Yazı boyutunu değiştir
Sistem saati: 20 Mar 2018, 05:24


Yeni bir konu gönderCevap gönder 1 sayfadan 1. sayfa   [ 1 ileti ]
Yazar Mesaj
 İleti başlığı: PKK nın Kuruluşu , Yıl 1974
İletiTarih: 07 Oca 2017, 12:14 
Banlanmış Üye

Kayıt: 23 Arl 2008, 20:06
İleti: 116

1974 yılına gelmeden önce önemli ama gözden sürekli kaçırılan bir konuyu hatırlatmak istiyorum. Dersim Katliamı;

Siyaseten dine ve ırka mal edilen Dersim isyanı neticesinde yapılan katliamdan dönemin siyasileri sorumluluktan kaçmak için isyanın sebebini hep dine ve şeyhlere dayandırmışlardır. Halbuki Osmanlı nüfüs kayıtlarında bölgede Ermeni , Yahudi ve Rum nufusunun da yüksek olduğu görülmektedir. Osmanlı döneminde farklı dinlelerle birlikte iç içe yaşamayı bilen bir toplum neden 50 yıllık bir süre sonrasında isyan etmiştir? Sizce tek sebebi din ve aşiret mi?

Hayır , Çünkü geçmişte özgürçe fikirlerini ve geleneklerini yaşayıp giden bir toplumun üzerinde ''Geleneklerinizden Kopun'' baskısı yapılmıştır. Bu baskıya karşı direnen halka hiçbir hizmet götürülmemiş , doğu bölgeleri sefalet içerisinde yaşamaya terkedilmiş , devlet buralara en kalitesiz memurlarını göndermiştir.

Netice halk İstanbulda ve Ankaradaki rahatlığın Anadoluya eziyet olarak yansımasını sineye çekememiş ve isyan etmiştir. Demokrasi diye tutturmuş dönemin CHP si ise halkın isteklerini dinlemek yerine uçaklarla bombalamayı ve kimyasal silahlarla tolu imha yöntemlerini seçmiştir. Hala daha resmi kayıtlar açılmamış ama gayri resmi kayıtlarda belgeleri mevcuttur. Bugün adına methiye ddüzdükleri Sabiha Gökçenin uçağından atılan bombalardan kaçan halk mağaralara sığınmış ve ardından da hırsını alamayan dönemin CHP si kimyasal silahlarla çoluk çocuk demeden katliamı vacip görmüştür.

İşte bütün bu yaşananaların tek sebebi olarak da DİN gösterilmiştir.

Ben inanmadım peki ya siz inandınız mı?

Gelelim 1974 yılına ;

Yine CHP hükümeti görevde ve koalisyon hükümetinde CHP çoğunluk olarak söz sahibi. İç işleri bakanını atayan yine CHP ve yine eski imha politikalarının peşinde gidiyor..

Dönemin CHP li içişleeri bakanı tüm emniyet personelini ve Jandarma ve İstihbarat personellerinin atamasını yapıyor ama ne hikmetse bu atanan personel bütün işi gücü bırakıp memurların eşlerinin başörtüsüyle ve cüma namazlarıyla uğraşıyor. Bunlar olurken diğer taraftan atamalarla görev yerleri değiştirilen bir memur var. istihbarat tarafından bu adamın kendisine sağlanan serbestiyeti gözden kaçırmış CHP !!!

Daha önce hakkında açılan terör davalarından şipşak berat ettirilmiş olmasına rağmen üsüt örtülen suçlara rağmen memur yapılmış bir adam var adı Abdullah Öcalan...

Gelelim olayın bundan sonrasını Kürt Doyası adlı kitabını tamamlamadan öldürülen yazar UĞUR MUMCU dan öğrenelim. Aşağıdaki bütün olaylar yaşanırken CHP ve solcuların gündemi oyalamak için daha önemli bir konusu vardı , İRTİCA...

Şimdi ise pişkin pişkin PKK yı lanetliyorlar. Dersim katliamında CHP hala daha özür dilemiş değildir.

UĞUR MUMCU ANLATIYOR


"Yıl 1972. Günlerden 31 Mart Cuma. Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde yapılan boykotta gözaltına alınanlar arasında Urfalı bir öğrenci vardı. Adı Abdullah, soyadı Öcalan'dı. Türkiye İhtilalci Komünist Partisi'nin "Şafak Bildirisi"ni SBF'de dağıtmak suçuyla 7 Nisan günü gözaltına alınmış ve 27 Nisan günü tutuklanmıştı.

"Askeri Savcı, 22 öğrenci hakkında dava açtı. En ağır ceza, Abdullah Öcalan ve Metin N.Yalçın'a istenmişti.

"Öcalan poliste ve savcılıkta olaylara karışmadığını söylemişti. Ancak görgü tanıkları Öcalan'ı suçlamışlardı. İddianamede Öcalan'a Şafak Bildirisi'ni dağıtmak suçundan Ceza Yasası'nın 142, 153, 159, 311 ve 312. maddelerinin uygulanmasını isteyen Askeri Savcı Baki Tuğ, duruşma sırasında görüş değiştirdi. Savcı Tuğ, Öcalan'ın "Şafak bildirisi dağıtmak suçundan aklanmasını, boykota katılmak suçundan cezalandırılmasını" istedi... Abdullah Öcalan sadece boykota katılma suçundan üç ay hapis cezası aldı."

