Yazı boyutunu değiştir
Sistem saati: 23 Şub 2018, 05:31

Yeni bir konu gönderCevap gönder 2 sayfadan 1. sayfa   [ 29 ileti ]
Sayfaya git 1, 2  Sonraki
Yazar Mesaj
 İleti başlığı: Türk Konseyi
İletiTarih: 27 Ağu 2012, 15:00 
Site Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

Türk Konseyi

Türk Birliği veya Türk Konseyi (Azerice: Türk Şurası, Kazakça: Түрік кеңесі, Kırgızca: Түрк кеңеш, İngilizce: Turkic Council), 3 Ekim 2009'da Nahçivan Özerk Cumhuriyeti'nde imzalanan Nahçivan Anlaşması ile, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye arasında kurulmuş olan uluslararası örgüttür. Kalan iki Türk devleti olan Türkmenistan ve Özbekistan nötr duruşları nedeniyle konseyin resmi üyesi değildir ancak, bu iki ülke potansiyel üyelerdir. Bu işbirliği konseyinin kurulması fikri ilk olarak 2006 yılında Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayevtarafından ileri atılmıştır.
İşleyiş tarzıyla Avrupa Konseyi, İngiliz Milletler Topluluğu (Commonwealth), Arap Ligi, İslam Konferansı Örgütü veya Fransızca Konuşan Ülkeler Topluluğu (Francophonie)'na eş değerdir.
Temelleri, 1992 yılından beri belirli aralıklarla toplanan Türkçe Konuşan Ülkeler Zirvesi'ne dayanan konseyin kurumsal merkezleri İstanbul (Genel Sekreterlik), Bakü (Parlamenterler Asamblesi) ve Astana (Türk Akademisi).

Üye Ülkeler

Ülke..............Nüfus...............Alan (km²) ...GSYİH (nominal)....Kişi Başına GSYİH

Türkiye..........72,561,312.......783,562.......863.3 milyar $.......11,200 $
Azerbaycan....9,165,000.........86,600.........86.03 milyar $......10,400 $
Kazakistan.....15,217,711........2,724,900....182.3 milyar $.......11,800 $
Kırgızistan......5,356,869.........199,900.......10.8 milyar $.........2,009 $

Resim

Kurumsal

Türk Konseyi’nin üç merkezi bulunmaktadır. Bunlar İstanbul, Bakü ve Astana'dır. İstanbul idari merkezdir. Bakü Parlamenterler Asamblesi'nin merkezi, Astana ise Türk Akademisi'nin merkezidir.

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi şu birimlerden oluşmaktadır:

Genel Sekreterlik İstanbul

Devlet Başkanları Konseyi
Dışişleri Bakanları Konseyi
Kıdemli Memurlar Komitesi
Aksakallar Konseyi

Parlamenterler Asamblesi (TÜRKPA) Bakü
Türk Akademisi Astana
Türk Kültür ve Sanatları Ortak Yönetimi (TÜRKSOY) Ankara
Türk İş Konseyi

Ülke devlet başkanları yılda bir kez resmî, bir kez de gayriresmî olarak çeşitli şehirlerde toplanır. Ayrıca üye ülkelerin dışişleri bakanları ve bürokratları da yıl içerisinde düzenli toplantılar gerçekleştirir. Meclis başkanları ve meclis heyetleri Bakü'de toplanır.
Türk Konseyi Genel Sekreterliğine üç yıllığına Emekli Büyükelçi Halil Akıncı seçilmiştir.

Bayrak

22 Ağustos 2012'de Bişkek'te toplanan 2. Türk Konseyi Dışişleri bakanları toplantısında Türk Konseyinin resmi bayrağı kabul edildi. Buna göre bu bayrak dört üye ülkenin resmi kurumlarında kullanılmaya başlanacağı açıklandı. Bayrak dört üye ülkeye ait semboller içermektedir. Rengini Kazakistan bayrağından ortasındaki güneş sembolünü Kırgızistan bayrağından hilali Türkiye bayrağından ve 8 köşeli yıldızı ise Azerbaycan bayrağından almaktadır.

Resim

http://tr.wikipedia.org/wiki/T%C3%BCrk_Konseyi

Sayfa başı
 Profile bak  

İleti başlığı: Re: Türk Konseyi
İletiTarih: 27 Ağu 2012, 15:56 
Kıdemli Üye

İngiliz milletler topluluğu gibi.İyi,fena değil.

