Yazı boyutunu değiştir
Sistem saati: 18 Oca 2018, 06:33


Yeni bir konu gönderCevap gönder 1 sayfadan 1. sayfa   [ 13 ileti ]
Yazar Mesaj
 İleti başlığı: Kürtleşmiş Türk Aşiretleri
İletiTarih: 22 Kas 2014, 21:48 
Yeni Üye

Kayıt: 21 Kas 2014, 22:54
İleti: 13
Konum: Bursa

Kürtlere düşman olduğum için açmıyorum bu konuyu düşman değilim.Bilgilendirmek amaçlı.

kürtleşmiş Türk aşiret ve topluluklarından bazıları şunlardır;
(bkz: karakeçili aşireti)
(bkz: avşarlar)
(bkz: begdili aşireti)
(bkz: hınıslu aşireti)
(bkz: küresinliler)
(bkz: lekler)
(bkz: batıkan aşireti)
(bkz: herkiler)
(bkz: kılıçlı aşireti)
(bkz: kürdili aşireti)
(bkz: mukriler)
(bkz: türkan aşireti)
(bkz: şadıllı aşireti)
(bkz: çapanoğlu aşireti)
(bkz: ertuşiler)
(bkz: rişvan aşireti)
(bkz: brukan aşireti)
(bkz: babat aşireti)
(bkz: dersimli aşireti)
(bkz: karaçoban aşireti)
(bkz: tanas aşireti)
(bkz: izzeddinliler aşireti)
(bkz: hörmekli aşireti)
(bkz: karaballı aşireti)
(bkz: pınarlı aşireti)
(bkz: kubatlı aşireti)
(bkz: deli budak oymağı)
(bkz: kara güne aşireti)
(bkz: şeyhbizin aşireti)
(bkz: aygut oymağı)
(bkz: çemişgezeklü aşireti)
(bkz: kureyşan aşireti)
(bkz: beskan aşireti)
(bkz: badıllı aşireti)
(bkz: milli aşireti)
(bkz: modanlı aşireti)
(bkz: burukan aşireti)
(bkz: şavak aşireti)
(bkz: abbasan aşireti)
(bkz: ağuçan aşireti)
(bkz: kırgan aşireti)
(bkz: zerikan aşireti)


Sayfa başı
 Profile bak  
 
 İleti başlığı: Re: Kürtleşmiş Türk Aşiretleri
İletiTarih: 22 Kas 2014, 22:16 
Onursal Üye

Kayıt: 02 Kas 2011, 09:48
İleti: 7377
Konum: Kastamonu
Ben şunun cevabını arıyorum aslında.
Kürtleştirilmiş, Türklerin halini durumunu kim tartışacak..
Adam eline silah almış, Kürt sorunu..
Oldu canım, Aşiret işleri bahane bence..

_________________
Beni dinle ey oğul,can oğul,Türklüğünü sakın kaybetme.Şunu iyi bil oğul,Han oğul,Hak yoldan başka yere gitme.
Vatan,Millet,Bayrak,Kur'an,Yüreğinde yer bulsun.Hedefin olmalı Turan,Diyesin vatan sağolsun.
Dede Korkut.


Sayfa başı
 Profile bak  
 
 İleti başlığı: Re: Kürtleşmiş Türk Aşiretleri
İletiTarih: 03 Arl 2014, 13:01 
Yeni Üye

Kayıt: 03 Arl 2014, 12:20
İleti: 6
Kaynağın neresi arkadaşım?


En son iğneci tarafından, 03 Arl 2014, 14:34 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Lütfen yazım kurallarına uyalım.