AÇIKLAYACAKTI, SUSTURULDU!


Yukarıdaki satırlar, Uğur Mumcu'nun, "Kürt Dosyası" başlıklı kitabının ilk bölümünden bir özet. Uğur Mumcu, kitabı tamamlayamadı. Ağabeyi Ceyhan Mumcu, Uğur Mumcu'nun PKK'nın ilişkilerini ve para kaynaklarını saptadığını, bu yüzden öldürüldüğünü anlattı.
Kitap da, ölümünden sonra, ailesinin bulabildiği notlar biçiminde yayımlandı. Ceyhan Mumcu, bu kitabın yarım bir kitap olduğunu vurguladı. Zira, Uğur Mumcu, "birçok bilgiyi kafasında taşıyan bir insandı".

"ABDULLAH ÖCALAN BAŞINDAN BERİ KULLANILAN BİR KİŞİDİR"


"Abdullah Öcalan başından beri kullanılan bir kişidir" diyor Ceyhan Mumcu ve o günleri şöyle anlatıyor: Böyle bir kitabın yayımlanacağı ve bu kitapta PKK'nın nasıl korunduğunun anlatıldığı öğrenilmişti.
Uğur, Tekin yayıneviyle görüşüyor, kitabı tamamlamak için 1 hafta zaman istiyor. "Kanıtları topladım" diyor. Öldürüldüğü gün de bir hasta ziyaretine gidiyor, dönüp kitabını yazmaya devam edecek...

Ölmeden önce, Yaşar Kaya'ya, "Kimlerle işbirliği yaptığınızı açıklayacağım" diyor. Yine TRT'de birlikte programa çıkacağı Erdal İnönü ve Ahmet Türk'e bir dosya getireceğini söylüyor. Program Salı günü yapılacaktı, Pazar günü Uğur öldürüldü. Bu dosyayı verecek ve Ahmet Türk'ü "PKK istihbarat güçlerinin güdümünde" diye uyaracaktı, "Barış marış sağlayamazsın bunlarla" diye..

MİT MÜSTEŞARI EMRE TANER "KULLANDIK" DEMİŞTİ Hizbullah'ı büyüten de MÎT 2006


yılında Kasım'ın son haftası, Avrupa Karma Parlamento toplantısına katılacak milletvekillerine MÎT karargâhında brifing verilmişti. MÎT Müsteşarı Emre Taner, brifingte, Hizbullah terör örgütünün bir dönem devlet tarafından kullanıldığını söyledi. Taner ayrıca, "Hizbullah uzun süredir sessizliğe bürünmüştü. Yeniden harekete geçirme faaliyetleri var. Takip ediyoruz. Yakında yeniden seslerini yükseltmek isteyebilirler" diyordu.
MÎT Müsteşarı, "Büyük Kürdistan"ın kurulması için bazı ABD ve israil kaynaklarının Türkiye'yi hizaya getirme çabalarının yoğunlaştığını söylüyor, bu hedef için önümüzdeki yedi yılın çok önemli olduğunu savunuyordu.

AVNİ ÖZGÜREL ANLATIYOR


Abdullah Öcalan'ın MlT bağlantısını ortaya koyan bilgiler "Şafak Bildirisi" olayıyla sınırlı değil.
Gazeteci Avni Özgürel de Abdullah Öcalan'ın MİT'le bağlantısını saptayıp yazılarında ve söyleşilerinde bu konuya dikkat çekmişti.
Özgürel, 1965'te üniversite öğrencisiyken önce Türk Ocakları'nda çalıştığını, sonra ordan ayrılıp ikinci Kuvayı Milliye diye bir dernek kurduklarını anlatıyor. Devletin de kendilerine destek olduğunu belirten Özgürel, "Komünizme karşı" kullanacakları materyellerin MlT tarafından kendilerine ulaştırıldığını anlatıyor: Bu yayınları veren kuruluşlardan biri de Refik Korkut'un Fikir Ajansı'ydı. Ankara'da izmir Caddesi'nde bir binanın bodrum katındaki Ajansa sık sık gittiklerini anlatan Özgürel, "Bizim yaşlarda bir genç vardı" diyor, "Ajansa gittiğimde onu hep orada görüyordum. 1966, 1967 yıllarında ajansta gördüğüm o genç, hayal meyal hafızamda kalmış. Yıllar içinde Abdullah Öcalan'ın resimlerini medyada gördüm ama insanlar yaşla birlikte değişiyor tabii. Ancak 1993'te Öcalan'la yüz yüze geldiğimizde bende birtakım çağrışımlar oldu.

ÖCALAN DOĞRULUYOR


Avni Özgürel, 1993'te Bekaa'ya Panorama'nın genel yayın yönetmeni olarak Abdullah Öcalan'la görüşmeye gidiyor. Özgürel Öcalan'a soruyor: "Ankara'da İzmir Caddesi'nde Fikir Ajansı diye bir yer vardı. Yanlış hatırlıyor olabilirim ama birden bir şey çağrıştırdı. Bende seni orada gördüm gibi bir his uyandı" diyor. Öcalan, "Doğru hatırlıyorsun" diyor. "Ama ben bunları bir müddet sonra açıklayacağım".

