Yazı boyutunu değiştir
Sistem saati: 18 Şub 2018, 11:56


Yeni bir konu gönderCevap gönder 1 sayfadan 1. sayfa   [ 1 ileti ]
Yazar Mesaj
 İleti başlığı: İslam Konferansı Örgütü
İletiTarih: 09 May 2014, 17:37 
Kıdemli Üye

Kayıt: 26 Nis 2013, 04:23
İleti: 1714
Konum: Yokistan

Resim

İslam Konferansı Örgütü

Eylül 1969 tarihinde Fas'ın başkenti Rabat'ta toplanıp, İslam ülkelerini çatısı altında toplamak üzere kurulan 57 üyeye sahip, Avrupa Konseyi veya Birleşmiş Milletler gibi uluslararası hukuk tüzel kişiliğini haiz bir uluslararası teşkilattır. Pakistan’daki 2. toplantılarında İslam Kalkınma Bankası'nın kuruluş planı gündeme getirildi. Bunun ardından İKÖ maliye ve ekonomik işleri bakanları 1973 yılında katıldıkları Cidde toplantısında mali ve parasal bir müessesenin kuruluşunun önemini vurguladılar. Nihayet İslam Konferansı Teşkilatı'nın 20 Ekim 1975 tarihli zirve toplantısında İslam Kalkınma Bankası'nın kuruluş planı onaylandı. Bugün İslam aleminin tek çatı altında toplandığı tek kuruluş sıfatına sahiptir.

Üyeleri; Afganistan, Arnavutluk, Azerbaycan, Bahreyn, Bangladeş, Benin, Birleşik Arap Emirlikleri, Brunei, Burkina Faso, Cezayir, Cibuti, Cad, Endonezya, Fas, Filistin, Gabon, Gambiya, Gine, Gine Bissau, Guyana, Irak, İran, Kamerun, Katar, Kazakistan, Kırgızistan, Komor Adaları, Kuveyt, Libya, Lübnan, Malezya, Maldiv Adaları, Mali, Mısır, Moritanya, Mozambik, Nijer, Nijerya, Özbekistan, Pakistan, Senegal, Sierra Leone, Somali, Sudan, Surinam, Suriye, Suudi Arabistan, Tacikistan, Togo, Tunus, Türkiye, Türkmenistan, Uganda, Umman, Ürdün, Yemen. Ayrıca, KKTC, Bosna Hersek, Rusya, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Tayland gözlemci üyedir.

İstanbul’da 1976 yılında toplanan Dışişleri Bakanları Yedinci İslam Konferansı, İslam Ticaret ve Sanayi Odasının kurulması fikrini ortaya attı. Yine İstanbul’da Ekim 1976’da toplanan Ticaret ve Sanayi Odaları İlk Konferansında fikir kabul edildi; Karaçi / Pakistan’da 1978’de düzenlenen İkinci Konferansta da Sözleşmesi kabul edildi. İslam Ticaret ve Sanayi Odası (İngilizcesi: İslamic Chamber of Commerce and Industry), İslam Konferansı Örgütü’nün ilgili bir kurumudur ve 57 üye ülkedeki özel sektörü temsil etmektedir. Başlıca amacı üye ülkeler arasında, ticaret, bilgi teknolojileri, sigorta, navlun, bankacılık, yatırımların ve ortaklıkların güçlendirilmesi için işbirliğini hedeflemektedir. Üye ülkelerin Ticaret ve Sanayi Odalarının Ulusal Odaları /Birlikleri / Federasyonlarının üye olduğu bir örgüttür.

Başkanlığımız, ülkemizde edindiği KOBİ Destekleme tecrübesini İslam Ülkeleri ile paylaşmak amacıyla İslam Kalkınma Bankası İslam Araştırma ve Eğitim Enstitüsü ile İslam Ticaret ve Sanayi Odası aracılığıyla aktarmaktadır. 2007 ve 2008 yılları arasında İslam Araştırma ve Eğitim Enstitüsü ile Başkanlığımız, Ankara’da, çeşitli İslam ülkelerinden katılımcıların yer aldığı, “KOBİ’lerin Finansmana Erişimi: Türkiye Örneği” başlıklı iki çalıştay düzenlemiştir. Ayrıca, İslam Ticaret ve Sanayi Odası ile 2004 yılında imzalanan bir Protokolle, Odanın düzenlediği çeşitli çalıştay, seminer ve toplantılarda Türkiye örnekleri sunulmaktadır. Odanın öncülüğünde gerçekleştirilen İKT KOBİ Görev Gücü Toplantılarına katılım sağlamış, Haziran 2006 yılında İstanbul’da gerçekleştirilen toplantıya evsahipliği yapmıştır.