Arkadaş, sizinle aynı düşmanlara sahip olandır.

Önemsemediğimiz özgürlükler için direnmediğimiz sürece diktatörler tarafından yönetilmeye mahkümuz.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 27 Ağu 2012, 19:27 
Kıdemli Üye
Kullanıcı avatarı

İşte bu...
Hayırlı uğurlu olsun...

"

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 28 Ağu 2012, 15:49 
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

Çok daha güçlü ve etkin olması dileğiyle.

"Bugün hepimize düşen ortak görev; ulusal değerlere, bilince, Cumhuriyet'e sahip çıkmak, Çanakkale'yi, Kurtuluş Savaşı'nı kazanan ruhu korumak ve bu bilinci gelecek kuşaklara aktarmaktır. Türk Ulusu dili, kültürü, tarihi ve saygın kimliğiyle aydınlık yarınlara el ele güçlü biçimde yürüyecektir." - Gazi M. Kemal ATATÜRK

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 14 Eyl 2012, 01:11 
Yeni Üye

Son 10 yıl içinde en iyi yapılan şeylerden biri budur sanırım.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 21 Eyl 2012, 22:58 
Kıdemli Üye
Kullanıcı avatarı

Çok güzel tam beklediğim ve arzu ettiğim gibi, devamının etkin olması dileğiyle...

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 21 Eyl 2012, 23:01 
Katılımcı Üye

Harzemşahlı yazdı:
İşte bu...
Hayırlı uğurlu olsun...

Islamcilardan cok alayci bir cevap. AKPnin ve Islamcilarin Türk Devletleri ile birlesme gibi bir niyetleri yok. Erdoganin baska planlari var Anadolu Insani icin... :twisted:

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 21 Eyl 2012, 23:31 
Kıdemli Üye
Kullanıcı avatarı

Memo yazdı:
Harzemşahlı yazdı:
İşte bu...
Hayırlı uğurlu olsun...

Islamcilardan cok alayci bir cevap. AKPnin ve Islamcilarin Türk Devletleri ile birlesme gibi bir niyetleri yok. Erdoganin baska planlari var Anadolu Insani icin... :twisted:

Kendi ideolojimi Muhafazakar Milliyetçi olarak bilirdim. Görünen o ki beni benden iyi tanıyorsun anlaşılan...
Benim yazılarıma muhalif olmak için felanmı bu foruma üye oldun birader sen...?

"

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 21 Eyl 2012, 23:33 
Kıdemli Üye
Kullanıcı avatarı

Harzemşahlı yazdı:
Memo yazdı:
Harzemşahlı yazdı:
İşte bu...
Hayırlı uğurlu olsun...

Kendi ideolojimi Muhafazakar Milliyetçi olarak bilirdim. Görünen o ki beni benden iyi tanıyorsun anlaşılan...
Benim yazılarıma muhalif olmak için felanmı bu foruma üye oldun birader sen...?

Harzemşahlı kardeşimle görüşlerimiz pek örtüşmez fakat buradaki söylemleri benimle aynı fikir herkesle aynı fikir farklı bir tepki vermedi...

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 21 Eyl 2012, 23:43 
Kıdemli Üye
Kullanıcı avatarı

Memo, mahlaslı arkadaşımızın yaşının kaç olduğunu tahmin edemem ama, zeka yaşı 15 yaşındaki ergenleri anımsattığından, ben ona cevap verecek seviyeye düşmedim henüz...

"

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 22 Eyl 2012, 01:26 
Katılımcı Üye

Beni ilgilendirmez. Cok net ve acik yaptigin. Ortada birsey yokken, hayirli olsun demen, alay etmektir. Islamcilar Türk kelimesinden nefret ediyor.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 22 Eyl 2012, 01:41 
Katılımcı Üye

Harzemşahlı yazdı:
Memo, mahlaslı arkadaşımızın yaşının kaç olduğunu tahmin edemem ama, zeka yaşı 15 yaşındaki ergenleri anımsattığından, ben ona cevap verecek seviyeye düşmedim henüz...

Bunu senmi bana söylüyorsun?

