Yazı boyutunu değiştir
Sistem saati: 22 Mar 2018, 10:39


Yeni bir konu gönderCevap gönder 1 sayfadan 1. sayfa   [ 9 ileti ]
Yazar Mesaj
 İleti başlığı: Intel islemcilerinde Güvenlik acigi
İletiTarih: 08 Oca 2018, 00:36 
Onursal Üye
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 28 Haz 2011, 12:32
İleti: 3232
Konum: Salpazari Cepni

İşte Intel'in yavaşlatacağı işlemciler!
İddialara göre güvenlik açıklarından dolayı Intel, bu işlemcileri yavaşlatacak!

Resim

Intel'in son 10 yılda ürettiği işlemcilerde ortaya çıkan güvenlik açığı, isteyen kişilerin işlemci ön belleğine ulaşbilmesine izin veriyordu.

Intel'in başına büyük bela olan bu durum hakkında, ciddi bir iddia ortaya atıldı ve ardından Intel resmi bir açıklama gerçekleştirdi. Açıklamada, güvenlik açığıyla ilgili bilgilerin yanı sıra, yavaşlatılacak işlemcilerin de tam listesi verildi!

İşte o liste;

Intel® Core™ i3 processor (45nm and 32nm)

Intel® Core™ i5 processor (45nm and 32nm)

Intel® Core™ i7 processor (45nm and 32nm)

Intel® Core™ M processor family (45nm and 32nm)

2nd generation Intel® Core™ processors

3rd generation Intel® Core™ processors

4th generation Intel® Core™ processors

5th generation Intel® Core™ processors

6th generation Intel® Core™ processors

7th generation Intel® Core™ processors

8th generation Intel® Core™ processors

Intel® Core™ X-series Processor Family for Intel® X99 platforms

Intel® Core™ X-series Processor Family for Intel® X299 platforms

Intel® Xeon® processor 3400 series

Intel® Xeon® processor 3600 series

Intel® Xeon® processor 5500 series

Intel® Xeon® processor 5600 series

Intel® Xeon® processor 6500 series

Intel® Xeon® processor 7500 series

Intel® Xeon® Processor E3 Family

Intel® Xeon® Processor E3 v2 Family

Intel® Xeon® Processor E3 v3 Family

Intel® Xeon® Processor E3 v4 Family

Intel® Xeon® Processor E3 v5 Family

Intel® Xeon® Processor E3 v6 Family

Intel® Xeon® Processor E5 Family

Intel® Xeon® Processor E5 v2 Family

Intel® Xeon® Processor E5 v3 Family

Intel® Xeon® Processor E5 v4 Family

Intel® Xeon® Processor E7 Family

Intel® Xeon® Processor E7 v2 Family

Intel® Xeon® Processor E7 v3 Family

Intel® Xeon® Processor E7 v4 Family

Intel® Xeon® Processor Scalable Family

Intel® Xeon Phi™ Processor 3200, 5200, 7200 Series

Intel Atom® Processor C Series

Intel Atom® Processor E Series

Intel Atom® Processor A Series

Intel Atom® Processor x3 Series

Intel Atom® Processor Z Series

Intel® Celeron® Processor J Series

Intel® Celeron® Processor N Series

Intel® Pentium® Processor J Series

Intel® Pentium® Processor N Series

https://www.teknolojioku.com/donanim/iste-intelin-yavaslatacagi-islemciler-5a50fdf586a04d36787ff832


Sayfa başı
 Profile bak  
 
 İleti başlığı: Intel'deki Güvenlik Açığı Aylar Önce Farkedilmiş!
İletiTarih: 08 Oca 2018, 00:42 
Onursal Üye
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 28 Haz 2011, 12:32
İleti: 3232
Konum: Salpazari Cepni
Intel CEO'su Brian Krzanich CNBC'ye verdiği bir röportajda, bilgisayar korsanlarının, bilgisayarlardaki şifreleri ve diğer hassas verileri ele geçirmesine izin veren mikroişlemci açığının Google tarafından aylar önce keşfedildiğini söyledi.
CEO Krzanich, Google'ın bir kaç ay önce kendilerini haberdar ettiklerini söylerken Google'da bulgularıyla ilgili ayrıntıları yayımladığı bir blog yazısında anlattı. Daha önce de haberini yaptığımız bu oylayı dün öğleden sonra gazetecilere duyuran Krzanich, henüz hackerların güvenlik açığından istifade ettiğinin örneğinin bulunmadığını vurgulayarak düzeltmenin yolda olduğunu söyledi.

