Yazı boyutunu değiştir
Sistem saati: 18 Oca 2018, 15:03

Yeni bir konu gönderCevap gönder 3 sayfadan 3. sayfa   [ 41 ileti ]
Sayfaya git Önceki  1, 2, 3
Yazar Mesaj
 İleti başlığı: Re: Sözde Türklere Bir Soru.
İletiTarih: 06 Mar 2015, 04:33 
Onursal Üye

Siyasi Terk yazdı:
Safe, eğer zırvalama kelimen bana ise gösterdiğin kaynaklar beni doğruluyor zaten..
Kaynaklarını dikkatlı okumanı tavsiye ediyorum..
Başkasına zırvalama demek yerine, ne tartışılıyor burada diye bir bakınsak doğru olur.

Gösterdiğin kaynaklar doğru, ve sıkça Orta Asya'dan söz etmekte.
Neyse zırvalmayayım, siz herkesden daha iyi bilirsiniz..

Çok ilginç gerçekten, birine laf çakayım derken gösterilen kaynak aynı orantıda olurmu?
Demekki oluyormuş..

:lol:

Güzel kardeşim? Sözde Türklere sen mi sordun? Alakasız zırva başlık işte.

Ne laf çakması? İlginç ki ne ilginç :lol:

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 06 Mar 2015, 05:10 
Onursal Üye

Safecim bende haddimi bilen biriyim.
İnsanım elbette hatalarım, kusurlarımda vardır.
Ben genetik olayına pek inanmam, çünkü savaşta göçebe olan bir medeniyeti bulmak zordur.
Türk dünyasına ilgim ve sevgim, Prof. Dr. Hülya Kasapoğlu Çengel hocanın çalışmaları itmiştir. Moğol, Kırgız, Uygur vs. bu tarihe çok hakimdir.
Tabii idolojik ilgimde var.

İstemi Yabgu'nun oğlu Tardu Yabgu 598'de Doğu Roma imparatoru'na yazdığı bir mektupda; "dünyanın yedi ırkının büyük başbuğu ve yedi ikliminin hükümdarı Kağan'dan, Roma İmparatoru'na"ifadeleriyle başlıyor ve kendisini dünyanın hâkimi olarak görüyordu.

7 Irk, ( Çinliler, Rumlar, Araplar, Persler, Hindistan halkları, Avrupa Halkları ve Türkler. )

Kaynak: Prof. Dr. İbrahim Kafesoğlu, Türk Milli Kültürü, s.103, Boğaziçi Yayınları, İstanbul (1996)

Medeniyet böyle kuruldu saygı değer kardeşim, aslımız bu ise niye çarpıtalım.
Yoksa bugün Araplar olmazdı. Haliyle sinsile meselesi bazı unsurlarda olmazdı.
Allah'ın işine karışılmaz. Bu olaylarda bir niyetin temsili zaten.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 09 Mar 2015, 15:16 
Katılımcı Üye
Kullanıcı avatarı

Bizans topraklarını kaybedince halkı burda kaldı mı sanıyorsun? Birçoğu bağlı bulundukları devlet bu topraklardan çekildikçe geride kalan topraklara doğru çekildiler ve Anadolu'yu boşalttılar. Hiç kalan yok mu dersen elbette ki var, niye olmasın. Balkanlar'dan Osmanlı çekilişi gerçeklikten sonra herkes Anadolu'ya döndü mü, milyonlarcası döndü ama bir o kadarı da kaldı. Yalnız çoğunluk oldukları yerlerde bile Türkler azınlık haline geldi ve bazıları eridi gitti. Bu şekilde düşünürsen kafandaki sorunun yanıtını almış olursun. Birçok Rum(etnik olarak değil Roma imparatorluğunun tüm etnik unsurlarıyla beraber tabasının adı olarak) devletiyle beraber bu topraklardan çekildi ancak geride kalanlar da oldu. Bunların bir kısmı çok çok az kaldıkları yerlerde Türkler ve Kürtler arasında eridi, bazıları da kimliğini korudu ve Rum(Yunan, Grek, Helen anlamında), Ermeni, Süryani, Laz olarak yaşamaya devam etti. Ayrıca Osmanlı Balkanlar'a yerleşmek için Anadolu'dan birçok Türkmen grubunu Rumeli'ye geçirmiştir. Bunlar baştan aşiret yapısını koruyordu ve Anadolu'da uzantıları vardı. Örnek vermek gerekirse Manisa'nın Naldöken Yörükleri'nin bir kısmı ve Karaman, Ankara, Kırşehir üçgeni arasında konar göçer olan Atçeken Yörükleri(diğer adıyla Tanrıdağı Yörükleri) aynı isimle Rumeli'de iskan edildiler. Yalnız sadece Türkmenler Rumeli'ye sürgün edilmedi, bunun yanında Bizans bakiyesi gayrimüslim halkın da Rumeli'ye gönderildiği kayıtlarda var. Dilersen buraya bunun üzerine yazılmış İngilizce bir makale de koyabilirim. Bu nüfus transferlerinin sonucu olarak da Rumeli'de bazı bölgelerde Türk ve Müslüman ağırlığı oluşmuş ama diğer yandan gayrimüslim nüfusun da çok fazla azalması önlenerek denge kurulmuştur.

