Yazı boyutunu değiştir
Sistem saati: 19 Oca 2018, 00:45

Yeni bir konu gönderCevap gönder 1 sayfadan 1. sayfa   [ 7 ileti ]
Yazar Mesaj
 İleti başlığı: İşte en sevdiğim şiir
İletiTarih: 19 Tem 2010, 00:29 
Katılımcı Üye
Kullanıcı avatarı

İstiklâl şairimiz rahmetli Mehmet Akif Ersoy'un, bittabiiki bütün şiirleri takdire şayândır. Mamafih, bir şiiri vardır ki benim için fevkalâde değerli ve güzeldir. Günümüzde olan biten hemen herşeyi bütün çıplaklığıyla özetleyen ve hepimize önemli dersler veren bir şiirdir. Binaenaleyh, bu şiiri siz sevgili arkadaşlarımla paylaşmak istedim. Bilhassa, şiirin ilk iki mısrası ile son iki mısrası oldukça kayda değerdir.

BEN ARNAVUDUM

Türk Arapsız yaşamaz, kim ki yaşar der delidir,
Arab’ın, Türk ise hem sağ gözü, hem sağ elidir.

Veriniz baş başa; zira sonu hüsran-ı mübin,
Ne hükûmet kalıyor ortada, billahi ne din!

‘Medeniyyet’ size çoktan beridir diş biliyor;
Evvela parçalamak, sonra da yutmak diliyor.

Arnavutlar size ibret olacakken hâlâ,
Ne bu bulanık siyaset, ne bu bozuk dava?

Görmüyor gittiği yanlış yolu, zannım, çoğunuz,
Size rehberlik eden haydudu artık kovunuz!

Bunu benden duyunuz, ben ki evet Arnavudum...
Başka bir şey diyemem... işte perişan yurdum!..

Sayfa başı
 Profile bak  

İleti başlığı: Re: İşte en sevdiğim şiir
İletiTarih: 19 Tem 2010, 10:27 
Katılımcı Üye
Kullanıcı avatarı

trenci yazdı:
Acaba Türk Mü Arapsız Yaşayamaz, Arap Mı Türksüz?
Yazar : Günay Özbek
Yorum Sayısı : 0
Okunma : 60
Tarih : 15 Haziran 2010, 16:20

Gün geçmiyor ki Türkiye'nin gündeminde yeni bir tartışma olmasın. Buyurun size yeni bir gündem.
Başbakan Erdoğan, Türk-Arap İşbirliği Forumu'nda Türk-Arap kardeşliğini Mehmet Akif'in dizeleriyle anlattı:

Bu şiiri Mehmet Akif Ersoy, 1913 yılında yazmıştı. Arnavutların ayaklanarak 1912'de bağımsızlıklarını ilan etmeleri Mehmet Akif'i çok üzmüştü. Çünkü Arnavutluk, Mehmet Akif'in ata ve dede yurduydu. Bu ayrılığın onlara felaketten başka bir şey getirmeyeceğini biliyordu. Nitekim gerçeği onlar da anlayacaklardı... Mehmet Akif, Arnavut hemşerilerinin, ayrılık ve bölücülük fitnesi yüzünden, başlarına gelen ibretlik olayları bütün teferruatıyla Hakk'ın Sesleri'nde anlatmıştı...
Ne Araplık, ne de Türklük kalacak aç gözünü!

Dinle Peygamber-i zîşânın ilâhı sözünü!
Türk Arapsız yaşamaz, kim ki 'yaşar' der, delidir
Arabın, Türk ise hem sağ gözü, hem sağ elidir.
Veriniz baş başa; zira sonu hüsran-ı mübin

Ne hükümet kalıyor ortada, billahi ne din!
'Medeniyyet!' size çoktan beridir diş biliyor;
Evvelâ parçalamak, sonra da yutmak diliyor.
Arnavutlar size ibret olacakken, hâlâ
Ne bu şûrîde siyâset, ne bu fâsid dâva?(...)
(Safahat, Üçüncü Kitap; “Hakk'ın sesleri” (1913)

Müslüman din kardeşlerimiz! bizsiz yaşayamayacaklarını tarihte defalarca gösterdiler, Araplar bu dostluk örneğini. 1.Dünya savaşında İngilizlerle bir olup bizi arkadan vurdular. Arabistanlı Lawrence eserinde Akabe Baskınında Osmanlı askerlerini nasıl öldürdükleri anlatılır.

