Yazı boyutunu değiştir
Sistem saati: 17 Oca 2018, 08:14

Yeni bir konu gönderCevap gönder 1 sayfadan 1. sayfa   [ 8 ileti ]
Yazar Mesaj
 İleti başlığı: Demirtaş Çözüm Süreci İçin Kilit Tarihi Açıkladı
İletiTarih: 14 Kas 2014, 10:22 
Onursal Üye

Alıntı:
HDP'li Demirtaş, kriz öncesi Öcalan'ın devlete PKK'ya mart ve nisana kadar silahsızlanma çağrısı yapacağını belirttiği, örgütün de buna yeşil ışık yaktığını söyledi.

HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, Kobani olayları nedeniyle kesintiye uğrayan ve hükümet kanadıyla yapılan görüşme ile yeniden canlanan çözüm sürecine yönelik önemli açıklamalar yaptı ve kriz öncesi Abdullah Öcalan'la devlet heyeti arasında yapılan görüşmenin içeriğini açıkladı.

Demirtaş, Öcalan'ın devlet heyetine, müzakerede uzlaşı sağlanması halinde PKK'ya en geç 2015'in Mart ve Nisan ayına kadar silahsızlanması için çağrı yapacağını belirttiği, örgütün de buna yeşil ışık yaktığını söyledi. Demirtaş, Öcalan'ın, "Müzakereye başlarsak bunu yıllara aylara yaymayacağız" dediğini aktardı.

"HÜKÜMET SİLAHSIZ PKK İSTİYOR"

Mednuçe TV'de gazetecilerin Kobani olayları ve tıkanan çözüm sürecine yönelik sorularını yanıtlayan Demirtaş, devlet heyeti ile Öcalan arasında İmralı'da yapılan müzakerelerin başlıklarından birisinin PKK'nın silahsızlandırılması olduğunu söyledi. Demirtaş, "Müzakerenin başlıklarından biri silahsızlanmadır, PKK'nin silah bırakmasıdır. Hükümet nihayetinde silahsızlandırılmış bir PKK'ya ulaşmak istiyor. Hükümetin doğal beklentisi. Müzakere yapanın beklentisi olur. Nihayetinde ulaşmak istedikleri budur. Fakat bu konuya nasıl ulaşılır, bu müzakerenin esas konusudur" dedi.

"KALABALIK HEYETLER GİTSİN İSTİYORUZ"

Demirtaş, Öcalan'ın sürecin kesintiye uğramasından önce devlet heyeti ile yaptığı görüşmede sunduğu teklif konusunda ise şu bilgileri verdi:

"Üçüncü gözlemci güç ve genişletilmiş heyetler İmralı'ya gidebilse süreç çok aleni yürüyecek. Heyetimizin İmralı'da yaptığı görüşmeler mutabakat çerçevesinde en azından büyük bir kısmının, tamamen yansıtmıyor. Zaten tamamına da hakim değiliz yüzde yüz. Sayın Öcalan, devlet heyeti görüşmelerininin büyük bir kısmını heyetimize aktarıyor; fakat kendisi de devlet heyeti ile yaptığı görüşmeleri ordaki mutabakat, ilkesel ahlaki duruş çerçevesinde bazı şeyleri anca kalablık heyetler, geniş heyetler geldiğinde tartışmayı uygun buluyor. O yüzden biz istiyoruz ki kalabalık heyetler gitsin, orada tartışsın.

ÖCALAN: YILLARA AYLARA YAYMAYACAĞIZ

"Dolayısıyla bugünlerde nasıl bir mutabakata varılmış, yüzde yüz bilgi sahibi değilim. Şunu biliyorum" diyen Demirtaş, Öcalan son görüşmede net olarak şunu söyledi:

