Yazı boyutunu değiştir
Sistem saati: 25 Mar 2018, 04:28


Yeni bir konu gönderCevap gönder 1 sayfadan 1. sayfa   [ 2 ileti ]
Yazar Mesaj
 İleti başlığı: Erdoğan: Fırat Kalkanı'nın ikinci ve üçüncü etapları olacak
İletiTarih: 05 Nis 2017, 09:32 
Kıdemli Üye
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 20 Ağu 2015, 16:44
İleti: 625

Alıntı:

Erdoğan: Fırat Kalkanı'nın ikinci ve üçüncü etapları olacak

Resim

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Fırat Kalkanı Harekatı’yla alakalı bu işin aslında isim olarak birinci etap diye nitelendirdiğim kısım bitti. Bu yol haritasının adı konmayan 2. 3. Etapları olacak. Olay sadece Suriye boyutunda giden bir harekat değil. Bu olayın Irak boyutu var" dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NTV- Star TV ortak canlı yayınında Oğuz Haksever'in sorularını yanıtladı.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

"Fırat Kalkanı Harekatı’yla alakalı bu işin aslında isim olarak birinci etap diye nitelendirdiğim kısım bitti. Bu yol haritasının adı konmayan 2. 3. Etapları olacak. Olay sadece Suriye boyutunda giden bir harekat değil. Bu olayın Irak boyutu var. Bir Telafer olayı var Sincar olayı var, Musul’da aynı şekilde soydaşlarımız var. Orada şu anda üs olarak çalışmalarını yürüten askerimiz var. Musul’da DEAŞ’la çok ciddi darbeler indirdi onlara. Şu anda da bu üssümüzde Ninova muhafızları dediğimiz muhafızları yetiştirme görevi devam ediyor. Musul’un bundan önceki valisi şu anda Ninova muhafızlarının komutanı. Musul ağırlıklı Arap kardeşlerimizden oluşuyor. Bu üs bölgemiz buraya çok yakın mesafede ve 700’e yakın bir timimiz var. Onlar bu muhafızları yetiştirme çalışmalarını devam ettiriyor. Bu eğitimlerle zaman geldi peşmergelere de eğitimler yaptırıldı. Bu süreç için DEAŞ ciddi darbeler aldı."

HAŞDİ ŞABİ MESELESİ
Bu Haşdi Şabi meselesi üzerinde durmamız lazım. Bu terör örgütü Irak Meclisi'nden terör örgütü olmadığı şeklinde bir oylama ile geçti. Biz Haşdi Şabi’yi kullanırsanız sıkıntı olur dedik. Telafer’de bizim 400 bin Türkmen var. Sincar’ın durumu çok daha berbat. İkinci bir Kandil oluşturmanın gayreti var. Irak’ta aslında mezhebe dayalı Pers milliyetçiliğine yakın İran’a bir destek oluşturuluyor. Bir mezhep anlayışıyla bunu yayıyorlar. Bunu yayarken Pers milliyetçiliğine dayanıyorlar. İran’da bugün Azerilerde var ama Pers ağırlıkta. Uluslararası camiada bu işin çok daha farklı yerlere kaydığını göreceğiz. Onun için Suriye’de olayı yine mezhebi olarak ele aldığımızda mezhebi tutarlılığı olsa da olmasa da diyemeyiz.

DEAŞ ZEMİN KAYBEDİYOR
Zira bugün Suriye’nin başında bulunan kişi Şia değildir onun durumu çok daha farklı. Orada Şia olan Hizbullah var mesela. Bunlar Esed’le aynı değil. Bütün bu yapı içinde Suriye’de devam eden mücadelede DEAŞ sürekli zemin kaybediyor. Fakat merkezi yönetim kimin zemin kaybettiğine bakmıyor ben ne kazanıyorum buna bakıyor. Mesela Münbiç meselesinde DEAŞ diye bir şey kalmadı orada. Ama oraya bazı güçler zorla PYD ve YPG’yi sokmaya çalışıyor. Ama son dönemde insani yardım adıyla Rusya, Amerika ve Türkiye olarak biz de girdik. Bazı oradaki mahalleleri vesaire bizlerde almış durumdayız. Ama derdimiz orada bayrak göstermek değil.