Yüzbaşı Selahattin romanından: 10-11 Mart 1917 Osmanlı Bağdat'ı terk ediyor. Hastalar, yaralılar hastanelerde bırakılmış. Askerlikte usul buymuş.''Albay Bekir Sami'nin tümeni bağırtılar üzerine Kazımiye mahallesine giriyor. Manzara şu: Araplar, kolu bacağı kırık yaralıları, Türk hastaları birer ip takarak sokakta sürütüyorlar, hastaneyi yağma ediyorlar''

Kıbrıs Barış Harekâtı sırasında bizi hiç desteklemediler. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetini tanımadılar. Ve bugün de Hamas. 9 ölü verilmesine rağmen, Türkiye'yi arabulucu olarak tanımadığını açıkladı, Mısır'ı tercih etti.

Arabı haçlılardan koruyan ve kurtaran Türkler, 6 yüzyıl onlara her türlü hizmetkârlığı yapan Türkler, Arap şeyhlerini baş üstünde tutup itibarını yücelten Türkler, İngiliz'le işbirliği yapıp arkadan hançerlenen Türkler, İsrail sıkıştırdıkça koruyuculuğa soyunan Türkler, Araplar tarafından hor görülenler Türkler.

Aklıma şu geldi. Şimdi de “Arap açılımı” mı başlıyor acaba!
Alıntı:Günay Özbek/Kentin Sesi

Bak sen hele. 27 Mayıs darbesini, devrimmiş gibi anlatan ve haklı göstermeye çalışan Günay Özbek beyefendi bu konuda da mı yazı yazmış?

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 19 Tem 2010, 15:01 
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

Şu Araplara Duyulan Öfkenin binde biri,neden yahudilere yahut hristiyanlara karşı duyulmaz anlamıyorum...Mehmet Akif,herşeyin farkında olan bilinçli bir yazardı..Allah Ondan Razı olsun..
Her bilinçli insan gibi Oda para karşılığında İngilizlerle işbirliği yapanların 'azınlık bir grup' olduğunu biliyordu...Ömrü boyuncada bunun mücadelesini verdi..Faşizmin karşısında duran,Allah'ın hakimiyetini her alanda kabul eden,Müslümanlar arasına nifak tohumları atanlara karşı son nefesine kadar savaşan bir insandı..

Ayrıca Şu verilen Hamas'ın Türkiye'yi arabulucu tanımaması haberine kafam takıldı..Bunu yansıtan basın grupları habern aslı olmaıdğını kendi yayın kuruluşlarında bile açıkladılar..Yani bu olay bir 'YALAN' dan ibaret...

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 19 Tem 2010, 15:58 
Banlanmış Üye
Kullanıcı avatarı

Bu ülkede arapsız yaşayamayacak olanlar varsa gitsinler arap kardeşlerinin yanına yeter artık!
Türk arapsız yaşayamazmış! Türkler Çin sınırlarından Orta Avruapa kadar araplar sayesinde destan yazdı sanki!
En sevdiğim şiir diyen şahsa soruyorum,Tayyip Erdoğan bu şiiri okumasaydı sen nerden bilecektin böyle bir şiirin varlığını?

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 19 Tem 2010, 16:43 
Katılımcı Üye
Kullanıcı avatarı

BOZKIRIN SÜVARİSİ yazdı:
Bu ülkede arapsız yaşayamayacak olanlar varsa gitsinler arap kardeşlerinin yanına yeter artık!
Türk arapsız yaşayamazmış! Türkler Çin sınırlarından Orta Avruapa kadar araplar sayesinde destan yazdı sanki!
En sevdiğim şiir diyen şahsa soruyorum,Tayyip Erdoğan bu şiiri okumasaydı sen nerden bilecektin böyle bir şiirin varlığını?

Beyefendi ben Mehmet Akif'i çocukluğumdan beridir her daim ilgiyle okurum. Safahat adlı 7 bölümden oluşan kitabındaki en sevdiğim şiirlerinden birisidir bu şiir. Erdoğan'la ne alakası var?

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 19 Tem 2010, 16:47 
Banlanmış Üye
Kullanıcı avatarı

kesin öyledir.

Sayfa başı
 Profile bak  

Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Yeni bir konu gönderCevap gönder 1 sayfadan 1. sayfa   [ 7 ileti ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumda dosya ekleyemezsiniz

Arama:
Git:  

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan SiyasiForum.net Siyasi Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. SiyasiForum.Net hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde dönüş yapacaktır. Forumumuz kesinlikle hiçbir şekilde parti, örgüt, kurum, kuruluş ve oluşumu desteklememektedir. Tüm Problemler ve Reklam İçin: İletişim Formu için tıklayınız.