ARKASINDAKİ TORPİL BÜYÜK

27 Mayıs'ta, dönemin Başbakanlık Müsteşarı Salih Korur'un kasasından çıkarılan Örtülü Ödenek hesabının kayıtlarında, Fikir Ajansı Sahibi Refik Korkud'a 1959 yılının Ağustos ayında 28 bin lira ödendiği saptanıyor...
Abdullah Öcalan'ın Fikir Ajansı'da "ofis boy" olarak çalıştığı yıllar, Ankara Tapu-Kadastro Lisesi'nde okuduğu dönem. 1969 yılının 30 Temmuz'unda diplomasını alıyor ve bir ay içinde Diyarbakır Tapulama müdürlüğüne atanıyor, iki yılını doldurmadan, 1970 Ekiminde torpille İstanbul'a tayin oluyor. Bakırköy Tapulama Müdürlüğü'nde çalışırken İstanbul Hukuk Fakültesine giriyor. Bir yıl sonra da Ankara SBF'ye yatay geçiş yapıyor... 71 Kasım'ında Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü'ndeki görevinden istifa ediyor... 21 yaş sınırına rağmen, 22 yaşında kendisine burs bağlanıyor...

Uğur Mumcu'nun "Kürt Dosyası" kitabında ayrıntısıyla anlatılan, "askerliğin ertelenmesi" hikâyesi de ilginç Öcalan'ın.

"Şafak Bildirisi" nedeniyle cezaevindeyken SBF dekanlığının gönderdiği yazılarla askerliği erteleniyor. Halfeti Askerlik Şubesi, bir yıl sonra yeniden soruyor Öcalan'ın askerlik durumunu.

Dekanlık'tan 30 Ocak 1973 günü "1. sınıfta bütünlemeye kaldı" yanıtı veriliyor. 10 Ağustos 1973 günü SBF Dekanlığı'ndan Askerlik Şubesi'ne gönderilen yazıda ise Öcalan'ın 2. sınıftan 3.sınıfa geçtiği bildiriliyor... Abdullah Öcalan'ın askerliği böyle böyle 1978'e kadar erteleniyor. Öcalan'ın okuldaki kaydı da 1984'e kadar silinmiyor.
Abdülmelik Fırat: MİT Öcalan'ı kullandı

Şeyh Said'in torunu olan eski milletvekili Abdülmelik Fırat'ın hatıraları, gazeteci Ferzende Kaya tarafından "Mezopotamya Sürgünü" adıyla kitaplaştırıldı. Anka Yayınları tarafından yayımlanan kitapta, Abdullah Öcalan'ın MlT'le bağlantısına dair iddialar da yer alıyor. Fırat, bu konuda şunları yazıyor:

ABDULLAH ÖCALAN İSMİNDE BİR GENÇ


Fırat'ın tek kaygısı vardı; saf, dürüst, deneyimsiz ve heyecanlı olan bu gençler kullanılacak ve harcanacaktı.Ankara'daki evlerine gelip giden tanıdık gençlerin yanında bir gün Abdullah Öcalan isimli bir öğrenci de vardı.
Tapu ve Kadastro Okulu öğrencisiydi Öcalan; Abdülmelik Fırat'ın amcazadesi Behram Bilgin ile aynı sınıftaydılar. Bilgin ve Öcalan beraber gitmişlerdi Fırat'ın evine. Gençlerin çoğu Kürt sorununun çözüle-meyeceğini savunuyor, silahlı bir mücadeleden söz ediyorlardı. Abdülmelik Fırat'ın kaygısı gittikçe artıyordu: "Bütün karşı çıkışlarımıza ve nasihatlerimize rağmen durmuyorlardı. MİT zaten kullanacağı gençler arıyordu. Çok büyük bir kaos yaratmışlardı. Öğrenci çatışmaları vardı. Gençler arasındaki bu heyecan hayra değildi.
En sonunda korktuğumuz oldu; Kürt örgütleri çatışmaya başladı. Apocular ile diğer gruplar çatıştı; daha sonra ismi PKK olan Öcalan taraftarları saldırdı. O safhada gençlere, "Bu yaptığınız yanlıştır; kandırılıyorsunuz; sizi kullanmak istiyorlar; kendi kendinizi yemeyin" gibi yaptığımız karşı çıkışlar işe yaramadı."

ÖCALAN DARBEYİ HABER Mİ ALDI?

12 Eylül Darbesine beraber bütün örgütler de sahneden silinmişlerdi. Ama darbeden bir şekilde etkilenmeyen, hatta dar-beden dolayı dağılan diğer Örgütlerin sempatizan kitlelerini de arkasına alarak, güçlü bir şekilde çıkan bir Örgüt vardı sadece: PKK. Çünkü Örgüt yöneticileri 1979 yılı Mayıs ayında Türkiye'den çıkma kararı alarak, Suriye ve Lübnan'a geçmişlerdi.

