Yazı boyutunu değiştir
Sistem saati: 25 Mar 2018, 04:22


Yeni bir konu gönderCevap gönder 1 sayfadan 1. sayfa   [ 4 ileti ]
Yazar Mesaj
 İleti başlığı: 'Rakka operasyonunu YPG ile'
İletiTarih: 07 Mar 2017, 13:18 
Kıdemli Üye
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 20 Ağu 2015, 16:44
İleti: 625

Alıntı:

'Rakka operasyonunu YPG ile'

Resim

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, 'ABD, Rakka operasyonunu YPG ile yapacak' diye yazdı.

TİMETURK | HABER MERKEZİ

Selvi, ABD'nin YPG ile yapmayı planladığı Rakka operasyonunun iki koldan icra edileceğini, Irak'ın da operasyona katılacağını yazdı.

İşte yazının ilgili kısmı:

PLAN NEDEN SIZDIRILDI?

Pentagon'un Rakka planı sızmaya başladı. Ama hemen baştan uyarayım, bu ABD'nin nihai planı değil. Pentagon planı erken sızdırarak, başkan Trump'ı ikna etmeye çalışıyor.

PLANIN ÜÇ AYAĞI

Washington Post, Pentagon'un Rakka operasyonunu YPG ile yapacağını esas alan bir yazı yazdı. Planın üç ayağı var.

— YPG'nin belkemiğini oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri'ne daha çok silah ve para desteği verilsin.

— 500 civarında olan ABD Özel Kuvvetleri'nin sayısı yükseltilsin.

— Operasyona daha çok zırhlı araç ve helikopter desteği sağlansın.

TÜRKİYE NE ÖNERİYOR?

Türkiye'nin sunduğu Rakka planında ise Akçakale'den girilmesi öngörülüyor. PYD-YPG kantonunun içinden geçmesi nedeniyle 54 kilometre uzunluğunda 1.6 km genişliğinde güvenli bir hat oluşturulması talep ediliyor. Türkiye ile ABD'nin öncülük ettiği koalisyon ülkelerinin yoğun hava desteği vermesi, karadan ise ÖSO, Suriye Demokratik Güçleri'nin Arap unsurları ile Peşmerge'nin yer alacağı kara gücünün girmesi öneriliyor. Türkiye'nin planının hiçbir yerinde YPG'ye yer yok.
ABD'nin YPG ısrarı aşılmış değil. ABD ile anlaşmazlık noktalarından birini de ‘takvim konusu' oluşturuyor.

"TÜRKİYE NE ZAMAN ÇEKİLECEK" DİYE BEKLİYORLAR

ABD, Rakka operasyonuyla ilgili olarak bir takvim vermemizi istiyor. Israrla üzerinde durdukları nokta Türkiye'nin Rakka operasyonundan sonra bölgeden ne zaman çekileceği.

HULUSİ AKAR: GÖRÜŞMELER İYİ GİDİYOR...

İşin doğrusu, Türkiye'nin orada uzun süre kalmasını istemiyorlar. Umudu azalmakla birlikte Ankara'nın Trump'tan beklentisi sürüyor. Genelkurmay Başkanı Org. Hulusi Akar'ın Bakanlar Kurulu'na sunumunda, “ABD Genelkurmay Başkanı ile görüşmelerimiz çok olumlu gidiyor. Onlar ‘PYD ile bu işi yapıyoruz, ÖSO ile başarabilir miyiz' diye düşünüyor. Dunford'a ÖSO kamplarını gösterdim. Etkili oldu. Görüşmeler iyi gidiyor” dediği ifade ediliyor.

ABD İLE RUSYA'NIN MENBİÇ ANLAŞMASI

Ancak Ankara'ya, ABD ile Rusya'nın Menbiç konusunda anlaşmaya vardıkları yönünde haberler geliyor. Rusya tarafından yapılan açıklamada, YPG'nin Menbiç'i rejim kuvvetlerine devredeceği belirtilmişti. Bu açıklamadan kısa bir süre sonra Menbiç'in batısı Suriye rejimine devredilirken, temel ihtiyaç malzemelerini taşıdığı belirtilen Rus ordusuna ait konvoy Menbiç'e girdi. Menbiç'in doğusunda ise başka bir gelişme yaşanıyor. ABD bayrağını taşıyan zırhlılardan oluşan askeri Konvoy, Menbiç'in doğu tarafının güvenliğini üstlendi. Bu durum Ankara'da, 'Türkiye'nin Menbiç'e girmemesi için ABD ile Rusya anlaştı' şeklinde yorumlandı. ABD ile Rusya'nın Türkiye'nin en son geldiği nokta olan El Bab'da kalması, daha ileri bir noktaya ilerlememesi konusunda uzlaşmaya vardıkları şeklinde değerlendirildi.