Diğer yandan güvenlik kusurunun ortaya çıkmasıyla birlikte Intel stoklarını düşürmeye başladı. Bununla birlikte ilk gelen raprolar her ne kadar güvenlik açığının sadece Intel'in işlemcileriyle sınırlı olduğunu gösterse de ARM tarafından yapılan açıklamada kendilerinin de etkilendiği belirtildi.

Brian Krzanich, Intel'in yazılım ortakları ve diğer bazı şirketler dahil olmak üzere rakip üreticiler AMD ve ARM ile sorunu çözmek için birlikte çalıştıklarını söyledi. Intel, düzeltmelerinin bazılarının önümüzdeki birkaç gün içinde bazılarının da birkaç hafta içinde başlayacağını tahmin ettiklerini kaydetti.

Bununla birlikte Intel, saldırganların hassas bilgileri alabilmek için, mevcut güvenlik tedbirlerini atlatarak bilgisayar belleğini girdiklerini belirtti. Bu bellekteki içeriklerin ise şifreler de dahil olmak üzere birçok hassas bilginin olabileceği belirtildi. Bu durumda saldırganların, yalnızca bir bilgisayarı kontrol altına almalarının yanı sıra kötü amaçlı yazılımları yükleyebildikleri veya sadece hassas verileri de ele geçirebilecekleri söylendi. Bununla birlikte Microsoft'un yüklü olduğu ve durumdan etkilenen bilgisayarlarda %30'luk bir performans düşüşünün de yaşanabileceği de belirtildi.

http://www.webtekno.com/intel-deki-guve ... 38904.html


Sayfa başı
 Profile bak  
 
 İleti başlığı: Intel Kabul Etti, Sektör Ayakta: İşlemcilerdeki Tasarım Hata
İletiTarih: 08 Oca 2018, 00:45 
Onursal Üye
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 28 Haz 2011, 12:32
İleti: 3232
Konum: Salpazari Cepni
Intel Kabul Etti, Sektör Ayakta: İşlemcilerdeki Tasarım Hatası Güvenlik Açığı Yaratıyor!

Dünyanın en köklü işlemci üreticisi Intel, bilgisayar korsanlarının gizli bilgilere erişmelerini sağlayacak şeyin bir çip tasarımı hatası olabileceğini söyledi. Yani bilgiler ne kadar şifrelense de korsanlar, işlemcimize girip cirit atabiliyorlar.
Geçtiğimiz çarşamba günü teknoloji şirketlerinin bir numaralı gündem konusu işlemcilerle ilgili tasarım hatalarıydı. Bir saldırganın çiplere şifrelere rağmen erişmesini sağlayan ve gizli bilgilere ulaşmasına neden olan bu hata, Intel’in başını ağrıtmaya başladı.

Apple ve Microsoft gibi yazılım devleri, hatanın önüne yazılım güncelleştirmeleri yayınlayarak geçmeye çalıştılar. Intel’ın “yan kanal analizi” olarak nitelendirdiği bu kusur, aslında yaklaşık 1 ay önce keşfedildi ve etkileri araştırılmaya başlandı. Keşfi yapan ise Google Project Zero ekibiydi.

Resim

Güvenlik açıkları, modern bilgisayarlarda bulunan en temel güvenli önlemlerini saf dışı bırakıyor. Bir saldırgan bilgisayarların belleklerinde bulunan gizlenmiş bilgilere ulaşmak için, bu tasarım hatası aracılığıyla bir kod kullanarak erişim hakkına sahip oluyor. Parola veya farklı şifreleme bilgileri de saldırganın aldığı bilgiler arasında oluyorlar.

Merkezi işlem birimi (CPU) olarak adlandırılan işlemciler, diğer donanım ve yazılımlardan alınan komutların yönetildiği bir merkezdir. Yani bilgisayarlarımızın beyni niteliğinde olup bilgi akışını kontrol ederler.

Söz konusu güvenlik açığı ise en modern işlemcilere sahip yeni nesil bilgisayarlarda bulunan, “spekülatif yürütme” adlı bir tekniğin dezavantajından faydalanır. Intel yetkilileri geçtiğimiz çarşamba günü bu konu hakkında bir basın toplantısı çağrısı yaparak, tüm merakları gidermek için kolları sıvadı.