(Bu konuda çok sayıda spekülasyon yapılıyor. Özellikle PKK dışındaki Kürt çevreleri tarafından dile getirilen iddialara göre, Öcalan darbeyi önceden haber aldı. Buradan yola çıkılarak, Öcalan'ın işin başından beri devletle irtibatlı olduğu tezi savunuluyor.)
Gazeteci İsmet G. Imset'in, TDN Yayınları tarafından yayınlanan, PKK-Ayrılıkçı Şiddetin 20 Yılı kitabında konu detaylı bir şekilde açılıyor.

Öcalan ve Cemil Bayık, bu konudaki iddiaların "uydurma" olduğunu savunuyor. Darbe öncesi Türkiye sınırlan dışına çıkmalarını ise, "Geleceği iyi okuma" olarak açıklıyor Öcalan.

"KENDİSİ DE SÖYLEMEYE BAŞLADI"


Abdülmelik Fırat da, Öcalan'ın ilişkilerinin olduğunu savunanlardan. Fırat şunları söylüyor: "Öcalan'ın Kesire isimli karısının babası istihbaratçıydı.

Dersim Harekâtı'nda epeyce ihbar yapmış. Pilot Necati isimli istihbaratçıyla ilişkisini de kendisi söylemişti. Bütün bunlar gösteriyor ki istihbarat bu hareketi kullanmak istiyordu. Bunu daha sonra Abdullah Öcalan'ın kendisi de anlattı. MİT bizi kullanmak istedi, biz de onla-rı, dedi. Derin devleti çok iyi bilen bir gazeteci olan Avni Özgürel, bir iki sefer benimle röportaj yaptı. Bir gün bana şu anekdotunu aktardi: 'Öcalan'ın Bekaa'da yaptığı ve dünyanın bir-çok yerinden gazetecilerin katıldığı basın toplantısına ben de gittim. Karşımdaki adamı başka bir yerden tanıyordum; ama çıkaramadım. O da anladı; yanıma gelerek dedi ki: Ben açıklama yapmayıncaya kadar, sen yapma. O zaman anladım ki, ben onu MİT'ten hatırlıyorum. Biz öğrenciyken, oraya yardım almaya gidiyorduk, o da oradaydı.' Ondan sonra Öcalan, istihbarat ajanı çıkan eşi Kesire'den, Pilot Necati'den söz etmeye başladı."

PKK KURULUYOR


"Kürt Dosyası"nın 30. Sayfasında şu satırlar yer alıyor: Abdullah Öcalan, 1973 yılında bir bahar günü birkaç arkadaşıyla birlikte Ankara'da Çubuk Barajı'na gidiyor ve parti kurup gerilla yöntemleriyle ayaklanma hazırlamak gerektiğini anlatıyor ve PKK'nın temelini atıyordu.

Öcalan, bazı toplantıları Dikmen'de Kamer Özkan'ın evinde yaptı. Kamer Özkan, sonradan bu çevreden koptu. Türkiye'den ayrılarak Almanya'ya yerleşti. PKK'lılar Özkan'ın "MlT ajanı" olduğunu ileri sürdüler.

Abdullah Öcalan'ın 24 Mayıs 1978 yılında evlendiği karısı Kesire Yıldırım'ın MİT'le bağlantılı olduğu biliniyor. Bu durumu sonradan Abdullah Öcalan da dile getiriyor. Uğur Mumcu, Kesire Yıldırım'ın babası Ali Yıldırım'ın yaşam öyküsünü ve şeceresini çıkardığı kitabında, Yıldırım'ın Korgeneral Abdullah Alpdoğan'la Dersim ayaklanması sırasında ve sonrasında sık sık görüştüğünü anlatıyor.

İBRAHİM GÜÇLÜ: "1980'DE BEKAA'DA KARARLARI KESİRE VERİYORDU"


Eski Rızgari grubunun lideri İbrahim Güçlü, 1980'de Bekaa'ye gittiğinde edindiği izlenimi Aydınlık'a şöyle anlattı: "Orada karar süreçlerinde Öcalan'dan çok hanımı Kesire ağırlıktaydı. Kararların alınması, çoğu zaman kararların değişmesi Kesire'nin etkisiyle oluyordu." Abdullah ve Kesire Öcalan, evlendikten üç ay sonra Diyarbakır'a yerleşirler. Onları Ankara'dan Diyarbakır'a götüren "Pilot Necati" ordudan ayrılmış ve Diyarbakır'da kum ticareti yapmaktadır. Diyarbakır'da Abdullah Öcalan'ın iki yakın dostu daha vardır. Biri Enver Polat adlı Huruçlu adlı bir eski astsubay. Diğeri, yedeksubaylığını Eskişehir'de yaptıktan sonra Diyarbakır'a yerleşen Ferhat Tomutay.

