Siyasi Forum
http://siyasiforum.net/

Erdoğan BM'yi, BM'de Eleştirdi: Dünya Beşten Büyüktür
http://siyasiforum.net/viewtopic.php?f=51&t=27687
1 sayfadan 1. sayfa

Yazar:  cemcev2 [ 25 Eyl 2014, 08:58 ]
İleti başlığı:  Erdoğan BM'yi, BM'de Eleştirdi: Dünya Beşten Büyüktür

Adamın doğru lafları da oluyor:

Alıntı:
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "BM sorunlara ağırlığını koymalıdır. Dünya, 5'ten büyüktür. Güvenlik Konseyi'nin BM'yi etkisiz hale getirmesi kabul edilemez." dedi.

Fatih Murat Erdoğan/HABERLER.COM Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda konuştu. Dünya gündemine dair önemli açıklamalarda bulunan Erdoğan, "Daha fazla insan ölmeden Birleşmiş Milletler ağırlığını sorunlara koymalıdır. Dünya, 5’ten büyüktür. Güvenlik Konseyi’nin Birleşmiş Milletler’i etkisiz hale getirmesi küresel vicdanın kabul edebileceği bir şey değildir. Tüm alınan kararlar bir ülkenin iki dudağı arasındadır." dedi.

Erdoğan'nın bu açıklamasından sonra salonda alkış tufanı koparken BM'nin Güvenlik Konseyi üyelerine (İngiltere, Çin, Fransa, Rusya ve Amerika) bu eleştiriyi yapması büyük etki yarattı. Ayrıca BM Genel Kurulu'na ev sahipliği yapan daimi üye ABD'nin de bu ülkeler arasında olması etkisini daha çok arttırdı.

"BU MANZARA İNSAN ONURUNA YAKIŞMADI"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "21 yüzyılda hala insanlar açlıktan, salgın hastalıklardan ölüyor. Çocuklar ve kadınlar savaşlarda katlediliyor. Dünyanın zengin ülkeleri refah içinde yaşarken fakir ülkelerde insanlar hastalıklarla boğuşuyor. İklim değişikliğinin etkileri insanlığın önünde önemli bir sınav olarak duruyor. Bu manzara insan onuruna yakışmamaktadır. Çocukların öldüğü ve öldürüldüğü bir dünyada hiç kimse masum değildir. Hiç kimsenin can güvenliği yoktur. Hiç kimse de sürdürülebilir refah ve barış içinde olamaz." ifadelerini kullandı.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'nın açıklamalarından satırbaşları:

"ÇOCUKLARIN ÖLDÜĞÜ DÜNYADA KİMSE MASUM DEĞİL"

"Çocukların öldüğü ve öldürüldüğü bir dünyada hiç kimse masum değildir. Hiç kimsenin can güvenliği yoktur. Hiç kimse de sürdürülebilir refah ve barış içinde olamaz.

Filistin’de çocukların, kadınların hatta engellilerin katledilmesine tepki gösterenleri susturmak için bir takım yaftaların kullanıldığını da görüyoruz. Anında teröre destek vermekle suçlanıyorlar.

"BM'DEN UMUDUNU KESENLER TERÖR TUZAĞINA DÜŞÜYOR"

Basın özgürlüğü yok diye seslenenlerin Filistin’de öldürülen gazetecileri görmezden gelmesi dikkatlerden kaçmıyor. Mazlumlara yönelik çifte standart, çocukların katledilmesine yönelik kayıtsızlık tüm dünyada teröre oksijen sağlamaktadır. Uluslararası kurumlardan, BM’den umudunu kesen kitleler çaresizlik içinde terörün tuzağına düşüyorlar.

İsrail Filistin arasında artık icraata ihtiyacamız var artık laf zamanı geçmiştir.

"SURİYELİ MÜLTECİLER İÇİN 3,5 MİLYAR DOLAR HARCADIK"

Suriyeli mülteciler için yaptığımız harcamalar 3,5 milyar doları aşmış durumdadır. Biz bu konuda kimseden yardım almadık. Gururla ifade ediyorum ki Türkiye yaptığı yardımlar ile dünyanın en cömert ülkesi oldu. 2015-2016 yıllarında AB için sizlerin desteklerinizi bekliyoruz.

"DÜNYA 5'TEN BÜYÜKTÜR"

Irak’ta yaşanan kriz ülkem Türkiye başta olmak üzere bütün bölge ülkelerini etkilemektedir. Barış, huzur ve kardeşlik için Türkiye, Irak halkının yanında olmaya devam edecektir. Suriye meselesi de sınırları aşmaya başlamıştır. Bağımsız bir Filistin devletinin kurulması da insani bir sorumluluktur. Artık icraata ihtiyacımız var. Laf zamanı olmaktan bu iş geçmiştir. Bir günde yüzlerce, binlerce insanın öldürüldüğü bir dünyada bizim konuyu konuşuyor olmamız da soru işaretlerini arka arkaya getirmektedir. Daha fazla insan ölmeden Birleşmiş Milletler ağırlığını sorunlara koymalıdır. Dünya, 5’ten büyüktür. Güvenlik Konseyi’nin Birleşmiş Milletler’i etkisiz hale getirmesi küresel vicdanın kabul edebileceği bir şey değildir. Tüm alınan kararlar bir ülkenin iki dudağı arasındadır.

"DARBEYİ YAPAN MEŞRULAŞTIRILIYOR"

İki bin kişi ölüyor, kimyasal silahlarla. Konvansiyonel silahlarla 200 bin kişi ölüyor. İki bin kişinin ölmesini suç telakki eden bir zihniyet, 200 bin kişinin ölmesini suç telakki etmiyor. Bu nasıl bir anlayıştır? Canlıların ölümüne neden olan her türlü silahın kullanılması suçtur. Mısır’da halkın oylarıyla seçilmiş iktidar darbeyle indirilirken Birleşmiş Milletler’de ülkeler bunu izliyor ve darbeyi yapanı meşrulaştırılıyor.

"İSLAM İLE TERÖR YANYANA OLAMAZ"

Birleşmiş Milletler doğruyu savunma konusunda çok daha cesur olmalıdır. Din adına terör kavramını hiçbir şekilde onaylamıyor, böyle bir kavramın dinlere saygısızlık olduğuna inanıyorum. İslam ile terörün yan yana kullanılması inciticidir. Türkiye olarak bölgemizde barış ve refahın tesis edilmesi için yoğun bir gayret içindeyiz. Hiçbir ülkenin içişlerine karışmıyor, toprak bütünlüğüne saygı duyuyoruz."


Kaynak: http://www.haberler.com/erdogan-cocuklarin-oldugu-dunyada-kimse-masum-6520582-haberi/

1 sayfadan 1. sayfa Tüm zamanlar UTC + 3 saat
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/