Intel'in Veri Merkezi Mühendislik Grubu'ndan Steve Smith, hackerlar tarafından Intel'in veya diğer araştırmacıların haberdar olduğu kusurların kullanıldığının somut bir kanıtı olmadığını belirtse de firmanın yayınlayacağı raporlar hırsıza yol göstermek gibi olacak. Bu nedenle çeşitli önlemlerin alınacağını şimdiden söylemek mümkün.

Açıklar son 10 yılda üretilen neredeyse bütün bilgisayarları etkisi altına alabilir. Ancak bunun gibi açıkların kaç kişiyi etkileyeceği ve nasıl vuku bulacağı henüz tam olarak net değil. Google araştırmacılarına göre Intel, sektördeki dişli rakibi Advanced Micro Devices (AMD) ve bir diğer büyük işlemi üreticisi ARM gibi devlerin bütün işlemcileri tehdit altında olabilir.

AMD, kendi üzerine düşlen kısmıyla ilgili yaptığı açıklamada araştırmaların gizlilikle yürütüldüğünü belirtti ve ürünlerinde sıfıra yakın güvenlik riski olduğunu savundu. Tüm bu gelişmeler üzerine Intel’in hisselerinde %3’lik bir düşüş yaşandı.

Söz konusu saldırılar sonucunda korsanlar, bilgisayar hızlarının %30’a kadar yavaşlamalarına neden oluyorlar. Intel, diğer donanım ve yazılım şirketleriyle el ele vererek gerekli önlemler üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

Aslında bu gelişmeler 9 Ocak’ta dünya kamuoyuyla paylaşılacaktı fakat teknoloji haberciliği yapan The Register’in erken tarihli bir haberi, işlemci üreticilerini hemen bir açıklama yapmak zorunda bıraktı.

http://www.webtekno.com/intel-kabul-etti-sektor-ayakta-islemcilerdeki-tasarim-hatasi-guvenlik-acigi-yaratiyor-h38863.html


Sayfa başı
 Profile bak  
 
 İleti başlığı: Intel İşlemcilerdeki Güvenlik Açığına, Düzeltme Önerisi Var
İletiTarih: 08 Oca 2018, 00:49 
Onursal Üye
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 28 Haz 2011, 12:32
İleti: 3232
Konum: Salpazari Cepni
Çarşamba günü duyurulan açıkla ilgili, siber güvenlik ajansı Intel kullanıcılarına pahalı bir güvenlik önerisi sundu.
Son on yılda üretilen hemen hemen tüm Intel işlemcilerin JavaScriptten kaynaklı bir soruna sahip olmasıyla ilgili sorunu, daha önce sizlerle paylaşmıştık.

Carnegie Mellon Üniversitesi'nden sorumlu devlet tarafından desteklenen sivil güvenlik örgütü Computer Emergency Response Team (CERT) , yaygın bug'lardan etkilenen bilgisayarların nasıl düzeltileceğine ilişkin raporunu yayınladı, ancak düzeltme bedeli oldukça yüksek. Ayrıca raporda, yayınlanacak güncellemenin yeteri kadar kapsamlı olmadığı için sorunu tam olarak düzeltmeyeceği ve eski işlemcilere sahip bilgisayarları yavaşlatacağına yer verildi.

Computer Emergency Response Team’in önerisine göre önemli bilgilere sahip özel şirketler ve devletler mevcut işlemcilerini açıktan etkilenmemiş işlemcilerle değiştirmeliler. Çünkü yama veya benzeri güncellemeler ile bu açığın giderilemeyeceğini düşünüyorlar.

Bahsettiğimiz yerlerin elindeki bilgilerin önemi düşünüldüğünde kesinlikle alınması gereken bir önlem olduğunu söyleyebilirim. Açıktan korunmak için Intelin soruna sahip olmayan işlemcilerini ya da farklı bir markayı tercih edebilirsiniz. Peki, sizin bu haberlerden sonra Intel hakkında genel düşünceniz nedir?

http://www.webtekno.com/intel-islemcilerdeki-guvenlik-acigiyla-ilgili-maliyetli-bir-duzeltme-onerisi-yapildi-h38919.html


