürece diktatörler tarafından yönetilmeye mahkümuz.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 06 Kas 2012, 20:24 
Kıdemli Üye
Kullanıcı avatarı

Öteki yazdı:
Bozkurt37
zamana yayılmış,
Ancak
Bence Kazım Karabekir Paşa'nın modernleşme düşüncesi çok daha sağlıklı bir yol olurdu ve bugün yaşanan sorunlar yaşanmayabilirdi.Maalesef Kazm Karabekir Paşa'nın başına gelenler çok üzücü.Böyle bir kumandan böyle bir sonu hak etmedi.

Spartacus
Edep sınırları nelerdir?Mesela ben Atatürk'e diktatör desem sınırı aşmış olurmuyum?

Diktatör desen sınırları aşmış olmazsın...O senin fikrindir...Belki savaşı yöneten kumandanlar bile insan öldürdükleri için sana diktatör gibi gelir senin bakış açına bağlı olduğu için sınırı aşmış olmazsın...Ha Cumhuriyet'i benimsemezsin,sevmezsin...Ama Atatürk'e Allah belanı versin,gerizekalının tekisin...Gibi sözler sarfetmediğin sürece istediğin fikri dile getirebilirsin...

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 06 Kas 2012, 20:33 
Kıdemli Üye
Kullanıcı avatarı

Öteki yazdı:
Bozkurt37
zamana yayılmış,
Ancak

Spartacus

Biraz daha açar mısın cevaplar yüzeysel olmuş.

Bilgisizler içinde bir bilgili, ölüler içinde bir diridir.(Hz. Muhammed.S.a.v)

Cesaret insanı zafere, kararsızlık tehlikeye, korkaklık ise ölüme götürür.(Yavuz Sultan Selim)

Ne mutlu Türküm diyene!(Mustafa Kemal Atatürk)
Türklük bedenimiz,İslamiyet ruhumuzdur.Ruhsuz beden ceset olur.(Alparslan Türkeş)

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 06 Kas 2012, 21:16 
Onursal Üye
Kullanıcı avatarı

Bozkurt37
Nasıl açmamı istersin?Bunun birçok başka yolu olabilirdi.Atatürk Inkılapları toplumsal gerçeklerle ve toplumsal dinamiklerle,2000 yıllık bir geçmişle örtüşmüyor.
Laiklik ve Milliyetçilik, çok ideolojik ve zorlayıcı uygulanmış dolayısıyla ciddi bir tepki ve karşı duruş var.Bu ise insan doğasının gereği.
Daha mutedil,daha zamana yayılmış,kestim oldu şeklinde gerçekleşmemiş bir Modernleşme gayet mümkün idi.

"Asabiyet (kavmiyetçilik) dâvâsına kalkan, onu yaymaya çalışan, bu dâvâ yolunda mücâdeleye girişen bizden değildir." (Ebû Dâvud, Edeb 112)
Hz Muhammed S.A.V

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 06 Kas 2012, 21:31 
Katılımcı Üye

sabit yazdı:
adnan07 yazdı:
Hiç kimse birileri istedi diye sevmek zorunda değildir.Zaman geliyor evlat kendini doğuran büyüten ana babasını bile sevmiyor.

İşte onlara ''vefasız, nankör'' deniyor. Çaktın mı adnan07?

"aile yönetimi, devlet yönetiminin bir modelidir"

Evet feodal zihniyet için vefasız ve nankör gelebilir. Sorgulanamaz soylu, sorgulanamaz kurallar (din), sorgulanamaz monark, sorgulanamaz aile reisi.. Feodalitenin katı ve daimi hiyerarşik yapısının ürettiği zihniyettir bu. Atatürk'ü de, dini de, anne-babayı da sorgulatmayan zihniyetin motivasyonu bu zihniyettir. Programlar farklıdır ama işletim sistemleri aynıdır. Modern birey için ise herkesin otoritesi sorgulanabilir. Bu yüzden batıda bir liderci zihniyet yoktur bugün ama bizim millet paternalist zihniyetiyle sürekli bir "baba figürü" beklentisi içindedir.

Tanrı'nın işi, insanlığın işi, gerçeğin işi, iyinin işi, doğrunun işi, özgürlüğün işi ve daha niceleri. Bunların hiçbiri benim işim değildir, benim işim sadece benim olandır ve o genel değil, biriciktir, benim gibi.