"Dedi ki, 'Müzakereye başlarsak biz bunu yıllara aylara yaymayacağız. Benim devlete önerim bu olmuştur. Siz programınızla, çözüm önerilerinizle gelin. Ben de bana yardımcı olabilecek, danışman, sekreter desteği sunabilecek arkadaşylarımla İmralı'da tartışayım. Benim de kafamda yol haritası var. Bunu arkadaşlarımın desteğiyle ortaklaştırayım, onların desteği ile bunu yapayım. Sonra oturalım bir masaya siz yol haritanızı sunun, ben de sunayım. Buradan gözlemciler tartışmayı izlesin. Bir gün iki gün; madde madde, fıkra fıkra tartışalım. Üç gün, beş gün, bir hafta, on gün ne kadar sürede bitirirse. Bittikten sonra uzlaşıp anlaşırsak en geç Mart, Nisan ayına kadar ben PKK'dan bir kongre toplanmasını isteyip silahsızlanma çağrısı yaparım. Buna hazırım. Bunu devlet heyetine sundum' dedi. Onlar da tartışacaklar, uygun görüyorlarsa, 'evet bunları müzakere edelim' derlerse ben onu müzakere etmeye hazırım. Kandil bunu bilsin' dedi. Kandil, KCK yetkilileri de bunu desteklediler. 'Biz bu formül, bu yöntemle yürütülecek bir müzakereye hazırız, sonçları ne olursa biz önderimizin arkasındayız' diye cevap verdi. Ve bu sürede diyalog koptu. Hükümet diyor ya 'yol haritası sunduk', öyle bir şey yok. Sayın Öcalan teklif sundu, hükümet teklife karşı somut cevap vermeden bu diyalog koptu."

"YENİDEN GÜNDEME GELEBLİR"

Hükümetin Öcalan'ın teklifine somut yaklaşmadığını ifade eden Demirtaş, hükümet kanadı ile yeniden başlayan diyaloğun devamında Öcalan'ın bu teklifinin yeniden gündeme gelebileceğini söyledi.

Demirtaş, "Yapılan görüşmelerle 6-7 Ekim öncesine dönülmesi ve yeniden kalındığı yerden tartışmanın başlanması konusunda irade oluştuğunu düşünüyoruz. Bir iki gün içinde yaptığımız temaslarda bunu anladım. O halde HDP olarak buna hazırız dedik. 6-7 Ekim öncesinden kalınan yerden tartışmalı konunun İmralı'ya taşınması, müzakere sürecinin başlamasına hazırız, destekliyoruz. Heyetimiz giderse sayın Öcalan'a, 'Siz de kaldığınız yerde misiniz, tartışmanız ne durumda?' diye soracağız. Bu arada devlet heyeti mutlaka gidip gelmiş (İmralı'ya) durumda. Bu konudaki duruşunu belirleyecek, sürecin akibetini belirleyecek olan da kendisidir, bu konudaki iradesi olacak" dedi.

Kaynak: http://www.haberler.com/demirtas-cozum-sureci-icin-kilit-tarihi-acikladi-6685870-haberi/

Sayfa başı
 Profile bak  

İleti başlığı: Re: Demirtaş Çözüm Süreci İçin Kilit Tarihi Açıkladı
İletiTarih: 14 Kas 2014, 16:29 
Onursal Üye

Alıntı:
Sakık'tan Tartışma Yaratacak Teklif: TSK ile PKK Güç Birliği Yapmalı

Ağrı Belediye Başkanı Sakık, "Türkiye'de barış sağlandıktan sonra TSK, Ortadoğu'daki tehditlere karşı PKK ile ortak bir güç birliği kurabilir." dedi.

Resim

Ağrı Belediye Başkanı Sırrı Sakık, çok tartışılacak bir öneride bulundu. Sakık, Türkiye'de barış sağlandıktan sonra Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Ortadoğu'daki tehditlere karşı PKK ile ortak bir güçbirliği kurmasını önerdi. Sakık, peşmergenin de buna katılabileceğini belirtti.

Rûdaw'a konuşan Sırrı Sakık, Barzani ile son gelişmeleri tüm ayrıntılarıyla görüştüklerini belirterek, "Son dönemlerdeki saldırıların artık Kürtler arasındaki birliğin kaçınılmaz olduğunu ortaya çıkardığını konuştuk" dedi.

