Yazı boyutunu değiştir
Sistem saati: 21 Oca 2018, 11:11

Yeni bir konu gönderCevap gönder 1 sayfadan 1. sayfa   [ 6 ileti ]
Yazar Mesaj
 İleti başlığı: Kendinizi yakın hissettiğiniz edebiyatçılar?
İletiTarih: 22 Haz 2012, 02:42 
Kıdemli Üye
Kullanıcı avatarı

Benim listem:

Orhan Veli,çünkü yaşamımda alaycı ve biraz da zevkine düşkün olarak bilinirim.

Namık Kemal,çünkü coşkulu bir şekilde görüşlerimi dile getirmekten çekinmem.

Attila İlhan,açıklamaya gerek yok,fikirlerimin babası sayılır.

Emin Bülent Serdaroğlu,Batı'ya duyduğum öfke ve sanatlı,süslü şiire duyduğum ilgi yönünden benzer.

Şevket Süreyya,Komünizm ve Türkçülük arasında gelgitler yaşayıp sonrasında suyu Kemalizm'de bulmak...

Yakup Kadri,bu memleket için her zaman tedirgin olmak,idealist olmama rağmen realist olup somut olgular üzerinden çözümler düşünmek.

Daha Nazım Hikmet,Mehmet Emin Yurdakul,Nedim,Mehmet Akif,Nefî,Karacaoğlan,Tevfik Fikret,Ahmet Hamdi,Kemal Tahir,Ziya Gökalp ve Nurullah Ataç gibi sayısız isim var ama onlardan sadece "etkilendim",kendini özdeşleştirmek ayrı birşey.

Yabancılardan...

Mayakovsky,çünkü devrimciyim ve geleceğe umutla bakıyorum.

Tolstoy,çünkü ülkem ve kendim hakkında mağrurum.

Victor Jara,çünkü kolay pes etmem,direnirim.

Buradan da Baudelaire,Octavio Paz,Victor Hugo,Moliere,Rousseau ve Emile Zola etkilendiklerim ama tam anlamıyla kendimle özdeşleştirmediklerim arasında.

Peki ya siz?

Türk'üm ve düşmanım sana kalsam da bir kişi!-Emin Bülent Serdaroğlu

Sayfa başı
 Profile bak  

İleti başlığı: Re: Kendinizi yakın hissettiğiniz edebiyatçılar?
İletiTarih: 22 Haz 2012, 13:41 
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

Siyasi görüş olarak etkilendiklerim, ve kişisel olarak etkilendiklerim olarak ikiye ayırabilirim sanırım.. :)

Ziya Gökalp, Türkçülük görüşünün sistemleşmesinde katkısı ortada. Milli Türk edebiyatı'nın kurulmasında da büyük katkısı vardır, hece ölçüsünü canlandırmıştır, Türkçe'yi sadeleştirmiştir vs..

Atsız, bazı görüşlerini bir Türkçü olarak aşırı bulsam da, çok severim. Eh, ortada Ruh Adam gibi bir şaheser var.. Ki, Ruh Adam'ı son okuduğum dönemde kafam aşk mevzusuyla bir hayli karışık olduğu için, fazlasıyla etkilenmiştim..

Attila İlhan, görüşleri olsun, edebiyatçı kimliği olsun, kişiliği olsun sevdiğim bir kişidir. Milliyetçi, vatansever, sosyalist gibi kavramların her zaman çelişmediğini gösterenlerdendir bana. ''Sosyalist ekonomiyi benimsemiş bir Ülkücü'' gibi ilginç bir insan hâline gelmemde katkısı vardır. :)

Mehmet Akif, karakteriyle de eserleriyle de dört dörtlük bir insan. Çağdaşı olan İslâmcı-Osmanlıcı kesimin çoğunluğu gibi Cumhuriyet'e karşı çıkmamış, İstiklâl Marşı'nı yazmış ve direnişi belki de sözlere dökmüştür..

Necip Fazıl, karakterine fazla girmek istemiyorum. Ayrıca, Ülkücü olduğumu söylesem de görüş olarak her anlamda uyuştuğumuzu kesinlikle söyleyemem. Fakat, şairliğine, sanatçı kimliğine laf söylemem mümkün değildir..

Nazım Hikmet, vatan haini olduğunu düşünmediğim fakat her anlamda uyuşamadığım bir adam, Necip Fazıl gibi biraz. Aynı şekilde, şairliğine ve sanatçılığına da laf söyleyemem.

Fuzûlî, ''Selam verdim, rüşvet değil diye almadılar'' ve ''Fuzûlî, gökten yere insen sana yer yok, yürü var gel ya Arap'tan ya Acem'den..'' diyen adam.. Çok severim, hem görüşlerini hem şairliğini..

Nesîmî, görüşlerine tam olarak katılmam, Müslüman'ım ve İslâm anlayışım bir Nurcu'ya göre reformist olsa da, Hurufi de değil. Fakat, sanatçılığına söz söylemem mümkün değil..

Edgar Allan Poe, kuzgunuyla, şairliğiyle, hikâyeciliğiyle hayran olduğum bir sanatçıdır. Sembolizme ilgimin oluşmasında büyük pay sahibidir.. Psikolojiye olan ilgimin de artmasına ön ayak olmuştur, hikayelerindeki takıntılı katiller sayesinde..

JJ Rousseau, ''İnsanlar özgür olmak istemeseler bile, özgür olmaya zorlanmalıdırlar.'' fikrimin babası.. Severim, saygı duyarım..

Şu an aklıma ilk gelenler bu edebiyatçılar, aklıma gelmeyenlerden özür dilerim. :)

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 22 Haz 2012, 13:50 
Kıdemli Üye
Kullanıcı avatarı

Necip Fazıl Kısakürek ve Tolstoy...

"

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 23 Haz 2012, 14:08 
Yeni Üye

Namık Kemal ,Tevfik Fikret , Emin Bülent

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 23 Haz 2012, 15:26 
Katılımcı Üye

Namık Kemal, Nazım Hikmet, Atilla İlhan...

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 24 Eyl 2012, 22:30 
Kıdemli Üye

Kadın hakları ve modernizm konusundaki inadıyla Tevfik Fikret,duygusuz mantığıyla Nietzsche,gıcıklığıyla Voltaire,manyaklığıyla edebiyatçı diyemesem de Jean-Jacques Rousseau,sırf ''Kadını güzel yapan Tanrı, sevimli yapan ise şeytandır.'' sözüyle Victor hugo.

Arkadaş, sizinle aynı düşmanlara sahip olandır.

Önemsemediğimiz özgürlükler için direnmediğimiz sürece diktatörler tarafından yönetilmeye mahkümuz.

Sayfa başı
 Profile bak  

Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Yeni bir konu gönderCevap gönder 1 sayfadan 1. sayfa   [ 6 ileti ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumda dosya ekleyemezsiniz

Arama:
Git:  

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan SiyasiForum.net Siyasi Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. SiyasiForum.Net hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde dönüş yapacaktır. Forumumuz kesinlikle hiçbir şekilde parti, örgüt, kurum, kuruluş ve oluşumu desteklememektedir. Tüm Problemler ve Reklam İçin: İletişim Formu için tıklayınız.