NİHAİ KARAR YOK
Münbiç’in gerçek sahipleri ağırlıklı yüzde 85 civarında Araplar. Biz oraya Münbiçli yerleşsin istiyoruz. ;Sayın Putin’e de bunu söyledik Amerikalı yetkililere de bunu söyledik. Şu anda müttefik diyebileceğimiz ülkelerden bu konuda hatırı sayılır görüntü çıkmıyor. Önce Münbiç sorununu halledelim sonra Rakka ile ne yapacağız kimlerle yapacağız bakalım. Eğer YPG ve PYD ile yapılacaksa biz böyle bir planın içinde olmayız. Türkiye’nin teröristle işi olmaz. Biz isteriz ki Amerika’nın da olmasın. DEAŞ’ı buralarda atmaya bizim gücümüz yetmiyor mu ki kalkacağız PYD’yi YPG’yi yanımıza alacağız. Bunlar hala genelkurmay başkanlarımız nezdinde konuşuluyor. Nihai bir karar henüz yok görüşmeler devam ediyor. Bugün sayın Putin’le görüşmem vardı bu konularda hem de taziyelerde bulunduk.

HEP BİRLİKTE HALLEDERİZ
Mekanlar ilk etapta Cerablus, Rai, Dabık, Bab buralar bitti. Ama buradan doğuya Münbiç’e doğru bir çalışmanın yapılıyor olması, Münbiç noktasında ortak harekat kararı verildiği anda zaten Münbiç’te ciddi manada DEAŞ potansiyeli yok orada PYD ve YPG var. Onların biz Fırat’ın doğusuna ötelenmesini istiyoruz buraya Araplar yerleşsin istiyoruz. Ondan sonra asıl hedef Rakka’dır. Rakka DEAŞ’ın şu anda en önemli merkezi. Burada da onların varsın 5 bin olsun örgütlü gücü olduğu söyleniyor. Bunu Amerika’sı, Rusya’sı, Türkiye’si koalisyon güçleri hep birlikte hallederiz.

KERKÜK SORUNU
Tarihi itibariyle baktığımız zaman biz biliriz ki bir Türkmen şehridir Kerkük. Daha sonra burada tabi çok ciddi bir değişiklikler oldu zorlamalar oldu ve nüfus değişikliklerine gidildi. Bütün bunlara rağmen bugün Kerkük’te Türkmen’iyle, Arap’ıyla ve Kürtler ciddi bir değişime gittiler. Şu anda yaptıkları iş bana göre bir işgal hareketidir çok çirkindir. Irak parlamentosunun aldığı kararı ben çok çok yerinde buluyorum. Aynı kararı bizlerde paylaşıyoruz. Münasebetlerimizin bu kadar iyi olduğu bir dönemde bunun adı ateşle oynamaktır. Burası Irak’ın milli bayrağının dalgalandığı Meclis olarak çalışmasına devam etmelidir ve kardeşçe burada Arap, Türkmen, Kürt birlikte yaşamalısınız. Burası benimdir diye bir adım atarsanız bunun bedeli gelecekte farklı olur.

