Yazı boyutunu değiştir
Sistem saati: 19 Oca 2018, 00:45

Yeni bir konu gönderCevap gönder 3 sayfadan 1. sayfa   [ 39 ileti ]
Sayfaya git 1, 2, 3  Sonraki
Yazar Mesaj
 İleti başlığı: En çok hangi şairi beğeniyorsunuz ?
İletiTarih: 12 Ekm 2009, 14:17 
Yeni Üye

EN ÇOK HANGİ ŞAİRİ BEĞENİYORSUNUZ ?

B.

Daha yazıma başlarken cevabını vereyim “ Özü ile sözü bir olan şairi seviyorum . “

Şiir bir musikidir . Şiir , duyguların sel olup coştuğu , gönül pınarlarının göz yaşına dönüştüğü bir anlatım biçimidir .

“Ben sanatkar değilim , sanatçılık taslamam . Benim en büyük hünerim şiirlerimdeki samimiyettir “ diyor şair .

“Sözlerim odun gibi olsa da doğru olsun tek “ demiş beğendiğim şair .
Gençlik dönemine ait on bin beyiti imha ettiği söylenir .

“ O kadar çok edip var ki kimi görsen şair .. Yalnız şiirine konu iki şeyden birdir . Koca millet edebiyatı ya oğlan , ya karı . Belden yukarı çıkmamış henüz duyguları “ diyerek yakınır .

“ Ağlarım ağlatamam , hissederim söyleyemem . Dili yok kalbimin ondan ne kadar bizarım ( rahatsızım ) “ deyiverir .

Çanakkale’den zafer müjdesi geldiğinde Arabistan çöllerindeki ıssız bir tren istasyonunun arkasındaki hurmalığa çekilip sabaha kadar binlerce kilometre uzaktaki o kanlı cephedeki cehennemi manzarada şehit ve gazilerle yaşayarak göz yaşlarıyla şiir yazan şairi seviyorum .

“ Viranelerin yasçısı baykuşlara döndüm . Gördüm de hazanında bu cennet gibi yurdu . Gül devrini bilseydim onun bülbül olurdum . Ya Rab beni evvel getireydin ne olurdu “ diye hayıflanan şairi beğenirim .

Sırtında bir paltosu bile yokken arkadaşından ödünç aldığı muşambayı giyen , asker karavanasından çorba içen , bir dergahta kuru bir şilte üstünde yatarken gece uyanıp elindeki sabit kalemle kağıt bulamayıp duvara “ Ben ezelden beridir hür yaşadım ,hür yaşarım . Hangi çılgın bana zincir vuracakmış şaşarım, kükremiş sel gibiyim bendimi çiğner aşarım . “ diye yazıp sabah namazına kalktığında kimse görmesin diye usulca çakısıyla kazıyan şairi severim .

Ödül veriliyor diye yarışmaya katılmayan , sonra ikna edilip bağımsızlık türküsü yazan , ödül olarak verilen serveti fakirlere bağışlayan , sonra en yakın arkadaşının “ Paranın birazını alıp sırtına bir palto alsaydın “ diye kendisine takılması karşısında ona darılan ve iki ay konuşmayan şairi severim .

“ Canı, cananı , bütün varımı alsa da Hüda , Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda ( ayrı ) diyen ama bağımsızlıktan sonra peşine sivil polis takılan , “Aileni sıkıntı içinde bırakıp da neden yurdundan gidiyorsun ? “ diyen arkadaşına “ Bir vatan haini gibi takip edilmek ağırıma gidiyor “ diyen şairi severim .

Firavunların anıt mezarlarına bakıp “ Evet , bütün insanların bekadır emeli ama bunu ne taştan , ne leşten istemeli “ diyen şairi seviyorum .

Bir milletin bağımsızlık bildirisi olan şiiri Meclis’te alkışlar arasında kabul edilirken , en arka sırada oturup eğilmiş , sonra utanıp sessizce kaybolan “ Rahmetle anılmak ebediyet budur amma ; Sessiz yaşadım kim beni nerden bilecektir .” diyen şairi beğeniyorum .

Çünkü o , şairlikten de öte güzel bir insandı

Eklentiler:
akif.jpg
akif.jpg [ 2.72 KiB | 3811 defa görüntülendi ]

İleti başlığı: Re: En çok hangi şairi beğeniyorsunuz ?
İletiTarih: 13 Ekm 2009, 23:09 
Yeni Üye

Ayrılık Hissi Nasıl Girdi Sizin Beyninize?