MÜSTEŞARIN BARZANİ VE APO GÖRÜŞMELERİ


MlT, şimdi de Pentagon'un Kürt senaryolarında rol MlT Müsteşarı Emre Taner, 20 Ekim 2005 tarihinde Kuzey Irak'ın Selahattin kentinde KDP lideri Mesut Barzani ile gizlice buluştu. Müsteşar Taner'in gizli ziyareti Mesut Barzani'nin ABD ve Avrupa'ya gerçekleştirdiği gezi öncesine denk geldi. Büyük bir gizlilik içinde Kuzey Irak'ın Selahattin kentine giden Emre Taner başkanlığındaki MİT heyeti, burada, Barzani ile bir araya geldi.
Müsteşar Emre Taner başkanlığındaki üç kişilik heyetin, Kuzey Irak'tan ayrılırken son sözleri, "Amerikan Başkanı George Bush'a da görüşmemizin içeriğini iletin" oldu.
Bu görüşmeden dört gün sonra Barzani, Amerika'ya gitti. Bush kendisini 'Sayın Başkan' hitabıyla karşıladı. Barzani'nin ABD'de "Kürdistan Bölgesel Hükümeti Başkanı" olarak karşılanacağını AKP Hükümeti biliyordu.

Müsteşar, Barzani'nin dört maddede toplanan isteklerini kaydetti.

1. Türkiye Cumhuriyeti , Kuzey Irak'taki kukla devleti tanıyacak.
2. Çifte vatandaşlık: Özellikle sınırdaki Türkiye ve Irak Kürtleri arasındaki yakın akrabalık ve geliş-gidiş sıklığı da dikkate alınarak, her iki ülke vatandaşına da çifte vatandaşlık imkânı sağlanacak.
3. iki taraf eğitim, sağlık ve ekonomi alanlarında sıkı işbirliği yapacak.
4.Bütün bunlara karşılık Barzani yönetimi PKK'yı yok etmek üzere harekete geçecek.
Emre Taner, Şenkal Atasagun'un yardımcısı olduğu dönemde de Abdullah Öcalan'la görüşmüştü. Görüşmeyi 6 Aralık 2005 günkü Hürriyet'teki köşesinden duyuran Ertuğrul Özkök, MİT'in talebini şöyle dile getirdi: "Apo'yla TSK değil biz muhatap olalım."

ABD'YLE HAREKET ETMEZSEK, YIKILIRMIŞIZ

MlT Müsteşarı Emre Taner, 5 Ocak 2007 günü bir çakış daha yaptı. Teşkilat'ın 80. kuruluş yıldönümü nedeniyle açıklama yapan Taner, "Türkiye'nin uluslar arası sistemin bir parçası olarak, başroldeki devletlerle birlikte davranması gerektiğini, aksi taktirde ulus devletin yıkılacağını" savundu.

Ardından MlT eski Müsteşarı Sönmez Koksal, 9 Ocak günü NTV'de Can Dündar'ın programına çıkıp Irak'la ilgili olarak şöyle konuştu: "Artık kırmızı çizgi falan yok. Ortada bir gerçek var. Bu gerçeğe nasıl yaklaşılacak, şimdi onun hesabının iyi yapılması lazım." 1992- 1998 yılları arasında MİT Müsteşarlığı yapan Koksal, Türkiye'nin ilk "sivil" müsteşarı. Turgut Özal'ın Başbakanlığı döneminde başlattığı "MİT'i sivilleştirme" operasyonu, MİT'in, Pentagon'un Kürt senaryolarında rol almasıyla atbaşı yürütüldü.

Sönmez Köksal'ın başlıca hedefi, "Teşkilat'ı askerlerin etkisinden kurtarmak "tı. Üst düzey yöneticiler seviyesinde teşkilatta önemli değişiklikler yaptı.

Koksal döneminde Ankara Bölge Başkanı olan Şenkal Atasagun, tayin ve terfilerde en etkili kişi haline geldi, Köksal'ın yanında "gölge müsteşar" kimliği kazandı. Mesut Yılmaz döneminde MlT Müsteşarı olan Atasagun, 27 Kasım 2000 günü, dört büyük gazetenin Ankara temsilcilerine önemli açıklamalar yaptı. Kürtçe TV'yi savunan Atasagun, "Apo'yu getiren de biziz, aşılmaması için büyük mücadeleyi veren de biziz" diyordu, "Apo'yu nasıl kullandıysak, Kürtçe'yi de kullanırız."

PİLOT NECATİ'NİN ESRARENGİZ ÖLÜMÜ


3 Ocak 2007 tarihli Hürriyet'te "PKK'nın gizemli ismi Pilot Necati'nin mezarı Ankara'da bulundu" başlıklı bir haber yayımlandı.
Öcalan'a İmralı'daki yargılamaları sırasında da sorulan Pilot Necati, PKK'nın kuruluş döneminde içerdeki istihbaratçı olarak biliniyordu. Öcalan'ın duruşmada "1982 yılında kullandığı zirai ilaçlama uçağının düştüğünü ve öldüğünü duydum" dediği Ağrılı Pilot Necati Kaya'nın gerçekten o tarihte, esrarengiz bir uçak kazası sonucu öldüğü anlaşıldı.
Hürriyet'teki haberde şu satırlara yer verildi: PKK içinde kuruluş aşamasında Apo ve Kesire Yıldırım'dan sonra en güçlü isim olarak dile getirilen daha sonra sır olan Pilot Necati'nin sadece Ağrılı olduğu biliniyordu.