OPERASYONUN GELİŞİMİ

Menbiç'te yaşananlar, Ankara'da, 'ABD, Rakka operasyonunu YPG ile yapacak' şeklinde değerlendirildi. Ankara'nın edindiği bilgilere göre ABD'nin YPG ile yapmayı planladığı Rakka operasyonu iki koldan icra edilecek.

— Menbiç'ten Rakka'ya doğru kuzeyden güneye doğru harekâta geçilecek. Buna göre, yüzde 70'ini YPG'nin kalan yüzde 30'unu ise Suriyeli yerel Arap güçlerin oluşturduğu SDG ile ABD Özel Kuvvetleri'nin operasyonu başlayacak. Menbiç'ten ABD Özel Kuvvetleri ile YPG'nin birlikte hareket etmesi planlanıyor.

— Rakka operasyonunun sürpriz yanını ise Irak cephesi oluşturuyor. Rakka'ya yönelik ikinci operasyonun ise eşzamanlı olarak Irak yönünden doğudan batıya doğru başlatılması planlanıyor. Operasyona ABD Özel Kuvvetler'e mensup 3 bin askerin katılması öngörülüyor. ABD askerleri Erbil ya da Tel Afer Havaalanı'na indirilecek. Erbil'den Suriye sınırına olan hat problemli olabileceği için daha çok Tel Afer Havaalanı üzerinde duruluyor. Tel Afer Havaalanı Irak merkezi yönetiminin kontrolünde. Erbil ya da Tel Afer'e inen ABD Özel Kuvvetleri'nin Suriye'ye, Sincar hattı ve Rabia kapısı üzerinden girmesi bekleniyor. Irak'tan Rakka'ya giden Musul-Rabia karayolu DAEŞ'in kontrolünde olduğu ve terör örgütü tarafından mayınlandığı için operasyon birlikleri Rakka'ya kendi oluşturdukları güzergâhtan girecek.

TIMETURKhttp://www.timeturk.com/rakka-operasyon ... ber-517021


Sayfa başı
 Profile bak  
 
 İleti başlığı: Re: 'Rakka operasyonunu YPG ile'
İletiTarih: 08 Mar 2017, 00:10 
Onursal Üye

Kayıt: 18 Ekm 2011, 02:02
İleti: 7054
DÜNYA LİDERİ NE DİYOR BU İŞLERE?


Sayfa başı
 Profile bak  
 
 İleti başlığı: Re: 'Rakka operasyonunu YPG ile'
İletiTarih: 16 Mar 2017, 01:38 
Onursal Üye
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 28 Haz 2011, 12:32
İleti: 3258
Konum: Salpazari Cepni
Dünya Liderinin birsey demesine gerek yok. Türkiyenin kabul etmedigi hicbir cözüm ve mudahale uzun ömürlü olamaz. ABD birgun cekilir Ruslar cekilir ama biz hep burda olacagiz. ABD sansini bu sefer Kürtleri kullanarak deniyor, Kürtleri Ruslarin elinden almak icin önemli vaatlerde bulundu ve böylelikle Rakka operasyonunu göze almis oldu. Ancak TR nin destek olmadigi hicbir operasyonda zafere ulasamazlar ve en ufak bir pürüzde ABD herzaman yaptigi gibi bugun elverdigini isine yaramadigini görünce bir kenara atacak, yani Kürtler hem ABD adina savasa girerek kaybedecek hemde vaad edilen hicbirsöz yerine getirilmedigi icin kaybeden olacak. Dahasi YPG nin karsisinda TSK olacak. Türkiyenin S400 ilgisi bos degil bu ayni zamanda hem ABD hemde NATO ya bir mesajdir.