KONTROLLÜ DARBE SÖYLEMİ
Çok iddialı çok gayriahlaki bir yaklaşımdır. Şehitlerimize çok ciddi bir saygısızlıktır. Benim Marmaris’ten hareket ettiğim andan önce yaptığım bir açıklama var. Kontrollü darbe girişiminin sinyalini kimden nasıl nerede aldığımı bütün bunları kendisinin ispat etmesi lazım. Fakat bu zat yalanma maruf bir kişidir. Eğer ispat edemiyorsa bu gayriahlaki olmanın ötesinde benim edebimle ifade edemeyeceğim bir sıkıntıdır. 15 Temmuz’un şehidi de gazisi de bunu lanetleyecektir. Acaba kendisi ben mesela Marmaris’te kaldığım yerden ayrılıyorum helikopterle ve ayrılmadan önce kaldığım yerin ev sahibi bana tabi isterseniz elimizde başka imkanlarımız var sizi farklı yere götürebiliriz dediğinde hayır dedik. İşte o zat ortada. Ben şu anda ulaşabilirsem açıklamayacağım ya Ankara ya İstanbul’a ulaşacağım. Helikoptere binerken kaptanımla birkaç şey konuştuk ve hareket ettik. Ne zaman biz Dalaman’a indik meğer bizden önce oraya gelmişler ve Dalaman’daki uçaklarımızı da aramışlar. Bizim üç noktada uçağımız vardı. Hep havada nereye gideceğimizi belirliyoruz. Uçağımıza bindikten sonra pilot nereye gidiyoruz diye soruyor. “Sen dedim şimdi buradan Ankara İstanbul arası bir kertiz al ben mesafe yaklaştıkça son anda söyleyeceğim sana” dedim. Ben ekrandan takip ediyorum, “şu anda İstanbul’un durumu ne Ankara’nın durumu ne” diye sordum kaptana. “İstanbul’da pistler karartılmış vaziyette” dedi. “Peki sen bu haliyle inebilir misin?” “İnerim ama çok riskli, pistin üzerine bir şeyler koymuş olabilirler” dedi. “Sen dedim oraya bir yönel gerekirse bir alçak uçuşla geç pisti sonra bir iniş yap” dedim.

15 TEMMUZ'U ANLATTI
Biz piste gelmeden önce bu arada İstanbul emniyet Müdürü’nü aradık durum için. Kule o anda işgal altındaydı. “Şu anda biz operasyon hazırlığındayız kule için” dedi. Kuleyi hemen hallettiler sağolsunlar, anında da pist aydınlatıldı. Biz haberi alınca piste indik. Piste inince alan herkes aprona çıkmış fakat uçaklar üstümüzde uçuyorlar. Ben tabi eşim, kızım, damadım, torunlar birlikte arabaya bindik ve apronda vatandaşlarımızın arasına karıştığımız anda milletimle iç içe oldum. İsterdim ki aynı anda orada başkaları da olsaydı. Biz içerde oturduk konuştuk dediler ki saat 23’te de buraya Kılıçdaroğlu indi. Bizden önce oraya inmiş. Nerede şimdi diye sordum bilmiyoruz dediler. Meğerse Bakırköy ilçe başkanı mı belediye başkanı mı ne evine gitmiş. Burada bütün millet varken sen neredesin? Eğer örtülü bir darbe girişimiyse bunu sana kim söyledi? Belediye başkanının evine niye gidiyorsun? Hani diyordun ya bir zamanlar bir darbe girişimi olsa tanka ilk ben çıkarım. Niye çıkamadın? Bu iş lafla olmuyor bu iş inanç işi. Şu anda da her zamanki yalanlarından birini daha söylüyor. Buradan bir kez daha söylüyorum dürüstsen, haysiyet sahibiysen örtülü darbe girişimiyle ilgili elinde hangi belge varsa bunu açıkla. Yargıya da yardımcı ol bize de yardımcı ol. Zerre kadar vatanseversen zerre kadar milliyetperversen yardımcı ol.