Sayfa başı
 Profile bak  
 
 İleti başlığı: Re: Kürtleşmiş Türk Aşiretleri
İletiTarih: 09 Mar 2015, 15:34 
Katılımcı Üye
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 11 Şub 2013, 23:56
İleti: 276
Kürtleşmiş Türk aşiretleri epey çoktur, hatta arkadaşın buraya koyduğu listede olmayan onlarca aşiret daha vardır. Örnek vermek gerekirse Balabanlı aşireti bu konu için en güzel örneklerden biri olur herhalde. Bugün Tunceli bölgesinin en büyük aşiretlerinden biridir Balabanlılar, konuştukları dil de Kürtçedir ancak kökenlerini anlamsız bir şekilde Dimetoka'ya bağlayanlar vardır bu aşiret içinde. Dimetoka denilen bölge bugün Yunanistan'a bağlıdır. Edirne'ye çok yakındır ve Bektaşiliği kurumsallaştırıp son yapısına kavuşturan Balım Sultan'ı yetiştiren Kızıldeli Sultan(Seyyid Ali Sultan) Tekkesini bünyesinde barındırır bu şehir. Çevresinde bulunan Bulgaristan ve Yunanistan'a bağlı birçok şehirde de "Balabanlı" isimli köyler vardır ve bu köylerde Alevi Türkmenlerin de yaşadığı bilinmekte. Lakin bu bölgedeki Balabanlı köylerinin tamamı Türkçe konuşmakta ve Anadolu kökenli olduklarını bilmekte. Bunun dışında Sarı Saltuk Baba'nın Rumeli'ye geçip müritlerini de yanında getirdiği biliniyor. Bir kısmının sonradan Anadolu'ya geri döndüğü söylense de bugün hala Bulgaristan'da tamamen Türkçe konuşanların yaşadığı "Saltıklı", "Sarı Saltıklı", "Sarı Saltuk" isimli köyler var. Avşar, Beğdili, Bayat gibi boyların içinde bulunan birçok Türkmen aşireti bugün Doğu ve Güneydoğu'da Kürtçe konuşarak yaşıyor ancak Osmanlı arşivlerinde bu aşiretler "Türkmen", "Yörük", "Etrak" isimleriyle kayıt altına alınmış ve bu aşiretlerin isimlerini taşıyan Anadolu'nun ve Rumeli'nin diğer tüm bölgelerindeki köyler tamamen Türkçe konuşanlardan oluşmakta. Sebebi ise ayan beyan ortadadır. Şahkulu, Tekeli Baba, Şeyh Bedreddin, Kalender Çelebi, Celali gibi temelini Alevi unsurların oluşturduğu isyanlar Osmanlı tarafından hep sert bir şekilde bastırılmış ve bu isyanlara karışan aşiretler Rumeli ve Anadolu'nun her tarafına parça parça dağıtılmıştır. Bir kısmı ise Şah İsmail'in topraklarına kaçmıştır. Bu topraklar daha sonra Osmanlı kontrolüne geçip idaresi İdris-i Bitlisi önderliğindeki Kürt aşiretlerine verildi, ardında da Osmanlı Kürtler'den bu bölgedeki Alevi Türkmen varlığını asimile edip yok etmelerini isteyince bu aşiretlerin tamamı Kürtleşti.

_________________
"Dünya'da her millet, icraatına tahammül ettiği hükümetin mesuliyetine ortak sayılır." Mustafa Kemal Atatürk

"Derdin sendendir bilmezsin, çaren de sendedir görmezsin; evrende bir noktayım sanırsın. Tüm alemler, kainat, sende özetlenmiştir de görmezsin." Hz. Ali


Sayfa başı
 Profile bak  
 
 İleti başlığı: Re: Kürtleşmiş Türk Aşiretleri
İletiTarih: 21 Nis 2015, 06:08 
Yeni Üye

Kayıt: 21 Nis 2015, 05:55
İleti: 8
Şah İsmail alevi ve Türktür. Bahsi geçen aşiretler Osamnlıdan ayrılıp Şaha katılmak ister. Yavuzda vermek istemez. çözüm Bitlisi denen arkadaşın fikriyle Kürtlere imtiyaz verilmesi olur. Kürtler kıyıma başlayınca Türk aşiretlerde bizde Kürdüz der ve canlarını kurtarırlar.


Sayfa başı
 Profile bak  
 
 İleti başlığı: Re: Kürtleşmiş Türk Aşiretleri
İletiTarih: 03 May 2016, 15:47 
Kıdemli Üye
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 20 Ağu 2015, 16:44
İleti: 601
fethullah kacar yazdı:
İsteyenler araştırsın botan aşireti o yıllarda ırgattır ve Roma devleti onlara maveraünnehir bölgesini çalıştırmak işini vermiştir.


