Yazı boyutunu değiştir
Sistem saati: 19 Oca 2018, 14:17

Yeni bir konu gönderCevap gönder 1 sayfadan 1. sayfa   [ 1 ileti ]
Yazar Mesaj
 İleti başlığı: phantom
İletiTarih: 13 Oca 2016, 09:28 
Onursal Üye

"john'un onune bir kahve fincani koydum ve [fantom organiyla] onu tutmasini istedim. uzandigini soylemesiyle beraber, fincani onunden cekip aldim

- 'ah!' diye bagirdi, 'bunu bir daha yapma'
- 'sorun ne?'
- 'bunu bir daha yapma' diye tekrarladi. 'sen cektigin sirada tam da fincanin kulbundan tutmustum. cidden acidi..'
- bi' saniye! gercek bir fincani birisinin hayali (fantom) parmaklari arasindan cekip aliyorum ve o da 'ah' diye bagiriyor?!

parmaklar hayaliydi, fakat agri gercekti (aslinda o kadar gercekti ki bir daha boyle bir deneyi tekrarlamaya cekindim)."

- Ramachandran, beyindeki hayaletler.

Fantom Uzuv Ağrısı nedir?

Fantom uzuv ağrısı, cerrahi müdahaleyle kesilmiş ya da kazara kopmuş bir uzvun hala varmış gibi ağrımasıdır. Güdük ağrısı varsa ağrı sadece uzuv kesildikten sonra kalan parçada olur. Bu tür vakaların dörtte üçünde fantom ağrısı görülmektedir. Genelde ağrı uzuv kesildikten birkaç gün sonra ortaya çıkar ama birkaç ay, hatta yıllar sonra da başladığı görülmüştür. Ağrı hissi yıllarca sürebilir ama bazen zaman geçtikçe düzelmektedir. Çok az kişi sürekli ağrı hisseder. Bazıları gün içinde ağrı atakları yaşar, bazıları da haftada birkaç kez. Fantom ağrısı zonklama, yanma ve batma hissi olarak tarif edilir. Ağrı daha çok uzvun uç kısmında, hayali parmaklarda hissedilmektedir. Kesilmiş uzuv kısalmış veya şekli bozulmuş gibi hissedilir (teleskop belirtisi). Stres, endişe ve hava değişiklikleri ağrıyı kötüleştirmektedir.

Hayalet ağrının nedeni nedir?

Sebebi tam olarak bilinmemektedir. Ampütasyon sonrası zarar gören sinirler merkezi sinir sisteminde değişikliklere sebep olur, beyin yeniden programlanır. Beynin kesilen uzvu kontrol eden bölümü aktif kalır. Bu yüzden kişi uzvun yerinde olmadığını bildiği halde uzuv hala yerindeymiş gibi hisseder.

:arrow: https://en.wikipedia.org/wiki/Phantom_pain

En güzel anlatım şekli sanırım en baştaki...

Beyniniz uyanıkken baş edebilir. Ağrı kesici siz bitirebilirsiniz. Çünkü yok! Olmayan şeyin ağrısı mı olur?
Olur olur.. Biber gibi olur.. Uyku halinde bitiremezsiniz işkenceyi iliklerinize kadar hisedersiniz..
Fiziki işkence görseniz bayılır kurtulursunuz. Ya uyku halinde saatlerce süren işkenceden nasıl kurtulursunuz??
Hoş uyku saatlerce sürer ama size 1 dk gibi gelir.. :mrgreen:

-Uyanıkken işkence çekiliyor.. Ne demek istiyorsun kardeşim sadist misin? :mrgreen:
-İşkence den zevk mi alıyorsun?..
-Hayır da uyurken yapılan işkencenin(phantom) gerçek olduğunu kavrayamıyorsun da ondan zevk alamıyorsun.. :lol:

safe123

Fantom ağrı tıp-hasta bilirkişi raporuna göre kısaca budur...

Alıntı:
Ağrı hissi yıllarca sürebilir ama bazen zaman geçtikçe düzelmektedir.

Yanlış bilgi, mezara kadar 'phantom' size eşlik edecektir. Gölge hayalet :mrgreen:

Sayfa başı
 Profile bak  

Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Yeni bir konu gönderCevap gönder 1 sayfadan 1. sayfa   [ 1 ileti ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumda dosya ekleyemezsiniz

Arama:
Git:  

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan SiyasiForum.net Siyasi Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. SiyasiForum.Net hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde dönüş yapacaktır. Forumumuz kesinlikle hiçbir şekilde parti, örgüt, kurum, kuruluş ve oluşumu desteklememektedir. Tüm Problemler ve Reklam İçin: İletişim Formu için tıklayınız.