"HAYAT BİZE BUNU EMREDİYOR"

IŞİD saldırılarının ardından Kürt grupları arasında birlik görüşmeleri yapılmış ve Rojava (Suriye Kürdistanı) partileri Duhok Anlaşması'nı imzalamıştı. Sakık, Kürt siyasetindeki birlik tartışmalarına ilişkin olarak şöyle dedi:

"Kürtler'in kimsenin toprağında gözü yok ama kendi topraklarına saldırılar var. Kürt'e hayat hakkı bile tanımak istemiyorlar. Bunun için Kürt siyasetinin birleşmesi bir zorunluluk. Kürt hareketleri arasında kırgınlıklar ve kızgınlıklar olabilir ama gün, bunları yeniden tartışma konusu yapma günü değil. Bunların hepsini bir kenara koyup özeleştiri yapmamız, insanlık dışı güçlere karşı birleşmemiz lazım. Çünkü hayat bize bunu emrediyor. Kobani'ye peşmergenin gidişi birlik adına çok önemli bir adımdır."

"KONGRE Kürtler İÇİN KAÇINILMAZ"

Yaşanan saldırılar daha önce yapılması planlanan ancak ertelenen Kürt Ulusal Kongresi'nin de yapılması gündeme getirdi. Sakık bu konuyla ilgili olarak da, "Ulusal kongrenin hayat bulması için çok çaba gösterdik ama ne yazık ki belki de günün ruhuna uygun olmadığı için herkes kendi penceresinden baktı. Artık kongrenin toplanması Kürtler açısından kaçınılmaz" dedi.

Sakık, Barzani'nin de kendisi gibi düşündüğünü ve bu düşüncelerin hayat bulması için çaba gösterdiğini kaydederek "Dünün kırgınlıklarını bir kenara koymaktan başka çaremiz yok. Umarım siyasal aktörler ve kurumları bir an önce kongrenin altyapısını oluştururlar" diye konuştu.

ÇOK TARTIŞILACAK ÖNERİ: TSK VE PKK GÜÇ BİRLİĞİ YAPMALI

Sakık, çok tartışılacak şu öneride de bulundu:

"Türkiye'de barış süreci bir aşamaya geldi. Silah artık Türkiye'de bir tehdit olmaktan çıkmalı. Kürtler'in Ortadoğu'da kendisini savunması ve varlıklarını tehdit eden diğer güçlere karşı ciddi bir birlik oluşturması lazım. PKK'nin 30 yıllık bir savaş deneyimi var. Türk Silahlı Kuvvetleri de Türkiye'de barış sağlandıktan sonra Ortadoğu'nun güvenliğini tehdit eden güçlere karşı PKK ile ortak bir güçbirliği kurabilir. Tehdit kapsamlı bir tehdit olduğu için peşmerge ve PYD de buna katılabilir."

Kaynak: http://www.haberler.com/sirri-sakik-tsk-ile-pkk-gucbirligi-yapmali-6687471-haberi/

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 14 Kas 2014, 16:31 
Onursal Üye

Arkadaşlar ben anlamadım:

PKK silahları bırakıyor mu, Türkiye'nin askeri stratejik ortağı mı oluyor, Jandarma misali askerin bir alt tanımı mı oluyor, noluyor?

Saçmalık mı? Sırrı Sakık'ı zaten hiç sevmem.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 14 Kas 2014, 21:36 
Onursal Üye

cemcev2 yazdı:
Arkadaşlar ben anlamadım:

PKK silahları bırakıyor mu, Türkiye'nin askeri stratejik ortağı mı oluyor, Jandarma misali askerin bir alt tanımı mı oluyor, noluyor?

Saçmalık mı? Sırrı Sakık'ı zaten hiç sevmem.

-Ben anladım zaten istedikleri buydu.