Bir dönem güvenlik kuvvetlerince öldürülen THKP-C lideri Mahir Çayan'ın yakın arkadaşı olarak anılan Yüzbaşı İlyas Aydın'ın da aslında Pilot Necati olduğu iddia edilmişti.
Mezarlıkta bulunan 6 Necati Kaya'dan biri olan Pilot Necati'nin 1956 doğumlu Ferzende oğlu olduğu ve 9 Eylül 1982 tarihinde öldüğü anlaşılıyor. Bir dönem devletin, terör örgütü içindeki en kilit ismi olduğu iddia edilen Ağrılı Pilot Necati Kaya'nın mezarının ise oğlu İlker Kaya tarafından yaptırıldığı mezar taşında not olarak bulunuyor.

İLK KEZ AYDINLIK ORTAYA ÇIKARDI


1973 baharında Ankara'da Çubuk Barajı'nda PKK'nın temeli atıldı demiştik. O tarihten sonra Doğu ve Güneydoğu illerine adam yollayarak "örgütlenme" faaliyetlerine başlıyor. PKK'nın ortaya çıkışıyla birlikte söz konusu illerde halk üzerinde "Apo terörü" esmeye başlıyor. 27 Haziran 1979 tarihli Aydınlık gazetesi, "Belgelerle ve Olaylarla Doğudaki 15 Grup" başlıklı yazı dizisinde "Apocular" ı gündeme getiriyor. Abdullah Öcalan'ın MİT bağlantısı, işte o dizide ilk kez aydınlanıyor.

Aydınlık, Abdullah Öcalan'ın şeceresini gözler önüne seriyor:

CİNAYET ŞEBEKESİ

1974'ten sonra kurulan Ankara Yüksek Öğrenim Derneği'nin (AYÖD) yönetim kurulunda yer alan Abdullah Öcalan, dernek içindeki doğulu gençleri kendi çevresine toplamaya çalıştı. Bu yüzden AYÖD'den atıldı.

İlk çıkışlarında Apocular grubu kimse tarafından ciddiye alınmıyordu. Gerçekten de bu üç beş kişinin savunduğu görüşler ipe sapa gelmez şeylerdi.

Apo, AYÖD'den ayrıldıktan sonra Doğu Anadolu illerini dolaştı ve burada tek tek bazı kişileri saflarına kazandı. Kendilerine "Ulusal Kurtuluş Ordusu" da diyen Apocular, onlarca cinayet işleyerek, soygunlar yaparak, kahve kurşunlayarak, kendilerinden ayrılanları idam ederek Doğu'daki kargaşalığı körüklediler. 1977'ye kadar önemli bir faaliyette bulunmadılar. Ancak bu tarihten sonra bir saldırı çetesi olarak ortaya çıktılar. Art arda soygun ve cinayetlere başladılar. Öteki gruplarla sürekli silahlı çatışmalar çıkardılar, bazı ağalara ve aşiretlere fedailik yapmaya başladılar.

Apocuların faaliyetlerindeki bu değişiklik, grubun bu dönemde MİT ve Kontrgerilla içindeki bazı unsurlarla ilişkiler kurmasına bağlanıyor. Doğuda kargaşalık çıkarmak isteyen güçlerin Apo'dan daha uygun bir alet bulamayacakları belirtiliyor. Apoculardan ayrılanlar da, bu grup içinde MlT ve kontrgerillayla ilişkisi olan kişilerin bulunduğunu ve grubu bunların yönettiğini belirtiyorlar.

Apo'nun 1977'de evlendiği Karakoçanlı Kesire adlı kızın babasının MlT mensubu ya da muhbir olduğu söyleniyor.

Apocuların elinde çok miktarda silah var. Bu silahların çoğu kalaşinkof ve tomson. Apocular saldırılarını 5-6 kişilik vurucu timler aracılığıyla yürütüyorlar. Bu timler belirli bir yerde durmuyor, kasaba kasaba geziyor. Apocuların faaliyetleri daha çok Urfa, Gaziantep, Elazığ, Tunceli ve Maraş yörelerinde toplanıyor.

VARAN 2- APO'NUN ÖNDE GELEN İKİ ADAMI NEDEN YAKALANAMADI?

Aydınlık'ın-28 Haziran 1979 tarihli sayısında "Apocular" dizisinin ikinci bölümü yayımlandı. "Apo'nun önde gelen iki adamı neden yakalanamadı?" başlıklı bu bölümde, Apocuların iki senedir Elazığ ve Tunceli'de neredeyse serbestçe saldırılar düzenledikleri, cinayetler işledikleri, soygun yaptıkları belirtiliyor. Yazının spotunda şu satırlar yer alıyor: Sıkıyönetim ilanından sonra Elazığ'da 22 Apocu yakalandı.
12 cinayet ortaya çıktı. Ancak bu olaylarda başı çeken asıl elebaşılar ortada yoktu... Abdullah Öcalan, örgüt içinde kendisine ters düşeni öldürtme geleneğini daha o yıllarda başlatmış. Aydınlık'taki dizide örneklerle ve ayrıntılarıyla anlatılıyor.