'EVET' OYLARININ TIRMANIŞI
"Ben meydanların dilini bilirim ömrüm burada geçti. Kamuoyu araştırmalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor. Ben inanıyorum ki bu hafta çok daha belirleyici olacak. İnanıyorum ki 'Evet' tırmanışını devam ettirecektir. Kartopu çığ haline geldi. Temenni ediyorum ki aydınlık yarınlar için 16 Nisan milat olacaktır ve bu miladı milletimiz en kısa zamanda görmeye başlayacaktır. Bu değişiklik 17 Nisan'da tümüyle uygulamaya girmeyecek. Bir iki maddesi girecek. Tümüyle 2019'da yürürlüğe girecek. Erken seçim gündemde değildir. "

TEK ADAMLIK İDDİALARINA YANIT
"Tek adamlık kavramı çok çok çirkin. Burada tek adamlık diye bir şey söz konusu değil. Yasama organını kaldırıyor diyorlar. Sayısı bile artıyor 550'den 600'e çıkıyor. Yasama organı, HSYK'ya herhangi bir aday atama yetkisi yokken şimdi 7 üye atıyor. Hemen yürürlüğe girecek. Cumhurbaşkanı 4 tane atıyor. Diğer iki ise biri Adalet Bakanı birisi Müsteşar. O zaten var. Daha kucaklayıcı daha kuşatıcı bir düzenleme geliyor. İnsaf ya. Sen nasıl yasama ortadan kalkıyor diyorsun. Bu işin içinde Meclis var ve sadece bununla kalmıyor. Bir başka önemli işi de yasaları yapma yetkisi."

"BİR DEFA FESİH DİYE BİR OLAY OLMAZ, YOK BÖYLE BİR ŞEY"
"Sadece bütçe kanunu ile ilgili Cumhurbaşkanının yetkisi var. Yasama organı nasıl yok dersin. Ya bir defa fesih diye bir olay olmaz, yok böyle bir şey. Seçimlerin yenilenmesi gibi bir durum meydana geldi. Böyle bir şeyin olması halinde Meclis ve Cumhurbaşkanlığı seçimi aynı anda yapılıyor. Herkes bunu kolay kolay istemez. Dünyada benzeri yok. Denetim mekanizması itibari ile de Meclis çok farklı bir konuma geliyor. Şu anda sadece vatana ihanetten Yüce Divana sevk edilen Cumhurbaşkanını yeni dönemde, kişisel suçlar hakkında da davaya götüren yollar açılıyor. Seçimin olduğu yerde tek adamlık olmaz. çok açık net. Bunlar ortada. Bizim iki sihirli kavramımız var istikrar ve güven. Bununla istikrarı yakalayacağız. Vatandaş gelecek iki sandıkta oyunu kullanacak. Cumhurbaşkanı eğer yüzde 50 artı 1'i alamazsa 15 gün sonra sadece cumhurbaşkanı."

İSTİKRAR VURGUSU
"Bu ülkede 16 ayda bir seçim olmuş. 16 ayda bir seçim yapılan bir ülkede yatırım istikrarı olur mu? İşadamları yatırımını rahatlıkla yapabilir mi? 16 Nisan aslında Türkiye'de iş dünyasının kaderini ilgilendiren bir tarihtir. Yatırımı yapacak olan sensin. Ben siyasetçi olarak senin önünü açmak istiyorum. Hiç takoz olmadık. Hep ön açtık. Niye Güneydoğu'ya işadamları yatırım yapmıyor? Terörden dolayı."

"KADININ DERDİNDEN KADIN ANLAR"
"Kadınların parlamentoda yer alması bizimle önem kazandı. Biz bu kapıları açtık. İstiyorum ki bu toplumun yarısı hanımlardan oluştuğu göre, çok daha etkin hale gelsinler. İstihdamda kadınların artış hızının farklı olduğunu görüyoruz. Kadının derdinden kadın anlar. Bırakalım bu dertleri kadınlar dile getirsin bundan çekinmeyelim rahat olalım. Kız öğrencilerimizin sayısının iyi bir konuda olması bizleri huzurlu kılıyor. Bundan sonraki süreçte de bu kararlılıkla devam edeceğini düşünüyorum"