Müslümanlık sizi gayet sıkı, gayet sağlam,
Bağlamak lazım iken, anlamadım, anlıyamam,
Ayrılık hissi nasıl girdi sizin beyninize?
Fikr-i kavmıyyeti şeytan mı sokan zihninize?

Birbirinden muteferrik bu kadar akvamı,
Aynı milliyetin altında tutan islam'ı,
Temelinden yıkacak zelzele, kavmiyettir.
Bunu bir lahza unutmak ebedi haybettir...
Arnavutlukla, Araplıkla bu millet yürümez..
Son siyasetse bu! Hiç böyle siyaset yürümez!

Sizi bir aile efradı yaratmış Yaradan;
Kaldırın ayrılık esbabını artık aradan.
Siz bu davada iken yoksa, iyazen-billah,
Ecnebiler olacak sahibi mülkün nagah.
Diye dursun atalar: 'Kal'a içinden alınır.'

Yok ki hiç bir kişiden... Millet-i merhume sağır!
Bir değil mahvedilen devlet-i islamiyye...
Girdiler aynı siyasetle bütün makbereye.
Girmeden tefrika bir millete, düşman giremez;
Toplu vurdukca yürekler, onu top sindiremez.

Bırakın eski hükümetleri meydandakiler
Yetişir, şöyle bakıp ibret alan varsa eğer.
işte Fas, işte Tunus, işte Cezayir, gitti!
işte Irak'ı da taksim ediyorlar şimdi.

30 Muharrem 1331
27 Kanunuevvel 1328
1913

Mehmet Akif Ersoy

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 16 Ekm 2009, 22:54 
Genel Yetkili

Felsefedeki cehaletim edebiyat ve tarih de yoktur.

Beğendiğim şairlere gelince bir sıra vermek istemiyorum aklıma gelenleri yazıyım

Mehmet Akif Ersoy çok severim düşüncelerimiz bir olmasa da büyük şair büyük bir vatansever ve Türk milliyetçisi (kendi panislamist olabilir fakat milliyetçi de bir insandır) büyük bir vatansever olduğu içinde severim.

Onun dışında Ziya Gökalp, Mehmet Emin Yurkakul, Nihal Atsız, Yunus Emre'yi de severim.

Şiirde özlülük bakımından sanat için sanatçılardan da Ahmet haşim, Yahya kemal

Her ne kadar Türkçeden uzaklaşsa da divan edebiyatıyla da ilgiliyim.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 17 Ekm 2009, 00:06 
Kıdemli Üye
Kullanıcı avatarı

Ziya Gökalp ve Namık Kemal ilk sırayı alırlar.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 17 Ekm 2009, 15:14 
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

Ziya Gökalp her zaman en sevdiğim şair olmuştur...

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 17 Ekm 2009, 18:43 
Katılımcı Üye
Kullanıcı avatarı

Necip fazıl kısakürek..Mehmet akif ersoy

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 17 Ekm 2009, 18:53 
Kıdemli Üye
Kullanıcı avatarı

Büşraaa yazdı:

necip fazıl itinin tutuklanma nedenlerinin birkaçı;

Türklüğe Hakaret: 9.6.1947–5.8.1947 (1 ay, 27 gün)

*Türklüğe Hakaret Davası Bitti, Son Posta, 6 Ağustos 1947

Türklüğe Hakaret: 21.4.1950–15.7.1950 (3 ay, 25 gün)

*Tevkif Müzekkeresi, C. Savcı No:950 / 5191

Atatürk'e Hakaret: 15.10.1960–18.12.1961 (1 yıl, 65 gün)

*1960 / 3349 numaralı Mahkûmlar için müddetnâme

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 17 Ekm 2009, 18:55 
Katılımcı Üye
Kullanıcı avatarı

oğuzboylu yazdı:
Büşraaa yazdı:

necip fazıl itinin tutuklanma nedenlerinin birkaçı;

Türklüğe Hakaret: 9.6.1947–5.8.1947 (1 ay, 27 gün)

*Türklüğe Hakaret Davası Bitti, Son Posta, 6 Ağustos 1947

Türklüğe Hakaret: 21.4.1950–15.7.1950 (3 ay, 25 gün)

*Tevkif Müzekkeresi, C. Savcı No:950 / 5191

Atatürk'e Hakaret: 15.10.1960–18.12.1961 (1 yıl, 65 gün)

*1960 / 3349 numaralı Mahkûmlar için müddetnâme

bi insanı içeri attırmak istesen bir çok sebep bulabilirsin.. Hem belki sadece birkaç şiirini beğeniyorumdur savunduğum neyini gördün ki hemen atladın?Kimi sevip sevmediğim seni hiç ilgilendirmez..Ben neyi neden sevdiğimi neyi sevdiğimi iyi bilirim kafanı yorma..