"DAVADAN DÖNEN" İNFAZ EDİLİYOR!

Örgütün Malatya sorumlusu Celal Aydın 5-6 kişiden fazla bir kuvvet toplayamayınca örgütten ayrılır. Bu sırada, devrimci olduğunu zannederek bu gruba katılanlar, yaygın bir şekilde örgütten kopmaktadırlar. Apo, kopmaları önlemek için, ayrılanlar hakkında idam kararları alıp uygulamaya başlar. İlk idam kararı Antep'te uygulanır. Apo'ya muhalefet eden Bozan Aslan ve Ali Yaylacık pusuya düşürülüp öldürülür.

İkinci idam kararı Celal Aydın hakkındadır. Apo, Celal Dönmez, Ali Gündüz ve Aytekin Tuğluk adlı kişileri bu işle görevlendirir. Aytekin Tuğluk, Malatya'ya gönderilerek "toplantı var" bahanesiyle önce Elazığ'a, oradan da Karakoçan'a getirilir... Celal Aydın'ın yalvarmaları sonucu değiştirmez! Daha sonra sıkıyönetim ilan edildiğinde diğer Apocular yakalanırken, Celal Aydın'ı öldürtenlerden Elazığ sorumlusu Metin Gürgöze ortadan kaybolur...
MARAŞ OLAYLARINDAN SONRA MHP'Yİ KURTARMA GİRİŞİMİ "Apocular" dizisinin dördüncüsünde, Hilvan anlatılır.

Apocuların ağalar ve aşiretler arasındaki sürtüşmeleri kışkırtarak, bölgeyi nasıl kana buladığı gözler önüne serilir. Halkın parasını, silahını vb. gaspetmenin ötesinde bir yılda 8 cinayeti vardır Apocuların...

Dizinin "Apocular" bölümü 8 gün sürdü. 4 Temmuz 1979 tarihli Aydınlık'taki başlık şöyleydi: Apocuların MHP'yi kurtarma operasyonu: K. Maraş olayından sonra üç günde 2 kişiyi öldürdüler... MHP'nin saldırıya uğramış pozlara girmesine zemin hazırladılar...12 EYLÜL DARBESİNDEN ÖNCE BEKAA'YA KAÇTI

Abdullah Öcalan'ın 12 Eylül darbesinden önceden haberdar olarak Suriye'ye kaçması da, bağlantılarını ortaya koyması açısından dikkat çekici. Öcalan, 1980'den itibaren Suriye'nin istihbarat örgütü Muhaberat'ın kontrolü altına girdi. Suriye Muhaberatı Öcalan'a Bekaa'da yer gösterdi...

Eski Rızgari grubunun lideri İbrahim Güçlü, 1980'de 200 kişiyle geçtiği Suriye'de Abdullah Öcalan'ın Muhaberat'a teslim oluşuna tanıklık eder. Güçlü, "Ortadoğu'da ilişkiler karşılıklı çıkar temelinde gelişiyordu" dedi Aydınlık'a. "Tarafların kişilikleri, kimlikleri önemli. Bazıları istenmeden verir. Bazıları prensiplidir. Öcalan, pragmatik kişiliğe sahip." MİT'in kurduğu örgüt, 1980'den sonra Suriye Muhaberatının kontroluna girdi. 1990-1998 yılları Suriye'de muhaberat, Kuzey Irak'ta ABD kontrolü biçiminde çift başlı kontrol dönemi. Başyazarımız Doğu Perinçek, PKK'nın 4 dönemini ayrıntılarıyla yazdı…

ADİL TURAN, ZEKİ ÖN, HASAN ERKILIÇ, MEHMET ONGAN VE İNAN ÖZDEMİR PKK'ya ilk şehitleri Perinçek'in partisi verdi Yıl 1979, 3 Temmuz akşamı Perinçek'in yol arkadaşı, partisinin Gaziantep îl Başkanı Zeki Ön, "Apocu" denen teröristler tarafından, silahlı saldırı sonucu öldürüldü.
Akşam saat 20.30 sıralarında evine giderken saldırıya uğrayarak ağır yaralanan Ön, hastaneye kaldırıldı ama kurtarılamadı. Saldırgan, iki el ateş ettikten sonra, motosikletli başka bir şahıs tarafından kaçırılmıştı.Urfa'nın Suruç ilçesinde doğan Ön, öğretmenlik yaptığı Gaziantep'te tanınan ve sevilen bir devrimciydi.

1946 Urfa'nın Suruç ilçesinde doğan Ön, öğretmenlik yaptığı Gaziantep'te, halkın gönlünde yer tutmuş, onların "Zeki Hoca" sı olmuştu. Gaziantep Eğitim Enstitüsü için yönetici gerektiğinde, şehrin ileri gelenleri ona koşmuştu. Ön, TİKP îl Başkan olmadan önce, Gaziantep Eğitim Enstitüsü Müdür Yardımcılığı görevinde bulunuyordu.

