Yazı boyutunu değiştir
Sistem saati: 18 Oca 2018, 12:43

Yeni bir konu gönderCevap gönder 5 sayfadan 5. sayfa   [ 66 ileti ]
Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5
Yazar Mesaj
 İleti başlığı: Re: Samimi Müslüman Atatürk
İletiTarih: 10 Nis 2013, 16:24 
Onursal Üye
Kullanıcı avatarı

Benim icin bunun önemi yok diyorum sadece.
Peki samimi olup olmadigini nasil tespit edecegiz?
Tespit ettik,hangi sonuca varacagiz?
Samimi bir müslümandi!
Bu gercek ile kimin gözünde degerlenecek?
Hayir samimi degildi.O zaman kimin gözünde kücülecek.
Atatürkün bu topraklar icin yaptiklari,ideoloji bazinda ortaya koydugu sözler,düsünceler ve eserleri ile Islama büyük ölcüde uygun davrandigini biliyoruz.
Bunu saglam bir itikat ile yapip yapmamis olmasinin benim icin degeri yok.
Bildigim sudur ki yaptiklari ve düsünceleri samimiydi.

Urgunu ve öteki arkadaslarin fikirlerine saygisizlik,emeklerini anlamsizlastirmak,Atatürkü ilahlastirmak degil amacim.
Bu konuda kestirme düsünüyorum.
Bu konu ile alakali olarak Atatürkcü arkadaslarin bilinc altinda,Atatürke karsi yürütülen itibarsizlastirma eylemelerinin yattigini düsünüyorum.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 10 Nis 2013, 22:55 
Onursal Üye
Kullanıcı avatarı

TurkHan yazdı:
Peki bunlar nedir? Nasıl açıklanabilir?

Alıntı:
"İnsanlar ilk devirlerinde pek acizdi. Kendilerini koruyamıyorlar, hiçbir hadisenin de sebebini bilmiyorlardı. Kendilerini koruyacak bir kuvvet aradılar. Nihayet insanlık vicdanında bir kuvvet yarattı. O da işte Allah'tır. Her şeyi ondan beklediler, ondan istediler. Hastalıktan, felaketten korunmayı hep Allah'larından istediler. Fakat modern çağlarda insan her şeyi Allah'tan beklemedi. Ancak toplumdan bekledi. Her şeyin koruyucusu insan cemiyetidir. Bizi koruyan, refah içinde yaşatan toplumdur." M. Kemal
Kaynak: Enver Behnan Şapolyo, Atatürk ve Milli Mücadele Tarihi, 1932, s 305.

"İnsanlar, kurtçuklar gibi sulardan çıktılar en önce... İlk ceddimiz balıktır. İşler daha daha ilerledikçe o insanlar, primat zümresinden türediler. "Biz maymunlarız"; düşüncelerimiz insandır." M. Kemal
Kaynak: Ruşen Eşraf Ünaydın, Atatürk Tarih ve Dil Kurumları, s 53.

"Muhammed'in peygamberliğinin başlangıcına dair birçok eski rivayetler vardır. Bunlar artık efsanelere karışmıştır. Hakikatte peygamberin ilk söylediği Kuran ayetinin ne olduğu malum ve belki de mazbut değildir. Kuran sureleri Muhammed'e açık semada peyda olmuş bir şimşek gibi günün birinde, birdenbire bir taraftan inmiş değillerdi. Muhammed'in söylediği sureler uzun bir devirde dini düşüncelerinin ürünü olmuştur. Muhammed, bu surelere birçok çalıştıktan ve incelemeler yaptıktan sonra edebi şeklini vermiştir. M. Kemal
Kaynak: Afet İnan, Atatürkün El Yazmaları, 2000'e Doğru Dergisi, 8. Sayı, s 15-16.

"Benim bir dinim yok ve bazen bütün dinlerin denizin dibini boylamasını istiyorum. Hükümetini ayakta tutmak için dini kullanmaya gerek duyanlar zayıf yöneticilerdir, adeta halkı bir kapana kıstırırlar." M. Kemal
Kaynak: Andrew Mango, Atatürk, s 447.

Bunlar zaten Atatürk düşamanlarının devamlı öne sürdüğü şeyler. Atatürk bir dönem dine bilimsel olarak yaklaşıyor. Bunların dışaında Atatürk'ün Müslüman olduğunu gösteren birçok belge mevcut bua başlıkta. Ayrıca Andrew Mangonun Atatürk biyografisi güvenilir değildir. O sözü söylediğini o aşahıs iddia etmektedir. Atatürk'ün öyle bir konuşaması yok.

