Yazı boyutunu değiştir
Sistem saati: 20 Mar 2018, 10:50


Yeni bir konu gönderCevap gönder 1 sayfadan 1. sayfa   [ 3 ileti ]
Yazar Mesaj
 İleti başlığı: Göçebe Toplumlarda Vatan Sevgisi Olmaz
İletiTarih: 09 Arl 2017, 10:50 
Yeni Üye

Kayıt: 08 Eyl 2010, 15:10
İleti: 37

Göçebe Toplumlarda Vatan Sevgisi Olmaz

Bu yazıyı yerleşik hayata geçemeyen göçebe toplumların antik ve modern çağdaki davranışları üzerine kaleme alıyorum.

Göçler zamanın her döneminde olagelmiştir. Bunların çoğu savaşlar nedeniyle gerçekleştiği için savaş sebepli yurtlarını terkedenlere göçebedir diyemeyiz. Göçebelik daha çok bir geçim tarzı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun dışında ahlaki nedenlerden dolayı yurtlarını terkedenler de olmuştur. Dini kavramlarda buna hicret denmektedir. Ancak biz bunu da göçebelik dışında tutmak zorundayız. Çünkü hicret ahlaki kökenli olup yeni bir yerleşik düzen oluşturma çabasıdır.

Savaş ve ahlaki nedenleri elediğimizde geriye kalan ekonomik sebepler ve istila göçebe yaşam tarzının ana tetikleyicisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Dolayısı ile göçebe toplumların hayata bakış açısı da parasal verimlilik ve istila doğrultusunda şekillenmiştir.

Bugün dünyanın çoğunda vatan millet edebiyatı yapanların geçmişlerine baktığımızda bu çarpıcı sonuçla karşı karşıya kaldığımızı esefle görüyoruz. Vatan toprağı , vatan sevgisi ile dolup taştıklarını iddia eden toplumların aslında göçebe kültüründen geldikleri ve yüzyıllar önce atalarının yurtlarını sadece ve sadece ekonomik nedenlerden dolayı terk ederek yeni verimli topraklar istila ettiklerini tüm tarih haykırıyor. Büyüklere saygı , ataya hürmet ve gelenekcilik gibi özellikleri ile kendilerini tanımlayan toplulukların aslında ata toprağına ve ata geleneklerine en büyük ihaneti kendilerinin yaptığını onlara kabul ettirmek de oldukça zor oluyor. Tamamen parasal sebeplerde hürmet ve saygıda büyük gördüklerini söyledikleri atalarının mirasını ve kültürünü terk edenler yine onlardır.

Bugün baktığımızda da aynı zihniyetin değişmeden devam ettiğini söyleyebiliriz. Yine tamamen parasal sebeplerden dolayı köylerden kentlere göçler de bu yaşam tarzının güncel sonucudur. Ata toprağı , baba ocağı , ana yadigari diyerek politika yapmalarına rağmen başta kendileri parasal sebeplerden dolayı ana - babalarını ve değerlerini terk etmişlerdir. Yerleştikleri şehirlerde ise geleneksel hiçbir değerini korumamıştır. Çünkü sanayileşmenin onlara sunduğu ekonomik avantajları elde etmek için çok değer verdiği ana-ata kültürünü geliştirmeyi bir yana bırakın bir çırpıda hayatından silip atmıştır. Bakınız burada herhangi bir adaptasyon süreci oluşmadan keskin çizgilerle bir değişim görmekteyiz. Göçebe toplumların tarihine baktığınızda da heşey ekonominin seyrine göre bir anda başlar. Mesela otlaklarda kuraklık oluşursa herkes bir anda toplu göçe hazırlanır. Yada güncel hayatımıza baktığımızda çok kısa bir zaman dilimi içerisinde bir anda köyen kente kitlesel göçler başlar.


Sonuç olarak göçebe toplumlarda paradan başka bir değer oluşmamıştır. Çağın gereksinimlerini yaşadıkları ortama adapte etmek yerine kendileri topraklarını bırakıp göç etmişlerdir. Ancak gittikleri yerlerdeki yaşam koşullarına da tam uyum sağlamadıklarından keşmekeş ve çarpık bir ortamda yaşamaya dinsel öğelerle kendilerini ikna etme yoluna gitmişlerdir. Kentlerdeki ekonomik sistem onları tatmin ettiği müddetçe de böyle devam edecektir. Ellerindeki ekonomik avantajı korumak için de vatan - millet söylemlerine devam edeceklerdir. Taki yeni bir para kaynağını keşfedene kadar...