33 yaşında katledilen Zeki Ön, bir süre Gaziantep TÖB-DER Başkanlığı da yaptı. Zeki Ön'den iki ay sonra, 8 Eylül günü, Tunceli II yöneticisi Adil Turan katledildi. Adil Turan ile arkadaşları îmam ve Vahide Canpolat, îl merkezi'nden çıktıktan sonra, saat 18.30 sıralarında silahlı saldırıya uğradılar. Turan, hastaneye kaldırılırken, yolda öldü. İmam Canpolat ağır yaralandı. 1979-1980 yıllarında, Perinçek'in il yöneticileri de dahil 5 arkadaşı, Apocuların cinayetleriyle şehit oldular.

YÜZLERCE İNSAN ARDINDA AĞLADI

Tunceli Nazimiye ilçe başkanı Hasan Erkılıç, 19 Aralık 1979 günü, arkadaşlarıyla birlikte Tellik köyüne giderken, yolları otomatik silahlı 8 kişi tarafından kesildi. Hasan Erkılıç, Apocu oldukları belirlenen teröristlerce rehin alınırken, diğerleri serbest bırakıldı. Arkadaşlarının girişimleri sonuç vermedi, ertesi gün Erkılıç'ın cesedi bulundu...
1946 doğumlu Erkılıç, 1963'te, Arslan Tuğla Fabrikasında hak mücadelesine önderlik ettiği için işten atılmıştı. İki parmağını da burada, iş kazası sonucu kaybetmişti. 1969'da Demirdöküm, 1970'te Sungurlar işçilerinin sendikal mücadelelerinde, Gislaved direnişinde, 15-16 Haziran büyük işçi yürüyüşlerinde ön saflardaydı... 12 Mart'ta yargılandı ve hapis yattı...

1975'lerdeki Berec, Gamak, Pancar Motor, Gislaved, Sungurlar grev ve direniş eylemlerinde de, Erkılıç, işçi arkadaşlarının yanındaydı... Haliç Halk Birliği'nin kurulmasına önderlik etti ve başkanı oldu. 1975 Aralık ayında, bu derneğin bir bildirisinden dolayı, 142'den ceza aldı ve yeniden hapse girdi... Arkadaşları, Hasan Erkılıç öldürüldükten sonra evine gittiler. Bütün komşuları sokağa dökülmüşlerdi. Yüzlerce insan Erkılıç'ın ardından ağlıyordu...

ONGAN... ÖZDEMİR

Apocular, 12 Mayıs 1980 tarihinde, TÎKP Kahramanmaraş yöneticisi Mehmet Ongan'ı öldürdüler.
Ongan, Pazarcık yöneticisi Hasan Ortaç'ın Pulyanlı köyündeki evinde, Ortaç'ın eşi, annesi ve bir arkadaşıyla birlikte oturuyorlardı. 21.30 sıralarında kapıyı tekmeleyerek giren, maskeli üç Apocu katilin silahlı saldırısına uğradılar. 6 yerinden yaralanan Ongan, olay yerinde öldü.
Ongan'ı öteden beri ölümle tehdit eden Apocular, daha önce de köye gelip Ongan'ın nerede bulunduğunu soruşturmuşlar, köylülerin tepkileri üzerine kaçmışlardı.
Ve devrimci öğretmen İnan Özdemir, 18 Temmuz 1980 günü Apocular tarafından Kahramanmaraş'ın Narlı nahiyesinde katledildi. Pazarcık'ın Dehliz köylülerinin toprak mücadelesinde yanlarında yer alan Özdemir, bu yüzden toprak ağası Papazların hedefi haline gelmişti. Papazların bölgedeki fedailiğini üstlenen Apocular, Özdemir'i katlettiler... İnan Özdemir, Akveren köyünde toprağa verildi.
http://mehmetbzkrt.blogcu.com/pkk-yi-mit-kurdu/9149540

İşte CHP nin ABD politkalarını nasıl da sinsice Türkiye kılcallarına kadar uyguladığını gördünüz. Darbeci generallere vatan kurtarıcı gözüyle bakanların aslında nasıl bir oyun içeisinde olduklarını görmekteyiz..

Şimdi ise aynı CHP kalkmış PKK üzerinden Tayyip Erdoğanı karalamaya çalışmaktadır.

Ey CHP bu geçmiş sana ait , şimdi ise Atatürk imzalı kalem , kitap , takvim satarak sömürüyorlar...

UNUTMA ;

Ey Türk Gençliği ;

Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin, en kıymetli hazinendir.
İstikbalde dahi, seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek, dahilî ve haricî bedhahların olacaktır.

_________________
Ugovsek Gesellschaft m.b.H. Cecil Store St. Veiter Ring 209020 Klagenfurt am WörtherseeAvusturya


Sayfa başı
 Profile bak  
 
Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Yeni bir konu gönderCevap gönder 1 sayfadan 1. sayfa   [ 1 ileti ]


Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumda dosya ekleyemezsiniz

Arama:
Git:  


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan SiyasiForum.net Siyasi Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. SiyasiForum.Net hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde dönüş yapacaktır. Forumumuz kesinlikle hiçbir şekilde parti, örgüt, kurum, kuruluş ve oluşumu desteklememektedir. Tüm Problemler ve Reklam İçin: İletişim Formu için tıklayınız.