..Forum Kuralları ve Üyelik Sözleşmesi İçin Tıklayın.
..(viewtopic.php?f=6&t=1)

..Forumumuzun Yazım Kuralları için tıklayın.
..(viewtopic.php?f=6&t=14739)

..Yasaklı yayınlar için duyuru: Tıklayın..
..(viewtopic.php?f=6&t=20215&start=0)

..........Zorsa mutlaka başarırım.
..................................İmkansızsa biraz zaman alır..
.
.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 14 Kas 2014, 21:52 
Onursal Üye
Kullanıcı avatarı

Tüm siyasilerin/siyasi partilerin düzeyi konusunda yanılmamışım.
Bunlar delirmiş.

Vatan millet irk temelli değil, böyle bir şey olabilirmi?
Iyi yada kötü, legal ve resmi bir devlet ve daha düne kadar terör örgütü olarak anılan bir oluşum.
Bu işler zaman ile ve evrim geçirerek olur.

PKK ile TSK ittifak yapsın demek cehalet ötesi bir şey.
Benim yarın Angelina Jolie ile evlenme teklif etmem kadar abes.

Lafımı doğru anlayın!
Birisini yücelttiğimden ötekini aşağıladığımdan değil.
Olacak şey değil, normal bir insanın aklına gelmeyecek bir şey.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 15 Kas 2014, 00:05 
Onursal Üye

Şeriatçı bir faşistten demokratik çözüm beklenilen yerde her türlü abesliğin olması normaldir. Kürdistanın özerkliği sözü verilmiştir Tayyip bu sözün kendi iktidarına malolmaması için bin türlü fırıldak çeviriyor, Öcalan ve Kandil bu zavallı ikircikli halin tadını çıkartıyor. Kah barışçı oluyorlar kah tehditkar. Bu sayede 30 yıl silahlı mücadele yaparak kazandıklarından daha fazlasını elde ettiler.
AKP(Belkide sadece Tayyip demek gerekiyor, geri kalanların bir iradesi olduğunu sanmıyorum) PKK nı istediklerini kendilerine vererek terörü önleyebileceğini düşünüyor.
Devletin Öcalan'ı dolayısıyla Kandili müzakere için muhatap kabul etmesi, PKKnın Kürt sorununa yaklaşım tekliflerinin devlet tarafından onaylanması hatta tek yaklaşım olarak görmesi demektir. Bu kabulun Kürt halkı üzerinde yarattığı duygu PKKnın mücadele sürecinin ne kadar haklı sebeplere dayandığıdır. Kürt vatandaşlar için artık çözüm PKK nın üreteceği çözümdür anlaşma sağlansa da sağlanmasa da. Barış sağlanırsa sorun yok ama ya sağlanamazsa? Ki sağlanamayacaktır PKK elde ettiği bu Kürt halkının temsilcisi pozisyonunun barış halinde özel bir statüyle korunmasını gerçekleştirmeden asla barışa yanaşmayacaktır.
İşin doğrusu bireysel olarak bende olsam yanaşmam eğer temsil ettiğim bir halk varsa onu ben yönetirim neden başkasına bırakayım?

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 15 Kas 2014, 17:28 
Onursal Üye

Niye Diyarbakır? Diyarbakır da petrol var/yok. Ben bilmiyorum. Ama devlet ve bunların rantiyecileri biliyor.

Bir sivil olarak dünya örneklerine bakarak. İtalya da; San Marino devleti var isehttp://en.wikipedia.org/wiki/San_Marino
Özerk Gagavuzya da bir Türk devletidir. Başka bir ülkede. Sorun olmuyor ise..

Bunlara da verin bir Diyarbakır ve Hakkari illeri hariç bir parça yerleşsinler. Kursunlar bakalım bir devlet.
Bakalım dertleri gerçekten devletçikmi imiş. Yoksa Petrol mü imiş.

Problemin çözümü bu değil mi?

Özgürlük isteyene vermek lazım. Dertleri bu ise. Kimse kimsenin yaşam tarzına zorla uymaya mecbur kılmamalıdır.
Zulümle bu işler olmaz. Samimi bir şekilde insan haklarına riayet edilmelidir.