Hiçbir şey beni aşacak yücelikte değildir.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 06 Kas 2012, 21:33 
Kıdemli Üye
Kullanıcı avatarı

Öteki yazdı:
Bozkurt37
Nasıl açmamı istersin?Bunun birçok başka yolu olabilirdi.Atatürk Inkılapları toplumsal gerçeklerle ve toplumsal dinamiklerle,2000 yıllık bir geçmişle örtüşmüyor.
Laiklik ve Milliyetçilik, çok ideolojik ve zorlayıcı uygulanmış dolayısıyla ciddi bir tepki ve karşı duruş var.Bu ise insan doğasının gereği.
Daha mutedil,daha zamana yayılmış,kestim oldu şeklinde gerçekleşmemiş bir Modernleşme gayet mümkün idi.

Ben henüz böyle bir karşı duruşa,ciddi bir karşı duruşa rastlamadım...

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 06 Kas 2012, 22:09 
Onursal Üye
Kullanıcı avatarı

Senin bu Karşı Duruşu beğenmemen birşeydir.Onun ciddi olup olmaması ayrı birşeydir.
Bu ülkede bütün darbeler rağmen,Kemalist Eğitim Sisteminin robotlaştırdığı adeta mankurtlaştırdığı çocuklara rağmen bugün Tek Parti Döneminden 60 küsür yıl sonra hala Atatürk'ün partisinin iktidar olma ihtimali dünyanın tersine dönmesi ihtimalinden sadece biraz daha fazla ise .......çok ciddi bir karşı duruş var demektir.
Dediğim gibi sen bunu beğenmeyebilirsin.Ben de Atatürk'ün Devrimlerini hiç beğenmiyorum ama inkar da etmiyorum.

"Asabiyet (kavmiyetçilik) dâvâsına kalkan, onu yaymaya çalışan, bu dâvâ yolunda mücâdeleye girişen bizden değildir." (Ebû Dâvud, Edeb 112)
Hz Muhammed S.A.V

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 07 Kas 2012, 02:13 
Onursal Üye

deadliftbrah yazdı:
sabit yazdı:
adnan07 yazdı:
Hiç kimse birileri istedi diye sevmek zorunda değildir.Zaman geliyor evlat kendini doğuran büyüten ana babasını bile sevmiyor.

Evet feodal zihniyet için vefasız ve nankör gelebilir. Sorgulanamaz soylu, sorgulanamaz kurallar (din), sorgulanamaz monark, sorgulanamaz aile reisi.. Feodalitenin katı ve daimi hiyerarşik yapısının ürettiği zihniyettir bu. Atatürk'ü de, dini de, anne-babayı da sorgulatmayan zihniyetin motivasyonu bu zihniyettir. Programlar farklıdır ama işletim sistemleri aynıdır. Modern birey için ise herkesin otoritesi sorgulanabilir. Bu yüzden batıda bir liderci zihniyet yoktur bugün ama bizim millet paternalist zihniyetiyle sürekli bir "baba figürü" beklentisi içindedir.

İlk önerme yanlış olunca ona dayalı olanların doğru olma imkanı kalmıyor. Önce sorgulanamazla, sevmemek nefret etmek arasındaki farkı anlamak gerekiyor. Bunların hepsinin anlamı aynıymış manasına gelen cümle kurarsanız o cümlenin doğru olup olmadığı bir yana hiç bir anlamı olmaz. Bir tarihsel kişiyi ve fikirlerini sorgulamak başka şeydir ondan nefret etmek ve her fırsatta hiçbir gerekçe göstermeden ona saldırmak başka bir şey. Daha öncede bir yazıda belirttiğim gibi, bu forumda Atatürk'e SÜREKLİ HAKARET EDENLERİN DAHA ELEŞTİRİ MANASINA GELECEK TEK CÜMLESİNİ GÖRMEDİM. GEREKÇESİZ HÜKÜM CÜMLELERİNDEN OLUŞMUŞ VE HAKARET YÜKLÜ YAZILAR.
SANA GELİNCE ''MODERN BİREY(!)'' öNCE YAZILANLARI OKUMALISIN SONRA DA KELİMELERİ KENDİ ANLAMLARI İLE KULLANARAK YAZI YAZMALISIN. Sevmeme ve nefret etmenin yerine sorgulama kelimesi koyma kurnazlığı ile sosyoloji dersi verilmez.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 07 Kas 2012, 02:20 
Onursal Üye