Ayrıntılı bilgi için:
http://www.oic-oci.org

http://kosgeb.gov.tr/Pages/UI/UluslarAr ... x?refIn=40


Kültür Boyutu

1. Nüfuslarının çoğunluğunu müslümanların oluşturduğu 56 ülkenin üye olduğu İslam Konferansı Örgütü (İKÖ), üye ülkeler arasında siyasi, ekonomik, kültürel, bilimsel, sosyal dayanışma ve işbirliğini amaçlayan uluslararası bir kuruluştur. Kültürel konularla ilgili olarak İKÖ’nün başlıca organları arasında İslam Ekonomik, Kültürel ve Sosyal İşler Komisyonu (ICECS) ile Enformasyon ve Kültürel İşler Daimi Komitesi (COMIAC) yer almaktadır.

2. Ayrıca İKÖ’ye bağlı etkin bir alt kuruluş olarak Genel Direktörlüğünü Dr. Halit Eren’in yürüttüğü ve merkezi İstanbul’da bulunan “İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA)” faaliyet göstermektedir.

3. IRCICA Türkiye dahil 57 üyesi bulunan bir uluslararası kuruluştur. IRCICA, İKÖ’nün kültür alanında faaliyete başlayan ilk araştırma merkezi olup, İKÖ’ye üye ülkelerin bulunduğu geniş coğrafya üzerindeki milletlerin tarihleri, sanat ve kültürleri, mimari ve kültürel mirasları konularında araştırma, yayın ve arşiv çalışmaları yapmış, konferans ve sergiler düzenlemiş, bu konularda uzmanlaşmış bir kütüphane kurmuş, çalışmalarını dünyadaki üniversiteler ile araştırma kurumlarının kullanımına sunmuştur.

Merkezin bu çalışmaları İslam kültür ve medeniyetini daha iyi tanıtmaya, İKÖ üyesi ülkeler arasında ve bu ülkelerle diğer milletler ve uygarlıklar arasında karşılıklı anlayış ve yakınlaşmayı arttırmaya, yapılan araştırma ve eğitim çalışmalarının dünya üniversiteleri ile araştırma kurumlarında daha fazla ilgi görmesine katkı yapmıştır.

IRCICA 1980-2003 yılları arasında 7 dilde 90 cilt kitap yayınlamış, Türkiye’de ve çeşitli ülkelerde 43 kongre ve sempozyum ile 160 sanat sergisi ve 240 civarında halka açık konferans düzenlemiştir.

4. Merkezi Ankara’da bulunan diğer bir alt kuruluş da “İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma Eğitim Merkezi (SESTRCIC)”dir.

IRCICA Genel Direktörü Prof. Dr. Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu anılan konferans sırasında İKÖ Genel Sekterliğine seçilmiştir. Adıgeçen 4 yıl sürecek yeni görevine 1 Ocak 2005 tarihinde başlamıştır.

http://www.mfa.gov.tr/islam-konferansi-orgutu.tr.mfa

_________________
"Uzun vadede hepimiz AKP li olacağız.''


Sayfa başı
 Profile bak  
 
Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Yeni bir konu gönderCevap gönder 1 sayfadan 1. sayfa   [ 1 ileti ]


Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumda dosya ekleyemezsiniz

Arama:
Git:  


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan SiyasiForum.net Siyasi Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. SiyasiForum.Net hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde dönüş yapacaktır. Forumumuz kesinlikle hiçbir şekilde parti, örgüt, kurum, kuruluş ve oluşumu desteklememektedir. Tüm Problemler ve Reklam İçin: İletişim Formu için tıklayınız.