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 17 Ekm 2009, 19:01 
Katılımcı Üye
Kullanıcı avatarı

1949’da Büyük Doğu Cemiyeti’ni kurar ve CHP kendisine düşman kesilir. 1950’de Büyük Doğu Cemiyeti’nin Kayseri şubesi açılınca, açılış sonrası döndüğü İstanbul’da tutuklanır. Tutuklanma sebebi yazdığı bir yazısında Türklüğe hakaret etmiş olma sebebidir. Bu dönemi kendi ifadesiyle Necip Fazıl şöyle anlatır :
“ İnönü, zamanın Adalet Bakanını çağırıp şu emri vermiş : “ Ne yaparsanız yapın bu adamı bertaraf edin!..” Temyiz mahkemesince bozulan fakat yine mahkemenin üzerinde ısrar ettiği Türklüğe Hakaret Davası’ndaki beraat hükmünü, temyize bu sefer nihai olarak bozdurmak için bir yıldır sarfedilen gayreti birden bire hızlandırdılar. Vaziyet emindi. Doğrudan doğruya politikadan emir almak vaziyetinde kalan o zamanki Temyiz Mahkemesi bu hükmü nasılsa bozacaktı. Fakat hemen bertaraf edilmem için bir tevkif bahanesi bulmak lazımdı. Derhal buldular. Doğrudan doğruya partiye yönelttiğim bir hücumu hükümetin manevi şahsına yönelmiş saydılar ve beni tevkif ettiler. Bu davadan hakimin huzuruna çıkar çıkmaz beraat ettiğim ve salıverilmeyi beklediğim gün, o anda yetiştirdikleri Temyiz’in bozma kararı üzerine beni bir mahkemeden diğer mahkemeye aktardılar. Temyiz’in bozma ve mahkemenin
uyma kararı üzerine ,beraat eden adamı, bu defa zevcesiyle birlikte tekrar hapse gönderdiler. Sırf taraflar teşekkül etsin de Temyiz’e hemen uyulabilsin diye, hamile ve hasta zevcemi, vahşice bir üslupla yatağından kaldırıp öğleden evvelki mahkemeyi öğleden sonraya kadar bekletmek ;
ve –ben zevcemi yatağından kaldıramazlar,beni de mecbur salıverirler diye düşünürken- birdenbire hasta kadını mahkeme salonundan içeri itmek suretiyle, cihanda emsalsiz bir hak ve adalet hıyaneti tertiplediler. Halk Partisi idaresinin savcısı ve mahkemesine baskı derecesini gösteren bu misali, içindeki hak ve adalet hıyanetiyle birlikte, bu ve öbür dünyanın hesap günlerine havale ediyorum. “

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 17 Ekm 2009, 19:07 
Kıdemli Üye
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
bi insanı içeri attırmak istesen bir çok sebep bulabilirsin.. Hem belki sadece birkaç şiirini beğeniyorumdur savunduğum neyini gördün ki hemen atladın?Kimi sevip sevmediğim seni hiç ilgilendirmez..Ben neyi neden sevdiğimi neyi sevdiğimi iyi bilirim kafanı yorma..

Hemen atladın ama altına da ekledin onu savunan bir yazıyı.

Hadi beni içeri attırmak için sebeb bul ve adım vatan hainine çıksın!!

İstersen lağım farelerini sev banane ben sadece o köpeğin nasıl bir çiyan olduğunu yazdım. Konunun seninle bir alakası yok. Sadece ismini gördüğüm yerde söverim ben ona o kadar.

Kafamı sizin gibi softa ayak takımı için yormam. Yoracaksam bileğimi ve silahımı yorarım. Günü geldiğinde...