Öteki yazdı:
Senin bu Karşı Duruşu beğenmemen birşeydir.Onun ciddi olup olmaması ayrı birşeydir.
Bu ülkede bütün darbeler rağmen,Kemalist Eğitim Sisteminin robotlaştırdığı adeta mankurtlaştırdığı çocuklara rağmen bugün Tek Parti Döneminden 60 küsür yıl sonra hala Atatürk'ün partisinin iktidar olma ihtimali dünyanın tersine dönmesi ihtimalinden sadece biraz daha fazla ise .......çok ciddi bir karşı duruş var demektir.
Dediğim gibi sen bunu beğenmeyebilirsin.Ben de Atatürk'ün Devrimlerini hiç beğenmiyorum ama inkar da etmiyorum.

ABD nin desteği ve enformasyonu marifeti ile elde ettiğiniz iktidarı karşı duruşunuzun başarısı olarak algılama sapkınlığınızdan sizi yine hizmetinde olduğunuz ABD nin sizi terkedip ortada bırakışı uyandıracaktır. Ama iş işten geçmiş olacak haberiniz olsun.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 08 Kas 2012, 18:46 
Kıdemli Üye
Kullanıcı avatarı

Babalarının belli olmasından rahatsız tonla insan var bu memlekette...
Kanları bozuk, kendilerini müslüman zanneden beyinleri hasar görmüş çok insan var... Bu insanların azalmasını diliyoruz..

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 28 Oca 2013, 08:33 
Katılımcı Üye

sabit yazdı:
deadliftbrah yazdı:
sabit yazdı:
adnan07 yazdı:

İlk önerme yanlış olunca ona dayalı olanların doğru olma imkanı kalmıyor. Önce sorgulanamazla, sevmemek nefret etmek arasındaki farkı anlamak gerekiyor. Bunların hepsinin anlamı aynıymış manasına gelen cümle kurarsanız o cümlenin doğru olup olmadığı bir yana hiç bir anlamı olmaz. Bir tarihsel kişiyi ve fikirlerini sorgulamak başka şeydir ondan nefret etmek ve her fırsatta hiçbir gerekçe göstermeden ona saldırmak başka bir şey. Daha öncede bir yazıda belirttiğim gibi, bu forumda Atatürk'e SÜREKLİ HAKARET EDENLERİN DAHA ELEŞTİRİ MANASINA GELECEK TEK CÜMLESİNİ GÖRMEDİM. GEREKÇESİZ HÜKÜM CÜMLELERİNDEN OLUŞMUŞ VE HAKARET YÜKLÜ YAZILAR.
SANA GELİNCE ''MODERN BİREY(!)'' öNCE YAZILANLARI OKUMALISIN SONRA DA KELİMELERİ KENDİ ANLAMLARI İLE KULLANARAK YAZI YAZMALISIN. Sevmeme ve nefret etmenin yerine sorgulama kelimesi koyma kurnazlığı ile sosyoloji dersi verilmez.

Sen aile değerlerini körü körüne savunduğunun farkındasın değil mi?

sabit yazdı:

http://en.wikipedia.org/wiki/Family_values

Bak ne yazıyor burda? "Conservatism" yani muhafazakarlık. Yani neymiş? Feodal değerler.

Tanrı'nın işi, insanlığın işi, gerçeğin işi, iyinin işi, doğrunun işi, özgürlüğün işi ve daha niceleri. Bunların hiçbiri benim işim değildir, benim işim sadece benim olandır ve o genel değil, biriciktir, benim gibi.

Hiçbir şey beni aşacak yücelikte değildir.

Sayfa başı
 Profile bak  

Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Yeni bir konu gönderCevap gönder 11 sayfadan 11. sayfa   [ 161 ileti ]
Sayfaya git Önceki  1 ... 7, 8, 9, 10, 11

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumda dosya ekleyemezsiniz

Arama:
Git:  

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan SiyasiForum.net Siyasi Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. SiyasiForum.Net hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde dönüş yapacaktır. Forumumuz kesinlikle hiçbir şekilde parti, örgüt, kurum, kuruluş ve oluşumu desteklememektedir. Tüm Problemler ve Reklam İçin: İletişim Formu için tıklayınız.