Günümüzde göçebelerin vatan sevgisi uğruna ölmelerinin ve öldürmelerinin arkasında hiçbir ahlaki dürtü bulunmamaktadır. Cennet vatanım gibi ifadelerle yaptıkları icraatlar tamamen ekomonik kazanımların korunması içindir. Böyle toplumlarda hukuk sistemi yada devam edegelen toplumsal bir temayül asla oluşmaz. İçlerinde az bir kısım yerleşik sisteme uygun davranarak bu tür kavramları yaşatmaya çalışsa da çoğunluk göçebe olduğundan çabalar beyhude kalır. Çünkü mülk onlar için adaletle temellendirilmemiştir. Mülk edinimi göçebe toplumlarda istila ve işgal üzerine adalet dışı yolla ilerlemiştir..

Özet olarak ; Göçebenin vatanı yoktur , vatan sevgisi dediği şey de paradır. Tarih bunu defalarca yazdı ve yazmaya da devam ediyor.


Sayfa başı
 Profile bak  
 
 İleti başlığı: Re: Göçebe Toplumlarda Vatan Sevgisi Olmaz
İletiTarih: 13 Arl 2017, 12:22 
Yeni Üye

Kayıt: 08 Eyl 2010, 15:10
İleti: 37
Halk arasında göçebe yada bedevi kavimlerin yaşam tarzını özetleyen özdeyişler kullanılmaktadır. Bunlardan bir tanesi ve çok yaygın olanları ;

Doğduğun yer değil doyduğun yer vatanındır.
Köpek bile yemek yediği kaba pislemez
Yemek buldun ye dayak buldun kaç

ve bunun dışında para verenin elini öpmek gibi edepsiz ve insanı aşağılayıcı adetlerin çocukkenden aşılanarak vatansız ve sadece paraya tapan bir neslin devamını kutsallaştırmak gibi görenekler bedevi toplumlarda rağbet görmektedir.

Bu gibi şeyler paraya kul olmanın kutsanarak dinselleştirildiğinin ispatıdır. Bu yüzden de bu tür bedevi toplumlarda her zaman parası olanın yaptıkları şeyler ahlak , din ve görenek halini alır. Bu tür toplumlarda herşey hızlı ve çabuk değişir ama bir türlü şekillenmez. Çünkü herkes para derdindedir. Bu yüzden de toplum bağlarını para üzerine inşa etmiştir. Para için barışır , para için kuüser , para için dost olur...Para için önüne yatar , para için hain ilan eder...


Sayfa başı
 Profile bak  
 
 İleti başlığı: Re: Göçebe Toplumlarda Vatan Sevgisi Olmaz
İletiTarih: 02 Oca 2018, 10:40 
Yeni Üye

Kayıt: 08 Eyl 2010, 15:10
İleti: 37
Türkiyede milyonlarca hak ihlalleri yapılırken kimsenin gıkı çıkmıyor ama myanmar , somali , kudüs için sokağa dökülp ağlıyorlar. Çünkü böylesi kolay geliyor. Eğer kendi ülkesinde aynısını yapsa belki başım ağrır , belki kıçıma bir jop yerim endişesi ile rahatım bozulmasın , ucuz kahramanlık yani maçoluk yapmakla itibarım artar diye düşünüyorlar.

Yine tekrar ediyorum , göçebe yani bedevi yani barbar toplumların ne vatan sevgisi olur ne de din sevgisi ne de insanlık sevgisi olur.

İspat isteyen kendine baksın , ülkesine baksın.

Bir depremde onbinler ölür kimse ölenlerin adına hesap soramadığı gibi bir de sağ kalanları vergi kazığına oturturlar.

Madenci ölür kimse hsap soramadığı gibi bir de tekmelenirler.

Yapılan tekşey bayrağı yarıya indiip 60 sn DİK durmaktır.

Başka yok. Çünkü herkes yarın için alacağı menfaatin hayaliyle uyuşmuş bir beyine sahip. Deprem oldu aynı gün plajlarda mayolu dolaşmaya devam etti bu millet. Çünkü elindeki rahatın esiri olmuş. Ama hepsi kahraman , hepsi cengaver, hepsi merhametli , hepsi vatansever, hepsi cennetlik , hepsi çok çok çok iyi...

Yazmaya gerek yok midem bulandı...


Sayfa başı
 Profile bak  
 
Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Yeni bir konu gönderCevap gönder 1 sayfadan 1. sayfa   [ 3 ileti ]


Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumda dosya ekleyemezsiniz

Arama:
Git:  


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan SiyasiForum.net Siyasi Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. SiyasiForum.Net hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde dönüş yapacaktır. Forumumuz kesinlikle hiçbir şekilde parti, örgüt, kurum, kuruluş ve oluşumu desteklememektedir. Tüm Problemler ve Reklam İçin: İletişim Formu için tıklayınız.