Ayrıca tarih şüphe işi değildir, kafanda soru işaretlerinin olması birşeyin olabileceği anlamına gelmez. Eğer varsa elinde belge koy biz de öğrenelim, ben söylediklerinin aksine dair epey argüman paylaşabilirim.

"Derdin sendendir bilmezsin, çaren de sendedir görmezsin; evrende bir noktayım sanırsın. Tüm alemler, kainat, sende özetlenmiştir de görmezsin." Hz. Ali

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 09 Mar 2015, 17:13 
Onursal Üye

Türkler yok oldumu? Yoksa kılıç zoruyla Araplaştımı?
Asıl Tarihin cevabı burada yatıyor.
Zorunlu Asimilasyon seçeneği tüm tarihçilerin öngörüsü, Türklerin bu kadar dağınık hüküm sürdüğü medeniyet dünyasında İslamı nasıl tercih etti?
Bunu anlayabilmiş değilim?

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 09 Mar 2015, 18:03 
Kıdemli Üye

Önce Müslüman ve sonra Türkleşti diyebiliriz ama Azerbaycan' ı nasıl açıklayabiliriz o zaman...

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 10 Mar 2015, 04:34 
Onursal Üye

Müslüman olmadan önce Türklerin zaten bugün ile yakın, durumları var.
Mesela; Kurban adamak, ölünce dirilmeye inanmak, Hırsızlık ve Eşcinsellik yasak, namus hususunda muhafazakarlık, bunlar karşımıza çıkıyor tarihe bakınca.
Burada tercih nasıl oldu? Bunun kimse cevabını veremez, bir örnek vereyim; Halid bin Velid'in yazdığı mektuplar var.
Şöyle mesela;

Müslüman ol, kurtul veya cizye vererek kavmini ve kendini emniyete al. Aksi halde neticeden sen sorumlusun. Sizin hayatı sevdiğiniz kadar ölümü seven bir kuvvetle üzerinize geliyorum.

Gene başka bir mektubu var şöyle;

Sizi Allah’a ve İslam’a davet ediyorum. Eğer kabul ederseniz, siz de Müslümanlardan olur, onların hak ve vazifelerine sahip olursunuz. Fakat kabul etmezseniz cizye vereceksiniz. Şayet cizyeyi de vermeyi de kabul etmezseniz sizin hayata bağlılığınız kadar ölümü isteyen bir kuvvetle üzerinize geliyorum. Sizinle savaşacağız. Allah’ın takdiri ne ise o olur.

Burada teşviki anladım, peki cizye ne oluyor?
Bunu böylemi kabul ettirmek gerekiyor, bunu anlamıyorum işte? Birşeyler tutmuyorum ne biliyim?

Diğer yandan Arapların bizimle alakalı, Tevbe suresini bize savaşırken kullanmaları, Facebookta Arabistanda yaşayan söylemişti garibime gitti. Hatta tarihçe yazar, hakkımızda söylenen o zamanlar;

"Harâm aylar çıkınca müşrikleri nerede bulursanız öldürün, yakalayın, kuşatın, hapsedin onları, gelip geçecekleri bütün yolları tutun. Fakat tövbe ederler, namaz kılarlar ve zekât verirlerse bırakın onları, şüphe yok ki Allah suçları örter, rahîmdir."

Bunlar tabiiki kafamda soru işaretleri oluşturuyor, ama bir gevşeklik yada esneklik sağlamadı şuana kadar inancımda.
Allah insan akıl vermiş kullansın diye, bende kullanmaya çalışıyorum.
Kullanırkende çok yorduğum oluyor, cevapsız sorular zordur.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 21 Mar 2015, 02:10 
Katılımcı Üye

Bir Yörük olarak öz Türk olduğumu biliyorum

Ama vatan-millet sevmek illaki ırk ile olacak şey değildir.
ırkı Laz olup yada Çerkez olup birçok Türk'ten daha çok milliyetçi insan tanıdım
tek bayrak altında ihanet etmeden yaşadıktan sonra sorun olamaz
Kaldı ki ırkçılık 1940 lı yılların modasıydı artık vatana millete hayırlı bir birey olmamız bile bence Türk olduğumuza işarettir.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 21 Nis 2015, 07:21 
Yeni Üye

'Ne oldu cevap bulamayınca Türk olmaktan Türküm diyene lafına geçtiniz.% 85-90 Türk olmayan bir ülke Türküm dese ne olur ki? Armut ben elmayım derse elma mı oluyor? :lol:'