Feto,

Maveraünnehir, Orta Asya'da Sır Derya ile Amu Derya arasındaki bölgeyi ifade ettiği gibi bu bölge Romalıların, tarihin hiç bir döneminde varolmadıkları, Kürtlerinde yaşamadıkları bir bölgeye tekabül etmektedir.
Dolayısıyla sözünü ettiğin gibi Romalıların, Maveraünnehir olarak adlandırılan bölgede Kürt halkına ''ırgatlık'' yaptırması da söz konusu olamaz.
Fakat şu var ki ordusunun büyük bölümünü (Romen Diyojen askerleriyle harekete geçtiğinde, Selçuklu ordusu Fatımiler üzerine sefere çıkmış bulunduğu için) Suriye'de bırakan Alparslan'a eğer yiğit Kürt askerleri yardım etmemiş olsaydı, ne Malazgirt savaşı kazanılabilir, ne de Orta Asyalı çadırcı göçebeler Anadolu'yu yurt edinebilirdi.
Bu sebeple Kürtlerin size değil, sizin Kürt halkına müteşekkir olmanız gerekir.


Sayfa başı
 Profile bak  
 
 İleti başlığı: Re: Kürtleşmiş Türk Aşiretleri
İletiTarih: 22 Haz 2016, 23:20 
Kıdemli Üye
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 20 Ağu 2015, 16:44
İleti: 601
Sevgili fethullah,

Birincisi, Kürtlerin Anadolu'yu istila sürecinde Türklere verdikleri desteğin altında ekonomik değil, dinsel amiller yatmaktadır.
Zira dönemin toplumlarının hareketlerine ve düşüncelerine yön veren başat unsur dinlerdi ve bu doğrultuda etnik veya coğrafi yakınlıklar ikinci planda kalmaktadır.
Alparslan'ın, Bizans ordusu hareket geçtiğinde Mısır üzerine yürüyor olduğu ve hızla ilerleyerek Bizans ordusunu karşılayabilmek için ordusunun tüm ağırlıklarını ve 3'te 2'sini geride bırakarak, sadece süvarilerinden mürettep bulunan bir ordu ile Anadolu'ya geldiği düşünüldüğünde, Kürtlerin verdiği 10 bin kişilik desteğin önemi ve değeri daha da artmaktadır.
Diğer yandan iddia ettiğinin aksine Türk hakimiyeti, bölgede ki feodal yapıyı tasfiye etmediği gibi bilakis bölgedeki feodal düzeni daha da kemikleştirip, yerleştirmiştir.
Türk yöneticileri bölgedeki iktidarını, yerel feodal beyler vasıtasıyla tesis etmeye çalıştığı görülmektedir ki bunların en meşhuru da İdirs-i Bitlis-i'dir.
Bu bakımdan bölgede uzun süre varlığını sürdüren feodal ilişkilerinin sorumlusu da bölgeyi uzun süre işgal altında tutan Osmanlı egemenliğidir diyebiliriz.
Roma'nın Kürtler ile olan ilişkisi ise iddia ettiğinin aksine bir ast-üst ilişkisi değil, özellikle sınır boylarında bulunan Kürt beyleri ile yaşanan çatışmaların yön verdiği bir süreç olmuştur.
Bölgedeki Arap Devletleri, Kürtlerin yiğitliği ve cesareti sebebiyle onları sınır bölgelerini korumakla görevlendirmiştir ki Türkler Anadolu'ya girdiğinde Diyarbakır'da bulunan Kürt Mevali Emirliği'de bu misyonun bir temsilcisidir.
Yukarıda ki harita üzerinden kanıtlamaya çalıştığın Roma'nın Kürt coğrafyasındaki egemenliği ise sadece yüzeysel olarak kalmış ve 20 yılı da hi aşmamıştır.


Sayfa başı
 Profile bak  
 
Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Yeni bir konu gönderCevap gönder 1 sayfadan 1. sayfa   [ 13 ileti ]


Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir


Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumda dosya ekleyemezsiniz

Arama:
Git:  


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan SiyasiForum.net Siyasi Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. SiyasiForum.Net hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde dönüş yapacaktır. Forumumuz kesinlikle hiçbir şekilde parti, örgüt, kurum, kuruluş ve oluşumu desteklememektedir. Tüm Problemler ve Reklam İçin: İletişim Formu için tıklayınız.