Sayfa başı
 Profile bak  
 
 İleti başlığı: Intel’in CEO’su Bütün Hisselerini Sattı
İletiTarih: 08 Oca 2018, 00:53 
Onursal Üye
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 28 Haz 2011, 12:32
İleti: 3232
Konum: Salpazari Cepni
Dünyanın açık ara en büyük işlemci üreticisi Intel, tahtını kayıp mı ediyor? Küresel çapta neredeyse son 10 yıldır üretilen ve tüketiciye sunulan bütün işlemcilerde Meltdown ve Spectre adı verilen iki güvenlik açığı tespit edildikten sonra CEO Brian Krzanich, şirketteki bütün hisselerini sattı.
Bilgisayarlarla başlayan gelişmiş işletim birimleri ve entegre devreler, zamanla mobil cihazlara da geçiş yaptı. Artık hayatımızın her dakikasında bilgisayar temelli işlemcilere sahip cihazlar kullanıyoruz. Kullanmamızda elbette sakınca yok, fakat bu cihazlar artık bizim hakkımızda bizden daha çok şey biliyorlar. Teknoloji sektörlerinde nam salmış pesimist bir bakış açısı vardır: Dijital olan her şeyin bir açığı bulunur.

Bu nedenle, kişisel verilerimizin güvenliği konusunda endişe duymak ve hizmet satın aldığımız firmalardan güvenlik önlemleri talep etmek hakkımızdır. Intel ve AMD gibi dev üreticiler, sistemlerin çekirdek arabirimlerinde güvenlik duvarları inşa ederler. Böylece dış tehditler veya bilgisayar korsanlarının sistemlere sızmasını engellemeye çalışırlar.

Resim

Her şey buraya kadar güzel geliyorsa, bu hafta başında keşfedilen ve tüm sektörü ayağa kaldıran Meltdown ve Spectre açığını da dikkate almak gerekiyor. Sanıyoruz ki Intel başta olmak üzere tüm üreticilerin korkulu rüyası gerçekleşti. Son 10 yıldır üretilen bütün işlemcilerin neredeyse hepsinde keşfedilen bu açıklar, resmen hırsızlara yol gösteriyorlar. Nitekim bu işlemcileri kullananlar sadece bireyler değil, kurumlar, şirketler, devlet daireleri ve bakanlıklar... Listeyi bu şekilde uzatabilirsiniz. Meltdown ve Spectre açığına ilişkin yazdığımız içeriği okumak için:

Intel’in CEO’su Brian Krzanich, tarihin en büyük teknolojik krizlerinden birinin başlangıç dönemine girdiğimizin elbette farkında. Ancak kendisi ortaya çıkan açıklardan bağımsız olduğunu söyleyerek, şirketteki bütün hisselerini sattı. Fakat hisse satışlarının planlanma süreci bile bu açıklar fark edildikten sonra başlamıştı.

Intel’in şirket sözcülerinden birisi konuyla ilgili açıklama yaptı. Bu açıklamada satış işlemlerinin söz konusu hatalarla ilişkisi olmadığı vurgulandı. Hatta satış işlemlerinin, açıkların fark edilme döneminden çok önce 30 Ekim 2017’de planlandığı söylendi. Fakat hisselerin neden satıldığı ya da neden böyle bir karar alındığı konusunda açıklamada bulunulmadı.

Bir dakika durup düşünmek gerekiyor. Kim ya da hangi CEO, 39 milyon doları aşan hisselerini satsın?
Normal şartlarda Intel’in 9 Ocak’ta Meltdown ve Spectre konusunda açıklama yapmayı planladığından bahsediliyor. Fakat teknoloji medyası tam bir gazeteci mantığıyla hareket ederek, bulguları 5 gün öncesinden dünyayla paylaşıyor, ortalık çalkalanıyor. Intel ve diğer şirketler açıklama yapmak, Microsoft ve Apple gibi yazılım üreticileri geçici çözümler üretmek zorunda kalıyorlar.

Yani tam anlamıyla bir deprem yaşanıyor. E hisse satmış da ne olmuş, bize faydası dokunmayan milyonlarca dolardan bize ne?
Krzanich, hisse senetlerini sattı çünkü şirket hukuku gereğinde 10b5-1 numaralı hakkından faydalanmak istedi. Bu hak, onu şirkete ilişkin yöneltilen suçlamalardan koruyacak. Belki de önümüzdeki aylarda yüzlerce milyon insanın mağdur edildiği bir dönemde üzerine sorumluluk almayacak.

Bakalım bu gözler neler görecek, kulaklar neler duyacak. Abartılı bir durum gibi gelebilir ancak Meltdown ve Spectre, fiziksel hatalardan kaynaklanan sorunlar oldukları için yazılımlarla önlem alınamıyor.