Biraz sert olucak ama açıklayayım. Ben Türk olarak bir başka ırkın kadınıyla çiftleştiğim zaman çocuğumuz hangi ırka mensup olur? genlerden bahsetmişsin çocuğum melez olur ama Türk ve diğer ırk özelliklerini kaybetmez. Ama Türkler her zaman baskın kültür olduğu için çocuk Türk olarak adlandırılır. Eğer baskın olmasaydı devletimin adı belkide Hitit Cumhuriyeti olabilirdi. Evet DNA mda yüzde 4 oranında Türklük olabilir ama o kadarı benim Türk olduğumu kanıtlamaya yeter. Eğer tatmin olmadıysan Celal Şengör hocanın Türklük hakkındaki konuşmasını dinlersin.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 22 Nis 2015, 16:41 
Onursal Üye

36 Etnik köken sayan siyasi oteritenin lafını kullanarak ne değişecek?
Yaşadığın vatanın ismi Türk olmak.
Kökeni asimile etmek değil, Çerkes, Arap, Boşnak, Kürt zaten kökenini biliyorsun.
Türk olmak niye zoruna gidiyor?
90 Değil %100 Türk değil bu ülkenin, Amerikadaki yerel kabilenin devamıyız.
Oradan kaçtık cümbür cemaat buraya geldik hepimiz.
Hadi hayırlısı olsun, kafa kesme doğrama işleride oralara dayanır.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 23 Nis 2015, 14:57 
Onursal Üye
Kullanıcı avatarı

Bu konu uzun zaman sonra hortlamis yine. Konu basligina göre aciklama yapacak olursak, Cumhuriyet kuruldugunda bizde yasayan Rumlar Yunanistanla bizimkilere karsilik takas yapildilar. Kalanlarda oldu ama Yunan halkinin cogunlugu Yunanistanda yasamaktadir. Bati Trakyada hakim olan Türkler ise bu hakimiyeti ve topraklari Rumlara kaptirdilar.

Birinci Dünya savasinin sonunda Osmanli nüfusu 13 Milyondu. Yani o dönem dünya nufusu bugunku kadar cok degildi.

Insanlarin kafasindaki Türkiyede Türk yok algisi yanlis bir algi bu ülkenin buyuk cogunlugu Türktür. Bende gercek Türklerdenim. Türkler dünyadaki en eski halklardan bugune dek milli benligini korumus nadir halklardan biridir. Bir ABD li Amerikan patriotu olabilirken burda Türklügü sorgulamaniz komik bir durumdur. Dünyada cakma irklarin toplamindan olusan bircok devlet vardir örnegin, Avusturya, Isvicre, ABD gibi.

Ancak Türkler, Iranlilar, Araplar, Japonlar, Cinliler dünyanin en eski halklarindandir.

Sayfa başı
 Profile bak  

İleti başlığı: Re: Sözde Türklere bir soru
İletiTarih: 19 May 2015, 03:35 
Yeni Üye

Tirigan yazdı:
Lafı dolanıp çevirme.

Soru şu. 1920lerde Anadoluda Türk olmayan gayrimüslüm nüfus 1.5 milyondu.

Binlerde yıldır eski anadolu halkları ulaşa ulaşa 1.5 milyona mı ulaşmış.

Bu nüfus malazgirtten önce ve sonra bugüne kadar sadece nasıl 1.5 milyon olmuş?

Mantık denen birşey varsa sizde anadolu nüfusunun müslümanlaşıp türklüğü kabul ettiğini anlarsınız.

Genetik araştırmalarda orta asyadan anadoluya gelen asıl Türk nüfusu % 9-14 arası çıkıyor.

Artık gerçeği kabullenmenin vakti geldi. Anadolu Türk değildir.

Ne genetik, ne matematik, ne de tarih kitapları anadolu nüfusunun çoğu etnik türklerden oluşur demiyor.

Anadolu'ya Türkiye diyen biz değilizi ilk olarak bizim kaynaklarımızda geçmiyor. Anadolu'nun ne kadarı Türk ? tartışılabilir ama senin tezin çok alakasız olmuş, Türk tarihini reddetmek için bile çok okumak lazım :)

Sayfa başı
 Profile bak  

Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Yeni bir konu gönderCevap gönder 3 sayfadan 3. sayfa   [ 41 ileti ]
Sayfaya git Önceki  1, 2, 3

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 3 misafir

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumda dosya ekleyemezsiniz

Arama:
Git:  

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan SiyasiForum.net Siyasi Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. SiyasiForum.Net hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde dönüş yapacaktır. Forumumuz kesinlikle hiçbir şekilde parti, örgüt, kurum, kuruluş ve oluşumu desteklememektedir. Tüm Problemler ve Reklam İçin: İletişim Formu için tıklayınız.