Ben ve Milletim Tanrının Kırbacıyız! BAŞBUĞ ATTİLA

Başlıya baş eğdirdik, dizliye diz çöktürdük! BİLGE KAĞAN

Türk'lüğü yüceltmek için yaşa, Türk'e kılıç kaldıran eli kır! BAŞBUĞ TİMUR

Türk ve TÜRKÇÜLÜK düşmanlarını ezeceğiz! BAŞBUĞ ATATÜRK

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 10 Kas 2013, 17:50 
Onursal Üye
Kullanıcı avatarı

Makbule Hanım: Mustafamı namazsız göndermem!

Atatürk'ün cenazesi Etnografya Müzesi’nden Anıtkabir'e naklediliyor - 9 Kasım 1953

Resim

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 10 Kas 2013, 18:37 
Onursal Üye
Kullanıcı avatarı

Fahrettin Altay Paşa: Cenaze namazının Saray'da kılınmasını ben temin etmiştim

Hürriyet Gazetesi - 10 Kasım 1967

Resim

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 16 Arl 2013, 00:13 
Onursal Üye
Kullanıcı avatarı

Kimsenin inancına karışmaz, dindar kişilere saygı gösterir, yobazlara, softalara çok kızar, din kavramının sömürülmesine izin vermezdi. Allah ve Peygamberimiz (sav) hakkındaki konular, Atatürk'ün yanında tartışma konusu yapılamazdı...

Kadir geceleri mevlit dinlediği de olurdu. Hafız Yaşar Bey'in mevlidini saygı ile dinlerdi. Mevlidin miraç bölümünde, "göklere çıktın Mustafa" denince, gözleri yaşarırdı. O zaman hemen kolonya götürürdük; inanışı samimi idi.

Öyle "Allah" derdi ki yalnız kalınca, Onun gibi kimse diyemez. Herkes çekilip yapayalnız kalınca gökyüzüne bakar, kendi kendine "Allah" derdi. Bir gün sofrada çevresindekilere :

"Bana Allah'ın büyüklüğünü anlatır mısınız?" diye sordu.

Konuklar birer birer Allah'ı nasıl anlayabildiklerini anlattılar. Atatürk hepsini dikkatle dinledi.

Bir yaz akşamı Dolmabahçe Sarayı'nda kadınlı erkekli bir yemek vardı. 8-9 saat süren yemek sona ererken salonun büyük kapısının parmaklıkları arasından güneş doğuyordu. Atatürk'ün bir işaretiyle manevi kızlarından Nebile Hanım, sandalyesinin üzerine çıktı. Sabah ezanı okumaya başladı. ... Ahenkli bir ses geniş salonda yankılandı.

Atatürk başını yukarı doğru kaldırmış, kendinden geçmiş bir halde ezanı dinliyordu. Bir an geldi, yanaklarından yaşlar süzülmeye başladı.

(Kaynak: Cemal Granda, Atatürk'ün Uşağı İdim, s. 252-254)

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 17 Arl 2013, 01:16 
Katılımcı Üye

Ben müslüman değilim, Atatürkçü'de değilim ama şunu söyleyebilirim; Atatürk'ün müslümanlıkla falan alakası yoktu. Müslüman içki içmez, namaz kılar falan filan..müslüman şeriatçıdır. Böyle gıcık, itici bir insan tipidir. Atatürk böyle en temel şeyleri bile yapmazdı.

Tanrı'nın işi, insanlığın işi, gerçeğin işi, iyinin işi, doğrunun işi, özgürlüğün işi ve daha niceleri. Bunların hiçbiri benim işim değildir, benim işim sadece benim olandır ve o genel değil, biriciktir, benim gibi.

Hiçbir şey beni aşacak yücelikte değildir.

Sayfa başı
 Profile bak  

Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Yeni bir konu gönderCevap gönder 5 sayfadan 5. sayfa   [ 66 ileti ]
Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumda dosya ekleyemezsiniz

Arama:
Git:  

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan SiyasiForum.net Siyasi Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. SiyasiForum.Net hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde dönüş yapacaktır. Forumumuz kesinlikle hiçbir şekilde parti, örgüt, kurum, kuruluş ve oluşumu desteklememektedir. Tüm Problemler ve Reklam İçin: İletişim Formu için tıklayınız.