Sen kimsin sana söyleyimmi. 21, 22 yasinda daha üniversiteyi bitirmemis, ergencelik cagindan yeni cikmis ve kafasi soldan sagdan duydugu propaganda ile sismis, hergün kendini kandiran zavalli bir arkadasimissin. Tarih Bilgisinden ve Tarihi olaylari anlayip kavramaktan dahi yoksunsun. Burda vurdum duymaz bir sekilde bize Hükümeti pazarlamaktan baska ne ise yararsin sen? Sehit Haberlerinden Uzak, gercekten tartisilmasi gereken konulara bakmassin ama her firsatta soldan sagdan kopyala yapistir yaptigin anlamsiz Hükümeti sisirme egilimlerine girersin. Demekki senin ailenide iyi sisirmis bu Iktidar.

Yediginiz Ekmek bile HARAM be!

Tövbe tövbe!

Birde sunu acikla, Allah Askina Muhafazakar Milliyetci neyin nesiymis? Sen nerenin Milliyetcisisin, ABDninmi?

Allahim Sabir ver yarabbim!!!

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 22 Eyl 2012, 09:45 
Kıdemli Üye
Kullanıcı avatarı

Bu ülkede güzel şeylerinde olduğunu paylaşmak senin zoruna gidiyor, hatta çekemiyor olabilirsin...
Ülkede gelişen şeylere bu kadar muhalif olan senin gibi birini yemin ederim görmedim henüz. Hangi millettensin çözemedim ben seni kusura bakmada...

Çok bilmiş böbürlü bir arkadaşa benziyorsun, muhafazakar ile İslamcı arasındaki farkı anlamıyacak kadar aciz ve pişkinsin. Bu ülke senin gibi dik kafa zihniyetlere hiç bir zaman kalmadı vede kalmıyacak...

"

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 22 Eyl 2012, 10:16 
Katılımcı Üye

Harzemşahlı yazdı:
Bu ülkede güzel şeylerinde olduğunu paylaşmak senin zoruna gidiyor, hatta çekemiyor olabilirsin...
Ülkede gelişen şeylere bu kadar muhalif olan senin gibi birini yemin ederim görmedim henüz. Hangi millettensin çözemedim ben seni kusura bakmada...

Çok bilmiş böbürlü bir arkadaşa benziyorsun, muhafazakar ile İslamcı arasındaki farkı anlamıyacak kadar aciz ve pişkinsin. Bu ülke senin gibi dik kafa zihniyetlere hiç bir zaman kalmadı vede kalmıyacak...

Sanada kalmayacak Beyefendi. Bundan emin olabilirsin. Bu Zengin Topraklari o hükümetinizin is birligi yaptigi ABDnin size yedireceginimi sandin? Sizi ikinci Sevr antlasmasi bekliyor. Bu sefer iyice tadarsiniz.

Türkiyede iyi birsey olsada sevinsek keske. Cünkü cok, cok ihtiyacimiz var artik. Yobazlar Türkiyemin aydin isigini söndürmek üzereler..

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 22 Eyl 2012, 10:23 
Kıdemli Üye
Kullanıcı avatarı

Memo yazdı:
Harzemşahlı yazdı:

Sanada kalmayacak Beyefendi. Bundan emin olabilirsin. Bu Zengin Topraklari o hükümetinizin is birligi yaptigi ABDnin size yedireceginimi sandin? Sizi ikinci Sevr antlasmasi bekliyor. Bu sefer iyice tadarsiniz.

Türkiyede iyi birsey olsada sevinsek keske. Cünkü cok, cok ihtiyacimiz var artik. Yobazlar Türkiyemin aydin isigini söndürmek üzereler..

İnan seviyene inip cevap vermek içimden gelmiyor...

"

Sayfa başı
 Profile bak  

Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Yeni bir konu gönderCevap gönder 2 sayfadan 1. sayfa   [ 29 ileti ]
Sayfaya git 1, 2  Sonraki

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumda dosya ekleyemezsiniz

Arama:
Git:  

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan SiyasiForum.net Siyasi Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. SiyasiForum.Net hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde dönüş yapacaktır. Forumumuz kesinlikle hiçbir şekilde parti, örgüt, kurum, kuruluş ve oluşumu desteklememektedir. Tüm Problemler ve Reklam İçin: İletişim Formu için tıklayınız.