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 17 Ekm 2009, 19:11 
Katılımcı Üye
Kullanıcı avatarı

oğuzboylu yazdı:
Alıntı:

Hemen atladın ama altına da ekledin onu savunan bir yazıyı.

Hadi beni içeri attırmak için sebeb bul ve adım vatan hainine çıksın!!

İstersen lağım farelerini sev banane ben sadece o köpeğin nasıl bir çiyan olduğunu yazdım. Konunun seninle bir alakası yok. Sadece ismini gördüğüm yerde söverim ben ona o kadar.

Kafamı sizin gibi softa ayak takımı için yormam. Yoracaksam bileğimi ve silahımı yorarım. Günü geldiğinde...

ben onu yazmayabilirdim de yine atlamış olcaktın..Sövülecek çoooookkk isim geçiyo bu forumda emin ol..Ben biliyorum necip fazılın neden tutukladığını sen rahat ol..Seni de attırabilcek veya en azından tazminat davası açılabilcek yanların var ama bence uğraşmaya değmezsin..Bizim sevdikleirmiz ve savunduklarımız için de kafanı yorma..o söylediklerini yor GÜNÜ GELDİĞİNDE..

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 17 Ekm 2009, 19:21 
Katılımcı Üye
Kullanıcı avatarı

Türküm demeni kimsenin suç saydığı yok..Sen türküm demekten çok herşeye saldırıyorsun..Sabrımı zorluyorsun..Yazdığım biçok şeyi siliyorum..Sana yakıştırıyorum sildiklerimi hatta cuk otuyor ama kendime yakıştıramıyorum..Necip fazıl için demiyorum ama bi çocuk düşün babası belli değil anası dul ama o bi çocuk suçu günahı ne?Neden başkalarının hatasının bedelini ödemek zorunda..Onu dışlamak yaftalamak ancak senin gibi yüreksizlere yakışır..Saldırdığn taraf ne olduğunu çok iyi ortaya koyuyor..

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 18 Ekm 2009, 14:25 
Kıdemli Üye
Kullanıcı avatarı

Ahmed Arif, Attila İlhan, N. Hikmet, N. Fazıl Kısakürek, Orhan Veli Kanık...

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 18 Ekm 2009, 14:38 
Site Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
En çok hangi şairi beğeniyorsunuz ?

Şu sıralar Ömer Hayyam:

İçin temiz olmadıktan sonra
Hacı hoca olmuşsun, kaç para!
Hırka, tesbih, post, seccade güzel:
Ama Tanrı kanar mı bunlara?

Hak er geç cimrilerin hakkından gelir;
Cehennem ateşleri onlar içindir.
Ne der, dili inciler saçan Muhammed:
Cömert gavur cimri müslümandan yeğdir.

Dünya üç beş bilgisizin elinde;
Onlarca her bilgi kendilerinde.
Üzülme; eşek eşeği beğenir:
Hayır var sana kötü demelerinde.

Sen sofusun, hep dinden dem vurusun;
Bana da sapık, dinsiz der durursun.
Peki, ben ne görünüyorsam oyum:
Ya sen? Ne görünüyorsan o musun?

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 18 Ekm 2009, 15:22 
Site Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

Oğuzboylu efendi; insanların fikirlerine katılmaman onlara hakaretler yağdırmanı meşru kılmaz. Mesajını Ruh Adam'la paylaştım, gerekeni o yapacaktır.

Sayın Büşraaa; "yöneticilkten anladığımız" tüm üyelere adalet çerçevesinde yaklaşmaktır. Sizlere düşen, sakıncalı gördüğünüz iletiyi bizlere raporlamanız ve beklemeniz. Eğer belli bir zaman geçmiş olmasına rağmen hiç bir şey yapılmamışsa o zaman konuşunuz. Saygılar...

Sayfa başı
 Profile bak  

Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Yeni bir konu gönderCevap gönder 3 sayfadan 1. sayfa   [ 39 ileti ]
Sayfaya git 1, 2, 3  Sonraki

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumda dosya ekleyemezsiniz

Arama:
Git:  

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan SiyasiForum.net Siyasi Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. SiyasiForum.Net hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde dönüş yapacaktır. Forumumuz kesinlikle hiçbir şekilde parti, örgüt, kurum, kuruluş ve oluşumu desteklememektedir. Tüm Problemler ve Reklam İçin: İletişim Formu için tıklayınız.