Intel, tarihindeki en büyük krizle, “Tamam mı devam mı?” sorusuyla baş başa.

http://www.webtekno.com/basina-gelecekleri-bilen-intel-in-ceo-su-butun-hisselerini-satti-h38933.html


Sayfa başı
 Profile bak  
 
 İleti başlığı: Re: Intel islemcilerinde Güvenlik acigi
İletiTarih: 08 Oca 2018, 00:56 
Onursal Üye
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 28 Haz 2011, 12:32
İleti: 3232
Konum: Salpazari Cepni
Sözün özü, Güvenlik icin yayimlanacak olan ve PC nin hizini %30 oraninda düsürecek olan yama tam olarak ise yaramaz. Donanimda olan bir acigi yazilimla tamamen kapatmak mümkün degildir!

Ilerki günlerde bu sebepten dolayi Serverlerin hizlari düsecek ve Internette yavaslamalara sebep olacaktir.


Sayfa başı
 Profile bak  
 
 İleti başlığı: Re: Intel islemcilerinde Güvenlik acigi
İletiTarih: 08 Oca 2018, 01:03 
Onursal Üye

Kayıt: 22 Ekm 2012, 19:18
İleti: 4332
Benim pc bar bar fan sesi ile bağırıyor.
Ne alakaysa artık? Topu topu 3 web sayfası açık şu an..

pc m le madencilik mi yapıyorlar? Elektrikmi yaktırıyorlar? Kim bilir...
Ne işiniz var ulen mahremimde... :lol: pis fetöcü tecesüscüler... :lol:

_________________
Bonis nocet, qui malis parcit


Sayfa başı
 Profile bak  
 
 İleti başlığı: Re: Intel islemcilerinde Güvenlik acigi
İletiTarih: 08 Oca 2018, 01:07 
Onursal Üye
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 28 Haz 2011, 12:32
İleti: 3232
Konum: Salpazari Cepni
Yamayi yükleyenler veya yükleyeceklere uyari!

Yamayi yükledikten sonra Photoshop gibi programlar kullaniyorsaniz, islemleriniz bir hayli yavaslayacak ve performas düsüklügü olacaktir.

Online oyunlarda Server yogunlugu yama sonrasi ciddi oranda artacaktir.

Ayni sekilde tüm Serverler bundan etkilenip yavaslayacaktir (Webserver, Exchange vesaire).

BIOS ta bazi hatalara neden olabilir, baska seyleri bozabilir!

Bu yama daha cok Kurumlar icin önemlidir (Bankalar, Devlet kurumlari filan). Özel kullanici iseniz yamayi yuklemenizi pek önermem, gercek anlamda güvenlik saglamak istiyorsaniz zaten islemcinizi degistirmeniz gerekir.


Sayfa başı
 Profile bak  
 
 İleti başlığı: Re: Intel islemcilerinde Güvenlik acigi
İletiTarih: 08 Oca 2018, 01:09 
Onursal Üye
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 28 Haz 2011, 12:32
İleti: 3232
Konum: Salpazari Cepni
safe123 yazdı:
Benim pc bar bar fan sesi ile bağırıyor.
Ne alakaysa artık? Topu topu 3 web sayfası açık şu an..

pc m le madencilik mi yapıyorlar? Elektrikmi yaktırıyorlar? Kim bilir...
Ne işiniz var ulen mahremimde... :lol: pis fetöcü tecesüscüler... :lol:


Dedigin sey mümkün, btc mining icin web üzerindeki aciktan yararlanip herkesin bilgisayarini mininge alet edebiliyorar. Bu acigi suan Opera son sürümüyle kapatmistir. Bunun disinda bir tarayici kullaniyorsaniz, PC nizi mining icin web uzerinden kullanabilirler.


Sayfa başı
 Profile bak  
 
Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Yeni bir konu gönderCevap gönder 1 sayfadan 1. sayfa   [ 9 ileti ]


Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumda dosya ekleyemezsiniz

Arama:
Git:  


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan SiyasiForum.net Siyasi Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. SiyasiForum.Net hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde dönüş yapacaktır. Forumumuz kesinlikle hiçbir şekilde parti, örgüt, kurum, kuruluş ve oluşumu desteklememektedir. Tüm Problemler ve Reklam İçin: İletişim Formu için tıklayınız.