Yazı boyutunu değiştir
Sistem saati: 18 Oca 2018, 12:33

Yeni bir konu gönderCevap gönder 1 sayfadan 1. sayfa   [ 1 ileti ]
Yazar Mesaj
 İleti başlığı: Atatürk,Bektaşilik,İttihat ve Terakki,Türkçülük
İletiTarih: 10 Nis 2013, 04:13 
Yeni Üye

Merhaba öncelikle şunu belirtmeliyim Alevi-Türkmen bir aileden geliyorum bazı düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istiyorum

Gazi Paşa'mızın gençliğinde Bektaşi olduğunu yani tekkeye gittiğini okudum zaten soyunun Alevi olduğunu biliyoruz Can Dündar'ın "Yükselen bir deniz" adlı kitabında gençliğinde tekkeye gidip terleyene kadar hu diyerek bektaşi tekkesinde bağırdığı yazıyor

İttihat Terakki'ye ve Türkçülüğe gelince
İttihatçıların çoğunun Alevi-Bektaşi olduğunu bilmeyenimiz yoktur (örn.Talat Paşa) İttihat ve Terakki o zamanın Tayyip'i daha doğrusu Tayyip'in örnek aldığı adam II.Abdülhamid'i devirmişler ve onunla mücadele etmişlerdir aynı şekilde Atatürk'ün "Bedenimim babası Ali Rıza Efendi, hislerimin babası Namık Kemal, fikirlerimin babası ise Ziya Gökalp'tır" sözünde geçen Namık Kemal ve Ziya Gökalp her ikiside İttihat ve Terakki üyesiydi buradan yola çıkarak Türkçülüğün esaslarını belirleyen Ziya Gökalp'ten etkilendiğini söylemek mümkün.

Ayrıca günümüzde Türkçü (Ülkücü değil) derneklerinin tamamına yakınını Aleviler oluşturuyor.Türkçü Aleviler kendilerini Şah İsmail'in Kızılbaş Bozkurtları olarak tanımlıyor ki bu tanım Azerbaycan ve Güney Azerbaycan'da çok yaygın buraların Şah İsmail'in doğduğu topraklar olduğunu söylememe gerek yok yani genel olarak Aleviler ve Orta Asya Türkleri arasında çok özel bir yakınlık var bence Milliyetçi duyguları olan Aleviler MHP,Ülkü Ocakları,BBP yerine Türkçü derneklerine katılmalıdır.
Sabredip okuduğunuz için teşekkür ederim.
Olumlu olumsuz görüşünüzü bekliyorum...

Sayfa başı
 Profile bak  

Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Yeni bir konu gönderCevap gönder 1 sayfadan 1. sayfa   [ 1 ileti ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumda dosya ekleyemezsiniz

Arama:
Git:  

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan SiyasiForum.net Siyasi Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. SiyasiForum.Net hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde dönüş yapacaktır. Forumumuz kesinlikle hiçbir şekilde parti, örgüt, kurum, kuruluş ve oluşumu desteklememektedir. Tüm Problemler ve Reklam İçin: İletişim Formu için tıklayınız.