"MİLLETLE GELEN MİLLETLE GİDER"
"484 gensoru verilmiş. Bunların 480'i ret. Bu gensorular parlamentoyu işlevsiz hale getirmek için verilir. Bu geçmez diye biliyor ama buna rağmen bu gensorular veriliyor. Bunların çok ciddi zaman kaybı var. Hepsi için bir gün deseniz 480 gün yapar. Biz bunları aşalım istiyoruz. Güvenoyu yetkisi milletin olacak. Milletle gelen milletle gider. Millet hizmet bekliyor. Seri olmamız lazım bu çok önemli. Eğer parlamento zaten senin arkandaysa daha seri bir çalışmaya girmiş olacaksınız çünkü muhalefetin elinden bazı şeyler alınmış olacak. Örneğin gensoru gibi. Yoğun şekilde çalışan bir sistem, mekanizma meydana geliyor. Özellikle artık parlamentoda bu dayanışmanın getirdiği işlevle birlikte parlamento içinde yer alacak partilerin dayanışması da çok daha farklı olacak. Şu anda AK Parti ve MHP dayanışması geleceğe dair güzel bir örnektir. Bu kadar güzel hizmetler vermemizin nedeni bizim şahsımızdan kaynaklı. Genç kuşaklara 10-15 yıl öncesini incelemesini tavsiye ediyorum. Cumhurbaşkanı ve Başbakan ilişkileri ne durumdaydı baksınlar. "

KARARhttp://www.karar.com/guncel-haberler/er ... cak-438813


Sayfa başı
 Profile bak  
 
 İleti başlığı: Re: Erdoğan: Fırat Kalkanı'nın ikinci ve üçüncü etapları ola
İletiTarih: 05 Nis 2017, 18:17 
Katılımcı Üye
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 31 Oca 2017, 18:37
İleti: 175
Frollo yazdı:
HAŞDİ ŞABİ MESELESİ
Bu Haşdi Şabi meselesi üzerinde durmamız lazım. Bu terör örgütü Irak Meclisi'nden terör örgütü olmadığı şeklinde bir oylama ile geçti. Biz Haşdi Şabi’yi kullanırsanız sıkıntı olur dedik. Telafer’de bizim 400 bin Türkmen var. Sincar’ın durumu çok daha berbat. İkinci bir Kandil oluşturmanın gayreti var. Irak’ta aslında mezhebe dayalı Pers milliyetçiliğine yakın İran’a bir destek oluşturuluyor. Bir mezhep anlayışıyla bunu yayıyorlar. Bunu yayarken Pers milliyetçiliğine dayanıyorlar. İran’da bugün Azerilerde var ama Pers ağırlıkta. Uluslararası camiada bu işin çok daha farklı yerlere kaydığını göreceğiz. Onun için Suriye’de olayı yine mezhebi olarak ele aldığımızda mezhebi tutarlılığı olsa da olmasa da diyemeyiz.Cumhurbaşkanı, Haşdi Şabi'nin terör örgütü olduğu konusunda haklı olabilir. Ancak Haşdi Şabi'nin saflarında çok sayıda Türkmen olduğunu bilmiyor sanırım. Zira Irak Türkmenleri arasında oldukça yoğun bir Şii popülasyonu mevcut. Bu sebeple IŞİD'e karşı genellikle Haşdi Şabi bayrağı altında savaşıyorlar.


Sayfa başı
 Profile bak  
 
Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Yeni bir konu gönderCevap gönder 1 sayfadan 1. sayfa   [ 2 ileti ]


Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumda dosya ekleyemezsiniz

Arama:
Git:  


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan SiyasiForum.net Siyasi Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. SiyasiForum.Net hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde dönüş yapacaktır. Forumumuz kesinlikle hiçbir şekilde parti, örgüt, kurum, kuruluş ve oluşumu desteklememektedir. Tüm Problemler ve Reklam İçin: İletişim Formu için tıklayınız.