Sayfa başı
 Profile bak  
 
 İleti başlığı: Re: 'Rakka operasyonunu YPG ile'
İletiTarih: 17 Mar 2017, 05:37 
Onursal Üye

Kayıt: 18 Ekm 2011, 02:02
İleti: 7054
Alıntı:
Dünya Liderinin birsey demesine gerek yok.

Ne demek bir şey demesine gerek yok. Şimdiye kadar niye konuştuysa şimdide bu durumu izah etmeli. Orada ölenler kendi çocuğu değil.
Alıntı:
Türkiyenin kabul etmedigi hicbir cözüm ve mudahale uzun ömürlü olamaz.

Uzun Ömürden kastın ne ve müdahalenin uzun ömürlü olması kimin umurunda. Kaldıki Türkiyenin kabul etmediği hiç bir çözümün uzun ömürlü olamayacağını nereden çıkartıyorsun? Türkiye ortadoğuda ve özellikle Suriyede çarşafa dolaşmış halde. Bunu kendi bakanlarıda Suriye politikamız baştan beri yanlıştı diyerek deklere ettiler.
Türkiyenin ortadoğuda hangi hakimiyeti kurdu bir tanesini söyleyin, son yapılan Türbenin sandukasını kapıp Suriyeden sıvışmaktı burdan nasıl bir başarı hikayesi çıkarttınız insanın aklı almıyor.
Son verilen karara dönersek, ABD ve Rusya anlaşarak Türkiyeyi Suriye çözümünün dışına attılar bile. ABD ye biz bu işi YPG den valla billa daha iyi yaparız yakınmalarıda cevap bulamadı. Buradan bizim kabul etmediğimiz çözümlerin uzun vadeli olamayacağı yargınızı neye dayandırdığınızı bize de anlatın.
Bütün bunların iç politikaya oy devşirmek için planlı projeli yapıldığını söylemekten başka çaremiz ne yazıkki yok.
Türkiyenin YPG ile karşı karşıya gelmesi askeri açıdan çok büyük bir problem değil ancak istikbalde olabilecek barışın üstüne su içmek demek.
Türkiye üstüne vazife olmayan bir konuda yasalara aykırı olarak taraf oldu. Bunun şimdilik bedeli 100 e yakın şehit, 3,5 milyon mülteci, resmi iddialara göre 25-30 milyar dolarlık ekonomik yük.
Ayrıca IŞİD ile görünür görünmez ilişkilerin kurulması, PKK ile başarısız bir çözüm sürecinin olması, Yöneticilerin hatta daha açık yazalım Tayyip Erdoğan ve ailesinin IŞİD petrolünün satımında aracı oldukları iddiası, Türkiyenin Suriyede açıklanmış hedeflere ilişkin samimi olmadığı savaştan beslendiği intibaı oluşturmuştur. AKP kendine bir güç vehmetmiş ve güya uluslararası ilişkilerde bu vehmine uygun ilişkiler tanzim ettiği iddiasında bulunmaktadır. Sadece bu forumda yazılanlara bakarsak bile bu deli saçmasına inananların olduğu açıktır.
Ancak rasyonalite kriterlerine bağlı kalarak bir değerlendirme yapılırsa Türkiye ortadoğu coğrafyasında tek bir tutarlılık gösteremediği gibi üzerinde durmayı gerektirecek bir başarıdan da bahsetmek olanağı yoktur. Yakın zamana kadar görece serbest bırakılan Türkiye saçma sapan davranışlarla meseleyi çözümsüz hale getirdiği görülünce işe ABD ve Rusya tarafından el konmuş Türkiye bu ilişki ağının dışına atılmıştır. Trol ağzıyla yapılan açıklamaların bu gerçekliği değiştirme olanakları yoktur.


Sayfa başı
 Profile bak  
 
Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Yeni bir konu gönderCevap gönder 1 sayfadan 1. sayfa   [ 4 ileti ]


Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumda dosya ekleyemezsiniz

Arama:
Git:  
cron


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan SiyasiForum.net Siyasi Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. SiyasiForum.Net hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde dönüş yapacaktır. Forumumuz kesinlikle hiçbir şekilde parti, örgüt, kurum, kuruluş ve oluşumu desteklememektedir. Tüm Problemler ve Reklam İçin: İletişim Formu için tıklayınız.