Önce bir niyeti gerçekten görmek lazım. Sonra bunun derdi. Bu diyebilelim.
Varsayımlarla olmaz bu işler.

Sanki Türkiye de petrol çıksa bundan bireyler faydalanacak.. Buna inanan a......ktır.
Vergisi ile yaptığı köprüden para ile kim geçiyor? Almanya da paralı yol gören var mı?
Adam hem yol için vergi verecek. Bide kendi yolundan geçmek için turnikede ücret ödeyecek. :mrgreen:

Adam hem sağlık için maaşından kestirecek. Hem yok özel hastaneymiş. Yok bilmem ne ücreti imiş deyip bir daha ödeme yapacak :mrgreen:

Ben onu bunu bilmem. Bir devletin özel hastane diye. Özel halk otobüsü diye. Özel eğitim kurumu diye kurumu olamaz!

Zengin tutar hocasını özel dersini evinde bireysel alır. Hasta zenginse verir parasını dr. unu isterse Fransa dan özel uçakla getirir.

''Devlet yönetmek dünya da ki en kolay iş'' K.Kılıçdaroğlu :lol:
http://www.dunya.com/dunyanin-en-kolay- ... 44089h.htm

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 18 Kas 2014, 19:35 
Onursal Üye

Daha önce verilen tarihlerin bir anlamı olmadığı gibi bu tarihinde bir anlamı yok. 30 yıl savaşmış, konjonktürel olarakta son derece elverişli koşulları yakalamış, İŞİD'le mücadele vesilesiyle dünyada takdir toplamış bir silahlı örgütün ne karşılığında silah bırakacağı izah edilmeden verilen tarihlerin gerçekçi olacağını sanmak açık aptallıktır.
Çözüm sürecinin şeffaf olacağı 2 yıl önce Tayyip tarafından söylenmişti şimdide başka ağızlar tarafından söyleniyor ancak çözüm sürecine ilişkin hiç bir şart tanımlanmıyor. Bu bize çözüm sürecinin ne kadar şeffaf olabileceği konusunda fikir veriyor.
Durumdan anlaşılan Tayyip toplumu ne olduğu bilinmeyen bir oldu bittiye hazırlıyor. Bir taraftan hayatımı bu işe koydum diyor diğer taraftan siyasi riskleri bile göze alamıyor. Tayyip ben başkan olayımda Türkiye ye ne olursa olsun tadında. Bu arada toplumu ahmak yerine koymayıda ihmal etmiyor.
Güney doğuda yaşayan veya çeşitli vesilelerle bölgeyi gezen arkadaşlar çok iyi bilirlerki bölge devletin egemenlik alanından şimdiden çıkmıştır. Güney doğuda devletin varlığından bahseden bilin ki yalan söylüyor. Bırakın halkın devlete itaatini halk kullandığı elektriğin parasını dahi ödemiyor. Elektrik şirketleri faturasını ödemeyen abonelerin elektriklerini kesemiyor bu faturaların bedeli elektrik maliyeti olarak bizim faturalarımıza yansıtılıyor ve kamu tarafından şirketlere ödeniyor.

Bütün bunlar anlaşmanın içinde nelerin olduğuna dair çok ciddi ipuçları vermektedir. Bu şartlarda toplumsal mutabakatın olmaması halinin çok daha kanlı kavgalara sebep olacağı insanlık tarihinin deneyimleriyle sabittir. Asıl hedeflenen bu olabilir mi? Açıklanan hedeflerden çok daha gerçekçi bunu unutmayın.

Sayfa başı
 Profile bak  

Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Yeni bir konu gönderCevap gönder 1 sayfadan 1. sayfa   [ 8 ileti ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumda dosya ekleyemezsiniz

Arama:
Git:  

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan SiyasiForum.net Siyasi Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. SiyasiForum.Net hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde dönüş yapacaktır. Forumumuz kesinlikle hiçbir şekilde parti, örgüt, kurum, kuruluş ve oluşumu desteklememektedir. Tüm Problemler ve Reklam İçin: İletişim Formu için tıklayınız.